Turcia ameninta cu blocarea Nabucco, daca negocierile pentru aderarea la UE sunt oprite

de E.M.     HotNews.ro
Luni, 19 ianuarie 2009, 14:02 Economie | Energie

Premierul turc Recep Tayyip Erdogan a anuntat luni ca, in cazul in care negocierile pentru aderarea tarii sale la Uniunea Europeana vor fi blocate, Turcia si-ar putea schimba pozitia fata de proiectul gazoductului Nabucco. Declaratia, citata de AFP, a fost facuta într-o conferinţă sustinuta la European Policy Center, Bruxelles.

In negocierile pentru aderare, Turcia are de deschis inca 25 din cele 35 de capitole tematice. Un capitol controversat este cel referitor la problemele energetice, unde rezervele cipriotilor greci, membri UE din 2004, blocheaza negocierile.

"Dacă ne confruntăm cu situaţia în care capitolul energie este blocat, atunci ne vom reexamina poziţia" în ceea ce priveşte proiectul Nabucco. UE "trebuie să fie corectă, nu trebuie să prefere partea sudică a Ciprului, care este departe de Europa şi nu are decât câteva sute de mii de locuitori (...) faţă de Turcia şi ai sai 70 de milioane de locuitori", a aratat Erdogan.

"Marea prioritate a Turciei", a mai spus acesta, o constituie negocierile pentru aderare. "Nu cerem privilegii, ceea ce cerem este un tratament echitabil", a adăugat el, considerand că multe capitole de negociere au fost blocate din motive politice.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

851 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    turcia (Luni, 19 ianuarie 2009, 14:12)

    vasile [anonim]

    numai musulmanii astia mai lipsesc in Europa!
    • 0 (0 voturi)    
      Esti habarnist (Luni, 19 ianuarie 2009, 16:12)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      Turcia este un stat laic cum Romania nu mai este.
  • 0 (2 voturi)    
    nu cedati santajului (Luni, 19 ianuarie 2009, 14:17)

    MG [utilizator]

    nu cedati santajului, nu va aduce nimic bun!
    Macar stim cum stam. Decat o Europa islamizata cu radicali, mai bine asteptam. Cand islamul se va reforma si nu va mai ucide in numele imaginatiei vom sta de vorba.
    • 0 (0 voturi)    
      islamism radical (Luni, 19 ianuarie 2009, 15:17)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Dar Turcia e departe de a fi un stat islamic radical.
      Dimpotriva, statul e puternic separat de religie, si turcii tin foarte mult la acest lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Luni, 19 ianuarie 2009, 15:15)

    rontzaila [utilizator]

    un exemplu de terorist turc si islamist ai? sau doar ai ceva in general cu musulmanii?

    doua comentarii si nici unul pe subiect.
    Turcia face un mic shantaj, si din perspectiva asta cred ca e o chestie buna pentru UE sa-si stie aliatii, potentialii dusmani, eventualele probleme etc.
  • 0 (0 voturi)    
    E doar o incercare de pocker (Luni, 19 ianuarie 2009, 15:35)

    Gabriel [anonim]

    Turcia isi acopera necesarul de gaze naturale practic integral din import. Extractia proprie acopera mai putin de 2% din consum. Asa ca ea are nevoie vitala de surse de import si conducte. Conducta Nabucco este nu numai o sursa de devize prin incasarile taxei de tranzit, ci si un proiect important pentru alimentarea partii europene a tarii si pe care spera sa-l poata alimenta si din conducta Blue-Stream, care va traverseaza Marea Neagra dela nord la sud si ar urma sa injecteze si gaz din Rusia in Nabucco.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu categoric (Luni, 19 ianuarie 2009, 15:35)

    arabu [anonim]

    Un nu categoric santajului... nu asa o sa intre Turcia in lumea civilizata... Prin santaj...
  • 0 (0 voturi)    
    EU (Luni, 19 ianuarie 2009, 15:39)

    soros [anonim]

    Ce mai este eu?
    Iata , nu mai poate decide nici cine intra ...sau cine iese!!??
  • 0 (0 voturi)    
    Asta mai lipsea (Luni, 19 ianuarie 2009, 15:51)

    MTV [anonim]

    N-am resentimente fata de Turcia,chiar ii simpatizez pe turci pt.simtul lor in afaceri,pt.muzica,fotbalul si gastronomia lor.Dar nu cred ca ar fi bine sa fie admisi in UE.Ar genera o multitudine de probleme politice,etnice,economice,emigrationiste si,de ce sa ne ferim-religioase.Si asa UE scartiie din toate incheieturile!Asa ca mai bine lipsa Nabucco,decat cu Turcia in UE.
  • 0 (0 voturi)    
    Uniunea Sov... Europeana (Luni, 19 ianuarie 2009, 16:21)

    atreus [anonim]

    fantastica treaba Uniunea asta Europeana. Toata lumea vrea in ea! Hai sa bagam si Rusia si China si India, macar stim ca facem o europa pe toata planeta. Aaa, si sa nu uitam australia si SUA si Canada, sa traim toti in pace intr-o mare si unita Europa. What the Hell!
  • 0 (0 voturi)    
    Santajul turcofonilor din Asia Mica (Luni, 19 ianuarie 2009, 17:37)

    Cap de turc [anonim]

    Turcia are doua leviere de presiune asupra UE:

    -santajul energetic: "va spun io ca aveti nevoie de noi, vreti nu vreti, trebuie sa ne primiti in UE, altfel nu lasam nici o conducta sa treaca pe la noi spre Europa", zice islamistul "moderat" Erdogan. Un santaj care seamana foarte mult cu o imitatie dupa comportamentul agresiv al Rusiei. Insa Turcia nu e Rusia, nu are capacitatea de a-si impune un astfel de pct. de vedere. E mai probabil ca va obtine un efect invers, de neincredere si prudenta a UE fata de adeziunea turca.

    -santajul islamist: "va spun io ca daca nu ne primiti in UE, oamenii de aici vor innebuni de furie si invidie si vor deveni toti niste musulmani fanatici care vor cara bombe la voi in UE. Ori ne primiti la voi in casa europeana, ori va devenim dusmani de moarte", zice AKP, partidul islamist aflat la putere. E un santaj care seamana cu cel efectuat de unii tirani de prin Asia centrala ("pai daca plecam noi si lasam democratia, vin imediat islamistii la putere", zice alde Nazarbaiev sau Aliev). Insa un astfel de discurs nu face decat sa atraga atentia opiniei publice europene ca 80 de milioane de musulmani vor sa devina membri UE si sa poata circula liber prin Europa ! Un cosmar pt. serviciile secrete, pt. politii, pt. o majoritate de cetateni vestici.

    Turcia mai avea un levier, dar s-a rupt la criza economica: cel cu "aveti nevoie de noi ca economia creste rapid si n-aveti forta de munca suficienta".
    In realitate, cel putin in anii urmatori, UE va avea chiar prea multa forta de munca, se estimeaza ca 10% din europeni vor fi niste ..someri ! Asa ca nu e loc de negri, arabi, turci, pakistanezi sau chinezi, prioritatea la munca va fi logic si normal sa o aiba electorul european, nici un parid nu e atat de dement sa se sinucida politic propunand import de forma de munca in timp ce europenii autohtoni sunt dati afara !

    Turcia nu are nici o sansa sa devina membru UE pana in 2015, Croatia si Serbia vor fi inaintea ei.
  • 0 (0 voturi)    
    santaj (Luni, 19 ianuarie 2009, 17:58)

    poluias [anonim]

    Asta se keama santaj curat, deci nu e cazul sa se cedeze la asa ceva. E ca la luarea de ostatici, deci Turcia nu e cazul sa intre in UE cu acest tip de discurs. Ea inca are probleme cu cipru' ca vecin, asa ca pana nu si le rezolva..pas la intrarea in UE.
  • 0 (0 voturi)    
    Habar n-aveti (Luni, 19 ianuarie 2009, 18:11)

    stefan2008 [utilizator]

    Turcii sunt un model pentru tarile musulmane prin separatia bisericii de statul laic.
    Adica in timp ce puteti considera ca Romania este o tara ultraortodoxa cu popi in Parlament, Turcia o puteti considera mai laicizata.
  • 0 (0 voturi)    
    Alfabetul (Luni, 19 ianuarie 2009, 18:15)

    stefan2008 [utilizator]

    Spre deosebire de Bulgaria, Turcia foloseste alfabetul latin (varianta turceasca bineinteles) si nu scrierea araba (cum isi inchipuie probabil vasile si MG).
    In rest asa cum romanii sunt ortodocsi, turcii sunt musulmani (si sunt in aceeasi masura fanatici).
  • 0 (0 voturi)    
    reigia in turcia (Luni, 19 ianuarie 2009, 18:47)

    de [anonim]

    de fapt la o banala aruncare de privire pe :
    http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Turkey

    iti dai seama cat de OK sunt turcii din punctul de vedere al religiei (aproape la fel de OK ca romanii)
  • 0 (0 voturi)    
    cand va spuneam ca Nabucco este o himera .. (Luni, 19 ianuarie 2009, 18:51)

    Eneas [anonim]

    si costisitoare si numai pentru Turcia !
    si South Stream este un proiect SF agitat politic ,dar Nabucco il depaseste