Regele Abdullah: Obisnuiti-va cu preturile mari la petrol

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 iulie 2008, 17:42 Economie | Energie

Regele Abdullah al Arabiei Saudite sfatuieste tarile consumatoare de petrol sa se obisnuiasca cu preturile mari si sa nu mai dea vina pe regat pentru majorarea costurilor cu achizitia titeiului, relateaza AFP.

"Statele consumatoare trebuie sa se adapteze la preturi si la mecanismele pietei", a afirmat Abdullah, intr-un interviu publicat ieri de un cotidian kuweitian.

Comentariile liderului saudit vin dupa ce pretul unui baril de titei a depasit, pentru prima oara, 143 de dolari.

Regele a mai afirmat ca speculatorii sunt de vina pentru cresterea pretului, afirmatie care a fost insa contrazisa de Agentia Internationala pentru Energie.

"De multe ori, exista tentatia politica de a gasi un tap ispasitor pentru preturile din ce in ce mai mari in locul unei analize serioase sau confruntarea cu decizii dificile", a fost pozitia Agentiei Internationale pentru Energie.























3028 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Obijnuiejdede mei bobor ! (Miercuri, 2 iulie 2008, 18:44)

    Homo Talibanicus [anonim]

    Atat timp cat societati de tip european, cu economie deschisa si democratie reprezentativa, vor depinde, chiar si partial, de semi-analfabeti murdari pe fund de petrol, asteptati-va la acelasi nivel "inalt" de reflectie din partea dictatorilor islamici.

    Acesti natangi, incapabili sa-si extraga singuri resurse si sa le prelucreze (de altfel, chiar si ruinele istorice le sunt descoperite si valorificate arheologic tot de "infidelii" occidentali :)) sunt incantati ca au bani sa-si cumpere arme, sa dea pomeni la clientela tribala (in felul asta nu misca unul cu idei despre "democratie") sau sa cheltuie milioane in camile, masini si "palate". Neam de parveniti, cu apucaturi de manelisti, le place totul aurit si cat mai batator la ochi si scump :))

    Dependenta occidentalilor fata de petrolul "islamic" nu e ireversibila (24% USA, 35% UE) si se vor face mari eforturi pt. a o diminua (noi exploatari petroliere in nordul arctic, in Brazilia, in Africa centrala; centrale nucleare, eoliene, solare, noi tehnologii mai economice, etc.).

    Abundenta veniturilor petroliere e considerata "un blestem" de sociologi si economisti, pt. ca tarile respective tind sa instituie un sistem de "renta petroliera", in care nimeni nu mai are chef sa fie performant, productiv, competitiv, pt. ca oricum sunt bani la buget :))

    Ecologistii extremisti si cinici se felicita chiar ca pretul e foarte mare si spera la si mai mult, pt. ca ei considera ca doar asa "omul de rand" (ei percepandu-se superiori, o elita care "stie" in timp ce restul sunt niste "prosti manipulati":))) va intelege sa renunte la risipa si sa fie atent la orice economie.

    Toyota va lansa masini electrice, Volkswagen masini cu 1 l/100km, treptat ceea ce azi pare inca un fel de ficitune utopista va deveni in 15-20 de ani o realitate: epoca post-petroliera!

    Si e foarte bine, planeta va fi mai curata si noi mai sanatosi :)
    • +5 (7 voturi)    
      Ai mare dreptate (Miercuri, 2 iulie 2008, 19:08)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Homo Talibanicus

      Toti marii producatori de masini au anuntat masini electrice de serie prin anul 2010. Am scris si eu cateva articole pe tema asta.

      Fara criza asta mondiala a petrolului, nu s-ar fi miscat nimic. Problema este ca benzina incepe sa arda la buzunar, si pana se pun pa punct tehnologii si infrastructura alternativa, tot oamenii de rand vor duce greul. Asta din cauza unor politicieni imbecili care nu au dorit sa se uite cu 10-20 de ani in fata.

      Se puteau da stimulente economice puternice pentru masinile electrice de acum 10 ani. Motive ar fi fost - cum ar fi reducerea poluarii. Dar ... cine sa vina cu astfel de idei ?
      • +1 (1 vot)    
        ne joaca arabetii pe degete (Joi, 3 iulie 2008, 10:54)

        kllaus [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        din pacate omul gandeste doar cand este in criza. Sunt cateva state care au profitat tot timpul de resursele lor naturale. Problema este ca s-a stiut tot timpul ca aceste resurse se vor epuiza in cateva decenii mai ales ca cererea globala a crescut exponential. Insa, statele dezvoltate au preferat sa speculeze cu preturile la bursa decat sa investeasca in descoperirea de resurse noi.
    • +2 (2 voturi)    
      Excelent postu (Miercuri, 2 iulie 2008, 21:52)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Homo Talibanicus

      Chiar ti-am citit comentariul cu placere.Mare dreptate ai !
    • +2 (2 voturi)    
      Acum 35 de ani se spunea la fel (Joi, 3 iulie 2008, 2:03)

      Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui Homo Talibanicus

      Intentiile sint frumoase, dar acum 35 de ani (pe timpul primului soc petrolier) se spunea la fel.
    • -1 (1 vot)    
      si e foarte bine (Joi, 3 iulie 2008, 8:39)

      dallas [anonim] i-a raspuns lui Homo Talibanicus

      sä fi tu sänätos si peste 20 de ani...Panä atunci pedaleazä puternic la serviciu, inapoi, la cumpäräturi pescuit,mare, munte, deltä etc. La birtul de la capätul sträzii sä mergi pe jos. Pentru sänätatea ta si a planetei...
    • -1 (1 vot)    
      true....true (Joi, 3 iulie 2008, 11:54)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui Homo Talibanicus

      ai dreptate.... acesti aroganti inculti care s-au trezit pe o punga de petrol isi traiesc momentul de glorie exact ca manelistul care este in top vara asta.....daca isi permit tot felul de fantezii arhitecturale nu inseamna ca sunt evoluati .... au o mentalitate si o educatie demna de evul mediu...ca dovada se folosesc de religie ca sa-si indobitoceasca supusii ... mi-e greatza de arogantzele lor....din fericire pentru noi ignorantza lor o sa-i autodistruga...le plac armele si sunt din cale afara de artzagosi... asa ca unii "prieteni" le vand arme la greu sa-i ajute sa se mai rareasca...
  • -1 (5 voturi)    
    Biodiesel (Miercuri, 2 iulie 2008, 19:40)

    Bogdan [anonim]

    Nu cred ca viitorul este electricitatea. Pot pune pariu ca urmatorul pas este biodieselul.
    • +2 (2 voturi)    
      te contrazic (Miercuri, 2 iulie 2008, 20:09)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      nu ai unde sa cultivi destula rapita pt a produce biodiesel suficient.. deja aceste culturi au dus la o criza globala a alimentelor
    • +4 (4 voturi)    
      biodiesel (Miercuri, 2 iulie 2008, 20:29)

      furia [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      O idee ridicolă. Demonstraţie:

      Necesarul de petrol în 2006 a fost de 86 milioane barili pe zi. Acum e ceva mai mare, dar e irelevant. Asta înseamnă 3.6 trilioane de litri anual.

      De pe un hectar de rapiţă se obţin circa 1000 de litri de biodiesel. Raportat la cantitatea de mai sus, rezultă o suprafaţă de 36 de milioane de km pătraţi.

      Cât reprezintă asta? De 2 ori suprafaţa Rusiei, sau de 150 de ori suprafaţa României. Suprafaţa totală, nu aia arabilă.

      Accept că se poate îmbunătăţi randamentul procesului de obţinere al biodieselului, dar asta nu schimbă ordinul de mărime. Care face absolut stupidă sugestia.

      În concluzie: viitorul nu este al hidrocarburilor. Indiferent de modul lor de obţinere. Ca să nu mai precizez că nu sunt cu nimic mai ecologice dacă sunt obţinute "agricol".
  • 0 (4 voturi)    
    La ora actuala... (Miercuri, 2 iulie 2008, 20:04)

    Lucius [anonim]

    ...toate tarile arabe prod. de petrol sunt sub dominatie SUA. Deci tot SUA decid pretul petrolului si este un basm povestea cu nush ce emir sau print arab a zis ca el decide nush ce pret de petrol. E drept Arabia saudita da semne de nesupunere (acolo se pregateste o revolutie islamista se pare) dar nicio problema, va fi pusa pe lista tarilor satanice si va fi "democratizata" si ea.
  • +5 (5 voturi)    
    Schimbati Masinile (Miercuri, 2 iulie 2008, 20:13)

    Bubu [anonim]

    Atata timp cat exista americani super-analfabeti si obezi care produc masini cu 4-5-x litri pentru a transporta una-doua persoane nu vad care e pb.
    • +1 (5 voturi)    
      lasa americanii (Miercuri, 2 iulie 2008, 20:25)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Bubu

      uita-te in ograda ta:
      Nemtii ii dau in continuare in gura cu motoare de peste 3 litrii!
      Si ei, si francezii si italienii si englezii...

      Si ei nu ar construi daca nu ar fi cerere:

      Deci toti suntem de vina de situatia asta!
      • +3 (3 voturi)    
        pai.... (Miercuri, 2 iulie 2008, 21:36)

        Gabbone [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        .....tot pentru americani le fac mei draga!!!! ei normal ca le fac (sau le faceau mai bine zis) daca se vand ca painea calda la saltimbancii consumatori din state.
    • +4 (4 voturi)    
      puturosii nu incap in masini mici!!!!!!!!!!! (Miercuri, 2 iulie 2008, 20:59)

      linda [anonim] i-a raspuns lui Bubu

      sunt de acord!!!!!!!!dar sunt prea handicapati ca sa schimbe masinile...cum mai fac si ei un plod...isi iau mini-vanuri ca sa incapa....oricum stau la televizor toata ziua,dar la shopping trebuie sa incapa...nu stau ei inghesuiti...si am intrebat o doamna...de ce nu-si ia masina mica daca se tot plange de preturi si mi-a zis ca prefera sa fie ''safe'' ,adica au idioata idee implementata adanc cum ca astea mici nu sunt safe...idiotii...din cauza lor ve ardem toti!!!!!
      • -1 (3 voturi)    
        Draga Linda... (Miercuri, 2 iulie 2008, 21:39)

        Dragos [anonim] i-a raspuns lui linda

        Intradevar si masinile mici ofera siguranta atat timp cat nu sunt implicate in accidente cu masini mari.

        Cred ca o berlina bmw, mercedes sau pasat nu face fata la un impact frontal cu un ford expedition sau o toyota sequoia.

        Oricum, tot mai multe masini mari se pot gasi in parcurile de second hand din state.
  • 0 (4 voturi)    
    Viitorul (Miercuri, 2 iulie 2008, 20:15)

    Gabi M [anonim]

    Pun pariu ca urmatorul pas este razboiul.
  • +3 (3 voturi)    
    daa (Miercuri, 2 iulie 2008, 22:04)

    fsadfs [anonim]

    De ar creste la 200 de doalri barilul sa nu mai polueze atata. Eu vad motiv de razboi - invazie a tarilor arabe in maxim 22 de ani.
  • +3 (3 voturi)    
    Petrol (Miercuri, 2 iulie 2008, 22:48)

    Nicolae [anonim]

    Preturile sunt speculate dar vor avea efectul OTE ,pretul mare a facut sa se dezvolte cea mai competitiva comuniune de telefonie mobila -avem mai multe nr. de telefon decat populatia tarii !!!
    Energiile alternative si economisirea vor determina schimbari majore.
    E drept ca exista si ocriza determinata de consumurile Chinei si Indiei !!!
  • +1 (1 vot)    
    Represalii (Joi, 3 iulie 2008, 9:48)

    Ghita [anonim]

    Cea mai buna solutie? Sa le vindem si noi (restul natiunilor) graul sau alte alimente la 150 $ kg. Sa vezi atunci cum ne recuperam parleala.
    • -1 (1 vot)    
      Betrolul... (Joi, 3 iulie 2008, 12:14)

      bvg [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Evident ca trebuie cumva pedepsiti acesti imbecili ce profita, fara a avea nici un merit de darnicia naturii...
      Represaliile economice sunt in adevar unica solutie acum, pana nu va fi prea tarziu si criza va determina declansarea unui razboi
  • 0 (0 voturi)    
    petrol doar pt cei care isi permit (Joi, 3 iulie 2008, 16:20)

    dru [anonim]

    obisnuiti/va cu ideea ca petrolul e pe terminate, ca va deveni un lux al celor care chair au industrie si produc ceva, ca nu se renteaza sa subventionezi caldura la fraieri si motorina pt agricultura. petrolul se va termina prin 2030 dar pana atunci pretul lui va tot creste. nu se renteaza sa faci biocombustibili, pilele de combustie sunt tot asa cum erau acum 10 ani din grija marilor producatori de autovehicule. da, acum ne arde pe toti pretul petrolului, dar este efectul nepasarii noastre.

    exista petrol sub calotele glaciare, dar oare cat va ajunge ? peste jumtate din petrolul ramas e al opec, restul e fie greu de extras, fie s/a atins varful productiei. vreti un sfat, mutati/va in SUA. acolo tot timpul petrolul va fi mia ieftin decat in Europa.
  • 0 (0 voturi)    
    Si produsele care contin transport? (Joi, 3 iulie 2008, 17:54)

    Coco [anonim]

    Probabil ca si el o sa se obisnuiasca cu preturi marite la tot ce importa Arabia Saudita si are in produsul final petrol consumat pentru transportul. Pe unii atat ii duce capul.