Turnul Eiffel, cu becurile stinse pentru protejarea mediului

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 1 septembrie 2008, 13:09 Economie | Energie

Turnul Eiffel, cu becurile stinse pentru protejarea mediului
Foto: Ager Press
Turnul Eiffel isi va pierde o parte din stralucirea sa dupa ce primaria Parisului a decis sa injumatateasca timpul in care beculetele sclipitoare, ce incanta turistii in fiecare seara cu un spectacol de flash-uri, vor sta aprinse, scrie The Telegraph. Masura face parte dintr-un plan prin care se incearca transformarea Turnului Eiffel si a celorlalte simboluri pariziene in monumente mai "prietenoase" cu mediul inconjurator.

"Rochia de diamant" a Turnului Eiffel (20.000 de becuri care clipesc) a fost folosita la 1 ianuarie 2000, intr-un spectacol pentru a marca trecerea in noul mileniu, dar a devenit un accesoriu permanent datorita popularitatii in randul turistilor. In fiecare seara dupa asfintit, timp de 10 minute, beculetele se aprind intr-un spectacol de flash-uri ce impodobeste simbolul Parisului.

Incepand de luna viitoare, Sete, compania contractata de primaria Parisului pentru a asigura iluminatia turnului, va injumatatii timpul functionarii becurilor, reducand spectacolul de la 400 la 200 de ore pe an. "Decizia este una simbolica si pune in prim-plan dezvoltarea durabila pe care am inceput sa o practicam", a declarat un adjunct al primarului Bertrand Delanoe, citat de The Telegraph.

Masura face parte dintr-un plan prin care se incearca transformarea Turnului Eiffel intr-un monument mai "prietenos" cu mediul inconjurator. Biletele si documentele folosite in turn sunt facute din hartie reciclata, conducerea turnului sustine ca tot curentul electric folosit provine din surse regenerabile, iar, in prezent, se realizeaza un plan prin care se vor monta panouri solare pe acoperisurile restaurantelor din turn.

Aceasta noua masura "verde" vine dupa ce "Orasul Luminilor" a incheiat un proiect de cinci ani, menit sa economiseasca energie prin inlocuirea becurilor incandescente de pe monumentele orasului, cu altele noi, mai economice. In prezent, doar 218 kilowatti sunt necesari pentru a alimenta sistemul de iluminat, cu 927 de kilowatti mai putin decat era necesar inainte, micsorand de aproximativ 4 ori factura la curent a orasului.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3729 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Holy Cow! (Luni, 1 septembrie 2008, 13:43)

    sile [anonim]

    Puneti-i frate lumanari.
  • +1 (1 vot)    
    noul mileniu? (Luni, 1 septembrie 2008, 14:47)

    vasile [anonim]

    noul mileniu a inceput la 1 ianuarie 2001...
  • +1 (3 voturi)    
    floarea si primavara (Luni, 1 septembrie 2008, 14:48)

    gigi [anonim]

    Mai e pana la primavara, abia sunt cateva floricele pritre care si Parisul.. problema este ca ce economiseste Europa consuma 2-3 vedete americane care isi iau palat de 15 etaje pline cu plasme si reflectoare, iar garajul e plin cu tractoare de strada

    Iar cel mai tare e ca daca toata Europa si-ar injumatati brusc consumul, diferenta ar fi atinsa de China in cateva luni...
    • +1 (1 vot)    
      asa e (Luni, 1 septembrie 2008, 15:06)

      opinia [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Bine spus. Are grija China sa compenseze.
  • -1 (3 voturi)    
    francezi zgarciti (Luni, 1 septembrie 2008, 15:07)

    goe [anonim]

    Turnul ala face bani! Multi bani. Pentru o economie simbolica de curent vor pierde milioane. Deh, ipocrizia costa.
  • +1 (1 vot)    
    Yankee, frate ce faci? (Luni, 1 septembrie 2008, 15:15)

    mardare [anonim]

    Yankee, frate uite-ti monstra, ca ieri mai provocat si acu' uite ca o comit din nou.

    Sa facem putina analiza plecandde la ideologie

    1.Naturalismul se refera la teoria conform careia natura este tot ce exista, nu exista o autoritate mai inalta dincolo de natura si nici supranatural.
    2. Afirma ca influenta mediului si a imprejurarilor determina fiinta umana.
    3. Naturalistii vad creierul ca fiind nimic mai mult decat o grupare intamplatoare de molecule aduse laolalta de miscarile aleatorii ale unor forte irationale, deci nu exista ratiune.

    Ei frate din acesta ideologie se cladeste crezut verzilor , ecologist.

    Acum observ de ce se leaga ideologia filozofica de stiinta, politic si religios.

    Am o stire pentru tine: Fiecare parid din lume merge dupa o ideologie filozofica si transpusa in doctrina.

    NATURALISM = EVOLUTIONISM = ECOLOGISM(partid(ele) Ecologic(e).

    Era gresit ce afirmasem ieri?

    M-m cam saturat de lozincile astea a vostre cu protejarea mediului, taxa de mediu, ecotaxa - pe sacose la supermarket.
    Nu sunt toromac, respect mediul, imi place sa fie curat, imi place sa mananc ceva natural, dar hai ca frizati limita bunului simt.
    Imi aduc aminte, cand tatal meu avea gradina mancam rosii; si erau crescute natural. Dar in ziua de astazi nu se mai poate orice cumperi sunt rosii naturale, pepeni naturali, paine naturala, pana cand si un tricou care este facut din bumbac este vandut ca tricou natural.
    Voi credeti ca suntem asa de dobitoci, printre noi nu mai exista si oameni care gandesc"?
    Asta e si stingerea luminilor la turnul Eiffel, asta a fost si prin februarie-martie Ora pamantului, asta reiese si din relatarea jurnalistilor salvati de Putin......

    In mintea naturalistului, evolutionistului, ecologistului, - ca tot asta estepovestea se va incheia cu tragedia unui univers lipsit de viata, cu energiile epuizate, cu toate planetele sistemului solar moarte si reci.
  • +1 (1 vot)    
    :) (Luni, 1 septembrie 2008, 15:39)

    Vladutz [anonim]

    la noi bradul ala avea de 50 de ori mai multe becuri :D

    bine, e adevarat ca nu a mai fost curent in zona, dar na... ;)
  • +2 (2 voturi)    
    ce sforaiala (Luni, 1 septembrie 2008, 16:47)

    goe [anonim]

    "conducerea turnului sustine ca tot curentul electric folosit provine din surse regenerabile" - ma intreb de unde stiu ei asta? S-a facut in Franta o retea "verde" cu curent verde? :)
    De fapt e o reclama mascata. Dar pentru ca ne-ati insultat inteligenta, nu mai venim.
    A+
  • +2 (2 voturi)    
    Jalnicilor! (Marţi, 2 septembrie 2008, 3:31)

    Doru BARBU [anonim]

    In 2008 daca nu esti "naturalist", ecologist, homosexual, daca nu crezi in aberatia isterica intitulata apocaliptic "incalzirea globala" nu esti in toate mintile.
    Noile isterii ale secolului XXI sunt pe cale sa se legitimeze si sa se impuna ca normalitati, ba chiar necesitati ontologice!
    Mai puteti oameni buni? Cand incepeti sa si ganditi? Cand va fata mintea un pui sa imi dati si mie unul! Ok? Multumesc anticipat!