OPEC nu mareste productia de petrol, dar asteapta accentuarea cresterii pretului

de George Florea     HotNews.ro
Duminică, 20 aprilie 2008, 15:24 Economie | Energie

Organizatia Tarilor Exportatoare de Petrol (OPEC) considera ca nu este necesar sa majoreze plafonul productiei de petrol, ca sa contrabalanseze scumpirea petrolului, a declarat, duminica, presedintele OPEC, citat de NewsIn. Tot duminica, secretarul general al OPEC a anuntat ca asteapta o crestere si mai mare a pretului titeiului. Pretul petrolului a atins, la sfarsitul saptamanii, un nivel record de 117 dolari/baril.

Presedintele OPEC: "intre cerere si oferta este echilibru"

"Nu cred ca vreo crestere a plafonului de productie ar avea o influenta asupra pretului petrolului. Intre cerere si oferta este echilibru", a spus presedintele OPEC, Chakib Khelil, care detine si pozitia de ministru al energiei si minelor din Algeria. "Chiar daca am majora productia, am putea sa nu gasim cumparatori", a spus Khelil, citat de NewsIn, cu ocazia unei vizite in Kuwait.

Presedintele OPEC a atras atentia ca o majorare anterioara a plafonului de productie nu a reusit sa atraga ieftinirea petrolului. "Am crescut anul trecut plafonul productiei de titei si am asistat la o scumpire, nu la o ieftinire a titeiului", a precizat Chakib Khelil.

Deprecierea dolarului este principalul element care duce la scumpirea petrolului, a spus acesta. "Scaderea cotatiei dolarului are un impact direct asupra pretului petrolului, iar in momentul in care dolarul se depreciaza cu 1%, titeiul se va scumpi cu aproape 4 dolari/baril", a spus Khelil.

Chakib Khelil a spus ca OPEC are capacitatea de a creste plafonul productiei de petrol cu 2 milioane de barili pe zi. Cea mai mare parte a unei astfel de majorari a productiei de petrol ar putea proveni din marile tari exportatoare de petrol, precum Arabia Saudita, Alegria, Libia, Venezuela si Nigeria, potrivit KUNA, care il citeaza pe seful OPEC.

Secretarul general al OPEC: Scumpire si mai accentuata

Pretul petrolului, care a atins nivelul record de 117 dolari/baril, ar putea sa creasca si mai mult, a declarat, duminica, secretarul general al Organizatiei Tarilor Exportatoare de Petrol (OPEC), Abdullah al-Badri, citat de NewsIn.

Pretul petrolului este impins in sus de alti factori decat de cerere si oferta, iar cel mai important dintre acestia este deprecierea dolarului, a precizat secretarul general al OPEC.

"Atat timp cat piata este influentata si de alte elemente, am putea asista la o scumpire mai accentuata a petrolului", a adaugat Abdullah al-Badri, cu ocazia intalnirii de la Roma dintre reprezentanti ai tarilor producatoare si ai celor consumatoare de titei.

Intrebat daca scumpirea titeiului afecteaza cererea, secretarul general al OPEC a spus ca aceasta ar putea avea un impact asupra cererii din Statele Unite, dar nu si asupra celei din Asia si din tarile in curs de dezvoltare.























1454 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    petrolul creste, dolarul scade (Duminică, 20 aprilie 2008, 16:33)

    zvezda [anonim]

    Pe cand o cotatie a petrolului in Euro?
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Duminică, 20 aprilie 2008, 17:42)

      eu [anonim] i-a raspuns lui zvezda

      cand o sa-ti iei tu pompa !
    • 0 (0 voturi)    
      pretul liber e in euro neoficial (Luni, 21 aprilie 2008, 10:26)

      c [anonim] i-a raspuns lui zvezda

      Pai asta zice si continutul articolului, ca neoficial pretul e deja in euro. Adica scade dolarul, pretul petrolului creste in dolari, dar ramane constant in euro. Totusi, cred ca americanii nu depind de acest pret, asta e pentru europeni, asiatici...si restul lumii. Americanii nu-l iau de pe bursa, il iau de exemplu direct din Irak fara sa liciteze pentru el. Si mai au companiile americane care exploateaza prin diverse tari, dar in spatele carora e tot statul american...deci nici pentru asta nu liciteaza, sau daca liciteaza si platesc un pret mare tot lor le vine profitul si incasarile din taxe.
      • 0 (0 voturi)    
        bursa (Luni, 21 aprilie 2008, 23:32)

        Nautilus [anonim] i-a raspuns lui c

        1. Petrolul "direct din Irak" e negociat la bursele americane de oameni care n-au vazut o picatura de petrol in viata lor si detinut pe hartie de altii care n-au de gand sa-l consume ci sa investeasca (cererea de petrol brut la rafinariile americane a tot scazut de vreo luna incoace, dar pretul s-a dus la cer)

        2. Fiecare companie plateste gras ca sa prospecteze, foreze, extraga, transporte. Nu te poti duce in mijlocul unui camp si sa infigi acolo o sonda fara sa te intrebe nimeni nimic :)

        3. Pretul in euro a crescut si el, dar mai putin ca in dolari, de asta e benzina (de 95) 3,9 lei si nu 3,3 cat era cu putin timp in urma. De obicei un curs scazut al monedei nationale e in interesul exporturilor, dar unele state bogate prefera sa piarda aici si sa recupereze la petrolul importat

        Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    pret (Duminică, 20 aprilie 2008, 17:59)

    CICI [anonim]

    S-or supara americani si parca ii vad ca nu o sa mai aiba ce creste !
  • 0 (0 voturi)    
    optiune (Duminică, 20 aprilie 2008, 18:22)

    directia 5 [anonim]

    daca maresc productia de petrol exista riscul sa nu gaseasca cumparatori ,dar marind pretul au sanse sa mai gaseaaca cumparatori ?
    • 0 (0 voturi)    
      Exact ;) (Duminică, 20 aprilie 2008, 21:13)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

      In OPEC sunt in principiu niste natii parazitare care s-au invatat sa traiasca pe spatele altora. Le-a dat Dumnezeu petrol si pentru ei toata evolutia se incheie aici.

      Nu le mai trebuie educatie, nu le mai trebuie stiinta, nu le trebuie oameni pe luna, dar in schimb nu ezita sa iti puna niste bombe la metrou daca esti "deviant" si infidel, sau daca indraznesti sa faci niste caricaturi "jicnitoare".

      De abia astept sa iesim din epoca petrolului ca sa fie puse la punct natiile care au ajuns puternice in urma unui hazard.
      • 0 (0 voturi)    
        si eu sunt curios (Duminică, 20 aprilie 2008, 23:06)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        sa vad cum vor astepta ajutoare de la ONU dupa epuizarea resurselor.Pretul petrolului are si o componenta politica ,Rusia,Siria si Iranul intretin cu buna stiinta o tensiune in Orientul Mijlociu, tocmai pentru a mentine pretul petrolului ridicat. Sunt in regiune totusi Emiratele si Kuweitul care investesc in infrstructura,turism ,invatamant,sanatate dar din pacate exemplul lor nu este urnat.
      • 0 (0 voturi)    
        @Razvan (Luni, 21 aprilie 2008, 13:47)

        iosiP [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Bun, deci tarile OPEC doresc sa-si vinda cel mai scump singura resursa pe care o detin (si care este limitata). In opinia ta, asta inseamna ca sint parazitare.

        Pe de alta parte celelalte tari si-au bazat economiile pe o resursa pe care nu o detin. In opinia ta, nu inseamna ca sint timpite ?

        Ca veni vorba, cind vom iesi din epoca petrolului va fi prea tirziu pentru a "pune la punct" tarile OPEC. O mica documentare te-ar lamuri ca acestea au investit veniturile provenite din petrol in diverse alte domenii deci sa nu fii mirat cind Mercedes isi va schimba numele in Al-Mersan :)
    • 0 (0 voturi)    
      pt directia 5 (Duminică, 20 aprilie 2008, 21:47)

      Ivan [anonim] i-a raspuns lui directia 5

      cam au sanse sa gaseasca, SUA e disperata dupa petrol
    • 0 (0 voturi)    
      Cumparatori (Duminică, 20 aprilie 2008, 23:19)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

      Petrolul in momentul de fata este un produs de baza pentru societate. La produsele de baza se vor gasi tot timpul cumparatori, iar daca reusesti un monopol pe produse de baza (cum au facut OPEC) poti cere cat vrea muschiul tau ca tot se va cumpara. Singura metoda eficienta de oprire a pretului petrolului este racheta si de aici toata propaganda antiislamica pe de o parte si antiamericana de cealalta parte. Se stie ca sunt sanse mari sa se ajunga la bum bum si oamenii isi pregatesc terenul.

      Nu vi se pare ciudata corelatia dintre cursul dolarului si pretul petrolului? De ce o America slaba duce la cresterea pretului? Americanii au fost pana acuma singurii care i-au pleznit peste nas pe arabi ca s-au intins mai mult decat trebuia. Cand o sa-i plezneasca si altii o sa scada pretul. Metode pasnice ca boicotul nu sunt aplicabile. E ca si cum ai intra in greva foamei sa scazi pretul la alimente.

      Partea plina a paharului ar fi ca un pret ridicat al petrolului va face foarte atractive sursele alternative de energie si fara sa vrea OPEC e cel mai important militant impotriva incalzirii globale.
      • 0 (0 voturi)    
        pt psychon (Luni, 21 aprilie 2008, 2:03)

        john [anonim] i-a raspuns lui Psycon

        nu e deloc ciudata relatia dintre cursul dolarului si pretul petrolului. motivul scaderii dolarului nu are de-a face cu cresterea petrolului, dar invers sunt direct corelate modificarile. si de solutia propusa ca sa-i atace si altii....nimic mai rau nu cred ca s-ar putea intampla pe lumea asta....cert e ca s-a creat un cerc vicios intre us( care consuma undeva la 36% din productia totala) si banii care ajung reinvestiti in locurile natale cu ocazia "sarbatorilor" financiare. numa` bine!
  • 0 (0 voturi)    
    OPEC se zbantuie goala pusca pe langa falusul Vestului.... (Luni, 21 aprilie 2008, 9:26)

    Anonim [anonim]

    Daca mai scumpesc mult petrolul, presimt ca din ce in ce mai multe tari OPEC gazduiesc terorismul international si trebuiesc democratizate.
    Just my 2 cents....
  • 0 (0 voturi)    
    Cum naiba... (Luni, 21 aprilie 2008, 10:30)

    Catalin Dimofte [anonim]

    Ce de brave comentarii despre cum ar trebui disciplinati exportatorii de petrol...
    Acum cativa ani, la inceputul razboiului din Irak (asta in curs) am citit undeva, ori pe un forum, ori intr-un ziar american, o butada care rezuma foarte bine aceasta atitudine: "Cum naiba a ajuns petrolul nostru sub nisipurile lor???"
    Sau gazul nostru in tundra ruseasca, sau... sau... sau...
  • 0 (0 voturi)    
    Petrol-aur negru ! (Luni, 21 aprilie 2008, 15:40)

    oom [anonim]

    Mai bine cititi-Paul Erdman 'Panica din 1989', !
  • 0 (0 voturi)    
    e jocul americanilor (Marţi, 29 aprilie 2008, 15:38)

    kllaus [anonim]

    pretul crescut al petrolului le convine de minune americanilor, care duc o lupta apriga cu tigrii asiatici. Pe de-o parte marile companii petroliere aduc profituri uriase in USA (mare parte din actionari sunt firme sau cetateni americani), pe de alta parte se pun piedici serioase avantului pe care l-au luat exporturile provenite din tarile asiatice, si care au reusit sa pune in dificultate economia americana, si nu numai. Cel mai mult are de pierdut Europa, intrucat este cam lipsita de resurse, si nici nu are capacitatea de a dezvolta un plan de contracarare a efectelor crizei.