Seful OPEC: Pretul petrolului se va stabiliza in ianuarie-februarie 2009

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 28 decembrie 2008, 11:45 Economie | Energie

Multe tari membre ale Organizatiei Tarilor Exportatoare de Petrol (OPEC) au inceput sa reduca productia conform deciziei luate in decembrie si pretul titeiului se va stabiliza in urmatoarele doua luni, a spus presedintele OPEC, Chakib Khelil, relateaza Reuters.

“Multe tari au implementat masura si cred ca toate o vor face in final, pentru ca nu au de ales”, a declarat Khelil pentru un post de radio algerian, citat de NewsIn.

OPEC a decis in 17 decembrie sa reduca livrarile de petrol cu 2,2 milioane barili/zi. Micsorarea plafonului de productie survine dupa alte decizii asemanatoare luate la ultimele doua reuniuni ale OPEC. In prezent, nivelul tintit pentru productia de petrol a cartelului este de 24,845 milioane de barili/zi.

“Vrem sa stabilizam preturile si sa le oprim scaderea. Cred ca vom realiza acest lucru in ianuarie-februarie, cu voia lui Dumnezeu”, a subliniat Khelil. Vineri, barilul de petrol se vindea cu 37,69 dolari, la Londra.

Pretul petrolului a avut o evolutie foarte volatila in 2008, in contextul in care, pe 2 ianuarie 2008, pretul barilului de petrol a depasit pragul psihologic de 100 dolari. Au urmat sase luni in care pretul a depasit recordurile aproape in fiecare zi, culminind pe 11 iulie cu o valoare de 147,50 dolari/baril.

In prima jumatate a anului, preturile au explodat din cauza tensiunilor geopolitice, ce s-au resimtit din Iran pana in Nigeria si Pakistan, a dezechilibrului dintre oferta limitata si cererea masiva din partea tarilor emergente, in principal din partea Chinei, a constientizarii faptului ca rezervele de petrol sunt limitate si din ce in ce mai greu de accesat, si, in cele din urma, a atractiei pe care au exercitat-o materiile prime asupra fondurilor de investitii.

Unii analisti considera ca cel din urma factor a fost dominant in evolutia pretului petrolului.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1230 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    criza (Duminică, 28 decembrie 2008, 13:45)

    naufragiatul [anonim]

    Dupa ce a declansat criza actuala, prin exacerbarea pretului, titiul se aseaza la o valoare sub normal, asadar cerd ca in 2009 nu vom mai depasi 70 dolari/baril.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta e varianta optimista..... (Duminică, 28 decembrie 2008, 14:24)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui naufragiatul

      ...tarile arabe nu vor accepta si in 2009 un pret atat de mic pt barilul de petrol, altfel vor avea serioase probleme economice...
      • +1 (1 vot)    
        Asa si? (Duminică, 28 decembrie 2008, 15:43)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

        Ce pot sa faca?!

        Ia zi, mai bine vinzi 1 milion de barili la 40 de $/baril sau 100.000 barili la 80-100 $ ?!

        Daca merg pe varianta a doua vor muri de foame ca latceva nu produc, daca merg pe prima vor castiga atat cat este posibil.

        Asa ca "Nu vor accepta" nu este o solutie pentru ei, vor accepta tot ce primesc.
        • -1 (1 vot)    
          Serios? (Duminică, 28 decembrie 2008, 17:47)

          Un alt roman [anonim] i-a raspuns lui un roman

          Si tu cu ce crezi ca vor merge masinile? Cu vapori de apa? Toata economia mondiala depinde de petrol...asa ca ei fac regulile....O sa vezi!!...din pacate!
  • +1 (1 vot)    
    Nashpa, tre sa vand vreo 2 neveste in Dubai (Duminică, 28 decembrie 2008, 14:26)

    Babu al Baril [anonim]

    OPEC a avut intotdeauna o problema la respectul promisiunilor:))
    E notoriu ca statele membre triseaza cat pot si se mint reciproc, pt. ca e vorba de sume imense.
    2,2 milioane barili/zi mai putin, chiar si la pretul de 40$, insemna ca in fiecare luna OPEC va pierde circa 3 miliarde$.
    Si cum cotele sunt proportionale cu productia, inseamna ca nu doar sauditii pierd, ci si Iranul, Algeria sau Venezuela, state pt. care conteaza enorm cateva sute de milioane/luna !

    In consecinta, se anunta 2,2 milioane si se spera ca se va reduce macar cu 50-60%. Cam asta e cota reala la fiecare angajament de 100% luat de OPEC :)

    Nu exista "pret normal" la baril, e functie de cerere/oferta. Deocamdata e clar ca cererea e in scadere si nu sunt sanse sa creasca in 2009 (mai ales daca Occidentul continua politica de trecere la surse alternative). Iar oferta e prea abundenta!

    Arabia saudita se chinuie sa convinga pe toata lumea ca 70$ e "pretul normal", pt. ca pe sauditi ii aranjeaza acest nivel. Insa Iranul vrea 100$ de ex. :)

    Cred ca barilul se va mentine in medie la 50$, la doar o treime fata de maximul din iulie 2008!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu mor caii cand vor cainii (Duminică, 28 decembrie 2008, 15:35)

    lumpenproletar [anonim]

    Pretul petrolului s-a stabilizat deja ... la 37-40 $/baril. Ca republicile bananiere--pardon, statele petroliere--nu sunt multumite cu acest nivel, asta e alta poveste. Sa speram ca acest pret o sa dureze pentru o bucata de vreme, cu sa fara "voia lui Allah".
  • +1 (1 vot)    
    daca se mai joaca astia mult la robinete... (Duminică, 28 decembrie 2008, 18:34)

    eeeuuuu [utilizator]

    o sa treaca lumea la productia de biocombustibili, si o sa-i lase cu petrolu' nevandut sa-l pastreze, ca pe comori, ingropat!
    • 0 (0 voturi)    
      keep dreaming (Luni, 29 decembrie 2008, 4:08)

      Capsunaru [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

      efectul legii care a obligat firmele americane, canadeze si ceva prin europa sa inroduca cel putin 10% biocombustibili in benzina se vad pe masa ta in fiecare zi cind cumper piine, zahar ulei si altele ale caror preturi s-au dublat in cel mai fericit caz.
      Daca miine ar procesa toate culturile in biocombustibili tot nu ar ajunge in schimb omenirea ar muri de foame. In momentul de fata exita o plingere de crima impotriva umanitatii pe tema asta..
      Principala problema a titeiului este ca nu prea poate fi stocat si exista f putina capacitate de stocare (SUA stocheaza pt rezerva strategica)
      In momentul de fata productia e undeva la 85 mil bar/zi iar consumul la 83 ?? Cin petrolul era la 140-150 pe baril consumul era undeva la 86-87. Ce s-a vazut in momentul crizei este faptul ca productia nu a mai putut fi crescuta decit foarte greu .. de aici si discutiile despre peak oil.
      Consumul tarilor emergente (China) va creste incet in continuare asa ca o sa se ajunga din nou la preturi astronomice. Ramine de vazut cind asa ca mai viziteaza cit mai poti ;)
      Iata si un grafic mai oficial desi eia a cam fost depasita de evenimente.
      http://www.eia.doe.gov/emeu/steo/pub/gifs/Fig5.gif