Remus Borza, Hidroelectrica: Luam in calcul achizitia de capacitati energetice in Africa

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 24 februarie 2015, 13:52 Economie | Energie

Hidroelectrica ar putea sa-si extinda activitatea in afara Romaniei, atat prin deschiderea unor birouri de trading in Europa, cat si prin achizitia unor capacitati de productie in Senegal, Africa. "Pe partea de trading, vom deschide in martie o filiala in Serbia si speram ca pana la sfarsitul anului sa fim prezenti in Austria si Germania", a declarat Remus Borza, administratorul judiciar al Hidroelectrica, in cadrul unei conferinte organizate pe teme energetice. In plus, Hidroelectrica ar putea achizitiona capacitati de "cateva sute de MW" de energie regenerabila din Romania.

Borza a mai spus ca Hidroelectrica ia in calcul si achizitia de capacitati energetice in Senegal, Africa. "In Senegal nu ne ajunge nici mana lunga a justitei, nici a reglementatorului. Eu privesc cu multa incredere Africa. Acolo pot sa iau si capacitati de transport, si de distributie, si productie", a spus Borza. "Pana atunci sunt cateva oportunitati chiar si in Romania, pe regenerabile. E posibil sa cumpararam sute de MW in eoliana si fotovoltaic", a adaugat Borza.

Acesta sustine ca Hidroelectrica are o lichiditate de circa 800 milioane lei.

Hidroelectrica a incheiat exercitiul financiar 2014 cu cea mai mare cifra de afaceri din istoria companiei, de 3,4 miliarde lei, cu cel mai mare profit inregistrat vreodata.


Citeste mai multe despre   






















3173 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Dar Boko Haran? (Marţi, 24 februarie 2015, 14:21)

    BEDE [utilizator]

    Poate o fi avand multa incredere in Boko Haran. In general Africa ar fi nu pre aindicata din cauza instabilitatii politice. Senegal - poate, dar Nigeria in nici un caz. Dar daca tulburarile se extind si in Senegal, ceea ce nu ar fi chiar asa de putin probabil?
  • +5 (5 voturi)    
    Ce declaraţie!!! (Marţi, 24 februarie 2015, 15:13)

    Lomecuza [utilizator]

    Incredibil!

    ""In Senegal nu ne ajunge nici mana lunga a justitei, nici a reglementatorului."

    Tradus pentru prostime: "Lasă bă, că mergem noi în Africa şi furăm acolo cît se poate, că prin Rumânica s-a cam împuţit chifteaua."
  • +2 (2 voturi)    
    Pe tine nu te dă nimeni afară (Marţi, 24 februarie 2015, 16:33)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    din UNPIR?
    Parcă ai luat doi ani cu suspendare. Judecătorul ăla sindic nu te exmatriculează din dosarul Hidroelectrica (parcă acolo ai făcut pocinogul) sau e prea servil față de actuala putere?
  • +1 (1 vot)    
    cum mai poate (Marţi, 24 februarie 2015, 16:38)

    andre [anonim]

    fi lichidator judiciar

    un infractor condamnat la 2 ani de inchisoare pentru fraudarea societatii pe care o administreaza?
    incredibila Romanie
  • 0 (0 voturi)    
    Omul asta a fost condamnat (Marţi, 24 februarie 2015, 16:53)

    mopsu [utilizator]

    si tot la hidroelectrica trage... Generala florica urmeaza sa fie condamnata si e pusa director la Romarm.. . DNA , luati-o la puricat. Va dati inca odata seama de cine suntem condusi. Dl Klaus dat-ii afara pe mialake si pe kobeamru, nu mai asteptati sa fie arestati...
  • -1 (1 vot)    
    Mare grija, aia de p'acolo platesc (Marţi, 24 februarie 2015, 18:24)

    Wanheda [utilizator]

    de obicei in moneda Botswanei sau mai rau in plumbi de kalasnicov.
  • 0 (0 voturi)    
    Culmea tupeului (Joi, 26 februarie 2015, 10:09)

    Dascalu [anonim]

    "In Senegal nu ne ajunge nici mana lunga a justitei, nici a reglementatorului. Eu privesc cu multa incredere Africa. Acolo pot sa iau si capacitati de transport, si de distributie, si productie"