Amenzi de aproape 800.000 de euro: Concurenta a amendat 11 companii active pe piata repartitoarelor pentru incalzire

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 5 octombrie 2017, 13:11 Economie | Energie

Repartitoare
Foto: Hotnews
Consiliul Concurentei a sanctionat 11 companii cu amenzi in valoare totala de 3.673.681 lei (aprox. 798.626 euro) pentru incheierea unor intelegeri anticoncurentiale pe piata exploatarii repartitoarelor de costuri pentru incalzire, a anuntat joi autoritatea. Potrivit autoritatii, trei companii, respectiv ista Romania, Techem Energy Services si Elsaco Brunata s-ar fi inteles sa isi imparta piata, respectiv localitatile in care ofereau servicii de exploatare a repartitoarelor de costuri pentru incalzire, si au fixat tarifelor aferente acestor servicii. In acest fel, consumatorilor li s-a restrans posibilitatea de a alege furnizorul, platind, in acelasi timp, tarife mai mari pentru serviciile prestate de aceste companii.

La intelegerea de impartire a pietei nationale a serviciilor de exploatare a repartitoarelor de costuri pentru incalzire a participat, pentru o perioada limitata, de aproape 1 an, si compania S.C. Elsaco Electronic S.R.L.

In cadrul aceleiasi investigatii, Consiliul Concurentei a constatat existenta unei intelegeri, pentru fixarea tarifului aferent serviciului de exploatare a repartitoarelor, intre companiile S.C. Elsaco Brunata si S.C. Techem Energy Services S.R.L, pe de-o parte si sapte parteneri ai acestora, pe de alta parte (S.C. Heat Energy Services S.R.L., S.C. Cagero Instal S.R.L., S.C. Laguna Serv S.R.L, S.C. Ovila Com S.R.L., Regia Autonoma de Servicii Publice Ploiesti, Regia Autonoma de Gospodarire Comunala si Locativa Pascani si S.C. Electroval Sound S.R.L.).

Practic, S.C. Elsaco Brunata S.R.L. si S.C. Techem Energy Services S.R.L. au pus la dispozitia celor 7 parteneri software-ul de calcul al costului pentru incalzire si au stabilit totodata tariful pentru serviciul de citire si repartizare a costurilor pe care urmau sa il plateasca consumatorii. Astfel, stabilirea tarifelor a vizat eliminarea concurentei prin pret si cresterea tarifelor practicate in raport cu clientii finali.

Companiile ista Romania si Elsaco Brunata au recunoscut participarea la intelegerea anticoncurentiala si au beneficiat de o reducere a amenzii de 15%.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2247 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Mda... (Joi, 5 octombrie 2017, 13:59)

    Sah [utilizator]

    Furturi private, ca si benzinarii care nu scad preturile cand scad accizele dar le cresc atunci cand revin acestea. Tefelistii acuza numai guvernul...in curtea hotilor nu vor sa se uite!! Sau poate ei sunt platiti chiar de hoti?!
    • +8 (10 voturi)    
      a (Joi, 5 octombrie 2017, 14:39)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Preturile au scazut dupa ce s-a scos acciza. nu mai linge blide pe la psd ca-ti ramane cocleala in gurita.
      Si da, acuzam guvernul pentru ca din cauza lui se intampla toate relele din tara asta. guvernul are autoriltati care chiar sunt platite sa nu se ajunga la carteluri. Dar ce sa vezi, prin acestea sunt fii, fiice, pile, lipitori de afise care doar incaseaza salariul, nefiind calificati si pregatiti pentru aceste joburi, sau mai rau au luat spagi si nu pot sa aplice sanctiuni.
      • 0 (0 voturi)    
        Benzinarule... (Joi, 5 octombrie 2017, 19:50)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

        Vad ca tu vrei un stat comunist, unde guvernul are grija de fundul tau!! :)) Pune mana si lucreaza, fii de dreapta! ;) In Romania, nu stiu cum se face, dar dreptacii lucreaza la stat iar privatii sunt numiti comunisti! :)
    • -1 (1 vot)    
      peco-online.ro/istoric (Vineri, 6 octombrie 2017, 10:13)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Daca nu ai fi suficient de prost cat sa te uiti in gura lui 2dose si Draqnea, poti gasi singur adevarul. Sau daca erai interesat aflai la pompa ca a scazut cu aproape 50 de bani. Din pacate pretul era in crestere si cine a alimentat la inceputul lui decembrie si apoi prin ianuarie, n-a observat mare lucru.
      • 0 (0 voturi)    
        Tefelistule...citeste si gandeste! (Vineri, 6 octombrie 2017, 22:32)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Preţul benzinei şi al motorinei a scăzut, în medie, cu 50 de bani pe litru după ce a intrat în vigoare, la 1 ianuarie, eliminarea supraaccizei pe carburanţi şi reducerea TVA de la 20% la 19%.
        Şoferii achită preţuri mai mici la carburanţi de la începutul acestui an, după reducerea cotei standard de TVA cu un punct procentual, de la 20% la 19%, şi eliminarea supraaccizei de 7 eurocenţi pe litru. În medie, un litru de carburant s-a ieftinit cu 50 de bani imediat după intrarea în noul an, dar asta după ce ultimele zile din 2016 au adus scumpiri ale benzinei şi motorinei.

        Citeste!! : ''dar asta după ce ultimele zile din 2016 au adus scumpiri ale benzinei şi motorinei.''
        A ''scazut'' fata de cresterea din ultimile zile...smecheria obisnuita a hotilor!!
        Adica pretul a ramas cam la fel...benzinarule tefelist!
        PS. Nu uita si de scaderea TVA!
      • 0 (0 voturi)    
        9 ianuarie 2017 (Vineri, 6 octombrie 2017, 22:35)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        ''Cotaţiile petrolului, în scădere Preţurile petrolului au scăzut luni din cauza creşterii exporturilor Iranului, care au subminat eforturile membrilor OPEC de a reduce producţia, dar şi a intensificării activităţii petroliştilor din Statele Unite, relateaza Reuters. Preţul petrolului Brent a ajuns luni la 56,7 dolari pe baril, în scădere cu 0,7% faţă de ultima şedinţă de tranzacţionare. Preţul petrolului WTI a ajuns la 53,59 dolari pe baril, în scădere cu 0,74%. Ieftinirea vine în contextul în care exporturile de petrol ale Iranului sunt în creştere şi afectează eforturile membrilor OPEC de a reduce producţia. Iranul a vândut 13 milioane de barili de petrol stocaţi în petroliere, aproape jumătate din stocurile de acest tip ale ţării.''
        Citat din tefelist: ''Din pacate pretul era in crestere si cine a alimentat la inceputul lui decembrie si apoi prin ianuarie, n-a observat mare lucru.''
        Ha,ha,ha,ha!!!!!! Ce tefelist naiv si mincinos...
  • +6 (6 voturi)    
    În sfârșit! (Joi, 5 octombrie 2017, 14:33)

    marius v [utilizator]

    Dar asta-i doar ceea ce au constatat cei de la OPC - și mă întreb de ce abia acum, pentru că situația aceasta durează de cel puțin 10 ani. Dacă i-ar strânge DNA cu ușa pe bandiții din primării și, mai departe, pe găinarii administratori și președinți ai asociațiilor de proprietari, ar ieși la iveală povești demne de Hollywood.
  • +2 (2 voturi)    
    Oare cand amenzi pentru calcul eronat ? (Joi, 5 octombrie 2017, 15:44)

    all23 [utilizator]

    Cand vom vedea si amenzi pentru calculul eronat al incalzirii ??
    La noi la bloc sunt repartitoare pe apartamente , insa pe coloana de spatiu comun ( 8 calorifere ) nu . Dar firma Tchem a pus un repartito pe coloana de jos si in functie de ce da acel repartitor , ajungem sa platim pentru spatiile comune , in plina iarna cate 5 lei . Nu ar fi o problema daca 30 % din apartamente n ar fi debransate ... In acest moment nu se poate reclama nicaieri ....
    • +4 (4 voturi)    
      Uite de unde ți se trage! (Joi, 5 octombrie 2017, 18:06)

      Barthales [utilizator] i-a raspuns lui all23

      Nu cumva președintele sau administratorul au centrală termică?
      Firmele astea așa-zis nemțești, cum le place lor să-și spună, lucrează la fel ca Volkswagen, profit cu orice preț.
      Păi cine le semnează lor contractul? Cine le acceptă lor în contract majorări de preț, astfel încât după 2-3 ani ajung la prețuri cu 50% mai mari decât la celelalte firme? Inițial semnează la un preț mic, dar apoi vin actualizările, pentru că dacă vrei să schimbi firma trebuie să schimbi și repartitoarele.
      Dar toate astea vin cu servicii la schimb. Umblă vorba prin târg că dacă președintele, administratorul, membrul în comitetul asociației, are un interes ca repartizarea să fie mică pe părțile comune, astfel încât cei debranșați să plătească mai puțin, firma îl pune să dea dimensiuni mai mici ale coloanelor și corpurilor de încălzire din părțile comune, sau eventual să nu le treacă pe toate. Uneori fac același lucru și cu coloanele din apartamente. Ba chiar mi s-a povestit că într-o asociație când a fost schimbată și conducerea asociației și firma de repartitoare, noua firmă a găsit în apartamentele vechii conduceri, calorifere fără repartitoare.
      Sfatul meu este să le ceri ce date utilizează în calcul pentru corpurile de încălzire din spațiile comune și pentru coloanele din spațiile comune și din apartamente. Să-ți spună și ce coloane au considerat izolate și cu ce grosime a izolației. Apoi verifică-le. Cred că vei avea mari surprize. Iar firma nu poate fi trasă la răspundere pentru că are documentul semnat de ghici cine?
      Nu-i interesează calculul corect. Îi interesează profitul cu orice preț. Interesați-vă ce prețuri au în orașele unde nu au concurență.