Deputatul Iulian Iancu: Voi propune ANRE si Guvernului sa intervina prin legislatie pentru a stopa escaladarea preturilor la energia electrica

de CP     HotNews.ro
Joi, 9 noiembrie 2017, 19:34 Economie | Energie

Deputatul PSD Iulian Iancu, sef al comisiei parlamentare de ancheta a ANRE, sustine ca va propune Guvernului si reglementatorului sa intervina prin legislatie in vederea stoparii cresterilor uriase de preturi la energia electrica. "Se impune, dupa parerea mea, o actiune imediata. Voi face propuneri in acest sens in scris, dupa discutia de astazi, catre ANRE si catre Guvern, pentru a interveni prin legislatia secundata si prin hotarare de Guvern sa stopam aceasta escaladare permisa astazi. Atunci cand vezi dezechilibre atat de mari trebuie sa intervii", a declarat joi Iulian Iancu.

Acesta considera ca este nevoie de o interventie imediata pe piata, prin modificarea legislatiei, care in acest moment ar permite "aceasta escaladare a pretului de catre unii producatori care aleg intentionat anumite platforme de piata care le permit maximizarea profitului".

"Nu este in regula ca un producator, chiar daca este liber in oferta, sa aiba oricat profitul pe piete care sunt captive, nu oricine poate ajunge pe piata de echilibrare. Reglementatorul, care stie acest lucru, trebuie sa intervina si sa plafoneze aceste cresteri, printr-o interventie directa, print-un ordin, si automat se limiteaza aceasta crestere aberanta", a mai spus Iancu.

Acesta a amintit ca preturile la energia electrica pe bursa OPCOM au ajuns la valori extrem de mari, situatia fiind dramatica. "In primele noua zile din luna noiembrie s-a atins un pret de 700 de lei pe Piata pentru Ziua Urmatoare, fata de 400 de lei, si acela foarte mare, din cursul lunii iulie, cand am avut un varf de consum. Nu suntem in varf de consum la inceput de noiembrie si cu toate acestea preturile sunt cu 80% mai mari, iar cifrele de 700 de lei sunt ametitoare", a spus Iancu.


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

532 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Cavalcada cavalerului luminii ? (Joi, 9 noiembrie 2017, 19:54)

    Plagarus [utilizator]

    Au "grija "si le PSD de tine,biet slujbas mintit cu salariile
  • +3 (3 voturi)    
    DA' TOVARAASU' IANCU... (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:00)

    schroedinger [utilizator]

    Fire-ar ai dreaqului de capitalisti!
    Dar de ce nu dati bani pentru retehnologizarea termocentralelor?
    Reparatii curente si atat. Nesimtitilor!
  • +2 (2 voturi)    
    spui (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:06)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dumitru costin, scuipi cu scirba si tragi apa. Ce sa mai zic de penalii GIO din parlament.
  • +3 (3 voturi)    
    alt geniu (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:18)

    spy [utilizator]

    plafonare pret la bursa??? pai de ce ati liberalizata piata? hotariti-va ori e capitalism ori e comunism. triplarea pretului e datorata acolitului matale, tovarasu' Petcu care prin declaratiile infalamtorii din ianuarie a bagat in faliment citiva furnizori si in reorganizare alte firme. bursa ar trebui sa se autoregleze si a fost relativ stabila de atunci. factura e 50 de lei in medie, ce impact poate sa aiba un salt de citeva zile? 50 de bani, 1 leu? pe benzina dam 100 de lei in medie si pe gaz 150 acolo de ce nu plafoneaza? pura scamatorie electorala si nici macar nu vin alegerile....
    • +1 (1 vot)    
      NU ESTE ADEVARAT!!! (Vineri, 10 noiembrie 2017, 0:47)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui spy

      Dl. Petcu este un adevarat patriot si o persoana foarte competenta. Cel putin asa rezulta din ultimul articol al autoarei, cel despre gaz, declaratii alarmiste etc.
    • +1 (1 vot)    
      LIberalizare ceruta de UE (Vineri, 10 noiembrie 2017, 12:49)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui spy

      Piata energiei electrice si a gazului a fost liberalizata pentru ca asa a cerut UE.
      De ce sa fie industria metalurgica romaneasca, industria navala, sau alte industrii mari consumatoare de energie electrica si gaze competitive ?
      Le inchidem pe toate in numele pietei libere.
  • 0 (0 voturi)    
    Uite de asta sunt bune companiile de stat (Vineri, 10 noiembrie 2017, 12:46)

    galeo [utilizator]

    Avand companii de stat, poti controla cat de cat preturile, iar asta e un lucru bun, orice ar spune liberopatii de serviciu.
    Daca am fi avut si Petromul companie de stat, acum benzina la pompa ar fi fost de vreo 2 ori mai ieftina.

    Combinatul siderurgic din Galati se plange deja de gazul si energia mult prea scumpe, ce ii face necompetitivi, mai ales ca la licitatia pentru gazoductul BRUA statul a ales sa cumpere tevi din China, unde pretul energiei electrice si a gazului sunt dictate de catre stat, iar costurile anti poluare sunt aproape 0.

    Asta ne mai lilseste, un oras imens precum Galati sa ajung un mega ghetou, daca combinatul siderurgic inchide pravalia.

    Dar noi o dam inainte cu piata liber, capitalismul and shit, cumparand otel chinezesc si transformand toata tara in ghetou al oamenilor fara ocupatie.