UPDATE Seful Gazprom: Ucraina a refuzat sa semneze memorandumul privind grupul de monitorizare a tranzitului gazelor rusesti spre Europa

de O.P., I.B.     HotNews.ro
Joi, 8 ianuarie 2009, 13:15 Economie | Energie

Ucraina a reuzat sa semneze memorandumul privind grupul de monitorizare a tranzitului gazelor rusesti spre Europa, a anuntat seful Gazprom, Aleksei Miller, citat de Ria Novosti. Seful Naftogaz, Oleg Dubina, a declarase, anterior, ca Ucraina garanteaza tranzitul de gaz rusesc daca Gazprom isi reia livrarile, potrivit AFP.

Ucraina anuntase, de altfel, ca a semnat un acord cu UE prin care invita observatori europeni sa monitorizeze tranzitul gazului rusesc, insa informatia a fost contrazisa de Aleksei Miller, care promisese, anteripr, ca "furnizarea de gaze va fi reluata imedit ce observatorii independenti vor ajunge la fata locului pentru a verifica fluxul de gaze dintre cele doua tari". Sefii Naftogaz si Gazprom discuta, joi, la Bruxelles, pe marginea crizei gazului.


Guvernul de la Kiev anuntase chiar ca
"observatorii ar fi urmat sa ajunga  vineri in Ucraina", insa conducerea Gazprom sustine ca Urcaina a refuzat semnarea memorandumului de monitorizare.

"Problema reluarii livrarilor gazelor de tranzit pe teritoriul Ucrainei trebuie rezolvata astazi", a declarat seful Gazprom. Sefii Naftogaz si Gazprom discuta, joi, la Bruxelles, pe marginea crizei gazului. In acest timp, presedintia ceha a UE a convocat, pentru luni, o intalnire de urgenta a ministrilor energiei din statele Uniunii.

  • O intalnire ce a stat sub semnul controversei

Intalnirea dintre Oleg Dubina si Alexei Miller vine dupa ce, initial, s-a anuntat ca partea rusa a decis sa nu participe la reuniunea trilaterala dintre sefii Naftogaz si Gazprom, cu participarea comisarului european al energiei, Andris Pielbalgs.

Purtatorul de cuvant al companiei ruse, Serghei Kuprianov, anuntase in cursul diminetii ca Gazprom nu si-a planificat sa poarte, la Bruxelles, negocieri cu delegatia Naftogaz. "Au fost programate numai trei intalniri bilaterale - cu seful Comisiei europene, cu comisarul pe probleme energetice si cu presedintele Parlamentului european", a subliniat Kuprianov.

Anterior, Ria Novosti transmisese ca audierile legate de aprovizionarea tarilor membre UE cu gaze rusesti se deruleaza la Parlamentul European numai cu participarea presedintelui Naftogaz, Oleg Dubina, nu si a sefului Gazprom, Aleksei Miller, care a continuat intrevederea cu presedintele Comisiei europene, Jose Barroso. Intrand in sala Parlamentului, Dubina a evitat orice dialog cu presa, multumindu-se sa zambeasca misterios cand a fost intrebat daca Rusia si Ucraina au ajuns la vreo intelegere.

  • Ucraina, gata sa asigure transportul gazului rusesc spre Europa

Pe de alta parte, Dubina a afirmat ca partea ucraineana este gata sa asigure transportul pe teritorul ei a intregului volum de gaze destinat consumatorilor europeni. Seful Naftogaz a facut aceste declaratii la audierile privind conductul gazelor dintre Rusia si Ucraina.

Potrivit oficialului ucrainean, la discutiile din cursul noptii, de la Moscova, cu conducerea Gazprom, el a cerut reluarea livrarilor in totalitatea lor. "Situatia creata si confuzia existenta au aparut ca urmare a problemelor economice, nu a dificultatilor politice. Ele trebuie rezolvate tinand cont de interesele economice ale partilor", a spus Dubina, citat de RIA Novosti.

Tot Ria Novosti precizeaza ca presedintii Gazprom si Naftogaz, Aleksei Miller si Oleg Dubina, aflati acum la Bruxelles, vor continua negocierile privind reglementarea crizei gazelor naturale, la Moscova, a anuntat purtatorul de cuvant al societatii ucrainene, Valentin Zemlianski. Cei doi vor pleca de la Bruxelles impreuna la Moscova. "Cu acelasi avion am sosit la Bruxelles si intentionam sa plecam cu acelasi avion in Rusia", a spus Miller.

La randul sau, eurodeputatul Adrian Severin, care coprezideaza aceasta reuniune in calitatea sa de presedinte al Comitetului de Cooperare Parlamentara UE-Ucraina impreuna cu Ria Oomen-Ruijten europarlamentar olandez care conduce delegatia Parlamentului European  la Comitetul de Cooperare Parlamentara UE-Rusia, a declarat ca "este imperioasa rezolvarea cat mai rapida a actualei crize, astfel incat furnizarea gazului sa revina la cote normale in Romania si in celelalte state europene afectate in prezent. In caz contrar, se va ajunge la grave tulburari ale vietii cotidiene a cetatenilor si ale functionarii unitatilor industriale, in conditiile in care lumea se afla deja sub presiunea crizei economico-financiare globale".





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

4213 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    "Paşol na turbinka Ciorti'" (Joi, 8 ianuarie 2009, 13:30)

    Ivan Turbinca [anonim]

    Putin intinde coarda tot mai mult, pentru a crea dificult[ti tot mai mari UE confruntata cu frigul si a obtine in schimb avantaje politice - o pozitie mai in surdina fata de actiunile ne-ortodoxe ale Rusiei, mai vechi sau cele in pregatire; Georgia, Moldova etc.
    Dar si cand aceasta coarda va plesni si cu siguranta se va intampla acest lucru, dl. Putin o sa dea pe spate din cauza socului.
    • +1 (1 vot)    
      Diverse (Joi, 8 ianuarie 2009, 13:42)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ivan Turbinca

      Problema este ca datorita faptului ca au fost exportatori de petrol, iar piata acum o stim, cred ca incearca sa creeze un OPEC al gazelor
  • +5 (5 voturi)    
    Mama Rusie (Joi, 8 ianuarie 2009, 14:08)

    Catalin [anonim]

    Acum cateva sute de ani le-am fi aratat cu totii curul si ne-am mai fi pus niste paturi pe noi razandu-le in nas...dar nu si in ziua de azi....umili umili cu toti la picioarele Diavolului rus...Europa plina de sclavi si fricosi....
    • -1 (3 voturi)    
      leading by example (Joi, 8 ianuarie 2009, 14:36)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Ce te opreste sa faci TU asta acum?
      Ambasada Rusiei (pe Kiseleff, parca) te asteapta!
      Fii tu cel liber si curajos!
      Trimite-ne niste poze de acolo, poate le vor posta pe site aici!
    • -3 (7 voturi)    
      romanu' tot (Joi, 8 ianuarie 2009, 14:41)

      polenta [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      care diavol rus, baietica? ravnesti la gaz rusesc? de ce, milogule?

      ai gaz, dat de dumnezeu, la tine in ograda, cersetorule! l-ai dat pe degeaba hienelor numite "investitori straini", din prostie, coruptie si tradare de tara. de ce zbieri acuma si-i injuri pe rusi peste gard, mamaliga sleita?

      rusii n-au facut asta, spre onoarea lor! si in primul rand a lui putin, care in ultimul moment a reusit sa salveze rusia din ghearele sacalilor din west.

      numai romanii, neam de sluga de sunt, spot injosi atat de scarbos incat sa jinduiasca la gaz rusesc si sa-i si injure in acelasi timp.

      bravo rusia, bravo putin.
      • +5 (5 voturi)    
        meh (Joi, 8 ianuarie 2009, 15:20)

        ninja [anonim] i-a raspuns lui polenta

        deci mai nenica. putin nu e iubit in rusia pentru ca tot ce ia cu japca, ia pentru el si ai lui. asta o stiu de la rusi get beget. acum, este foarte probabil ca multi din aia care isi arata iubirea nemasurata pentru putin ( si aici bagi tu doua plecaciuni obligatorii ) sa aiba interese dubioase. romanii normali nu au cum sa iubeasca rusia dupa ce ne-a supt de cand o stim, si basca, ne-a mai bagat pe gat si 50 de ani de comunism. iar ca sa ne faci cersetori, asta de unde ai scos-o? personal de abia astept sa scapam de flatulatiile lui nea putinici, imi fac deja calcule si am banii pusi deoparte ( sunt in UE, am bani nu ruble.. :P ) sa-mi pun centrala electrica, chit ca ma costa de 5 ori. si daca imi taie si curentul, iau un generator eolian, daca-mi taie si vantul, fac cerere pentru o centrala nucleara de apartament. cat despre injurat rusia si pe aia care o conduc si pe slugoi lor (aviz.. ), o sa ii injur cat am eu chef, si le doresc mult UE si NATO. si daca ma mai injuri, ma duc si la politie si te reclam sa te trimita acasa..
      • +2 (2 voturi)    
        Bravo mamaliga... (Joi, 8 ianuarie 2009, 15:40)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui polenta

        Nici nu asteptam nimic de la o mamaliga... Cine a cerut gaz gratis? Platim pentru el un pret mare, fata de altii.. Ideea e ca rusi nu stiu sa isi respecte contractele si partenerii. Astia sunt ei... Noroc pe capu lor ca au resurse naturale.. ATAT! Cei care nu isi respecta angajamentele au orice numai onoare nu.
        Iar tu valea la tatuca al tau...
  • +3 (3 voturi)    
    Vai de mama noastra (Joi, 8 ianuarie 2009, 14:25)

    Emoh [anonim]

    Daca Europa nu o sa se ridice si sa le tine piept o sa ajungem cum zice Cata mai sus niste sclavi ai rusilor dar asa ne trebuie. Dati drumu fratilor la centralele nucleare si aratatile puterea nu stati sa plangeti dupa gazul rusilor. Terminati odata proiectul Nabuco si aduceti gaz si prin Italia si gata.
    • 0 (0 voturi)    
      Din cate stiu eu (Joi, 8 ianuarie 2009, 14:44)

      Un roama anonim [anonim] i-a raspuns lui Emoh

      Se pare ca pe la inceputul anilor 2000 am fi putut sa ne cuplam la reteaua ce ne putea furniza gaze din Norvegia. Dar guvernul de atunci nu a dorit (nu spui cine, persoana importanta). Aveam pe termen scurt o alternativa, asa cum au acum cehii.
      • 0 (0 voturi)    
        Precizare (Joi, 8 ianuarie 2009, 18:25)

        Orin [anonim] i-a raspuns lui Un roama anonim

        Propunerea a venit nu in 2000, ci 1996 , iar cel ce a refuzat, ca sa stranim antipatia ursului de la rasarit, a fost chiar tov. Ilici Iliescu. -KGB.
        • 0 (0 voturi)    
          Asa stiam si eu (Vineri, 9 ianuarie 2009, 13:41)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Orin

          Da tovarasul Iliescu e acea persona la care m-am referit si eu, dar nu stiam exact anul si am banuit ca s-a intamplat dupa ce nu a mai fost guvern CDR. Deci a fost inainte de acest guvern. Multumesc pentru informatie.
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Joi, 8 ianuarie 2009, 14:44)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Emoh

      tot raul spre bine. Pana acuma Europa nu avea un motiv palpabil sa actioneze unitar. Un "dusman" comun o sa ne uneasca.
      • +1 (1 vot)    
        E ceva in asta (Joi, 8 ianuarie 2009, 17:47)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui I

        Cateodata , un sut in fund inseamna un pas inainte. Desi nu-mi fac prea multe iluzii, acum exista cat de cat o sansa ca factorii relevanti din Europa sa inteleaga toate invatamintele si sa treaca la un plan accelerat de reducere a dependentei de rusi, arabi, ucrainieni etc. . Sa dirijeze investitii masive in cercetare si proiectare pentru marirea gradului de securizare a centralelor nucleare, marirea randamentelor si a eficientei acestora (nu exista zacaminte de uraniu nelimitate), creearea stocuri de materii prime strategice pe minimum 3-6 luni in fiecare tara; diversificarea metodelor de obtinere a energiei. E imperios ca sursele alternative (eoliene si solare)sa fie dezvoltate si eficientizate intensiv in cadru de proiecte mici si mijlocii la nivele comunitare sate, cartiere, orasele si nu numai pe plan national. Si mai ales impulsionarea reala a persoanelor private de a lua initiative de instalari de mini-instalatii de energie alternativa mici precum si economisirea energiei sub toate aspectele prin deducerea fiscala a tuturor cheltuielilor. Ar trebui limitate si importurile aparatura energofaga sau macar afisarea la vedere a claselor energetice la toata aparatura casnica. Dar nu prea-i vad pe parlamentarii si guvernantii nostri ocupandu-se competent de toate astea.
  • 0 (0 voturi)    
    conductul gazelor dinre Rusia si Ucraina (Joi, 8 ianuarie 2009, 17:22)

    Cris [anonim]

    conductul gazelor, ha? :))

    Conduct tine de anatomie, poate ati vrut sa spuneti "conducta", "gazoductul", sau ma rog, pana si "transportul" avea sens in acest context!
  • 0 (0 voturi)    
    Se cauta variante alternative. (Joi, 8 ianuarie 2009, 19:36)

    STEFAN A. [utilizator]

    Trebuie sa realizam diversificarea surselor de aprovizionare cu gaz metan, marirea rezervelor strategice de gaz ( se pompeaza vara gaz in zacamint si se extrage iarna).
    Energia nucleara se foloseste la produs curent electric si nu la incalzit case.
    Siderurgia foloseste masiv gaz metan pentru incalzirea formelor ,oalelor de turnare si in general ,a tuturor zonelor prin care curge metalul topit.
    Credeti ca se toarna otelul cu temperaturi de peste 1.000 grade, in forme sau oale reci ?
    (Fierul ,fonta etc) in stare lichida , cu temperaturi de sute de grade,ar exploda ca si o bomba in contact cu materiale reci.
    Impotriva realizarii magistralei de gaz Nabucco, au fost citeva tari din UE,(alaturi de Rusia )
  • +1 (1 vot)    
    De Ucraina nimic (Joi, 8 ianuarie 2009, 23:22)

    Camel [anonim]

    Toti sar la rusi, zic ca astia fac politica nu afaceri. Nimic de Ucraina. Aia platesc de 4 ori mai putin si nici banii aia nu vor sa-i dea. Chiar toata lumea e oarba? Romania de ce nu vinde graul la sfert de pret unei tari.. eventual sa-l dea pe degeaba.