Acord istoric la G8: SUA semneaza acordul pentru reducerea la jumatate a gazelor cu efect de sera pana in 2050

de C.G.     HotNews.ro
Marţi, 8 iulie 2008, 10:58 Economie | Energie

Sefii celor celor opt state puternic industrializate (G8) au ajuns la un acord privind reducerea cu cel putin 50% a gazelor cu efect de sera, pana in anul 2050, anunta agentiile internationale. Este primul acord major in domeniul mediului semnat de SUA, una dintre tarile reticente la adoptarea de masuri radicale pentru reducerea incalzirii globale.

Potrivit premierului japonez, Yasuo Fukuda, fiecare tara in parte urmeaza sa-si stabileasca obiective pe termen mediu in acest scop.

Acordul convenit de G8 deschide calea pentru negocierile decisive sub egida ONU, care negociaza un acord global pentru combaterea schimbarilor climatice. Potrivit AFP, negocierile dintre statele membre ONU ar putea fi finalizate in 2009 printr-un acord care sa inlocuiasca Tratatul de la Kyoto.























1986 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    este sau nu praf in ochi.. ? (Marţi, 8 iulie 2008, 11:22)

    Mihai [anonim]

    aparent suna bine ..
    practic, .. ma intreb, care sunt previziunile emisiilor gazelor cu efect de sera la nivel global (si in special pentru SUA si China) pana in anul 2050 ?
    Volumul gazelor cu efect de sera a crescut alarmant (exponential chiar, .. si mai ales in SUA si China) in ultimii 10-20 de ani ... Daca cresterea din ultimii ani se pastreaza si in urmatorii 40 de ani atunci valorile curente (respectiv jumatatea despre care inteleg ca se vorbeste acum) vor fi nesemnificative.

    gresesc ?

    totusi, .. bine si asa decat nimic ... BRAVO !
    • 0 (0 voturi)    
      Este (Marţi, 8 iulie 2008, 12:54)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Pana in 2050? Pai o sa dispara si ultimul sobolan, si moleculele de apa. E timpul sa ne gandim la solutii alternative la ... Terra.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa ne bucuram , oare ? (Marţi, 8 iulie 2008, 11:23)

    gogu [anonim]

    Acordul e pe 50 de ani, deci timp de cel putin 30 de ani pot sa nu faca nimic, linistiti.
    Au semnat sa linisteasca opinia mondiala, dar isi vor vedea linistiti de SUV-uri.
  • 0 (2 voturi)    
    Global Raining (Marţi, 8 iulie 2008, 11:29)

    Globalistan [anonim]

    Ahh, foarte mare dezamagire in tabara extremistilor anti-americani (care isi zic si ecologisti uneori ca sa nu se vada prea clar ca de fapt sunt simpli activisti de stanga). Pai daca si USA semneaza acorduri de genul asta, inseamna ca de injurat ramane doar China si India.
    Ori veti observa ca entuziasmul ipocritilor "ecolo" va fi mult mai redus, ideea lor simplista si perversa e ca orice inamic al Americii trebuie menajat, eventual incurajat, chiar si cand e terorist, ucigas psihopat, taietor de capete, comunist chinez sau nord-coreean, huligan chavist, nu conteaza!!
    Din 2006, pe locul 1 ca poluator al planetei a trecut China ce depaseste nivelul USA cu peste 1,2 miliarde tone de noxe/an. Iar pe cap de locuitor cei mai nesimtiti locuitori ai planetei sunt arabii din Golf cu 27 tone emisii de noxe/an (americanii sunt la 19 tone/an).
    Poluarea nu are frontiere, nu se opreste la vama, asa ca va fi inutil ca unii sa faca eforturi maxime (USA, UE, Japonia, etc) si altii sa continue sa afume atmosfera (China, India, Brazilia, tarile din Golf, Indonezia, etc.).
    De asemenea, e ipocrit ca nu se vorbeste deschis despre poluarea produsa de zootehnia intensiva (20% din gazele cu efect de sera sunt emise de animale de crescatorie, in special vaci), de aceea produsa de defrisarile salbatice prin incendiere din Africa, America de sud si Asia de sud-est (in total, peste 10% din gazele emise anual), de faptul ca 15% din gazele cu efect de sera la nivel mondial provin de la arderea gazelor "neexploatabile" la sondele din statele OPEC si Rusia !
    • +1 (1 vot)    
      coada vacii (Marţi, 8 iulie 2008, 12:15)

      corbul [anonim] i-a raspuns lui Globalistan

      Ahaaaa, deci daca punem butelii la coada vacii, nu numai ca reducem cu 20% poluarea, mai rezolvam si factura la gaze. Mare e gradina lui Dumnezeu, multi ... incap in ea. Auzi la el, da vina pe vaci ca se besesc mult, nu pe rablele din trafic, nu pe termocentralele si fabricile care imprastie nori negrii de fum ....
      De fapt masinile si fabricile nu poluaza aproape deloc. Daca ma iau dupa procentele pe care le arunci cu usuriinta, ai identificat cauzele pentru 50% din gaze. Si de restul sunt vinovati oamenii care mananca fasole.
      Totusi eu nu as aplauda inca. As astepta sa vad si masurile. Pentru ca in 5 ani, SUA va spune ca ceilalti nu fac destule eforturi, si anunta ca nu va respecta angajamentele semnate
      • 0 (0 voturi)    
        Studiu PNAS din 30 iunie 2008 ! (Marţi, 8 iulie 2008, 19:04)

        Globalistan [anonim] i-a raspuns lui corbul

        Organizatia mondiala pt. agricultura si alimentatie (FAO) a publicat un studiu in 2006 ce demonstra ca activitatile de crestere a animalelor produc mai mult gaz cu efect de sera decat activitatile umane de transport rutier !
        Animalele de crescatorie emit 65% din totalul mondial de hemioxid de azot, un gaz ce are un efect de sera de 296 de ori mai mare decat CO2 ! Practic, mai bine de 20% din efectul de sera e produs de dejectiile vacilor, caprelor, oilor, etc. 37% din metanul emis de activitati "umane" si 64% din amoniac, sunt gaze cu efect de sera emise de vaci.
        Un alt studiu publicat de Universitatea Cornell pe 30 iunie 2008 arata ca o selectie mai riguroasa a genelor la vacile de productie si favorizarea raselor ameliorate genetic duce la economii uriase si scaderea efectului de sera pe planeta. La 1 milion de vaci se realizeaza economii de 491.000 tone de porumb si 158.000 tone de soia/an, resurse ce pot fi redirijate spre alimentatia umana in tarile aflate in criza. Si in loc de acel milion sunt necesare doar 843.000 de vaci ameliorate, pt. a obtine aceeasi productie, ceea ce lasa liber 219.000 hectare de teren si pasune!
        Iar la economii de gaze cifrele sunt la fel de impresionante la vaci ameliorate fata de cele "clasice": -824.000 tone de CO2, -41.000 tone metan si -91 tone de oxizi nitrati.

        Asa ca mergi si mai "rumega" putina informatie inainte sa injuri America, semenii tai, etc. Fii vegetarian, mananca doar peste si asa vei contribui substantial la reducerea efectului de sera :))
        • 0 (0 voturi)    
          mamaaaa (Miercuri, 9 iulie 2008, 1:17)

          corbul [anonim] i-a raspuns lui Globalistan

          Ce tare ar fi sa citesti raportul si nu articulasul dragut de pe site. Ai afla ca de fapt nu cresterea animalelor e vinovata de poluare, ci intreg lantul de productie asociat cresterii intensive. Aici includ baietii industria chimica pentru ingrasaminte si furaje concentrate, combustibili solizi arsi pentru energie, combustibil ars la activitatile de transport asociate, degradarea solului in urma productiei agricole necesara furajelor concentrate etc. Ai mai fi aflat ca acel 37% metan, nu este eliminat de vaci ci rezulta din depozitarea in conditii improprii a dejectiilor animale (se arunca in apa in loc sa se pastreze uscate), depozitare care faciliteaza aparitia bacteriilor care produc acel metan in procesul de descompunere. Ai mai fi aflat in final la concluzii ca datorita numeroaselor presupuneri din raport aceste cifre au un grad mare de incertitudine. De asemenea ai fi aflat ca pentru acest sector emisiile sunt de fapt greu de quantificat, si de aceea datele raportate au un grad scazut de acuratete.
          Asa ca eu zic sa rumegam amandoi in liniste, si sa nu mai scoatem vinovate vacile, ci lacomia marilor corporatii care in goana dupa profit isi bat joc de mediu
  • +2 (2 voturi)    
    masina pe apa. (Marţi, 8 iulie 2008, 11:30)

    Mihai [anonim]

    tot pe tema poluarii dar tousi un pic diferit.
    Am vazut recent pe canalele de stiri prezentata o masina japoneza care functioneaza cu apa, NU benzina. O cautare pe google confirma in diverse site-uri existenta unui asemenea autoturism.
    Stirea a fost prezentata mai mult ca o curiozitate, si nici decum ca o inventie de exceptie.

    ma intreb :
    de ce nu vorbeste toata lumea despre asta ?
    de ce nu se discuta despre aparitia pe piata in masa a unor astfel de masinutze ?

    Oricat de mica si de putin puternica, ... ce n-as da sa conduc prin oras o masina care consuma apa, respectiv hidrogenul din apa) si elimina pe teava de esapament OXIGEN !!???!!
    • 0 (0 voturi)    
      Cauta si tu pe net (Marţi, 8 iulie 2008, 12:00)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Vaporii de apa sunt responsabili pentru cea mai mare parte a efectului de sera. Mult peste CO2.
  • +2 (2 voturi)    
    nu era nevoie... (Marţi, 8 iulie 2008, 11:31)

    mircea [anonim]

    nivelul de emisie pentru aceste gaze se va regla de la sine prin 'prabusirea' segmentului de fani ai SUV-urilor din state :)
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 8 iulie 2008, 13:20)

    Vlase [anonim]

    In sfarsit si-au dat seama si americanii...destul de tarziu, dar totusi...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt aproape toti (Marţi, 8 iulie 2008, 13:54)

    v [anonim]

    Nu prea inteleg ce nu va este clar. Conform acordului, cel putin teoretic, volumul gazelor cu efect de sera ar trebui sa inceapa sa scada deci e foarte logic a nu trebuie sa mai creasca deloc. Ca va fi sau nu asa ramine de vazut dar intentia acordului asta este. Bineinteles daca se vrea a fi un acord viabil probabil ca deja are prevazute niste termene intermediare de urmarire a unor indicatori de poluare, etc.. Pina la urma cine credeti ca a putut obliga SUA sa semneze tratatul? Poate doar tot americanii care isi vad distruse casele de tot mai multe tornade. Care sunt un efect al incalzirii globale, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    codoi (Marţi, 8 iulie 2008, 14:15)

    Oblio Tugui [anonim]

    Inseamna ca e "groasa"! Chiar am ajuns intr-un punct...fara intoarcere ( adica e f...... rau, de tpt!)
    Sau, hai sa ne facem iluzii, americanii au solutii care vor salva omenirea de la...mersul pe jos!
    Daca il lasau pe Gore ( din Chitila ) sa fie sefu' lumii, acum 8 ani, astazi, ar fi semnat acordul de la Kioto si Saddam!
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO!!! (Luni, 14 iulie 2008, 13:54)

    golanu [anonim]

    Iarasi isi bat joc de noi cretinii astia de la G8... acord pana in 2050... LOL!!!! Mai bine ziceau direct ca le doare in 14 de pamantul ca si pana acuma si gata... pana in 2050... mamaaaa!! nu stiu zau daca rezistam atata... eu unul m-am carat in marte fratilor... poate e apa acolo...