Comisia Europeana vrea sa promoveze energia atomica (Der Spiegel)

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 mai 2016, 17:23 Economie | Energie

Comisia Europeana (CE) vrea sa promoveze construirea de centrale atomice, precum si dezvoltarea de mici reactoare, relateaza, marti, editia online a saptamanalului "Der Spiegel", care citeaza un plan strategic elaborat la Bruxelles, potrivit Agerpres.

Conform agentiei EFE, documentul, la care a avut acces publicatia germana, urmareste sa puna bazele viitoarei politici nucleare a CE si va fi analizat miercuri de comisarii pentru energie, in vederea aprobarii.

Textul propune, printre altele, consolidarea cooperarii intre cele 28 de state membre pentru cercetarea, dezvoltarea, finantarea si construirea de reactoare noi si inovatoare.

De asemenea, militeaza pentru imbunatatirea conditiilor cadru pentru investitii in energia atomica, cu sprijinul Fondului European pentru Investitii Strategice.

Totodata, CE incearca sa accelereze construirea de mici reactoare, pentru ca acestea sa poata intra in functiune cel tarziu pana in 2030.

Conform unor experti consultati de "Der Spiegel", aceasta initiativa va urmari reducerea dependentei energetice de gazele rusesti si obtinerea unor avansuri in vederea reducerii emisiilor de CO2 pe care le provoaca productia de alte tipuri de energie, in special termica.

Planul comunitar acorda atentie speciala securitatii si necesita probe de rezistenta a materialelor pentru centralele nucleare mai vechi.

Aceste dezvaluiri au provocat iritare atat in randul membrilor Guvernului cat si al Opozitiei din Germania, unde vechea legislatura a aprobat "stingerea" sectorului nuclear pana in 2022.

In UE exista, in prezent, 131 de centrale nucleare, in 14 tari, cu o capacitate totala de 121 gigawati, si 14 state membre intentioneaza sa construiasca noi centrale nucleare.










1756 vizualizari
  • -7 (9 voturi)    
    Cum? (Marţi, 17 mai 2016, 17:36)

    xolv [utilizator]

    Hipsterii pe bicicleta nu produc energie alternativa ?
  • -3 (7 voturi)    
    Nu crede ce spune popa (Marţi, 17 mai 2016, 17:37)

    Koczka [utilizator]

    Crede ce face popa. In Germania marile centrale atomice din anii 70-80 se inchid ( normal pt ca riscul de incident creste exponential dupa 25-30 de ani de exploatare ), in schimb sunt intensificate investitiile in dezvoltarea de noi tehnologii energetice ce utilizeaza resurse inepuizabile ( e. solara, eoliana, geofizica, etc ).
    Exista tari europene care produc peste 75% din energie din surse neconventionale ( termo, hidro, atomo ).
    Asa ca mai usor cu sifonul.
    • 0 (4 voturi)    
      Bravo!! (Marţi, 17 mai 2016, 18:44)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Deci termo si hidro sunt neconventionale!
    • +3 (3 voturi)    
      CARE AR FI ACELEA? (Marţi, 17 mai 2016, 18:44)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Un exemplu, te rog!
    • 0 (0 voturi)    
      Energia atomica (Marţi, 17 mai 2016, 21:02)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      este cea mai sigura, curata, nepoluanta sursa de energie "on demand" Cele neconventionale pot completa cererea, cu pretul unor investitii a caror cost energetic abia acopera income-ul diluat pe zeci de ani, nemaivorbind de dependenta lor de climat si pozitie geografica.
      Technologiile actuale permit constuirea de centrale atomice incomparabil mai sigure decat cele de acum jumatate de secol.
  • +4 (6 voturi)    
    Se poate? (Marţi, 17 mai 2016, 17:41)

    mitg [utilizator]

    Acum juma' de deceniu, nu mai taceau, ca panouri solare, ca energie eoliana etc.
    Acum au realizat ca nu e destul?
    • 0 (0 voturi)    
      Acum a mai scăzut influența lui Putin (Marţi, 17 mai 2016, 21:04)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Pe vremea lui Gerhard Schroeder și Joschka Fischer, Germania a hotărât închiderea tuturor centralelor nucleare ș construirea gazoductului Nord Stream prin Marea Baltică, astfel încât să ocolească Ucraina. Poveștile cu energia solară și eoliană erau aburelile ecologiste marca Joschka Fischer, care în Darmstadt se ducea la birou cu bicicleta, iar Frankfurt la prostituate cu mașini sport.

      Răsplata pentru Schroeder a fost 1 milion de euro pe an la Nord Stream, iar justiția germană a zis că nu e nimic ilegal dacă s-a dus director la gazoductul pe care el însuși îl aprobase în timp ce era cancelar. Așa a rămas Germania fără centrale nucleare.
  • +3 (3 voturi)    
    Petrolul si santajul arabesc (Marţi, 17 mai 2016, 18:35)

    lordoflight [utilizator]

    Independenta energetica este carte ce trebuie jucata de acum incolo de Europa. Independenta energetica a europei va avea darul de a-I pune cu botul pe labe pe araboii care ne alimenteaza cu imigranti si pe rusii care ne alimenteaza cu sicane si zone tampon si enclave. Petrolul isi va pierde usor usor din puterea politica pe care o joaca acum. Iar scaderea pretului la petrol nu afost decat o repetitive pentru ceea ce urmeaza. In 20 de ani. toate mesinile din Europa vor fi electrice iar casele vor fi verzi, becurile vor fi led iar rusii vor fi mai saraci decat acum dar poate mai inarmati si mai agresivi.
  • +1 (1 vot)    
    De rasul lumii !!! (Marţi, 17 mai 2016, 19:25)

    andreesanu [utilizator]

    Ieri o secretara de stat la energie se burica in legea ei
    a unuia dus cu pluta ca Romania trebuie sa renunte la reactoarele 3 si 4 de la Cernavoda !!.
    Azi ii recomand dupa raspusul pe care i l-am dat ieri sa-si puna cenusa in cap ,sa-si dea demisia ca nici fler,nici minte nu are !!!.