Noua tari europene, printre care si Romania, se confrunta din nou cu Germania, dupa criza migrantilor, si cer stoparea proiectului Nord Stream 2

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2015, 19:48 Economie | Energie

Noua tari, conduse de Polonia si Slovacia, vor sa blocheze gazoductul Nord Stream 2, anunta Financial Times, care noteaza ca grupul de tari est-europene considera ca Germania, cel mai puternic stat european, a pus propriile interese economice deasupra celor legate de securitatea energetica.

Intr-o scrisoare adresata presedintelui Consiliului European, Donald Tusk, cele noua tari cer ca acest proiect sa fie pus pe agenda summitului liderilor europeni din decembrie, in incercarea de a forta executivul european sa refuze aprobarea sa.

Potrivit Argus Media, cele noua tari sunt: Polonia, Slovacia, Cehia, Ungaria, Romania, Estonia, Lituania, Letonia si Grecia. Bulgaria a intentionat si ea sa semneze scrisoarea, dar a renuntat, in cele din urma, noteaza Russia Today.

Aceste tari, care s-au confruntat deja cu Germania pe problema cotelor obligatorii de migranti, se tem ca noua conducta Nord Stream 2, care va lega Rusia de Germania pe sub marea Baltica, va creste dependenta Europei de Gazprom.

Aceasta problema poate fi si o noua sursa de tensiuni transatlantice. Administratia Obama a anuntat ca se opune acestui proiect, in conditiile in care va priva Ucraina de venituri de circa 2 miliarde de euro din tranzitul gazelor rusesti.

Un politician de rang inalt a declarat ca lobbyul impotriva Nord Stream 2 a dat deja unele rezultate, iar securitatea energetica va fi probabil discutata la summitul din decembrie. Dar Jean-Claude Juncker, seful Comisiei Europene, care va decide asupra legalitatii proiectului Gazprom, a indepartat deja opiniile potrivit carora acest proiect ar trebui considerat drept o problema politica.

Juncker a afirmat ca este vorba despre un proiect comercial si trebuie analizat doar daca este conform cu reglementarile europene, asa cum a sustinut si Angela Merkel.

Polonia, cel mai vocal critic al proiectului, a argumentat ca va scoate Ucraina din lantul european de aprovizionare, va afecta eforturile europene de crestere a coeziunii si planurile de integrare a infrastructurilor.

Polonia este sustinuta de Slovacia, care ar putea pierde circa 400 de milioane de euro pe care ii primeste in schimbul tranzitului gazelor rusesti, si de Ungaria, care inca nu si-a revenit dupa refuzul Comisiei de a bloca proiectul "South Stream".

"Stim ca la acest moment pierdem lupta, dar vom lupta, vom lupta, vom lupta in continuare", a afirmat un diplomat de rang inalt din regiune.

Nord Stream 1, inaugurat in 2011, a intampinat o rezistenta similara din partea statelor din est iar ministrul polonez de externe de atunci, Radoslaw Sikorski, a comparat proiectul cu pactul Molotov-Ribbentrop din 1939.

Gazoductul a beneficiat de sprijinul puternic al fostului cancelar german Gerhard Schroder, care a semnat acordul in ultimele zile de prim ministru, iar ulterior a fost numit presedintele companiei care conduce Nord Stream.

Berlinul afirma ca noua conducta va proteja aprovizionarea UE cu gaze, in eventualitatea unor noi dispute intre Rusia si Ucraina si ca este vorba despre o decizie pur comerciala luata de companii private.

Proiectul ar dubla fluxul de gaze pe ruta nordica si teoretic ar putea sustine aproape 30% din cererea europeana.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
11015 vizualizari
  • +1 (15 voturi)    
    lichidarea lui phutin (Miercuri, 2 decembrie 2015, 19:59)

    un domn [utilizator]

    destensioneaza..gazele..parerea mea...Rusia sa fie supusa unui Plan marshal ptr o mie de ani..apoi sa le fie permisa si viata politica
    • +7 (15 voturi)    
      sa fie primit! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:40)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sigur - dar viata poate continua si fara cea politica, mai ales in Rusia.

      Invatarea ABC-ul in democratie dureaza domnule...
      Aici se masoare in ani-lumina, dar poate China sa ii ajute...
  • -19 (35 voturi)    
    ham-ham (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:07)

    Mazeta [utilizator]

    Germania a decos să facă afaceri serioase cu Rusia peste capul Washingtonului și al cățelușilor din estul Europei. Poate ar trebui dată afară din UE sau, cine știe, convinsă altcumva.
    • +2 (6 voturi)    
      Doar ca nu o sa si reuseasca (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:50)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Americanii incep sa trimita LNG spre Europa. Nici sorry nu-mi pare pt stapanii tai. Culeg ce au semanat. Ai auzit ca Ural blend a scazut sub Brent? Si a scazut serios. Ia sa vedem, market share papat in Europa si China, daca pierd Turcia...Phutin e istorie.
  • +24 (28 voturi)    
    Deci Germania se pregateste sa arunce Ucraina (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:14)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    la ursi.
  • +24 (26 voturi)    
    hahaha !!! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:31)

    vadin [utilizator]

    se asigura pe ei mai fratilor !!! iar pe noi ne asmutesc impotriva rusilor....ba cu rep.moldova, ba cu transnistria, ba cu orice.....si deodata ne gasesc nod in papura si le zic rusilor: luati-i mai de pe capul nostru pe tiganii astia ca nu ne mai intelegem cu ei.....
    cine uita pactul ribbentrop-molotov risca sa-l mai pateasca o data .....si cine a tradat o data o face si a doua oara !!!
    au dreptate polonezii....tradare, tradare, tradare si prostirea prostilor din ue.....auzi, sunt contracte facute de firme private.....nici macar nu cauta explicatii mai acoperite....
    iar noi era sa ne aruncam in marea neagra, cu presa cu tot, ca avem intentia sa incheiem niscai contracte cu chinezii.....mai prosti mai suntem......mai prosti ca ceausescu de o suta de ori....cu toata pleiada de basisti, iliesti si constantinesti......
    • +4 (4 voturi)    
      mujicia va avea viata amara (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui vadin

      cu noi
  • +5 (19 voturi)    
    MAZETA (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:40)

    arheopterix [utilizator]

    Un fel de csibi barna cu fusta , ce hamae la Luna ,nu ne facem griji vine si randul lui !
  • +13 (15 voturi)    
    ptr. Mazeta.. (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:43)

    ..13 [utilizator]

    Nu lasa Germania UE este ca si cum i-ai cere sa lase cascavalul din gura sau ii iei berea de la gura in timpul October Fest...
  • +7 (7 voturi)    
    germanorusii (Miercuri, 2 decembrie 2015, 21:38)

    cole de iasi [anonim]

    IMI PLACE SINTAGMA -sincera, macar , exprimare directa, nemteasca - "decizie pur comerciala". Tipic pentru marele stat european care este Germania, si care a pus intotdeauna (sau a confundat cu) propriile interese deasupra celor ale majoritatii. Qui s'assemble se ressemble, se pare, cand vorbim de Rusia si Germania. Cu REGRET, ASTA CRED.
    • 0 (0 voturi)    
      cam asa e, tot cu regret (Vineri, 4 decembrie 2015, 6:52)

      adyQ [anonim] i-a raspuns lui cole de iasi

      daca asta este un contract pur comercial atunci south stream ce drq a fost? incep sa cred ca UE nu va functiona niciodata si nu prea mai conteaza daca rezista sau se sparge....
  • +2 (2 voturi)    
    "NEM-tia" (Miercuri, 2 decembrie 2015, 21:53)

    Andrei [anonim]

    <b>ANGHELA e pusa la bataie</b> de baietii din industria Germana
  • +8 (8 voturi)    
    Inteleg ! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 22:01)

    NicolaeA [utilizator]

    Deci Angela Merkel, dupa ce va pica din cauza crizei imigrantilor, va fi numita presedintele companiei care va conduce Nord Stream 2. La nemti, nu exista legi impotriva abuzului in serviciu ?
  • +7 (7 voturi)    
    . (Miercuri, 2 decembrie 2015, 22:35)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Highlights:
    "...Jean-Claude Juncker, seful Comisiei Europene, care va decide asupra legalitatii proiectului Gazprom"
    "Administratia Obama a anuntat ca se opune acestui proiect"
    si cireasa din top :
    "Gazoductul a beneficiat de sprijinul puternic al fostului cancelar german Gerhard Schroder, care a semnat acordul in ultimele zile de prim ministru, iar ulterior a fost numit presedintele companiei care conduce Nord Stream."

    Si astia zic de Romania ca este mama coruptiei ,si romanii confirma,ca asa au fost ei invatati.
  • +6 (6 voturi)    
    iar (Miercuri, 2 decembrie 2015, 23:06)

    bec [utilizator]

    agentul rus junker merge mai departe, in ciuda protestelor, isi indeplineste misiunea incredintata de seful sau putin, umplerea europei cu maimute islamice si relatii cit mai bune cu rusia. Stia el cameron cine e asta si s-a opus cind a fost numit si multi l-au injurat. Dar avea dreptate.
  • +6 (6 voturi)    
    De ce sa ne miram ???.... (Joi, 3 decembrie 2015, 4:31)

    gigiN [utilizator]

    ...Au procedat nemtii,vreodata,altfel; ????
  • +7 (9 voturi)    
    am ajuns un fel de colonie (Joi, 3 decembrie 2015, 4:34)

    zap [anonim]

    germania a ajuns sa faca in ue ce n-a reusit hitler inainte de razboi. estul ar trebui sa se coalizeze si sa lase dracului ue sau csi; sub condescendenta franco-germana nu putem decat sa ajungem in putz..