Premierul Grindeanu s-a intalnit cu doua multinationale la Guvern. A promis suport tehnic pentru Exxon si OMV-Petrom

de RH     HotNews.ro
Luni, 27 februarie 2017, 15:10 Economie | Energie

Grindeanu, intalnire cu Exxon si OMV Petrom
Foto: gov.ro
Premierul Sorin Grindeanu s-a intalnit luni la Guvern cu o delegatie a consortiului ExxonMobil - OMV Petrom, condusa de vicepresedintele ExxonMobil Development Company - David Cochrane, si Mariana Gheorghe, CEO al OMV Petrom. Cei trei au discutat despre proiectul de explorare a gazelor naturale din Marea Neagra, iar premierul le-a promis sprijin celor doua multinationale.

Premierul a propus "formarea unei echipe interministeriale care sa asigure suportul tehnic necesar pentru sprijinirea noilor proiecte energetice cu potential de dezvoltare in partea romaneasca a Marii Negre", se arata intr-un comunicat al Executivului.

Reamintim ca Romania trebuie sa ia o decizie privind redeventele pentru exploatarilede hidrocarburi. Exxon si OMV Petrom, precum si alte companii care au proiecte in Marea Neagra, militeaza pentru cote mai mici in cazul proiectelor cu grad ridicat de risc.

Din partea Guvernului, au mai participat secretarul general al Guvernului, Mihai Busuioc, secretarul de stat din Ministerul Finantelor Publice, Ionut Misa, consilierul de stat Marius Nica si presedintele Consiliului de Administratiei al Transgaz, Ion Sterian.























4910 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    tov Draqnea a Aprobat Intalnirea ? (Luni, 27 februarie 2017, 15:12)

    un domn [utilizator]

    ciudat...foarte ciudat sa te intalnesti cu Reprezentantii Strazii la Guvern !
    • -3 (13 voturi)    
      Nu reprezinta strada (Luni, 27 februarie 2017, 15:33)

      AndreiSTG [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Acele 2 companii nu au nici o legatura cu "strada". Acele proiecte pot insemna niste bani frumosi in buzunarele parlamentarilor si o mare ue pentru Romania din punct de vedere al redeventelor si resurselor.
      • +11 (11 voturi)    
        Draqnea a spus cu subiect si predicat (Luni, 27 februarie 2017, 15:39)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSTG

        ceva legat de participarea Multinationaleor in Strada, or acum Multinationalele care si au trimis conform flatulatiilor lui Drqanea salariatii in Strada au ajuns la discutii cu Draqneanu..pai asta inseamna ca draqnea a Manipulat Profesionist Opinia Publica prin latrina 3 si raitaru Guitza teve ?
    • +8 (8 voturi)    
      rosie ... patlagica ... (Luni, 27 februarie 2017, 15:57)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Enron ... Exxon ... tomato ...tomeito ...

      exita multinationalili rele si multinationalili bune pentru Guberniul grajdeanu si stapanul lui, dracu' viu ....
    • +1 (1 vot)    
      cum??? (Luni, 27 februarie 2017, 18:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sprijin guvernamental pentru multinationale care sug sangele poporului, care dau de munca la straini si care vor sa destabilizeze tara???
      inadmisibil tivarase grindeanu! asa ati fost educat de luceafarul neocomunismului dragnea, dacul verde crestin ortodox, iubitor de neam si de tara?
  • +3 (7 voturi)    
    Gaze de șist , ceva? (Luni, 27 februarie 2017, 15:16)

    Un cititor [utilizator]

    Pungești?
    • +4 (4 voturi)    
      Ne apara Roxana (Luni, 27 februarie 2017, 16:36)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ... Plumb. O mafiota imbuibata care a șmenuit cu doua mîini ca sa-si ingroase buzunarele ei si ale beizadelei. Ciocoiaca pe stil nou, pesedist
    • +3 (3 voturi)    
      NU! (Luni, 27 februarie 2017, 16:42)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Pentru ca dl Dragnea protejeaza localitatea.Planurile sale ascunse sunt de a muta capitala la Pungașești!
  • +12 (12 voturi)    
    Cred ca (Luni, 27 februarie 2017, 15:26)

    CezarN [utilizator]

    Cred ca Grindeanu le-a promis redevente mai mici, numai sa nu-si mai trimita angajatii in Piata Victoriei. :)
    • -7 (7 voturi)    
      deci... (Luni, 27 februarie 2017, 15:42)

      VasileTache1 [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      ...pana la urma e adevarat!
      • +3 (3 voturi)    
        Cum sa nu? (Luni, 27 februarie 2017, 16:41)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui VasileTache1

        Ca orice lucru pe care il spune domnul Dragnea!
        Purul adevar.
      • +1 (1 vot)    
        ce? (Luni, 27 februarie 2017, 18:50)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui VasileTache1

        ca dragnea minte si grindeanu ii tine isonul?
        da! nu vezi?
  • +5 (7 voturi)    
    OMV si Exxon (Luni, 27 februarie 2017, 15:43)

    Rdu [utilizator]

    au nevoie de suport "tehnic" ?!?!
    • +1 (1 vot)    
      mai curand (Luni, 27 februarie 2017, 18:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Rdu

      tradiceanu.
      cand e prima infatisare? pe 06.03.2017? sa vezi atunci schimbare la fata. la fata a lui tradiceanu.
  • +2 (4 voturi)    
    Doua firme (Luni, 27 februarie 2017, 16:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Astea doua firme probabil ca au decartat cind trebuie. Restul sunt ale lui Soros.
  • +1 (1 vot)    
    "Sprijin" de la viitorul penal Gripeanu ? (Luni, 27 februarie 2017, 21:02)

    Plagarus [utilizator]

    Model Sterling,apud Popescu Tariceanu ?