UE propune cresterea productiei de gaz in patru tari europene, inclusiv Romania

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 9 ianuarie 2009, 19:52 Economie | Energie

Expertii in domeniul energiei din cele 27 de tari membre ale UE au propus vineri aducerea la capacitatea maxima a productiei de gaze naturale din Norvegia, Marea Britanie, Romania si Polonia, pentru a compensa oprirea livrarilor de gaze rusesti, a anuntat Comisia Europeana, citata de AFP.

"Grupul de coordonare in domeniul gazelor naturale" - care reuneste experti din cele 27 de tari membre ale Uniunii, precum si reprezentanti ai industriei gazeifere - a intocmit vineri o lista a "masurilor posibile" de ajutorare a tarilor cele mai afectate de inchiderea robinetului rusesc cu gaze.

Aceste propuneri vor fi discutate luni, in cadrul unei reuniuni extraordinare a ministrilor energiei din UE.

Prima dintre aceste masuri consta in "marirea productiei din Norvegia, Marea Britanie, Romania si Polonia, pentru a compensa pierderile de gaze rusesti, pana la capacitatea maxima a mijloacelor de productie si de transport", precizeaza Comisia, intr-un comunicat.

Pe termen lung, expertii au subliniat importanta ameliorarii interconectivitatii energetice in interiorul UE si inspre tarile din Balcani. Ei estimeaza "ca nevoia diversificarii surselor de aprovizionare este mai importanta ca niciodata".

"Aceasta criza demonstreaza nevoia unui plan de urgenta si un raspuns european coordonat" in privinta gazelor naturale, concluzioneaza expertii.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

3299 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    BRAVO !!! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 20:00)

    adn [anonim]

    Asa trebuie sa se reapunda. Rusii nu stiu decat de frica.
  • +4 (10 voturi)    
    aoleo iar UE! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 20:04)

    gogomanu [anonim]

    eu propun UE sa faca mai repede centrale nucleare si sa lase Romania in pace.
    si mai propun Romaniei sa interzica exportul de gaze naturale romanesti sub orice forma ...inclusiv ingrasaminte chimice pana cand nu vom fi independenti energetic :D
  • -7 (11 voturi)    
    si nu le-a spart capul ? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 20:19)

    mihai [anonim]

    ce deshtepti !!!!!!!experti din 1000 de tzari !!!!oau !!!!!!!sa marim productia . atat au putut ? atat pot sa gandeasca comunsitii de la UE . maine cei doi savanti Turci : cingheneul T .Bashila (cinghene -tzigan in turceste )si E .Bobu sau Boc (rahat de la WC in turceste) pleaca la Bruxelles . pt ce ? nici ei nu stiu .oricum ei , n-ar intzelege chiar daca le-ar traduce cineva.
    • +1 (1 vot)    
      te pomenesti (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 8:48)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      ca vrei iar gaz de la Putin, esti un fan?
  • -4 (6 voturi)    
    frumos (Vineri, 9 ianuarie 2009, 20:25)

    mark [anonim]

    o ce bine ma simt cand aud si eu ca Romania este bagata in seama....
  • +1 (7 voturi)    
    gaz (Vineri, 9 ianuarie 2009, 20:47)

    soros [anonim]

    Bravooooo.......mai luati de unii amarati si bagati in sobele vostre nemtesti,austruece, olandeze, etc,......Europa!!!!....Eminescule ,uite-i, sunt exact cei pe care ii stii!!!
    Ce sa va mai dam?... istoria am dat-o, vreti si viitorul....
    • -2 (4 voturi)    
      ok (Vineri, 9 ianuarie 2009, 21:47)

      amu [anonim] i-a raspuns lui soros

      prietenul la nevoie se cunoaste ,daca putem sa ajutam ,de ce nu?
    • +1 (1 vot)    
      srtimabile (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 6:29)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui soros

      aia cumpara, nu cer de pomana, nu iau cu japca. de ai nostri tine acum sa ceara un pret corerct, sa produca atat cat trebuie si pentru consumul intern si pentru comenzi, dar mai ales cum sa investeasca banii obtinuti astfel.
  • 0 (4 voturi)    
    drepturi si obligatii (Vineri, 9 ianuarie 2009, 21:55)

    al_locului [anonim]

    mda.. cand e sa dam suntem buni, cand e sa primim drept de munca nu mai suntem.
    sa le dam gaze atunci cand or sa ne dea austriecii inapoi petrolul FURAT(e clar ca au dat spaga deci nu au obtinut contractul doar pe cale legala) atunci mai vorbim.
    • -1 (1 vot)    
      parerea mea (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 8:18)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui al_locului

      eu cred ca atunci a fost santaj de stat, adica austria a santajat romania. vindeti petromul unei companii austriece atunci votam aderarea romaniei la ue ... daca nu, nu !
    • -1 (1 vot)    
      bine punctat! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 8:38)

      nico [anonim] i-a raspuns lui al_locului

      suntem buni cand dam, ca altfel suntem...furaciosi, tigani, pericol public, etc!
      si apoi de unde sa dam???? nu mai bine tinem pentru noi???...sa ne sprijine pentru Insula Serpilor....si apoi ar trebui sa fim solidari!
  • -2 (4 voturi)    
    cum am fost asa ramanem (Vineri, 9 ianuarie 2009, 22:00)

    eminescuuuuuuuullllllllllllllllleeeeeeeeeeeeee! [anonim]

    si noi locului ne tinem.
    nu vorbiti de funie in casa spanzuratului.
    pe de alta parte tre' sa facem naibii ceva
    si cu pustiul asta al getilor
    umplut cu babe din apaca moscovei
    si cu petre rambu de pe dambovito.
    nu pot pleca la mare din ograda din cauza a trei frontiere:
    doua chipurile-s romanesti,da mai este una talhareasca.
    putin are dreptate.
    cata a dat atata va primi:
    dreptate,direptate.
    "numai umbra spinului
    la usa crestinului @
    sa-l inganam pe eminescu
    cu drepurile omului:
    "din hotin pana la mare
    vin muscalii de-a calare"
    apoi apocripha dzice:
    din atlantic la urali -
    numa lepre si muscali;
    n-am scapat de gica bush,
    vine obama chiar acusi,
    numa bietul cantemir
    suna-n paiul din mindir,
    cel turtit si plin de pureci...
  • +1 (1 vot)    
    insula serpilor (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 7:04)

    nicubila [anonim]

    daca tin bine minte, in cateva zile se ia decizia la Haga in ce priveste drepturile asupra Insulei Serpilor. Cinev pe cine? Mai ales ca avem Ucraina in joc:)
  • -1 (1 vot)    
    cum sa nu (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 8:24)

    vali [anonim]

    da, bineinteles> Pe noi ne-a ajutat cineva pana acum sa obtinem o micsorare a pretului la gaze. Nu mai pot eu de "vecinii" bulgari care ne defaimeaza oricand au ocazia. Adica noi importam gaze si acum trebuie sa exportam? mare prostie...
  • +1 (1 vot)    
    interesanta propunere! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 8:49)

    eeeuuuu [utilizator]

    iar pentru un guvern responsabil ar fi de-a dreptul o pleasca. m-ar surprinde insa ca_cabinetul traian boc sa stie, sa poata, sau sa vrea sa negocieze profitabil pentru romania conditii care ar atenua serios efectele crizei economice asupra populatiei. daca (si numai daca) o vor face, au din partea mea... toata stima! cat despre vot, ala din toamna, mai vedem noi!
  • +1 (1 vot)    
    interesanta propunere! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 8:50)

    eeeuuuu [utilizator]

    iar pentru un guvern responsabil ar fi de-a dreptul o pleasca. m-ar surprinde insa ca_cabinetul traian boc sa stie, sa poata, sau sa vrea sa negocieze profitabil pentru romania conditii care ar atenua serios efectele crizei economice asupra populatiei. daca (si numai daca) o vor face, au din partea mea... toata stima! cat despre vot, ala din toamna, mai vedem noi!
  • 0 (0 voturi)    
    Nimic nu e gratis in UE (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 9:28)

    Rhadoo [utilizator]

    Daca Romania creste productia, automat isi va creste si veniturile. Voi chiar aveti impresia ca vom face gazul cadou tarilor din UE? Aceeasi bani multi ii vor cere si Anglia si Norvegia si Polonia, daca aceasta masura va fi adoptata.
    Pe de alta parte ar fi foarte rau, deoarece vom seca resursele extrem de repede, iar bani pentru o noua infrastructura energetica, gen centrale nucleare, eoliene, solare etc. se pare ca nu prea avem... Nu prea ne ajuta nici noul Guvern "competent" pe care il avem.
  • -1 (1 vot)    
    Norvegia?!:) (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 9:38)

    Ciprian [anonim]

    Doar ca....nu prea e in UE, si-si vor mari productia de gaze, doar daca vor:D
  • +1 (1 vot)    
    Buna propunere! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 13:49)

    Ioana [anonim]

    Daca este si posibila sa treaca la lucru si s-o puna in practica. Poate in acest fel n-o sa mai depindem de Rusia. Nu inteleg de ce au asteptat sa faca Rusia primul pas!
  • 0 (0 voturi)    
    Frumos... (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 20:07)

    emil [anonim]

    Ce frumos suna: "Grupul de coordonare in domeniul gazelor naturale" cand e criza ne baga si pe noi in seama, halal uniune europeana in care cei mari isi negociau pretul la gaze individual si romanasii ramaneau sa plateasca unul dintre cele mai mari preturi din Europa, acum or fi avand nevoie de gazul nostru "la capacitatea maxima"
  • 0 (0 voturi)