Gazprom propune Europei alternativa la benzina: statii de GPL

de M. Banioti     HotNews.ro
Luni, 30 iunie 2008, 11:36 Economie | Energie

Gazprom intentioneaza sa propuna partenerilor europeni un proiect de construire in comun a unei retele de statii de alimentare cu GPL (gaz petrol lichefiat) a automobilelor, anunta RBC Daily. In opinia CEO-ului Gazprom, Aleksei Miller, GPL poate fi o alternativa potrivita la benzina si motorina, al caror pret creste constant.

Expertii citati de publicatia rusa sunt de parere ca primele asemenea unitati vor fi instalate mai intii in Germania, unde benzina este de 1,5 ori mai scumpa decat gazul, sau in Italia.

„Tentativa de a inlocui carburantii fosili cu cei obtinuti din rapita sau porumb a condus la pericolul unei crize alimentare mondiale, iar gazul devine alternativa reala pentru inlocuirea benzinei sau dieselului”, a spus Miller.

Gazprom dispune de cele mai bogate rezerve de gaze naturale din lume - 17% din totalul mondial si 60% din rezervele Rusiei.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1661 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Haha (Luni, 30 iunie 2008, 11:44)

    Alex [anonim]

    Astia vor sa faca proiect GPL si dupa aia sa urce ei pretul cum vor :))
    • +1 (1 vot)    
      CORECT ! (Luni, 30 iunie 2008, 12:17)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Suntem niste fraieri, o masa de manevra!
  • +1 (1 vot)    
    gazele rusesti = noul bir (Luni, 30 iunie 2008, 12:17)

    turistul [anonim]

    cum in evul mediu plateam bir la turci miere si aur ca sa avem o oarecare independenta, acum ajungem sa platim preturi umflate pentru gazul rusesc ... un fel de bir modern.

    sunt curios cum au ajuns rusii la pretul de 380 euro m3 de gaz ... cu siguranta costul conductelor s-a amortizat de ani buni ... iar intretinerea conductelor si plata muncitorilor nu cred ca e semnificativa.
    • 0 (0 voturi)    
      Aceste preturi uriase vor ramine pentru decenii (Luni, 30 iunie 2008, 16:32)

      Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui turistul

      Aceste preturi uriase vor ramine pentru decenii.
      Interesul rusilor este de a tzine Europa efectiv de c..ie prin acest santaj energetic.
  • +1 (1 vot)    
    Ce tare (Luni, 30 iunie 2008, 12:21)

    GOGU [anonim]

    Sper ca europenii sa nu fi pus botu'
    Nu se va mai trata cu OPEC ci cu GAZPROM, scapi de necuratul si dai de tacsu'
  • 0 (0 voturi)    
    Ce tare (Luni, 30 iunie 2008, 12:21)

    GOGU [anonim]

    Sper ca europenii sa nu fi pus botu'
    Nu se va mai trata cu OPEC ci cu GAZPROM, scapi de necuratul si dai de tacsu'
  • 0 (0 voturi)    
    Hai nu pe bune, serios? (Luni, 30 iunie 2008, 13:22)

    Andrei [anonim]

    Sa nu ne mulga OPEC sa ne mulga GAZPROM.
    Ce smecheri sunteti!
  • -1 (1 vot)    
    Romania, ca proasta in targ! (Luni, 30 iunie 2008, 13:35)

    chico [anonim]

    Ce comentarii talambe, tipic mioritice. In loc sa ne uitam in curtea noastra (=romanica) ca sa constatam prostia funciara a natiei romane care, in CAPITALISM, LIBERTATE, BLAH-BLAH si-a dat PE NIMIC, PENTRU TOTDEAUNA tot ce avea mai bun - REZERVE PETROL, GAZE - ne f@$& grija ca rusii le au pe ale lor (luate inapoi de Putin de la veneticii care pusesera laba jidoveasca pe ele pe vremea bufonului Eltin).
    Bravo rusii. Bravo Putin!
    Romanii sa faca ciocu' mic si sa screama in troaca ei. Prostia se plateste.
    • 0 (0 voturi)    
      mori de oftica.. (Luni, 30 iunie 2008, 14:03)

      antirus [anonim] i-a raspuns lui chico

      ..bai sclavul lui Putin. puteti voi sa veniti imbracati in aur cu dintii pusi din diamante, noi tot ca la niste deseuri o sa ne uitam la voi.. :)
    • 0 (0 voturi)    
      Incerc sa inteleg ce vrei sa spui (Luni, 30 iunie 2008, 14:18)

      adik [utilizator] i-a raspuns lui chico

      "Prostia funciara a natiei romane"
      Ooooo..
      Totusi, poate e cam mult.
      Poate ca prostia nu face parte din fondul natiei romane.
      Ar face parte si din fondul tau si astfel tot ce ai scris ar fi, din start, o tampenie filorusa.

      Poate ca totusi rezervele de petrol, care sunt epuizabile, nu sunt bunul cel mai de pret al unei tari.

      Poate ca mintile sclipitoare, ca a ta, ar fi mai importante.
      Poate ca sunt tari pe pamantul asta care nu au strop de petrol si nu o duc prea rau.

      Mai spui tu :"Romanii sa faca ciocu' mic si sa screama in troaca ei."
      In troaca cui?

      In rest sunt de acord cu tine, prostia se plateste.
      • 0 (0 voturi)    
        adik, my friend (Luni, 30 iunie 2008, 15:15)

        chico [anonim] i-a raspuns lui adik

        Cu ce am ramas dupa comunism? Cu o democratie prost inteleasa, cu o mentalitate de americani in Romania, cu ideile, iluziile si deziluziile prost importate. Ne-a dat Domnul libertate. Muuulta, suficienta cat sa nu avem ce face cu ea. Libertatea de a fi ignoranti, de a fi inculti si libertatea de a nu fi jenati de toate astea. Dar ne fac toate astea liberi? Pe tineri in special, cei care nu au gustat nici cozile la paine si nici visul european. Le-a adus lor democratia libertate? Ascunsi in sistem, atat de bine incat prea putini isi dau seama, romanii isi inghit mizeria de sub unghii de foame sperand la mai bine si la ajutor divin... un neam de inecati... cu libertate. E libertatea romanilor totala, formala, partiala? E libertate sau e doar mirajul ei? Nu mai primim mancarea pe bonuri, la ratie, dar primim hrana spirituala pe calea asta. Ne-am castigat libertatea de a ne umple stomacul si de a ne goli creierul...

        Nu are nimeni libertate, doar ca unii sunt mai naivi si o declara. Libertatea nu e facuta pentru oameni, si, mai ales, pentru romani. E si ea, biata, doar o idee utopica, menita sa mai unga ranile seculare si de altfel incurabile. Cioran, Ionesco, Tutea, au fugit cautand libertate si s-au ales cu (oarece) celebritate. Daca ei nu au gasit-o, o s-o gaseasca oare vreunul din tinerii de azi drogati cu internet si lancezand in blugi prespalati si haine de la chinezi?.... Comunism formal sau informal, tot comunism ramane, si il purtam cu totii in noi. Schimbarea poate o sa vina cand toate generatiile care cunosc povestea vor fi incetat sa fiinteze. Dar acum, acum ma bufneste rasul...

        Eu nu plang comunismul si nu am reusit pana acum sa ii gasesc dacat putine parti pozitive, e adevarat, esentiale insa. Vreau doar sa arat ca nu a murit, ba chiar ca e mai viu ca inainte.
        Neam de slabi, de oameni fara coloana vertebrala, romanii isi merita soarta de sluga. Pentru ca numai slugile sunt atat de proaste cat sa se vada stapane pe terenurile altora...
        • 0 (0 voturi)    
          Corect (Luni, 30 iunie 2008, 16:15)

          adik [utilizator] i-a raspuns lui chico

          Ai dreptate.
          Cam dura exprimarea, dar ai dreptate.

          Dar, vezi tu, atunci trebuie sa spunem doar "Bravo Putin".
          Fara "Bravo rusii".

          Cred ca te poti caracteriza prin
          "Cred în salvarea umanităţii, în viitorul cianurii" scrisa de unul dintre cei mentionati de tine in Silogismele amaraciunii.
  • 0 (0 voturi)    
    nu gpl ci hidrogen si/sau baterii (Luni, 30 iunie 2008, 14:41)

    weqe [anonim]

    n-ar enici o treaba asta cu gpl-ul lui. pretul la gpl oricum e legat la petrol, diferenta de pret e data numai de taxele pe benzina din UE :))
    dar scot americanii sau japonezii in curand masini electrcie pentru toata lumea, si atunci sa vezi ce-o sa moara de ciuda rusii
  • 0 (0 voturi)    
    GPL da Rusi Nu (Luni, 30 iunie 2008, 23:41)

    Iulian [anonim]

    Alternativa GPL, mai ieftin si mai putin poluant este tentanta. Dar o dependenta economica sau de orice fel fata de poporul care isi alege presedinti dintre KGB-istii care ne-au omorat, in puscarii, la canal, in Siberia, oriunde pe strada sau in lume atat de multi romani de valoare este inaceptabila! Acum 60 de ani ne omorau pentru a ne fura ceasul, paltonul sau orice alceva doreau. Credeti ca s-au schimbat?