America detine mai mult petrol decat Rusia sau Arabia Saudita - studiu Rystad Energy

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 iulie 2016, 21:24 Economie | Energie

Sonda petrol
Foto: Flickr
Statele Unite ale Americii au mai multe rezerve exploatabile de petrol decat Arabia Saudita sau Rusia, potrivit unei analize a firmei norvegiene de consultanta Rystad Energy, citat de Bloomberg.

Rystad Energy estimeaza rezervele americane de petrol la 264 miliarde de barili, in fata Arabiei Saudite (212 miliarde barili) si a Rusiei (256 miliarde barili).

Peste 50% din aceste rezerve sunt reprezentate de petrolul de sist. Potrivit studiului citat, Texas detine peste 60 de miliarde de barili de petrol de sist.

Analiza Rystad ia in calcul rezervele din campurile existente, din noi proiecte si rezervele potentiale din campuri recent descoperite, precum si campuri nedescoperite. Pentru acest calcul, este aplicata o abordare similara pentru toate tarile, precizeaza Rystad, care mentioneaza ca alte analize iau in calcul rapoarte ale autoritatilor nationale, care sunt uneori bazate pe standarde opace. Studiul a fost realizat intr-un interval de trei ani si a vizat peste 60.000 de campuri petrolifere din intreaga lume.

Rystad estimeaza rezervele globale de petrol la 2.092 miliarde barili de petrol. Cele sapte mari companii petroliere - BP, Exxon, Chevron, ENI, Total, Shell si ConocoPhillips - detin mai putin de 10% din totalul rezervelor.

CNBC noteaza ca alte studii, precum foarte urmaritul BP Statistical Review, arata ca SUA se situeaza in continuare in urma unor tari precum Arabia Saudita, Rusia, Canada, Irak, Venezuela si Kuweit.










6933 vizualizari
  • -4 (14 voturi)    
    Venezuela (Marţi, 5 iulie 2016, 22:29)

    pinguinu [utilizator]

    pai parca Venezuela detinea cele mai mari rezerve de petrol din lume... ce s-a intamplat? S-au evaporat?
    • -6 (16 voturi)    
      Nu ai inteles (Marţi, 5 iulie 2016, 22:47)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      Petrolul american a ajuns sub pamantul venezuelean.
      • +7 (11 voturi)    
        America, țară bogată (Marţi, 5 iulie 2016, 23:29)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        și puternică.
        • -6 (8 voturi)    
          nici pe departe (Miercuri, 6 iulie 2016, 10:35)

          Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          America, tara dator vinduta si mincinoasa - sau tu char crezi ca sisturle sint rezerve de petrol?
          • +2 (6 voturi)    
            Sisturle nu (Miercuri, 6 iulie 2016, 14:15)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-al-mai-tare

            dar sisturile da. :-))) PS taria e sigur in pahar ca in minte sigur nu
    • +8 (10 voturi)    
      aceste rezerve includ zacamintele... (Miercuri, 6 iulie 2016, 0:41)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      de mare adancime, asa numitul petrol de sist, Este mentionat in articol ca acesta reprezinta peste 50% din rezerve...Aici le-au dat la temelie araboilor iubitori de sange varsatoriu...
      • -6 (6 voturi)    
        bai Gigele (Miercuri, 6 iulie 2016, 10:38)

        Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        tu chiar chezi in brasoavele pe care spui? Sisturile nu sint rezerve de petrol la mare adincime, sint piatra cu petrol in ea, si ca sa scoti petrolul trebuie literalmente sa storci piatra.
        • 0 (0 voturi)    
          gigi_al_mai_tare... (Miercuri, 6 iulie 2016, 22:08)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-al-mai-tare

          de cap

          Ti-am explicat care cum sta treaba cu sisturile intr-o replica la ineptiile pe care le-ai scris, dar din pacate HN nu a publicat postarea...pacat. Lumea ar putea sa creada ca astfel tu ai avea dreptate desi nu e nici pe departe vorba de asa ceva.

          HN daca tot permite unor indivizi ca tine sa insulte pe oricine, ar trebui sa si acorde dreptul la replica in schimb...
    • +3 (7 voturi)    
      Venezuela are cele mai mari rezerve (Miercuri, 6 iulie 2016, 14:13)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      Pe cap de locuitor nu ca volum absolut. Cat de "inteligent" sunt utilizate de un guvern la limita imbecilitatii e alta poveste
  • +11 (17 voturi)    
    De aici si ieftinirea petrolului... (Marţi, 5 iulie 2016, 22:55)

    EdwardEugene [utilizator]

    Ora exacta se da DOAR de la Washington!
    • +1 (5 voturi)    
      asa este (Miercuri, 6 iulie 2016, 7:09)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

      din pacate pentru Cracanat si cracanati...
  • -6 (14 voturi)    
    degeaba, ca isi cumpara Tesla (Marţi, 5 iulie 2016, 23:25)

    N.S. [utilizator]

    tot mai multi!
    • -11 (17 voturi)    
      Tesla, aia în care mor oameni? (Miercuri, 6 iulie 2016, 0:36)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      Mai e mult până departe. Deja au început să moară oameni în conserva electrică.
      • -5 (9 voturi)    
        Tesla a nadut cu 15% mai putin (Miercuri, 6 iulie 2016, 2:21)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

        decat previziunile.....din cauza ca s-au calicit multi cu petrolul ieftin....
      • +8 (10 voturi)    
        da da da (Miercuri, 6 iulie 2016, 7:12)

        ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

        daca masina aia avea motor diesel, acum traia si amaratul ala cu tesla... nu-i ashea?
      • +10 (12 voturi)    
        ... (Miercuri, 6 iulie 2016, 7:26)

        John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

        A aparut un articol despre primul accident mortal cu tesla si tu vorbesti de parca mor mii de oameni pe zi. Esti ca americanii aia care cand au auzit despre atentatul din Paris au urlat "Uite si in Europa sunt atentate cu arma, nu numa la noi".
      • +7 (9 voturi)    
        pentru ca (Miercuri, 6 iulie 2016, 7:35)

        rrat [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

        in conserva pe benzina nu moare nimeni. Hai, I challenge you, uitat-te la un dvd si condu-ti masina pe autostrada!
  • +3 (11 voturi)    
    Sa incercam sa gandim! (Miercuri, 6 iulie 2016, 8:47)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Se consuma peste 80 milioane de barili de petrol pe zi pentru economia globala jalnica si stagnanta, deflationista de acum. Adica pana la 33 de miliarde de barili pe AN. Adica: Arabia Saudita mai are pentru 5 ani, Rusia pentru 7 ani si SUA pentru 8 ani. Venezuela poate sa mai aiba pentru 9 ani si restul pentru inca 9 ani, dar restul este in general post Peak, deci mult mai putin interesant si mult mai scump! Mai este petrol pentru 35-40 de ani pana nu mai e o picatura! Revolutia romana a fost acum 27 de ani. Au trecut rapid! La fel de rapid vor trece si urmatorii 30! Fara modificari RADICALE in societate, in Finante, Economie, Justitie, Transporturi, Sanatate vom plonja in haos apocaliptic post-industrial! Nu degeaba cumpara in draci americanii Tesle!
    Constat niste comentarii imberbe, defazate de la lumea ce va sa vina mai sus! Gandire in termenii secolului trecut, lipsa de viziune! Vizualizand Marea Criza Financiaro-Economico-Energetico-Climatica ce va sa se declanseze ar trebui sa avem prioritati!
  • -1 (3 voturi)    
    Asa deodata? (Miercuri, 6 iulie 2016, 15:22)

    jackalphonse [utilizator]