Cine va fi noul sef al OMV? Cele mai mari sanse le are un partener de afaceri traditional al Gazprom, actualul presedinte al Camerei de Comert Germania - Rusia

de L. Colintineanu, C. Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2015, 15:27 Economie | Energie

Rainer Seele
Foto: wintershall.com
​Ziarele austriece Der Standard si Kurier scriu ca OMV, compania-mama a Petrom, va anunta astazi o schimbare radicala in conducere. Astfel, noul CEO al companiei austriece va fi Rainer Seele, care il va inlocui pe Gerhard Roiss. Rainer Seele este acum presedintele Consiliului de Administratie al companiei germane Wintershall (parte a concernului BASF), dar si presedinte al Camerei de comert Germania - Rusia. Din pozitiile de conducere la Wintershall si Camera de comert, Rainer Seele a avut relatii profunde de business cu companii energetice rusesti, mai cu seama Gazprom.

Astazi, la ora 17 (ora locala), compania OMV va anunta ca noul sau CEO este Rainer Seele, scrie ziarul Kurier. Nascut in 1960, Seele a condus consiliul de administratie al companiei energetice Wintershall, care este detinuta de concernul german BASF. El va deveni succesor al lui Gerhard Roiss, care paraseste OMV la 30 iunie.

Wintershall este cel mai mare producator german de titei, cu peste 2500 de angajati in 40 de tari in care opereaza. De asemenea, Wintershall este unul din cei mai apropiati parteneri de afaceri ai concernului rus Gazprom. Compania germana are incheiat un joint-venture cu Gazprom si opereaza campuri in Siberia. 
Numirea lui Seele este cu atat mai socanta cu cat, in ciuda dezmintirilor oficiale, analistii suspecteaza Gazprom de intentii de cumparare ostila de actiuni OMV. Wintershall e o companie foarte profitabila si a inregistrat, in 2014, pentru a patra oara consecutiv, un castig de peste 1 miliard de euro. Profitul din 2014 a fost de exact 1,464 miliarde euro. In 2013 a fost chiar de 1,730 miliarde.

In martie 2012, Rainer Seele a fost ales presedinte al Camerei de comert Germania - Rusia. "Motivul pentru care Germania si Rusia sunt parteneri puternici si, mai ales, parteneri pe termen lung, este faptul ca firmele din ambele tari recunosc ca un dialog continuu furnizeaza bazele pentru succesul reciproc", spunea Seele intr-un comunicat oficial al companiei.

De ce este important pentru Romania ce se intampla la varful OMV? Pentru ca politica de investitii si comerciala a Petrom este stabilita de actionarul sau majoritar, adica OMV. Or, in ultimii ani OMV (al carei principal actionar este statul austriac) s-a remarcat printr-o politica foarte apropiata de Rusia/Gazprom. Cel mai recent exemplu este legat de constructia gazoductului South Stream (proiect esential al Rusiei pentru adincirea dependentei Europei de gazele rusesti, respins insa de Romania din motive strategice), proiect pe care OMV l-a sustinut si continua sa il sustina cu tarie.

Vom reveni cu amanunte










3369 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    chiar ma intrebam...... (Vineri, 27 martie 2015, 15:34)

    novator [utilizator]

    .....cand va ajunge Gazprom-ul sa administreze resursele petroliere ale romaniei.
    Tradatorii de tara care ne-au vandut resursele naturale sunt multumiti acum ?

    Ar trebui sa putreziti in puscarii, ticalosilor !
  • +6 (6 voturi)    
    2500 de angajati in 40 de tari?? (Vineri, 27 martie 2015, 15:57)

    Carcalete [utilizator]

    Adica 62 de angajati, in medie, per tara ??

    Mai, mai ...
  • +5 (5 voturi)    
    jaful Petrom (Vineri, 27 martie 2015, 16:27)

    Natasa [utilizator]

    Si totusi, de privatizarea Petrom nu vrea sa se ocupe nimeni??? Dincolo de termopanele lui Nastase si alte glume proaste, exista in istoria post 89 acest mare jaf de care nu se ocupa nimeni! Probabil ca sumele sunt foarte mari si impartite tuturor care ar putea deschide gura!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Acum sa inteleaga (Vineri, 27 martie 2015, 17:48)

      raudegura [anonim] i-a raspuns lui Natasa

      toata lumea de ce tov.Nastase i-a preferat pe OMV la privatizarea PETROM si de ce a fost preferat Paturiciu la privatizarea Petromidia!
      Ambele au ajuns in mana unor companii care lucreza pe subt masa cu rusii !
      Si ca sa se spele pe maini ,ambele au fost privatizate prin legi trecute prin parlament.
      Sa se spuna adevarul iar Nastase borfasul sa plateascea cu inchisoare pe viata si confiscarea intregii averi.
  • +5 (5 voturi)    
    Despre preluarea ostila (Vineri, 27 martie 2015, 16:45)

    Razvan_M [utilizator]

    - Petrom a fost vandut la pachet cu niste conditii geostrategice catre OMV. Deci preluarea OMV de catre Gazprom ar putea fi un motiv serios pentru rascumpararea Petrom de catre statul Roman.
    - cumpararile de actiuni OMV de catre actionari care functioneaza concertat trebuie raportate. Ma foarte indoiesc ca serviciile de informatii din Austria si Romania, cel putin, nu tin sub observatie asemenea detalii.
    - problema noastra cea mai mare apare in momentul in care politica OMV este schitata de persoane prea apropiate Rusiei, care ar putea vulnerabiliza compania Petrom.
    • +3 (3 voturi)    
      de acord..... (Vineri, 27 martie 2015, 17:19)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      .....mai putin cand este vorba de servicii.

      Trebuie sa intelegem ca SRI aduna informatii si le preda institutiilor abilitate (Presedentie, Guvern, DNA...), dupa caz.
      Ce fac aceste institutii cu rapoartele respective, nu mai este treaba SRI.

      Eu sunt convins ca atat SRI, cat si SIE, au sute, daca nu chiar mii, de pagini in dosarele "privatizarilor" dar cand ai bocitoare, miruitori si "nevinovati" in parlament, un ditati plagiatorul mincinos ca sef al celui mai cinstit guvern din care nu mai prididesc arestarile si un presedinte cititor de biletele, cine sa mai ia atitudine in cazurile de inalta tradare?


      Probabil ca aceste dosare vor iesi la iveala, abia cand noi prostimea ne vom trezi si vom inlocui acest sistem politic ticalos.
      Pana atunci, nu avem nicio sansa.
  • +1 (1 vot)    
    Interesant (Vineri, 27 martie 2015, 19:23)

    Anonim [anonim]

    Pt cei care vor sa inteleaga toata corelatia co domnu Dr. Seele...dansul are o relatie deosebita cu Romania. In sensul bun!
    Da-ti o cautare pe MAE.ro si o sa vedeti ce gasiti :-)
  • -4 (6 voturi)    
    mai bine la rusi (Sâmbătă, 28 martie 2015, 9:30)

    xanti [utilizator]

    Decat peste ocean,americanii au furat destul petrol din Irak.
    • +3 (3 voturi)    
      de curiozitate (Sâmbătă, 28 martie 2015, 14:04)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ce procent din exportul de petrol al Irakului il reprezinta SUA si ce procent din importul de petrol al SUA il reprezinta Irakul?

      Apoi, tot de curiozitate: tu spui ca americanii "au furat" petrol. Sa-ntelegem ca nu au platit pentru el?
      • -3 (5 voturi)    
        platit? (Sâmbătă, 28 martie 2015, 15:22)

        pontiac [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        De luat cu japca prin razboi ati auzit?