Oficial iranian: Petrolul ar putea ajunge la 500 de dolari pe baril

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 27 iulie 2008, 13:02 Economie | Energie

Pretul petrolului ar putea creste pana la 500 dolari/baril in decurs de cativa ani, daca deprecierea dolarului va continua, iar tensiunile politice se vor adanci, a declarat un oficial iranian al Organizatiei Tarilor Exportatoare de Petrol, potrivit unui saptamanal iranian, anunta NewsIn.

“Daca dolarul continua sa se deprecieze si tensiunile politice sa se inrautateasca, petrolul s-ar putea scumpi pana la 500 dolari/baril”, a declarat, intr-un interviu acordat publicatiei Shahrvand-e Emrooz, Mohammad Ali Khatibi.

Oficialul iranian a fost intrebat cu privire la estimarile potrivit carora pretul petrolului ar putea ajunge la 200 dolari/baril in urmatorii doi sau trei ani.

Pretul petrolului coborase, vineri, cu 2 dolari/baril pana la un nou nivel minim al ultimelor sapte saptamani, in contextul in care cererea de titei scade din cauza scumpirii combustibilului.

Pretul petrolului inregistrase un record istoric de 147 dolari/baril la inceputul lunii. Khatibi a mai spus ca exporturile de petrol din intregul Orient Mijlociu vor fi amenintate de riscuri, daca Iranul va fi atacat din cauza programului sau nuclear controversat.

“Daca va mai fi un razboi in regiune, nu va fi doar petrolul din Iran cel care nu va ajunge pe piata, ci titeiul din intreaga regiune”, a spus Khatibi.

“Intr-un astfel de caz, nu vom asista la o crestere a pretului petrolului. Vom asista la o explozie a preturilor”, a precizat oficialul iranian.

Aproape 40% din transporturile de petrol de pe pietele internationale pleaca prin Stramtoarea Ormuz situata la sudul coastelor iraniene, iar Teheranul a amenintat ca va impune controale asupra transporturilor, daca este atacat si a amenintat tarile vecine cu represalii, daca iau parte la atac.

Statele Unite si Iranul au divergente cu privire la activitatea nucleara a Teheranului. Washingtonul afirma ca doreste o solutie diplomatica pentru conflict, dar nu a exclus nici actiunea militara, daca va esua solutia diplomatica.

Oficialii de la Teheran spun ca actvitatile lor nucleare sunt pasnice si au doar scopul de a genera energie electrica.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2502 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Dinastia $$$ (Duminică, 27 iulie 2008, 13:32)

    Surfer [anonim]

    Folositi euro ca si moneda de referinta pt bursele internationale si astfel vom pune capat dinastiei americii si al $$ care o tine tot asa din ultimii 60-70 de ani... asta ar fi o solutie!
    • +4 (6 voturi)    
      Informare (Duminică, 27 iulie 2008, 15:05)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      In martie 2006 Iranul a lansat o bursa a petrolului si a derivatelor in euro. Initiativa a fost sabotat de europeni, arabi si bineinteles, americani.
      Doar rusii au sustinut initiativa, dar tacit. Daca initiativa reusea sa tranzactioneze citeva contracte, rusii o sustineau cu toata putere.
      Asa ca, stimate comentator, mai lasa surful si invata sa citesti. Sau pune mina pe carte.
      Daca nu erau americanii, tu vorbeai limba rusa. Nici macar surfer nu te numeai si habar nu aveai de net.
      • -5 (7 voturi)    
        Serios? (Duminică, 27 iulie 2008, 20:18)

        Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Te-ai stes la gura cu hartie igienica inainte sa postezi p'acilea? Nu mai face pe desteptul daca vrei sa traiesti mult..... stii cum se numesc cei cu idei multe.... idioti!
        Daca americanii tai prea-iubiti nu ar face atatea tampenii atunci lumea chiar ar fi un loc mai bun! Dar binenteles, in goana lor dupa petrol - avand o economie dependenta de petrol - pot sa face orice, chiar sa inventeze pretexte pt razboaie, la fel ca si invazia din iraq....
        Iti place sa stai in genunchi in fata lor... mai sunt unele care stau asa si se numesc c.u.r.v.e parca....
        Biatch!
        • 0 (6 voturi)    
          Prostia si domnia (Duminică, 27 iulie 2008, 21:16)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Surfer

          In general, este bine sa recunosti meritul fiecaruia.
          In cazul de fata si al americanilor si al iranienilor.
          Respecte, stimate membru PD-L.
          • -3 (5 voturi)    
            Da, (Duminică, 27 iulie 2008, 23:26)

            Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Alex

            de acord cu tine, e bine sa vezi meritul tuturor insa nici pupatul undeva nu ar trebui sa devina politica de stat, asa cum se intampla in romanica noastra....
            Si nu, nu sunt membru PD-L, in general ma scarbeste tot ce tine de politica.....
            • +1 (7 voturi)    
              Observatie (Luni, 28 iulie 2008, 0:48)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui Surfer

              Probabil este obsedat de slugarit. Problema ta.
              Insa trebuie sa recunosti meritele cuiva, daca exista.
              Nici mie nu imi plac multe din actiunile politice ale statului american, dar ce este al lor este pus deoparte. Incepind de la libertatea de exprimare si terminind cu orice vrei tu in domeniul stiintei si tehnologiei.
              Cit despre iranieni, individual oricine s-a realizat doar cind a ajuns in SUA - si ca stat, doar cind au dat de petrol.
              • -2 (4 voturi)    
                Tu vorbesti din auzite? (Luni, 28 iulie 2008, 1:20)

                Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                Ai fost vreodata in sua sau vorbesti din filme despre "drepturile si libertatile lor"?
                Faptul ca sunt o natiune atat de mare nu le da dreptul sa se comporte atat de discriminatoriu fata de alte tari!
                • +2 (4 voturi)    
                  Prostia si domnia (Luni, 28 iulie 2008, 2:14)

                  Alex [anonim] i-a raspuns lui Surfer

                  Las-o balta, mai bine vezi-ti de ale tale.
                  Mai treci pe la scoala si mai invata sa citesti ce scrie altul.
                  Este plina lumea de prostovani inchipuiti ca tine, prietene.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Derbedeule.... (Luni, 28 iulie 2008, 19:50)

                    Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                    ... nu te mai rupe in figurine!
        • +3 (5 voturi)    
          Cata dreptate ai... (Duminică, 27 iulie 2008, 22:09)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Surfer

          Se vede clar cat de bine o duc tarile care au intors spatele Statelor Unite: de exemplu Coreea de Nord o duce infinit mai bine decat sclavii lor de vecini din sud. Cuba, Venezuela, Belarus, numai paradisuri.
          • -5 (5 voturi)    
            Mah... (Duminică, 27 iulie 2008, 23:32)

            Surfer [utilizator] i-a raspuns lui sile

            Prietene, de Franta ai auzit? Dar de Germania? Sau poate de tarile nordice poate? Ahh, poate a mai greu cu geografia asta la tine....In tarile astea americanii nu sunt iubiti chiar deloc - si o duc bine mersi, fara sa fie vreo problema ca nu stau slus in fara Celor Care Au Inventat Tot Ce E Mai Bun Pe Terra... se numeste Deminitate si din pacate e ceva ce poporul asta nu a avut aproape niciodata de-a lungul istoriei sale.


            Asa ca intoarcete la spalat pe jos, sclav mic ce esti!
            • +4 (6 voturi)    
              Imi cer scuze (Luni, 28 iulie 2008, 0:39)

              sile [anonim] i-a raspuns lui Surfer

              Am crezut ca esti in stare sa faci deosebirea intre tari profund anti-americane si tari care colaboreaza foarte bine cu Statele Unite, dar le injura doar asa, din nationalism sau din dorinta de a avea opinii proprii. (Altfel, e normal ca unele interese sa difere in diverse momente, nu ma refer la situatiile astea.)

              In rest, incepi cu "prietene", termini cu "sclav mic" si pe undeva pe la mijloc amintesti de geografie (?!?). Foarte coerent.
              • -5 (5 voturi)    
                Esti varza! (Luni, 28 iulie 2008, 1:17)

                Surfer [utilizator] i-a raspuns lui sile

                Esti bun, dar nu pe aici.... poate la spalatul pe jos.....
    • 0 (2 voturi)    
      oficial iranian:petrolul ar putea ajunge 500 dolar (Luni, 28 iulie 2008, 12:42)

      houston [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      lasa ca se va cumpara in bani chinezesti si poate in vii+tor va vor aplica picatura chinezeasca si atrunci o sa regretati AMERICA.+multya ura exista in voi
      ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  • +7 (7 voturi)    
    Gresit (Duminică, 27 iulie 2008, 13:51)

    Alex [anonim]

    Domnule iranian tin sa te informez ca americanii, europenii si japonezii s-au saturat sa va tina in spate pe degeaba.A trebuit sa ajungem pana la 140 de dolari pe baril sa ne dam seama ca trebuie sa schimbam sursa de energie.A trebuit sa lasam parazitii sa creasca pentru a ne da seama ca ei exista.

    Domnule iranian se pare ca va trebui chiar sa mergeti la munca.
    • -7 (9 voturi)    
      Comentariu de prisos (Duminică, 27 iulie 2008, 14:59)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Prietene, comentezi si tu exact ca derbedeul - sa te afli in treaba.
  • +1 (5 voturi)    
    ...parerea mea (Duminică, 27 iulie 2008, 16:19)

    Ghiavolu [anonim]

    ...comentariile din ultima vreme ale oficialilor iranieni seamana mai mult cu ultimile zvacniri ale unui mort...
    e doar o chestiune de zile/luni (cel mult) in care aceasta tara va fi atacata... daca nu pt instalatiile nucleare at in numele democratiei...rezultatul fiind acelasi
    ei acuma incearca sa convinga populatia planetei..ca vai ce dezastru se va intampla in cazul unui atac asupra lor.
    Probabil in momentul izbucniri razboiului pretul petrolului va urca undeva la 150.. poate chiar mai mult, dar... iarasi probabil var avea grija americani sa "democratizeze" aceasta tara sa impuna propriile firme de exploatare a petrolului... etc etc. max 1an, totul va reveni la normal
    Totul depinde de iranieni daca au sau nu "cohones" sa reactioneze
  • +3 (5 voturi)    
    r (Duminică, 27 iulie 2008, 16:58)

    r [anonim]

    daca ajunge asa o sa fim nevoiti sa ii omoram sa le furam petrolul :)).
  • +5 (5 voturi)    
    Vrabia malai viseaza.... (Duminică, 27 iulie 2008, 17:53)

    Anonim [anonim]

    Declaratia seamana cu cea a sefului Gazprom, disperare mare pe parazitii astia... daca petrolul scade sub 100$ pe baril Rusia intra la deficit bugetar (mai ales ca au crescut enorm cheltuielile militare in ultima perioada).
    Sper sa ardeti cu petrolul vostru cu tot guzganilor.
  • -1 (3 voturi)    
    Iranienii viseaza cu ochii deschishi (Duminică, 27 iulie 2008, 22:23)

    HTTP://UK.360.YAHOO.COM/CAMPOSANTOO [anonim]

    iranienii viseaza cu ochii deschishi. daca sistemele mele antiaeriene, construibile shi de catre shoimii patriei, ar fi puse i functziune, atunci iranienii nu vor putea lovi nici macar un felinar roshu :)
    va dau in premiera mondiala o informatzie, pentru unii de cea mai mare impotantza, anume ca iranul, pe baza informatziilor de o importantza istorica detzinute, vor putea baga o mare zazanie in cazuri controversate, intre marile puteri, etc, etc. dar important este ca in perioada atacarii iranului toata lumea sa se abtzina de la reactziile aparute in urma unor informatzii incredibile shi dureroase ce vor atinge tzinte sensibile. in echivalent este, daca vretzi, ca shi in cazul acelora care au aflat, la batranetze, ca neasta fusese umbra securitatzii la ei in casa, dar aceasta chestie echivalenta intre marile puteri. in fine, nu disperatzi.
  • +2 (4 voturi)    
    Ntzzz... (Duminică, 27 iulie 2008, 23:08)

    haram [anonim]

    Tipilor astora li s-a facut de nishte bombe... Nu mai incape nicio indoiala. Ramane de vazut cine le va oferi ce ishi ei doresc atat de mult: dl Bush la plecare, sau noul prezident la venire. Allah (fie Numele Sau laudat!) le ofera drept-credincioshilor tot ce ishi doresc mai mult & mai mult. Allah'u akbar!
  • +1 (3 voturi)    
    asta este santaj cu petrol (Luni, 28 iulie 2008, 1:29)

    propaganda [anonim]

    si manipularea pietei libere
  • 0 (0 voturi)    
    Repede (Luni, 28 iulie 2008, 10:47)

    tuca [anonim]

    Repede fratilor, pe varful Omu ca e groasa. Eu imi iau familia si papagalii din balcon, cumpar o eoliana, ca teren acolo mi-am luat deja din 90' cand era juma' de dolar metru si acolo ma mut. Poa' sa vina si Noe cu barcuta ca de acolo nu ma misc.

    Bafta fratilor!