Hidroelectrica a vandut Arhiepiscopei Argesului microhidrocentrala Calugarita, cu 1,7 milioane lei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 septembrie 2015, 20:08 Economie | Energie

Producatorul de energie de stat Hidroelectrica, aflat in insolventa, a vandut microhidrocentrala Calugarita, din judetul Arges, Arhiepiscopei Argesului si Muscelului pentru 1,7 milioane lei, unitatea producand energie pentru a aproviziona 180 de gospodarii.

"Microhidrocentrala Calugarita de pe raul Valea lui Stan (judetul Arges) a fost cumparata de Arhiepiscopia Argesului si Muscelului, cu 1,7 milioane lei, in timp ce cea de-a doua microhidrocentrala, Vladesti, aflata in bazinul raului Olanesti din judetul Valcea, a fost adjudecata de firma Roski Air Service, cu 2,2 milioane lei", a declarat, pentru agentia Mediafax, administratorul judiciar al companiei, avocatul Remus Borza.

Microhidrocentrala cumparata de Arhiepiscopie are o putere instalata de 630 de kW si produce energie suficienta pentru a aproviziona 180 de gospodarii. A doua microhidrocentrala are, de asemenea, o putere instalata mai mica de 1 MW.

Compania a vandut, astfel, doar doua dintre cele 34 de microhideocentrale scoase la vanzare prin licitatie in luna iulie.

Hidroelectrica mai detine 128 de microhidrocentrale cu o putere instalata de pana la 4 MW fiecare.

Compania de stat a inregistrat pe primul semestru ale acestui an un profit record de 725 milioane lei, cu 42% mai mare decat profitul inregistrat in perioada similara a anului trecut, cand societatea a raportat un profit de 510 milioane lei.

Cifra de afaceri aferenta primului semestru al anului a crescut cu aproape 300 milioane lei comparativ cu primele 6 luni ale anului 2014, respectiv de 1,851 miliarde lei fata de 1,554 miliarde lei.

Hidroelectrica este cel mai ieftin producator de energie din Romania. Compania se afla pentru a doua oara in insolventa din februarie 2014, prima procedura de reorganizare avand loc in perioada iunie 2012 - iunie 2013.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4134 vizualizari
  • +2 (4 voturi)    
    Ce bani fac astia la biserica! (Marţi, 8 septembrie 2015, 20:16)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Trebuia sa ma apuc si eu de cantat ode omului invizibil.
  • +24 (24 voturi)    
    dupa baietii destepti din energie (Marţi, 8 septembrie 2015, 20:19)

    AliKimiku [utilizator]

    Urmeaza baietii ortodocsi din energie. Sa vezi acum specializari la Teologie: Teologie Energetica, Teologia de joasa tensiune, etc.
    • 0 (0 voturi)    
      dar nu este de loc gluma! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 10:35)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Ai o microhidrocentrala, sau un panou de celule fotovoltaice, sa zicem ca l-ai primit pe gratis.
      Pentru exploatarea sa, trebuie sa detii know-how.
      pentru intretinere, trebuie sa dispui de personal calificat.
      Si ce faci cu energia produsa, indiferent daca este vorba de 200 kW, sau de mai multi megawati?
      Cui o vinzi? Energia electrica nu se poate stoca!

      Si cine raspunde / coordoneza gestionarea hidro?
      Daca accumularea de apa a fost gandita si ca protectie la inundatii, sau pentru irigatii?
      Ce se intampla in aval daca deschizi vanele si lasi lacul sa se deverseze brusc?!
  • +14 (16 voturi)    
    Mai multă lumină, (Marţi, 8 septembrie 2015, 20:24)

    Con_stan_tin [utilizator]

    e întuneric în biserici.
    • 0 (0 voturi)    
      Si (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:07)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Si in capul credinciosilor e intuneric :)
  • +14 (14 voturi)    
    Afacere (Marţi, 8 septembrie 2015, 21:05)

    DrPepper [utilizator]

    Banuiesc ca banii obtinuti din curentul electri vor fi scutiti de taxe si impozite ca doara acum e activitate religioasa..
  • +8 (10 voturi)    
    Chitanta? (Marţi, 8 septembrie 2015, 21:18)

    Soljenitin [utilizator]

    Au eliberat chitanta? :P
  • +3 (3 voturi)    
    Cică (Marţi, 8 septembrie 2015, 21:22)

    ipolitic [utilizator]

    va produce mai multă energie cu apa sfințită.
  • +2 (4 voturi)    
    BOR SRL sau SA? (Marţi, 8 septembrie 2015, 21:30)

    bigbrother [utilizator]

    Incet biserica isi face intrarea in domeniul unde are cea mai multa experienta, cele sfinte trecand undeva pe locul..

    Acum, intrebarile sunt: de unde acei bani, sunt subventii de la stat, bani de la ciorap, de la enoriasi sau banii din lumanari? Si pentru aceasta achizitie se vor plati impozite si taxe sau in varianta tehnologizata a "Luminii sfinte"? Evident ca achizitia nu are legatura cu schema de sprijin prin certificate verzi, e doar un gest altruist al bisericii pentru a ajuta o companie cu probleme financiare.
  • +2 (2 voturi)    
    CE-AR FI CA (Marţi, 8 septembrie 2015, 21:39)

    pointless man [utilizator]

    cele mai apropiate 180 de gospodării (apropiate de centrală) să plătească energia electrică la juma´ de preț ? Asta așa, ca o probă de compasiune creștinească.
    • +1 (1 vot)    
      Care preț? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 9:07)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      De vânzare,de producție!Este vorba de hidrocentrale și prețul energiei electrice produse este cel mai mic.