OMV da in judecata MOL

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 3 iulie 2008, 14:57 Economie | Energie

OMV a dat in judecata grupul MOL, solicitand anularea deciziilor adoptate de adunarea generala anuala a companiei ungare in 23 aprilie, relateaza Reuters. Intr-o declaratie data publicitatii joi, MOL precizeaza ca departamentul comercial al Curtii din Budapesta a stabilit prima audiere in ianuarie 2009.

OMV, care detine 20.2% din actiunile MOL, a facut o oferta de preluare conditionata, prin care evalua compania ungara la 20 miliarde dolari.

OMV cerea ca actionarii MOL sa voteze, in cadrul adunarii generale anuale, renuntarea la acordurile referitoare la drepturile de vot cu firme precum BNP Paribas, OTP Bank si CEZ, numirea unui auditor independent care sa evalueze aceste acorduri, precum si publicarea tuturor inregistrarilor voturilor.

Adunarea generala a actionarilor MOL a respins insa cererile OMV, pe motiv ca ar reduce valoarea detinerilor investitorilor si a sporit controlul asupra propriilor actiuni prin rascumparari si vanzarea lor catre investitori apropiati.

"Vom vedea ce va decide Justitia ... dar eu cred ca cea care va decide in ce fel se va rezolva disputa dintre OMV si MOL va fi Comisia Europeana", a afirmat analistul ungar Akos Herczenik.

Comisia Europeana a anuntat, la inceputul lunii iunie, ca va reincepe analiza amanuntita a planurilor grupului austriac de petrol si gaze OMV de a prelua compania MOL.

Noul termen limita pentru investigatiile derulate de agentia de reglementare a concurentei din cadrul Uniunii Europene este 18 septembrie. Comisia a oprit cercetarile pe 5 mai, pentru ca avea nevoie de mai multe informatii de la OMV. 





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1655 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Chiar asa ?? (Joi, 3 iulie 2008, 15:16)

    kin3zu78 [utilizator]

    Bravo noua , MOL este evaluat la 20 miliarde de dolari in conditiile in care nu au rezerve de petrol , precum defunctul Petrom de la noi si nici reteaua de distributie a acestuia , iar noi am luat praful de pe toba la vanzarea Petrom !! Ar fi interesant de aflat ce comisioane sau invartit aici !!
    • 0 (2 voturi)    
      Mythology (Joi, 3 iulie 2008, 17:21)

      extruder [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      E un mit asta cu superioritatea Petrom fata de MOL. Ungurii aveau 998 de benzinarii la finalul lunii martie 2008, iar Petrom doar 455.

      De asemenea, MOL exploateaza campuri petroliere in Yemen, Oman, Rusia, Kazahstan, Pakistan, Kurdistan.

      Deci, hai sa revenim cu picioarele pe pamant putin.
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Joi, 3 iulie 2008, 17:31)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Pai voi nu vedeti ca Petrom valoreaza mai mult decat OMV? Deci statul roman (PSD si Nastase) a facut un cadou baban, in schimbul unor mici atentii...
      :))

      Prosteala pe fata. Si cei din OMV spun acum ca daca statul roman creste redeventa (care acum e undeva pe la 150mil USD) ei nu vor putea sa mai investeasca in exploatare... Te c.ci pe tine de ras ce tampenii spun si se asteapta sa-i credem.

      " Petrom valoreaza mai mult decat OMV. Principalele active ale Petrom, respectiv rezervele de titei, cele doua rafinarii - Petrobrazi si Arpechim - si reteaua de benzinarii valoreaza in prezent peste 35 miliarde de dolari (21,8 miliarde de euro), de doua ori si jumatate mai mult decat in urma cu un an, potrivit unui raport emis de analistii Raiffeisen Centrobank Austria (RCB) privind actiunile grupului OMV, actionarul majoritar al Petrom. Activele similare ale OMV, excluzand participatiile detinute in alte companii, sunt evaluate de analistii RCB la 30,2 miliarde de dolari (18,8 miliarde de euro), scrie Ziarul Financiar."
  • +3 (3 voturi)    
    Ungurii se tin tare... (Joi, 3 iulie 2008, 15:27)

    Carcotasu [anonim]

    Daca refuza asa oferta in conditiile in care vand cam jumatate din cat vinde Petrom si nici nu au resurse in subsol, inseamna ca noi am dat Petrom-ul si petrolul cadou.
    Cine oare ar trebui belit pentru asta ? Mi se pare ca sunt niste personaje care mai au ceva dosare...
    • +3 (3 voturi)    
      Nastase a incasat diferenta (Joi, 3 iulie 2008, 16:01)

      CosminG [utilizator] i-a raspuns lui Carcotasu

      de la Petrom si mai are nesimtirea sa mai candideze ...
  • +3 (3 voturi)    
    Patrioti (Joi, 3 iulie 2008, 17:23)

    DjFear [anonim]

    Ungurii sunt patrioti, nu-si vand usor pielea, dar noi romanii suntem patrihoti, dam totul mocca. Ungurii au 2 firme mari in lume, OTP Bank si MOL. Noi? Tot am vandut, doar nu erau prosti austriecii cand au cumparat Petrom.
  • 0 (0 voturi)    
    ha ha ha (Joi, 3 iulie 2008, 18:00)

    aa [anonim]

    OMV care a primit practic cadou Petrom mult superioara Mol din toate punctele de vedere.Numai resursele naturale concesionate in favoarea Petrom sunt imense....sa revenim aceasta companie OMV a fost refuzata de unguri la preluarea pe nimic a Mol prin urmare mi se pare o atitudine tipic germanica daca nu vrei de bunavoie si nici "comisiile" nu te-au convins lasa ca te fortam noi!
  • +1 (1 vot)    
    Uite cum sta treaba nene (Vineri, 4 iulie 2008, 8:23)

    sand [anonim]

    Cica se face o comisie mixta guvernamentala cu Japonia. Acestia se pare ca vor fi viitorii titulari:

    1. Nimika Nuymoka 2. Yaspaga Shidute 3. Wreypostu Daybanu 4. Undeypliku Katesparg 5. Skimbaley Inparay 6. Winoakuma Kosuma 7. Furatzara Kutotu 8. Bagabany Labayatu 9. Totkumita Madeskurk 10. Nufurytu Furyo 11.Latrukata Wikushpaga 12. Yopapnumay Kiolanu 13. Bagalaba Panlakoty 14. Opriwatizashi Shipasta
  • +2 (2 voturi)    
    re: OMV-Petrom (Vineri, 4 iulie 2008, 14:27)

    claudiu [anonim]

    Am ramas neprotejati in fata marilor interese si politici energetice prin tradarea infaptuita de alesi ai neamului ce acum se ascund in locuri caldute sub legea protectoare.
    Vom plati scump aceasta tradare infaptuita cu sange rece.
    Ei cand vor plati ?
  • +1 (1 vot)    
    informeaza-te mai bine (Duminică, 6 iulie 2008, 14:06)

    kin3zu78 [utilizator]

    "E un mit asta cu superioritatea Petrom fata de MOL. Ungurii aveau 998 de benzinarii la finalul lunii martie 2008, iar Petrom doar 455.

    De asemenea, MOL exploateaza campuri petroliere in Yemen, Oman, Rusia, Kazahstan, Pakistan, Kurdistan.

    Deci, hai sa revenim cu picioarele pe pamant putin."


    Deci petrom nu a fost vandut in martie 2008 de faci comparatie la aceasta data , pe langa Petrom s-au vandut mai multe lucruri , rafinarii, campuri de exploatare , si in primul rand STOCUL de la aceea data a Petrom ( petrol + produse finite ) era aproape egal cu suma de vanzare !!!
  • 0 (0 voturi)    
    petrom s-a vandut cu fortza! (Luni, 7 iulie 2008, 10:18)

    ioanitescu [anonim]

    Ar fi fost bine sa fie spaga pt. ca asta ar fi intrat tot in tzara. Dar nu a fost. A fost diktat.
    Romania este supusa la tot felul de presiuni menite sa ne faca cat mai neinsemnatzi si sa ne stearga sentimentul natzional: nu avem voie sa avem companii mari romanesti(vezi vanzarea diktata a Romtelecom, banci- BCR, toata siderurgia, energetica si bineintzeles Petrom) nu avem voie sa avem natalitate- vezi impunerea liberalizarii totale a avorturilor, manipulare mentalitatii colective de a nu avea copii; reducerea maternitatilor si situatzia dezastroasa in care se gasesc cele ramase; atentatul asupra culturii natzionale si impunerea in mentalul copiilor a unui cosmopolitism de cea mai joasa spetza, etc. etc. Romanilor trebuie sa le iasa din cap ca sunt ceva, ca reprezinta o natziune importanta! Trebuie sa ne fie slefuita mandria. Sa ajungem sa spunem singuri: suntem prea prosti ca sa construim ceva singuri! deja unii gandesc asa sau cauta sa induca aceasta in mentalul colectiv. Nu mai avem voie sa avem sentiment natzional si de aceea ni se extirpeaza toate componentele acestuia inclusiv industria natzionala!