Cotatia petrolului, in scadere foarte puternica, la 66,15 dolari pe bursa din New York

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 noiembrie 2014, 20:45 Economie | Energie

Cotatia petrolului a scazut cu peste 7 dolari vineri, in raport cu miercuri seara, la cel mai redus nivel din 2010, dupa ce Organizatia tarilor exportatoare de petrol a decis sa-si mentina productia neschimbata, scrie AFP.

Barilul de referinta (WTI) pentru livrarile in ianuarie a scazut cu 7,54 dolari pe New York Mercantile Exchange (Nymex) in raport cu ultima inchidere de miercuri (joi a fost zi libera in Statele Unite), pentru a se stabili la 66,15 dolari.

O cotatie redusa a petrolului afecteaza puternic economia Rusiei.

La momentul inchiderii de la New York, barilul Brent tranzactionat la Londra a trecut vineri sub pragul simbolic de 70 de dolari pentru prima oara de patru ani si jumatate, coborand pana la 69,78 dolari pe Intercontinental Exchange (ICE).

Aceasta degringolada este consecinta directa a anuntului OPEC privind mentinerea plafonului de productie la 30 de milioane de barili pe zi, nivel la care este fixat de trei ani, in ciuda caderii puternice a cotatiei petrolului incepand cu vara acestui an.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

9880 vizualizari

  • +34 (40 voturi)    
    bye bye Rusia (Vineri, 28 noiembrie 2014, 20:57)

    stefan2008 [utilizator]

    Inca 10 ani asa, dupa care Rusia nu va mai avea bani de platit pensii in Transnistria sau de platit makurti in Republica Moldova si Romania.
    • +30 (30 voturi)    
      10 ani ? (Vineri, 28 noiembrie 2014, 22:07)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Sunteti un optimist ! La ce efort financiar trebuie sa faca fata Rusia, acum cand fumurile lui Putin angreneaz marea si ultra-costisitoarea armata rusa, prabusirea economica va veni mult mai repede.

      Prichindelul Putin, nu a invatat nimic din prabusirea URSS, care s-a produs pe fondul aceleiasi curse a inarmarilor.
      Resursele naturale sunt foarte bune dar daca acestea nu sunt folosite de catre o industrie performanta, caderea este inevitabila.
      • -5 (17 voturi)    
        naspa (Vineri, 28 noiembrie 2014, 23:53)

        pecos [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        daca rusia intra in foamete/recesiune, prabusire economica, etc.... e naspa rau pt toti, nu stiu daca vedeti pericolul........!
        • +8 (8 voturi)    
          pericolul exista deja....... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 8:51)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui pecos

          .......si numele lui este Putin.

          Acest individ narcisist, nepasator cu propriul lui popor, este gata sa sacrifice totul pentru a-si indeplini capriciile.
          Este genul de om care spune : daca voi nu ma vreti, eu va vreau si dupa mine, potopul. Asta inseamna razboi sigur.

          Asa ca, intrarea rusiei in recesiune si prabusire economica ar insemna razboi pierdut de Rusia dar si posibilitatea ca rusii sa il inlature pe Putin, inainte de declansarea razboiului.

          De aceea, varianta a doua inseamna raul cel mai mic.
        • +2 (2 voturi)    
          nu il vedem? (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 15:38)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui pecos

          o fi vorba de acelasi pericol ca cel din 1989 cand pe fondul prabusirii economice a URSS noi, astia din estul Europei am avut sansa sa schimbam macazul si sa ne re-integram in Europa?
    • +15 (17 voturi)    
      Pai i-au uitat deja pe trannistreni (Vineri, 28 noiembrie 2014, 22:13)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Cer aia de mancare de la Chisnau.
    • -12 (24 voturi)    
      si Romania? (Vineri, 28 noiembrie 2014, 22:19)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      crezi ca Petrom va pompa ceva in buget in acesti 10 ani?
      • +19 (21 voturi)    
        Cu siguranta ca va pompa. (Vineri, 28 noiembrie 2014, 23:20)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui minus

        Ai vazut tu sa scada pretul la benzina la noi in tara? Poate sa ajunga petrolul pe piata internationala si la 0.1 bani, ca in Romania va fi vandut in continuare la 100 USD.
        • -7 (11 voturi)    
          si tu o sa cumperi? (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 0:13)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          ?
      • +10 (12 voturi)    
        pierzi esentialul (Vineri, 28 noiembrie 2014, 23:26)

        anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui minus

        Romania este importator net de petrol. Deci, ceea ce eventual pierde Petrom (dar nu neaparat, pentru ca preturile la vanzarea de benzina nu vor scadea proportional), va castiga Romania prin scaderea valorii facturii importurilor, parte la stat, parte la firmele care importa petrol si eventual derivate petroliere.
        • -2 (6 voturi)    
          Degeaba daca nu se vede la consumatorul final (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 1:26)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

          Cifrele nu tin de foame.
      • +9 (13 voturi)    
        mai gigele (Vineri, 28 noiembrie 2014, 23:28)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui minus

        1. statul roman detine aproximativ 20% din petrom, deci ai 20% din dividende
        2. tot statul roman ia 53% din pretul carburantui la pompa
        3. tot statul roman ia impozit pe profit de 16% din cei ~ 1 mld cit e profitul anual al petrom.

        Nu spunca-i mult, dar a spune ca statul nu ia minic e dovada de necunoastere crasa.
        • -5 (13 voturi)    
          descalecatorul bogdan (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 0:11)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          cred ca esti singurul care bate campii despre ce face statul roman in relatia cu Petrom!
          • +4 (6 voturi)    
            usor (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 8:54)

            artifice [utilizator] i-a raspuns lui minus

            din pretul carburantului care se invarte la aproximativ 1000-1200 dolari/tona, cam 50% ia producatorul, restul merge la statul roman.

            http://www.zf.ro/auto/cat-ramane-la-statul-roman-dintr-un-litru-de-benzina-sau-motorina-in-comparatie-cu-alte-tari-11269189
          • +1 (3 voturi)    
            Daca (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 14:27)

            Jar [utilizator] i-a raspuns lui minus

            era ceva de tine,ii spuneai lui Bogadan ca 16% e impozitul pe profit ,iar ca Petrom sa mai ia si dividende trebuie sa mai dea la stat inca 16%.
            Ai inteles cine bate campii?As zice mai mult,da'sunteti prea multi...
            • +1 (1 vot)    
              de fapt.... (Luni, 1 decembrie 2014, 17:37)

              minus [utilizator] i-a raspuns lui Jar

              chiar nu intelegi mare lucru

              Comentariul meu initial se referea la "bucuria" de a avea "n" ani un pret al petrolului scazut. Iar acel comentariu avea ca substrat parerea ca Petrom, ca entitate E&P ar putea dispare lejer la un pretul actual al petrolului. O fi bine, o fi rau? Eu cred ca disparitia unei ramuri producatoare este un rau, pentru ca iti pierzi "putirinta". Dar puteti avea orice parere....
              Iar despre cat ia statul de la Petrom (sau cat nu ia) eu nu am spus nimic- chiar nu este treaba mea. Aici vad ca stiinta de carte a domniilor voastre este inalta- atat de inalta, incat ma simt mic fiindca nu am comentat nimic!
            • 0 (0 voturi)    
              Dividende sa stii ca nu prea ia (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:30)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Jar

              Majoritatea profitului e reinvestit. De aia a si ajuns de la o valoare pe bursa de 700 mil eur la 7 mld (sau cit o mai fi acum).
          • 0 (2 voturi)    
            Da? (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:26)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui minus

            Da' ceva argumente concrete ai? Sau doar in lozinci stii sa vorbesti?

            Afirmatiile mele sunt verificabile pe google cu citeva search-uri (in felul asta am si obtinut cifrele). Daca poti dovedi ca vruna e ne-adevarata astept dovezi. Daca nu, te voi considera in continuare o bocitoare rupta de ralitate, care stie doar sa se jeleasca de cit de rau o duce din cauza altora.
      • +5 (5 voturi)    
        Petrom ... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 2:21)

        Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui minus

        pompeaza si acum..si pompeaza permanent.. doar procentajul conteaza..
      • +2 (2 voturi)    
        care e legatura? (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 15:39)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui minus

        sau impozitele si accizele Petrom-ului reprezinta 50% din bugetul Romaniei si nu stim noi?
  • +23 (27 voturi)    
    Putin (Vineri, 28 noiembrie 2014, 20:59)

    NicolaeA [utilizator]

    Putin isi roade unghiile ! Rusii intra in saracie dar Putin vrea Rusia putere mondiala !
    • +6 (6 voturi)    
      Rusii au fost in saracie intotdeauna... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 8:35)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      In Europa nu au fost niciodata tarani mai saraci decat taranii rusi. Acolo doar aristocratia se lafaia in palate de chihlimbar, taranii erau suboameni, animale pentru lucru. Iar desconsiderarea oamenilor a fost adusa la o arta nemaintalnita de bolsevici. Aceasta este cultura pe care vrea sa o impuna piticania de Putin lumii civilizate.
  • +4 (34 voturi)    
    lumea fierbe (Vineri, 28 noiembrie 2014, 21:04)

    Mazeta [utilizator]

    Unii zic că prețul petrolului este manipulat pentru a lovi Rusia, alții pentru a distruge industria de fracking, alții pentru a crește dependența de OPEC.

    Două lucruri sunt însă certe: 1) nu există piață liberă, 2) România nu va fi afectată de tulburările externe, că la noi prețurile vor rămâne constant mari.
    • +5 (15 voturi)    
      Punctul 2 (Vineri, 28 noiembrie 2014, 22:10)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Corect :) Pentru asta le poți mulțumi sefilor tăi. Hai, treci pe la casieria din Kiseleff repede până nu se inchide șoseaua pentru Ziua Națională.
    • +14 (16 voturi)    
      Mai demult aveai comentarii mai inteligente... (Vineri, 28 noiembrie 2014, 23:32)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      1. Piata e cit se poate de libera. Pretul actual scade pentru simplul fapt ca SUA, care pina acum si-a pastrat rezervele de petrol neutilizate, a binevoit sa produca. Si cum nimeni din ceilalti e4xportatori de petrol (OPEC, RUSIA, etc) nu au binevoit sa scada productia, ca de, cine sa pice de fraier si sa piarda bani, piata e inundata de prea mult petrol. E fix ca atunci cind te duci tu la piata sa cumperi zarzavat si pe linga cele 3 precupete care vind in mod traditional, mai apare unul cu un tir de zarzavat si pretul scade la jumate.
      • -4 (8 voturi)    
        ce de explicatii destepte.... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 8:51)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        adica toata lume asta e proasta si nu a inteles mecanismul pietei, ce sa vezi... trebuie sa se apuce sa citeasca pe forumuri ca sa intelega cum e cu zarzavatul!
        Si iti dai sema, nici macar nu ai trecut de punctul 1... la 2, deja iei Nobel pentru economie.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai Mazeta nu l-a inteles... (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:34)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui minus

          Citat din Mazeta:
          "Două lucruri sunt însă certe: 1) nu există piață liberă, 2) România nu va fi afectată de tulburările externe, că la noi prețurile vor rămâne constant mari. "

          Observ ca pe tine explicatiile logice te enerveaza, da' n-am ce-ti face. Nu pot comenta pe forumuri in lozinci, ca tine.
      • +4 (4 voturi)    
        Ar mai fi ceva... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 10:41)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Arabia Saudita care tine manuta pe robinetul puturilor de petrol are si o mica problema de rezolvat cu niste tari precum Iranul si Rusia care isi luasera mare avant in regiune, bazat si pe banutii obtinuti din petrolul prpriu. Par example, Rusia mare suporter al lui Assad in Siria a purtat candva anul trecut niste tratative cu un print saudit in problema. Tata Putin, in stilul caracteristic, nu numai ca nu s-a inteles cu el, dar a si dat publicitatii inregistrari facute in secret de la convorbiri. Printul si-a pierdut functia oficiala, dar se pare ca familia regala n-a uitat afrontul.
        Concluzia ar fi: mai multe palite dintr-o lovitura.
        • 0 (0 voturi)    
          Asha-i (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:38)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

          Tarile OPEC pe de o parte n-au chef sa piarda bani (mai ales ca banuiesc faptul ca SUA va creste imediat productia cu cit e necesar), pe de alta parte n-au de ce se pune rau cu clientii. Daca vrea cineva sa se razboiasca cu SUA, s-o faca Rusia.

          Si in plus, in tarile OPEC mare parte din bani raman prin seifurile seicilor, nu se duc pe inarmare si hranit populatia. Asha ca OPEC poate rezista mult si bine cu un pret mic al petrolului.
    • +5 (5 voturi)    
      Funny (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 6:53)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De fapt spilul sta in faptul ca mai de voie mai de nevoie lumea s-a dat jos din masini de ani buni si continua sa o faca . Nr de tone de combustibil vandute anual a scazut de la an la an post 2007 atat in US cat si in EU (si Romania , la noi mai accentuat 5.9mt->5.2mt 2009->2013).Suplimentul s-o fi dus spre Chindia dar nici ea nu mai are apetitul de dinainte . Frakking-ul din US a ajutat de asemenea atingerea situatiei actuale . Prea mult nu va tine dar cred ca suficient cat sa produca efecte nasparlii in statele producatoare de petrol .
    • +6 (6 voturi)    
      citeste (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 9:01)

      artifice [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      inainte sa dai drumul la vrabii si lasa temele despre conspiratii

      http://www.bloomberg.com/news/2014-10-29/why-oil-prices-went-down-so-far-so-fast.html

      http://www.theguardian.com/money/2014/nov/10/six-reasons-crash-oil-nothing-worry
    • +4 (4 voturi)    
      Vai?! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 11:29)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Eh, acum esti fan teroria conspiratiei....toti sunt de vina ca PSD-ul face implozie, ca prietenul tau Putin o ia peste bot, etc....

      Eu cred ca basistii (cu 'b' mic sunt de vina).
      Tu ce zici mai draga?

      sau...
      Te-ai dedublat cumva de la alegeri incoace?
      Sa asteptam acum sa critici PSD-ul, sa-i faci mafioti, corupti,...dupa modelul vanghelie & Co.?

      Nota: In acest caz, schimba-ti 'numele'!
    • +4 (4 voturi)    
      mai trebuia sa adaugi (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 12:21)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca economia duduie si sfatul de a ne cumpara case in America !
  • +20 (24 voturi)    
    LOOOOL (Vineri, 28 noiembrie 2014, 21:12)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cred că nici Putin nu vrea să fie în pielea lui Putin în zilele astea...
  • +16 (20 voturi)    
    mda (Vineri, 28 noiembrie 2014, 21:13)

    Xorciser [utilizator]

    Si benzina costa tot 6 lei, cat o mai fi oare cursul din buget pentru acciza? 5.50 RON/EUR?
    • +4 (8 voturi)    
      cit costa? (Vineri, 28 noiembrie 2014, 23:33)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Benzina costa 5.6 lei. Unde ai vazut tu ca e 6 lei?
    • 0 (0 voturi)    
      4.73 ron/eur, ca si anul trecut (Miercuri, 3 decembrie 2014, 17:21)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Da' fara sa mai aplice formula de tura trecuta, cursul de la 1 oct + inflatia. Ca de cursul era mai mic, inflatia de 1.5%... Asha ca au spus pur si simplu ca se ingheata cursul.

      Si apropos, asta inseamna ~ 30 de bani la pretul benzinei. La care putem adauga suprataxa de 7 centi + tva, de 40 de bani, si ete asha, in loc sa cumparam benzina cu 4.8 cumparam cu 5.5
  • +14 (18 voturi)    
    DE MEDITAT : (Vineri, 28 noiembrie 2014, 21:34)

    romania_curata [utilizator]

    http://www.gazonline.ro/?stiri-241/petrom-si-rompetrol-au-scumpit-benzina-cu-8-bani-litru-si-motorina-cu-6-bani-litru

    07 Decembrie 2010
    OMV Petrom a majorat pretul de referinta la benzina cu 8 bani pe litru si la motorina cu 6 bani pe litru, incepand de marti.

    Astfel, litrul de benzina Premium fara plumb 95 costa 4,82 lei, iar benzina Top Premium fara plumb 99+ este 5,20 lei/litru. OMV Carrera 95 costa 4,96 lei, iar litrul de OMV Carrera 100 este 5,62 lei/litru, potrivit datelor de pe site-ul companiei.

    Motorina Top Nordic Diesel (Top Euro Diesel 5) costa 4,86 lei/litru, motorina OMV Sprint Diesel este 4,88 lei/litru, in timp ce litrul de motorina Euro Diesel 5 este 4,66 lei. OMV Alpin Diesel costa 5,20 lei/litru.

    ASADAR...mai draga puie monta & autoritati responsabile PSDrizate...DE CE nu luati atitudine ca preturile carburantilor SA REVINA conform cotatiilor titeiului la nivelul dein 2010????
    • +10 (12 voturi)    
      mai romania_curata (Vineri, 28 noiembrie 2014, 23:37)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      Geaba esti curata daca ai cunostinte economice fix cit asistatu' social
      Din 2010 pina azi accizele au crescut semnificativ. Azi, cind pretul e 5.6 lei, 52% din pret reprezinta acciza + TVA. In 2010 era mult mai putin.

      Iar PSD a luat o masura prin marite, adaugind la accizele si asha mari 7 centi + TVA, adica 40 de bani.
      DOAR FARA SUPRA-ACCIZA AZI CUMPARAI BENZINA CU 5.2 IN LOC DE 5.6
      • -2 (2 voturi)    
        mai baietas, (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 13:18)

        romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        daca tot pricepi din gura, neavand cap, macar reciteste pana pricepi cat de cat ceva si abia apoi incearca sa silabisesti pe aici.
        • +1 (1 vot)    
          mai romanio (Miercuri, 3 decembrie 2014, 14:45)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

          Daca ai ceva argumente logice, te ascult. Da' probabil tu stii sa scrii doar ce primesti pe biletel de la stapini.
  • +14 (18 voturi)    
    Rusia incotro? (Vineri, 28 noiembrie 2014, 21:38)

    ViorelDragomir [anonim]

    sa fie acesta semnul ca sfarsitul este aproape pentru aceasta federatie si inceputul pentru noi republici independente mai usor de asimilat in ue/nato?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu-ti fa iluzii! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 10:49)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui ViorelDragomir

      Rusii vor mai indura mult foame si mizerie pentru iubitul conducator si visul lui de glorie! Am avut si noi unul si-am vazut ce s-a intamplat...au trecut vreo 10 ani pana s-au lamurit romanii ..... Oricum, inteleg ca tata Volodea se pregateste de al patrulea mandat.... si rusii sunt cunoscuti pentru anduranta lor in conditii vitrege.
  • +19 (23 voturi)    
    Pretul petrolului (Vineri, 28 noiembrie 2014, 21:39)

    Klaus_CT [utilizator]

    Rusia = game over!
    • +3 (11 voturi)    
      Din pacate... (Vineri, 28 noiembrie 2014, 22:25)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      WORLD PEACE = GAME OVER... :(

      Ce face cineva cu foamea-n gat?

      Uita de toate regulile de convietuire numai sa isi umple stomacul. Dar nu renunta la schizofrenia in care traieste.

      Shit.
      • +2 (2 voturi)    
        asa s-a intamplat si in 89-90-91 (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 15:49)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        Rusii din cauza foamei au atacat America ascunsi in containere.
  • +18 (20 voturi)    
    Rusia va lua o batuta mai rea (Vineri, 28 noiembrie 2014, 21:57)

    John M. [utilizator]

    decat daca ar fi mers la un razboi adevarat. Dar nu-i nimic. Ei sunt obisnuiti cu mizeria. Acum o suta de ani traiau in bordeie sapate in pamant. Se pot intoarce usor acolo ca civilizatia se vede ca nu le place.
  • +16 (18 voturi)    
    Rusia va rezista racni Putin cu garafa-n mana (Vineri, 28 noiembrie 2014, 22:17)

    Wanheda [utilizator]

    Ce jalnic si asta, nu-l duce capul deloc. El crede ca mai poate pune bazooka-n prag ca pe vremuri. Au trecut anii putinele...te fac ailalti din procente.
  • +11 (11 voturi)    
    rusia pe faras (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 0:07)

    xanti [utilizator]

    Daca rusia moare de foame va recurge la ultima solutie ,razboiul mondial.
    Din pacate pentru ei si asta tot cu bani se face.
    • +1 (1 vot)    
      Nu-i așa greu (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 11:10)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      E de ajuns să lanseze câteva rachetâi nucleariske...pentru asta e deja totul pus la punct.

      Ce ne ține în siguranță este faptul că acești oligarhi nu vor să renunțe la viața de lux, care nu ar mai fi posibilă dacă aruncă rachetâile...
  • +1 (3 voturi)    
    free energy (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 10:28)

    sconcsu [utilizator]

    lumea e in pragul unei schimbari planetare de paradigma, dar va faceti ca nu stiti!

    ales bules civilizatia bazata pe petrol!
    • +2 (2 voturi)    
      Daca era o alternativa viabila (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 15:55)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui sconcsu

      n-o ratau, nici capitalistii.
      • -2 (2 voturi)    
        d'aia-i doare pa amelicurici (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 18:12)

        sconcsu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        au farfuriile zburatoare de la nemti din pa'sh'patru si se fac ca nu stiu, n-au vazut.

        noua la cnn si nasha nearata cum zboara porcu' si ce iute e el
        • 0 (0 voturi)    
          Licuricii au energie alternativa (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 21:48)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui sconcsu

          Cat tot restul lumii la un loc. IIn vestul tarii e plin de powerplant-uri geotermale, la munte e plin de hidrocentrale, energie solara slava domnului, au deserturi destule, energie eoliana la fel.
          Doar nu esti atat de naiv sa crezi ca totul se rezuma la oil and gas in America.
          Doar ca: fluidele geotermale pot fi extrem de poluante, energia eoliana si solara e inca scumpa iar cea hidro cam distruge ecosistemele din aval.
          Deci hotarati-va, ori ne intoarcem in comuna primitiva si traim green, cu riscul canibalismului ori ne schimbam in acord cu vremurile.
  • +2 (6 voturi)    
    Calm trolls (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 10:31)

    EXEs [utilizator]

    Si Rusia si Arabia Saudita au cerut de la început menținerea producției actuale. Targetul este oprirea producției de gaze si petrol de șist si falimentarea firmelor care le strica afacerile. De fapt nici nu e foarte clar care este prețul de producție si care e limita de profitabilitate a producției petroliere clasice. La șist se cam știe ca sub 80$ barilul e neprofitabil.
    Singurele care au deschis pliscul au fost țările mici in frunte cu Venezuela care își susțin sistemul falimentar din exportul de petrol si evident mama Rusie si-a reintarit ordinele de calmare a trupelor.
    Per total alianța asta dintre saudiți si ruși nu e deloc buna.
    • -3 (3 voturi)    
      în plus (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 13:59)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      SUA ar mai putea printa câteva miliarde ca să amâne deflația și să subvenționeze industria de fracking, dar în felul acesta nu ar face decât să ajute China, care oricum este principalul beneficiar al acestui război, cumpărând petrol ieftin.
    • +2 (2 voturi)    
      gresesti pe undeva (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 15:56)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Eu nu zic ca petrolul neconventional (sist, bitumuri petrolifere) nu devine rentabil peste un anumit nivel dar chiar daca ele vor fi lovite temporar la revenirea pretului petrolului isi vor reveni instantaneu.
      Pe de alta parte Putin nu are nevoie de bani peste 10 ani ci acum deci ma tem ca nu trebuie sa cerem din partea lui gindire strategica de genul asta.
    • +4 (4 voturi)    
      55$ out of US si 35$ in USA (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 16:00)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Astea-s barierele reale. Deci la 65 cat e acum petrolul la NY inca e rentabil. Si asta e excelent pt economiile Americii de Nord...aici pretul scade a doua zi, la benzina.
      Pentru tari ca Rusica insa e un dezastru, pt ca ei se bazeaza 50% pe resurse nu-s ca americanii, unde o resursa ieftina ridica toate celelalte sectoare ale economiei....
    • +1 (1 vot)    
      Ce vorbesti tu acolo? (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:01)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Arata-mi sursa acestei stiri. Rusia si Ar. Saudita nu au interese comune, dimpotriva (asta imi spune ca nu urmaresti evenimentele internationale) Iar gazele de sist nu fac concurenta Rusiei, cu atat mai putin Ar. Saudite. Extragerea gazelor de sist presupune mai multe cheltuieli decat cea a resurselor de gaz "normale". Daca la asta mai adaugi pretul transportului si statii de lichefiere-delichifiere, pretul sare cu mult peste cel rusesc. Alianta este intre sua-a saudita vs rusia-iran. Prin mentinerea productiei actuale se urmareste falimentarea rusiei si iranului a caror economie se bazeaza in proportie de 80% pe exportul de petrol.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu e chiar atat de multa cheltuiala cat (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 18:21)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        se "zvoneste". Fracturarea pt gaz natural se face in sonde orizontale, 3-4-5....20 de pe acelasi pad. Se fractureaza un segment orizontal de 2-3km intr-o singura gaura de sonda.
        Si nu e mai scump, poti cauta pe net gas prices, la rusi e 10$ la americani e 4$ iar in zonele unde transportul nu conteaza e sub 4$...in Alberta de exemplu se vinde la 3$.
    • +3 (3 voturi)    
      BTW, Saudi Aramco are un proiect gigant (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:15)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      de exploatare gaze de sist, onshore dar si offshore in Red Sea. Pe americanii ii doare-n paishpe, ei au know how-ul si tehnologia care a si ajuns al naibii de eficienta.