Theodor Orasianu, consultant petrolist: "Sunt maxim 10 miliarde de metri cubi de gaz in zona Marii Negre, nu 100"

de A.Biro, D.Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 3 februarie 2009, 18:59 Economie | Energie

Theodor Orasianu
Foto: AGERPRES
“Cifra de 100 de miliarde de metri cubi de gaz este o aberatie. Cu foarte mare grad de incertitudine, s-ar putea vorbi de 10 miliarde de metri cubi”, a declarat pentru HotNews.ro Theodor Orasianu, consultant petrolist [si, potrivit site-ului Rompetrol, consilier stiintific al grupului]. El sustine ca sunt mult exagerate cifrele vehiculate in legatura cu presupusele rezerve de petrol si gaz din Marea Neagra, dar spune ca Romania a castigat la Haga o victorie importanta de ordin strategic, istoric si moral. El sustine ca in zona Marii Negre nu exista pungi cu petrol si gaz, ci asa numite roci-rezervor.

Nota: Theodor Orasianu este geolog, membru al Societatii Elvetiene de Stiinte Naturale, fost consilier prezidential.

Orasianu sustine ca existenta unor rezerve este doar banuita, insa nu se stie cu certitudine daca exista sau nu zacaminte in zona Marii Negre. “Teritoriul castigat de Romania este mai degraba un drept moral si istoric, dar mediocru ca zacamant. Romania a mai castigat si din punct de vedere strategic, prin dublarea teritoriului economic din zona Marii Negre”, a explicat pentru HotNews.ro consultantul petrolist, fost sef de cercetare al grupului Petroconsultant din Elvetia.

El spune ca asa numita roca-mama din zona de nord a marii negre a generat exclusiv gaz. “Primele zacaminte de gaz in Marea Neagra au fost descoperite de Ucraina acum 40 de ani in partea de Nord-Vest a Marii Negre, la est de Crimeea si sud de Odessa. Cu ajutorul submersibilului SIVAS au forat sute de sonde dar nu s-a gasit decat gaz si condensat, un fel de petrol foarte fin asociat campurilor cu gaze”, a explicat Orasianu.

Consultantul petrolist afirma ca nu e vorba de pungi sau rezervoare de gaze, ci de asa numite roci-rezervor, roci de mare porozitate (gresii, nisipuri, nisipuri argiloase) in care exista, ca intr-un burete, gaz si eventual petrol.

Partea castigata de Romania, sustine Orasianu, este continuarea Orogenului Dobrogean (extinderea Dobrogei de Nord), in care nu s-au gasit pana acum cantitati importante de zacamant.

Romania a mai avut avut in zona Marii Negre exploatarea zacamantului Lebada Est si Vest si Sinoe, insa acolo s-au descoperit rezerve care au asigurat consumul Romaniei pe un an, in schimb investitiile in exploatare au fost imense”, mai spune Orasianu. In concluzie, nu este exclus deloc descoperirea unor zacaminte minore de gaz, care sa asigure consumul pe 2-3 ani, “dar asta nu ne scoate din criza energetica nici pe departe”. Cat despre rezervele de petrol, Orasianu sustine ca s-ar putea situa intre 5 si 10 milioane de tone.

Agentia Nationala pentru Resurse Naturale: Extragerea gazului si petrolului din mare, cam de cinci ori mai scumpa decat pe uscat

Mihai Gherman, director general adjunct in cadrul Agentiei Nationale pentru Resurse Minerale a explicat pentru HotNews.ro ce se intampla in continuare cu potentialele resurse de gaz si petrol de pe platoul continental din jurul Insulei Serpilor.

In primul rand se vor delimita perimetre de eploatare. Lista cu perimetre se publica in Monitorul Oficial. Perimetrele apoi sunt concesionate. Potrivit Constitutiei resursele minerale de pe teritoriul Romaniei apartin statului si se valorifica prin concesionare unor companii. Orice companie, fie romaneasca sau straina poate concesiona aceste perimetre”, a explicat Mihai Gherman.

Reprezentantul ANRM a subliniat faptul ca statul nu investeste in aceste zacaminte. Nu se platesc nici un fel de studii sau evaluari. “Lucrarile de explorare sunt realizate de catre companiile care concesioneaza aceste perimetre. Se poate intampla ca resursele sa fie mai mari sau mai mici decat estimarile prezentate pana acum. Se poate intampla ca o companie sa concesioneze un perimetru si sa renunte pentru ca nu gaseste resursele estimate, atunci perimetrul revine in patrimoniul statului”, a mai explicat Mihai Gherman. Din exploatarea acestor resurse pe langa taxe si alte beneficii, statului roman urmeaza sa ii revina o redeventa de 10-13% din vanzarea resurselor de gaz sau petrol.

Exploatarea resurselor de pe mare ridica unele costuri sporite. Directorul Mihai Gherman a estimat ca numai costurile legate de lucrarile de explorare pot fi de cinci ori mai scumpe pentru un perimetru aflat pe platoul continental, fata de un perimatru aflat pe uscat. “Daca pe uscat o companie se poate descurca si cu 2-3 milioane de euro, in larg aceste costuri ajung si la 15-20 de milioane de euro, numai pentru lucrarile de explorare. Cat pentru exploatarea zacamintelor, acestea sunt rentabile numai daca sunt zacaminte mari. Fata de un zacamant de pe uscat un zacamant de pe platoul continental trebuie sa fie cam de cinci ori mai mare, altfel nu e rentabil”, a mai precizat Gherman.

Pentru extragerea gazului, spre exemplu compania care va castiga dreptul de exploatare trebuie sa construiasca o platforma marina care va fi conectata la mai multe sonde de extractie. Sondele respective se conecteaza la o conducta care face lagatura cu tarmul. “Gazul este mai intai procesat pentru a-l aduce la anumite standarde dupa care este trimis prin conducta respectiva. Oricum costurile de exploatare pot ajunge si la cateva sute de milioane de euro”, a mai explicat Mihai Gherman. 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4106 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    ne cred idioti de-a dreptul (Marţi, 3 februarie 2009, 19:11)

    mikaela82 [utilizator]

    ce oameni de nimic.Sub pretextul ca sunt costuri ridicate in extragerea gazului,il scoatem la licitatie.Sa castige oare OMV?Din ce sa mai scoata guvernul bani pentru buzunarele lor, daca din guvernarea trecuta nu le-a iesit nimic?
    • +3 (9 voturi)    
      paisunteti (Marţi, 3 februarie 2009, 19:46)

      GIGI [anonim] i-a raspuns lui mikaela82

      Pai daca faceti astfel de comentarii chiar sunteti idioti.

      Da un search pe google dupa termenul consacrat EROEI (Energy Returned on Energy Invested).

      Adica sa intelegi si tu :cati barili de petrol consumi ca sa scoti 10 ? Daca ai un zacamant unde te costa 9 barili sa scoti 10 iti dai seama ca ai randament de rahat ?

      E o diferenta intre asa ceva si un zacamant cu 3 consumati sa scoti 10.
      • -2 (2 voturi)    
        Da ...acum inteleg (Miercuri, 4 februarie 2009, 9:00)

        Buster [anonim] i-a raspuns lui GIGI

        De fapt cei care deja au concesionat acest teren printr-o mafie a fostului guvern s-au sacrificat pentru tara !!!

        Marile companii interesate in concesiune sunt cam prosti ...si nerentabili...noi am inventat apa calda ...iar altii care au exploatari marine de petrol o fac sa distruga fauna marina....

        Mah ma lasi ...dupa expertii nostrii ....cei patru evanghelisti erau trei ...Luca si Matei...restul la negru ....
  • +5 (9 voturi)    
    verificarea datelor vehiculate (Marţi, 3 februarie 2009, 19:27)

    s3xs1 [anonim]

    se poate folosi Nvidia Tesla si se poate rula o aplicatie CUDA pentru depistarea si aflarea unor date mult mai exacte si intr-un timp relativ scurt.

    Sistemul nu costa mult, eficienta dotarii cu acele supercomputere personale este importanta si de luata in considerare. Dotati savantii din Romania cu asa ceva. Avem cei mai buni informaticieni si matematicieni. Cu dotari ... putem face mari descoperiri stiintifice cu preturi scazute legate de echipamente si software.

    Puteti sa va insusiti indicatia ... ma intereseaza doar sa se actioneze!
  • -1 (9 voturi)    
    din pacate... (Marţi, 3 februarie 2009, 19:28)

    cristi [anonim]

    resursele ce apartin de drept poporului roman..si de data asta vor ajunge pe mainile strainilor....iar noi primim p.....
  • +4 (10 voturi)    
    A inceput lupta de informatie (Marţi, 3 februarie 2009, 19:28)

    Patriciu [anonim]

    Companii ca BP, Total, OMV sau Shell n-ar arata nici un fel de interes pt. "cateva roci imbibate cu petrol", e mai probabil ca deja a inceput lupta de culise, cu dezinformarile de rigoare: "hai circulati, nu e nimic de vazut, sunt niste bolovani la fundul apei, atat".

    Costul la gaz e atat de mare (peste 400$/1.000m3) incat fie si doar 10 miliarde m3 inseamna cel putin 4 miliarde $. Adica mult peste suma evocata ca investitie (sute de milioane de $).
    Orice companie care baga bani acolo, scoate dupa cativa ani de 7 ori mai mult!

    Petrolul e acum la 40$/baril, chiar si minimul de 5 milioane tone inseamna 35 milioane barili, adica 1,4 miliarde $. Iarasi, dublu sau triplu fata de investitia initiala.

    E clar ca exista si un castig financiar consistent (minim 5-6 miliarde$), pe langa victoria strategica, morala si istorica.

    Si de remarcat, nu e vorba de tot consumul Romaniei la gaz, ci doar de diminuarea importului rusesc (acum 30% din total). Cu cat scadem gazul de la rusi, cu atat suntem mai putin vulnerabili la orice santaj rusesc. Fiecare milion de m3 conteaza !
    • +2 (4 voturi)    
      de la unul care lucreaza in domeniu (Marţi, 3 februarie 2009, 20:07)

      bula demnitarului de supt poala dealului [anonim] i-a raspuns lui Patriciu

      ceea ce nu iei in considerare sint banii care trebuie bagati ca sa poti sa scoti hidrocarburile alea de acolo. ai nevoie de seismica (2D initial si 3D daca ai prspecte). Astea dureaza (achizitionare si procesare) plus interpretare. Apoi te costa foratul (care nu este in calculul tau deloc). nu stiu cam cit e pretul pe zi pt o platf de forat in marea neagra. in golful mexic, in zona de apa adinca este cca $250000/zi (o gaura de sonda in golful mexic zona de apa adinca costa cca 100 mil de dolari pe putin). si nu scoti tot cu o gaura de sonda. depinzind de rezervor, etc. ai nevoie de multiple sonde. daca gasesti gaz, esti cam in plop. iti trebuie sa construiesti conducte, trebuie sa ai un terminal unde sa se verse gazul asta, etc. construiesti platforma de productie? alti bani.

      si inca ceva.. termele de care se vehiculeaza pe ziare (de 3 ani cu extindere), sint mici. Un proiect ca asta poate sa dureze 10 ani de la incepere pina intra in productie.

      si mai este o chestie... resursele de care se vorbesc sint in situ. asta nu inseamna ca scoti tot ce e in rezervor. factorul de recuperare este de cca 20-30% pentru petrol si destul de variabil pt gaz (poate ajunge si la 80%). Deci daca ai 100 de barili in pamint scoti cca 25-30. Mai faci recuperare imnunatatita si poate ajungi la 40% recuperare.

      Hai sa fim seriosi. Pina nu se face o explorare serioasa, astea sint vinzoleli in presa. Primul pas pe care RO trebuie sa il faca este sa imparta ternul si sa scoata la licitatie. Le ia banii la companiile de petrol care sint interesate si dupa 5 ani mai vorbim. Si sper ca banii sa nu ajunga in buzunarul unuia ca patriciu sau nastase...
  • 0 (6 voturi)    
    bine stai jos (Marţi, 3 februarie 2009, 19:36)

    mihai [anonim]

    lasa mai baiatule , eu sunt nascut in zona si cunosc f. bine situatia .de la Portitza pana la Murighiol sunt rezerve f mari de petrol cine a concesionat totul ? A .Nastase .
    • +2 (2 voturi)    
      Hehe (Marţi, 3 februarie 2009, 21:50)

      prothero [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Guvernatorul Palin a spus ca se pricepe la politica externa pentru ca de la ea, din Alaska, se vede Rusia.

      Asa si tu, pentru ca te-ai nascut in Dobrogea stii tot ce e de stiut despre petrol, gaze si licitatii :)
  • +3 (7 voturi)    
    iar ne cred astia cretini... (Marţi, 3 februarie 2009, 19:48)

    liviu_ [utilizator]

    adica dom'le sunt conturi mari de exploatare tre sa ni-l dati noua (si ieftin ca de sunt costuri mari)...
    apoi ... hai ca nu sunt atat de multe resurse mai scadeti so voi vreo 80-90% din pret...

    si cand se descopera ca erau multe resurse... de ghinion...

    nici nu s-a terminat bine procesu si deja se pregateste terenu pentru o vanzare "Strategica" cu comisionu de rigoare
  • +1 (5 voturi)    
    Hmm (Marţi, 3 februarie 2009, 19:51)

    scharke [utilizator]

    Bai Tudorica, tu cate roci din alea ai bagat pe sub haina? Si pe eticheta sacoului tau ce scrie? Omv, BP etc?
  • +1 (3 voturi)    
    Starea natiunii la apa, stoarsa din piatra seaca. (Marţi, 3 februarie 2009, 21:18)

    psd-os-ul [anonim]

    Se isterizeaza destul de tare acest personaj din poza, consilier al „Rompetrol”, de parca ar fi insarcinat sa stabileasca zonele tabu ale natiunii. Ingrijorarea fata de eventualele cheltuieli si isteria se amplifica, dupa cum se mareste si numarul pretendentilor la putul gandirii.

    Parca s-a declansat scandalul neamurilor la disputarea succesiunii, cand mostenitori mai cu mot sar ca arsi sa-i convinga pe ceilalti sa le cedeze toate drepturile ...de buna voie, fiindca matusa raposata a fost doar un debitor de succes. Creditorii urmeaza sa-i asalteze pe urmasi, sa-i taraie prin tribunale pana le va pieri cheful, cand vor constata ca cheltuielile de judecata si datoriile sunt mai mari decat toata mostenirea.

    Evz, 09.08.2007 : „Rompetrol a dat de apa”

    „Grupul Rompetrol a anuntat ca va sustine un proiect-pilot pentru identificarea unor noi surse de apa in Romania. Acesta va fi prezentat mediului stiintific si autoritatilor publice de catre Teodor Orasianu, membru al Academiei Elvetiene si consilier stiintific al Rompetrol. Sursele de apa potabila vor fi cautate in panzele acvifere profunde, descoperite in timpul forajelor de exploatare petroliera.”

    Poate acest consilier stiintifico-fantastic al Rompetrol, T. Orasianu, vrea sa ne spuna altceva (dar e timid), ca e dispus sa se sacrifice el, sa ne scoata ...apa din piatra seaca.

    http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/455206/Rompetrol-a-dat-de-apa/
  • +1 (1 vot)    
    bai sharke (Marţi, 3 februarie 2009, 21:27)

    bai sharke [anonim]

    ce conteaza ca e angajat sau nu..oricum nu castiga el banii lui patriciu...ce natie de kk,t sunteti voi..repede zice unu ceva si sariti cu gura ca a luat si a facut..sa crapi tu ca nu ai luat nimic in viata ta..cred ca deja ai crapat
  • 0 (0 voturi)    
    teritoriul si insula serpilor (Marţi, 3 februarie 2009, 22:23)

    crocodilu4u [utilizator]

    ar fi bine sa FIE ceva in teritoriul pe care romania la castigat si pentru care s-a zbatut atat caci daca nu am cam dat cu bata in balta . O sa fie niste bani investiti cu un foarte mare risc se pot pierde foarte usor.
  • 0 (0 voturi)    
    Nimic nou sub soare. (Miercuri, 4 februarie 2009, 8:31)

    AlinN [anonim]

    Cand se relata anul trecut despre etapele procesului, eu ma aratam circumspect, sustinand ca eu, personal, nu voi castiga sau voi pierde nimic. Atunci eram hulit. Pentru cei care ma votau negativ atunci: :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    gashca! (Joi, 5 februarie 2009, 9:00)

    boris [anonim]

    acest orasianu (pentru intimi: tzintzy) era cutiuta de colectat bani a lui emil constantinescu, in perioada 1995 - 2000. tot el si primea - inclusiv prin intermediul lui dorin marian, dar nu numai - banii pe care "dom' profesor-presedinte-geolog" si-i vroia in siguranta. pe aceeasi filiaera mai erau si sotii costiniu, acum doar avocat (el) judecatoare pensionara (ea). prieteni la catarama. sri poate afla mai multe, daca doreste. dar poate ca nu doreste :)