Editie speciala Decizia de la Haga, procesul Romania - Ucraina

Ministerul de Externe: Romania a castigat aproximativ 70% din resursele de hidrocarburi din zona / Consolidarea independentei energetice

de George Florea     HotNews.ro
Marţi, 3 februarie 2009, 14:52 Economie | Energie

Ministerul Afacerilor Externe anunta ca "hotararea CIJ recunoaste jurisdictia suverana si drepturile suverane ale Romaniei – in principal de exploatare a resurselor – pentru aproximativ 70% din resursele de hidrocarburi estimate a fi prezente in zona". Hotararea constituie o contributie directa la consolidarea independentei energetice a Romaniei, sustine MAE intr-un comunicat.

Hotararea pune punct final unei dispute bilaterale complexe care dureaza de 42 de ani si care nu a putut fi rezolvata prin niciun alt mijloc. Romania si-a indeplinit astfel obiectivul strategic in acest dosar: trasarea unei linii echitabile, nesusceptibila de interpretari si care permite trecerea la exploatarea resurselor de hidrocarburi din zona alocata partii romane prin solutia CIJ, se mai arata in comunicatul Ministerului de Externe.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3920 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    ce bucurie! (Marţi, 3 februarie 2009, 14:59)

    gigi [anonim]

    ce bucurie pe politicienii romani !!! cata spaga o sa ia ei cand o sa dea resursele astea pe mainile unui Patriciu sau alt oligarh...
    • +6 (8 voturi)    
      Sa ne bucuram (Marţi, 3 februarie 2009, 15:17)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      De mult Romania nu a avut o asemenea situatie favorabila eu zic sa ne bucuram si sa lasam altele DEOCAMDATA.
  • +6 (8 voturi)    
    Mr. Google (Marţi, 3 februarie 2009, 15:03)

    Mazeta [utilizator]

    Gata, mi-am instalat google ocean. Mă duc sa văd ce e pe acolo. Sper să nu dau de vreun ucrainean prin adâncuri, ca nush ce-i fac.
  • +12 (12 voturi)    
    O zi mare (Marţi, 3 februarie 2009, 15:04)

    buncrestin [utilizator]

    Este o zi mare. Nici nu mai poate fi vorba de petrol, cat de faptul ca suntem si noi capabili sa ne reprezentam interesele, sa ne batem pentru drepturile noastre, sa nu ne mai lasam calcati in picioare. Auf tot felul de complexati care gasesc astazi motiv de doliu, ca, vezi doamne, noi nu suntem un popor demn de sentimente mai bune. E un moment frumos si plin de invataminte! Deci, se poate! Nu trebuie sa ne plangem tot timpul de mila si sa ne credem handicapatii Europei. Nu am fost si nici nu vom fi niciodata!
    • +2 (6 voturi)    
      Bine ca s-a judecat la Haga!! (Marţi, 3 februarie 2009, 15:38)

      Picu' [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      Bine ca s-a judecat la Haga, daca se judeca la Bucuresti sigur castiga Ucraina, nu de alta, dar in justitia noastra romaneasca nu are cum sa nu-si bage mana mafia... orice are un pret in Romania, inclusiv dreptatea.
      • +1 (1 vot)    
        unde altundeva? (Marţi, 3 februarie 2009, 15:56)

        buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui Picu'

        E o afirmatie gratuita, doar stim bine ca nu se putea judeca la Bucuresti. Sa nu uitam in schimb ca in multe alte ocazii diplomatii nostri au cedat mai mult decat trebuia si au fost criticati pe drept. Acum in schimb evolutia pozitiva , succesul este clar. Ca rufele noastre sunt murdare, da, dar alea se spala acasa.
    • -1 (5 voturi)    
      e un succes important (Marţi, 3 februarie 2009, 15:38)

      florin [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      dar totusi sa nu ni se suie la cap; Oare daca era Ucraina in ue si nato, si romania nu, ar fi fost acelasi rezultat? Sau decizia curtii are la baza si incercarile europei occidentale de a face rost de cat mai multe surse de energie separate de rusia si ukraina?

      Apoi, acum mai urmeaza si faza 2. Statul nu va baga deputatii si parlamentarii la scos petrol din abisuri. In mod cert va concesiona zacamintele, iar cum ambele companii petroliere mioritice apartin acum altor puteri, s-ar putea sa vedem iar ca primim o redeventa de nimic iar petrolul si gazele aleg alte destinatii/buzunare, precum zacamitele fostului petrom din tara si de aiurea

      Si atunci de ce sa ne bucuram atat? Poate doar pentru echipe romaneasca de la Haga, echipa careia nui contest meritele, in pofida a ceea ce am scris mai sus
      • +1 (1 vot)    
        de ce ne bucuram, "dar"? (Marţi, 3 februarie 2009, 15:49)

        buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui florin

        Succesele de tipul asta se gusta fara un "dar" atasat. Aici nu e vorba de un contract pe cine bordurile in Bucuresti. E vorba de o extindere a teritoriului tarii, lucru care nu se intampla in fiecare zi.
      • 0 (0 voturi)    
        o multime de voturi negative (Marţi, 3 februarie 2009, 16:59)

        florin [anonim] i-a raspuns lui florin

        Asta inseamna ca ori lumea este euforica dupa victoria asta, ori super oprimista (n-ar fi rau daca ar fi si un pic de realism aici) ori naiva :D

        E indiscutabil mai bine decat sa ramana la ukrainieni, dar uitati-va unde sunt fortele resurse (petrol/gaze) ale Romaniei. Daca nu ma insel , cele care au apartinut oarecum de Petrom sunt ale austriecilor de la OMV (petrom cu tot cu resurse a fost cumparat pe un pret de nimic - mai mic decat valora petrolul din rezerve), iar ce mai avea Rompetrol acum este sub controlul unei companii controlate de un guvern strain.
        Inclusiv actualii guvernanti au spus ca ceea ce primeste statul roman in urma exploatarii de catre OMV a bogatiilor subsolului romanesc este prea putin, doar ca nu se mai poate face mare lucru
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo (Marţi, 3 februarie 2009, 15:23)

    Nano78 [utilizator]

    Bravo, felicitari! Are cumva legatura cu faptul ca suntem in UE? poate sta cineva la coada sa beneficieze de acele resurse, o Austrie ceva. Ca pana acum nu s-a inghesuit nimeni sa ne dea nimic inapoi. Si chiar daca nu are nimeni nici un interes ascuns, n-avem puterea sa exploatam ce e acolo, sa devenim noi furnizori, ca ne e lene. E mai bine sa concesionam / facem cadou, sa ia altii.
    Ramane de vazut.
  • +1 (1 vot)    
    DACA >>>>> (Marţi, 3 februarie 2009, 15:29)

    Nicolae [anonim]

    ...daca o da la OMV ca in cazul Petrom !!!!!
  • +1 (1 vot)    
    70%? (Marţi, 3 februarie 2009, 15:42)

    Me Again [anonim]

    79,34% înseamnă mai degrabă aproximativ 80%
  • -1 (1 vot)    
    INFLATIE (Marţi, 3 februarie 2009, 15:43)

    meisonlyme [anonim]

    79% .... acum 70% .... pana maine pierdem accesul la Marea Neagra daca scade procentul in ritmul asta ...
    Pana la urma ce s-a castigat? Nu e cumva doar o campanie de imagine ... DIN NOU?
    • 0 (0 voturi)    
      se poate (Marţi, 3 februarie 2009, 15:51)

      buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui meisonlyme

      Nu stiu ce n-ai inteles...79% din teritoriul disputat si 70% din resurse. Poate fi pentru ca in zona ucraineana raman cu 9% mai multe resurse decat la noi.
    • 0 (0 voturi)    
      precizare (Marţi, 3 februarie 2009, 15:52)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui meisonlyme

      s-a castigat 79% din suprafata,iar pe aceasta suprafata se afla 70% din resursele disputate...
  • 0 (0 voturi)    
    repede (Marţi, 3 februarie 2009, 15:54)

    roman [anonim]

    repede baieti, la privatizare cu resursele ! daca nu cumva sunt date deja !
  • 0 (0 voturi)    
    80% din suprafata 70% din resurse (Marţi, 3 februarie 2009, 16:01)

    didi [anonim]

    asta a vrut sa spuna
  • +1 (1 vot)    
    Mindrie si suferinta in acelasi timp (Marţi, 3 februarie 2009, 16:19)

    Gicu [anonim]

    Sincer ii felicit pe cei ce au facut sa avem aceasta decizie in acest proces cu Ucraina si sincer ma simpt mindru dar cind ma gindesc ce o sa se intimple dupa, ma ia groaza.
    Cite dispute si cita coruptie o sa apara in tara nu cred ca imi pot inchipui, daca nu cumva era stiut deja si deja cartile sau facut pe undeva. Si fiinca avem atita resurse disponibile mai mult ca sigur pretul la benzina si gaz va creste ca Romanul duce si e prost plateste.
    Si ca intodeauna o sa puta a ceva c... Romanesc, pacat de munca celor ce au cistigat procesul la Haga ca se va alege praful de tot, in cel mai curat stil Romanesc.
    In fine asta e sa ne iubim tara ca cine stie.........mai bine nu eu stiu merita oare.
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu deja a concesionat resursela (Miercuri, 4 februarie 2009, 6:10)

    mihai [anonim]

    Ordonanta Guvernului 1448 din 12 nov.2008,prin care Tariceanu a semnat concesiunea.din marea neagra.doar Patriciu nu a dormit.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cine? (Miercuri, 4 februarie 2009, 11:42)

    valentin [anonim]

    "Consolidarea independentei economice? Pentru cine?!