Petrolul inchide la minimul ultimilor cinci ani si jumatate pe Nymex

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 29 decembrie 2014, 21:58 Economie | Energie

Pretul petrolului a inchis luni la cel mai redus nivel din ultimii cinci ani si jumatate la New York, pe fondul temerilor legate de o supra-abundenta de oferta mondiala si perspectivele slabe ale cererii, scrie AFP.

Barilul "light sweet crude" (WTI) pentru livrarile din februarie a pierdut 1,12 dolari, pentru a se stabili la 53,61 de dolari pe New York Mercantile Exchange (Nymex).

Este vorba de cel mai redus nivel din mai 2009.























4197 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Rusia nu va ingenunchea citzcaia Phutin (Luni, 29 decembrie 2014, 22:25)

    Wanheda [utilizator]

    Bineinteles ca nu....e pe burta deja....si burta goala.
  • +3 (9 voturi)    
    Lasandu-l pe Putin ,,, (Luni, 29 decembrie 2014, 23:37)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Este clar, si eu ma bucur ca Putin este pus cu botul pe labe, dar acum analizez preturile carburantior la pompa in Romania: in 2009 benzina costa 3,28 RON. Acum, cu acelasi pret al petrolului in foarte mare cu aceleasi taxe (procentual) pretul este 5.1!!! Deci cu 2 RON mai mult!! Va dati seama de profiturile uriase si ilegale (daca nu ma insel exista o marja de adaos la benzinarii) facute de benzinarii pe seama noastra?
    • +3 (5 voturi)    
      ai dreptate cu Romania... (Marţi, 30 decembrie 2014, 0:34)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      ...dar in SUA de la ~ $5 pe gallon (~ 4 L) acum platesti la pompa ~ $2/Galon adica 0,75 RON/L.
    • +1 (1 vot)    
      Cat era atunci paritatea E/$? (Marţi, 30 decembrie 2014, 8:44)

      romann [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Pretul petrolului este estimate in dolari!
    • +3 (3 voturi)    
      Din pacate nu analizezi. (Marţi, 30 decembrie 2014, 10:05)

      Vlad C [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Doar le compari, fara sa intelegi ca pretul benzinei este foarte complicat.

      Comparand direct avem intr-adevar o scumpire aparenta de 55%

      Dar ca sa analizam corect, sa o luam cu inceputul:

      TVA 2009 - 19% TVA 2014 - 24%

      Acum sa eliminam TVA din ecuatie:

      Benzina fara TVA: 2.76 in 2009, 4.11 in 2014, scumpire 49%

      Pe urma avem acciza (da, se aplica TVA si la acciza, c-asa-i in tenis).

      Acciza in 2009: 436 EUR/tona. 2014: 557.91 EUR/tona.

      O tona are aproximativ 1298 litri, deci avem 0.336 EUR/l in 2009 si 0.429 EUR/l in 2014.

      A, mai e si ultima supra-acciza a lui Ponta, inca 0.07 EUR/l, deci de fapt 0.499 EUR/l pentru 2014.

      Pe urma avem cursul la care se calculeaza acciza:

      3.7348 RON/EUR in 2009, 4.738 RON/EUR in 2014.

      Punand totul cap la cap referitor la acciza, rezulta: 1.25 RON/l 2009, 2.36 RON/l 2014.

      Eliminand acciza din ecuatie avem pretul la care au vandut producatorii:

      1.51 RON/l 2009 - 1.75 RON/l 2014, scumpire 16%.

      Dar pretul benzinei depinde de pretul dolarului, si cursul dolarului a fost 2.8375 RON/USD in 2009, si este acum 3.6861 RON/USD.

      Convertind preturile respective in dolari avem:

      0.53 USD/l in 2009, 0.47 USD/l in 2014.

      Deci practic pretul in dolari al benzinei, eliminand TVA si acciza, este aproximativ cel din 2009.

      Ceea ce ai vazut tu ca scumpire s-a dus in diferenta de curs valutar si in buzunarul guvernului.

      Nu zice nimeni ca benzinariile sunt niste ingeri, scopul oricarei afaceri e sa scoata profit cat mai mare, nu sa faca opere de binefacere, dar e incorect a acuza profituri "uriase si ilegale", cand de fapt nu ei sunt vinovati de scumpiri.

      Ca ultim calcul, hai sa convertim 0.47 USD/l in USD/galon: 3.785 litri/gallon, deci 1.78 USD/galon.

      Deci comparabil cu ce spunea Lucky1, doi dolari pe galon.

      @Lucky1, nu stiu cum ai convertit tu, dar doi dolari la cursul de azi, 3.6684 RON/USD, fac 7.34 RON. Deci 1.93 RON/l, nu 0.75 RON/l.

      Calcule de genul asta ar trebui sa faca presa, ca sa se vada clar unde merg banii din benzina
      • 0 (0 voturi)    
        da, nu stiu cum am "calculat"... (Marţi, 30 decembrie 2014, 19:13)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad C

        ...fac mereu greseli de genul asta cand socotesc la repezeala. Scuze...
    • +1 (1 vot)    
      Accize (Marţi, 30 decembrie 2014, 11:36)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Pai numai guvernul Tonta a marit acciza la carburanti cu peste 20% anultrecut iar la 4 luni a introdus si acciza suplimentara de 7 centi.
      In 2008 am pus benzina cu 2,79 RON iar acum e 5,11 RON. Bine, si dolarul era 2,45 fata de 3,65 acum...