Petrom ieftineste, incepand de miercuri, benzina si motorina cu 9 bani pe litru

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 2 decembrie 2008, 16:37 Economie | Energie

Petrom va ieftini benzina si motorina cu noua bani pe litru, incepand de miercuri, potrivit NewsIn care citeaza date transmise de companie. Compania petroliera a modificat ultima data preturile carburantilor in data de 24 noiembrie, cand a ieftinit benzina cu noua bani pe litru si motorina cu sase bani pe litru.

Astfel, pretul de referinta pentru benzina Premium fara plumb 95 va fi 2,95 lei pe litru, benzina Top Premium fara plumb 99+ va fi 3,28 lei pe litru, iar sortimentele de benzina OMV Carrera 95 si OMV Carrera 100 vor costa 3,05 si respectiv 3,68 lei pe litru.

In ceea ce priveste motorina, sortimentul Top Euro Diesel 4 se va vinde cu 3,46 lei pe litru, OMV Sprint Diesel cu 3,51 lei pe litru, in timp ce sortimentul de motorina Euro Diesel 4 va costa 3,38 lei, iar OMV Premium Diesel 3,79 lei pe litru.

Pretul unui sortiment de carburant a scazut astfel sub 3 lei pentru prima data in ultimii doi ani. Pretul petrolului a scazut marti sub pragul de 48 dolari pe baril, pana la cel mai mic nivel al ultimilor trei ani si jumatate.

In luna ianuarie 2007, pretul carburantilor comercializati in statiile Petrom, Rompetrol si LukOil Romania depaseau trei lei, barilul fiind cotat in acea perioada la 53 dolari.

In cursul acestui an, pretul carburatilor a ajuns aproape de cinci lei pe litru, cotatia unui baril urcand pana la aproape 150 de dolari.
























1847 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    asta nu e scadere (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:16)

    adi [anonim]

    in sua pretul a scazut la 1,6 dolari pe galon (3,79 litri) de la peste 4 usd / galon cat era acum cateva luni.

    ceea ce se face in romania e o bataie de joc. astea nu sunt scaderi de preturi la combustibili
    • 0 (0 voturi)    
      ba este scadere (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:49)

      s [anonim] i-a raspuns lui adi

      Asta este, daca noi nu am invadat IRAK-ul sa ne siguram petrol...
      In sua oricum este altceva . Ei si inainte se plangeau ca este scumpa si la cat consuma masinile lor cu motoare nesimtite chiar dadeau destul de mult pe benzina intr-o luna . Acum chiar merg mai putin s ca atare s-a redus cererea si automat pretul .
      Daca vrei compara cu Europa , ca doar nu traim in SUA.
      Cand o sa intelegem si noi sa nu mai mergem cu masinile decat daca este strict necesar , atunci va fi altceva . Pana una alta ne plangem, dar stam comozi in masini .....Sa vedem ce facem peste 10-15 ani cand se vor epuiza rezeervele, unde o sa ne mai plangem ?
  • 0 (0 voturi)    
    Scaderea preturilor in general (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:20)

    rdc [anonim]

    De ce nu scad preturile si alimente, carne etc
    In trecut cand se scumpeau se punea si pe seama la pretul carburantilor... !?
  • 0 (0 voturi)    
    Petrom (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:21)

    daniel [anonim]

    Pe hartie asa este insa la statie preturile sunt mai mari cu 5%, nu o sa gasiti benzina sub 3 lei deocamdata. Cea de 95 era 3.14 rezulta ca de maine va fi 3.05
    • 0 (0 voturi)    
      publicitate mincinoasa (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:06)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui daniel

      si astea nu inseamnca ca petrom isi face publicitate mincinoasa? in conditiile in care in tabelul de pe site-ul lor cu preturiile din fiecare statie nici o statie nu are pretul cel putin egal cu pretul de referinta? (ma refer la ultimul pret de referinta 3.04)
  • 0 (0 voturi)    
    HUOOO!!!! (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:51)

    piatra [anonim]

    Ce vesti sunt astea ?Ati vrea sa incepem sa aplaudam?
    Nu va este rusine?
  • 0 (0 voturi)    
    gpl-ul de ce nu se iaftineste? (Marţi, 2 decembrie 2008, 22:03)

    gpl [anonim]

    am instalatie GPL dar nu o mai folosesc pentru ca este deja net mai rentabil sa merg pe benzina pentru ca nesimtitii de comercianti nu ieftinesc GPL-ul deloc. (2.5 ron per litru gpl)
  • 0 (0 voturi)    
    Alti destepti- ca si pe la politica- (Marţi, 2 decembrie 2008, 22:18)

    Anonim [anonim]

    E greu cu limba romana, e greu cu procesarea informatiilor... Ce scrie in comunicatul Petromului (sau celorlati procesatori) ? MODIFICAREA PRETULUI DE REFERINTA !!!! Pretul pe care-l aplica fiecare statie din compania respectiva poate ( si mai intotdeauna este diferit de alte statii - evident ca din cadrul aceleiasi companii; de aia in Iancului e 3.17 si in Titan e 3.19), si binenteles diferit de pretul de referinta care e 3.15