Discutia de luni, o emisiune HotNews.ro – RFI

VIDEO AUDIO Iulian Iancu: Sterling a descoperit deja 18 miliarde de metri cubi de gaz in Marea Neagra. Dinu Patriciu a estimat zacamintele la 10 miliarde

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 9 februarie 2009, 19:00 Economie | Energie

Iulian Iancu
Foto: HotNews.ro
Presedintele Comisiei pentru Industrii si Servicii din Camera Deputatilor, Iulian Iancu, sustine ca Agentia Nationala pentru Resurse Minerale i-a comunicat oficial ca Sterling Resources ar fi descoperit deja in Marea Neagra 18 miliarde de metri cubi de gaz. Iancu l-a contrazis pe omul de afaceri Dinu Patriciu, care declarase sambata seara intr-o emisiune televizata ca, in zonele concesionate, exista maxim 10 miliarde metri cubi de gaz. “Sunt date esentiale, pentru ca ele scot in evidenta cat ar putea sa piarda statul roman. Statul roman avea dreptul la 55% din productie si le pierde in urma Hotararii de Guvern din noiembrie 2008”, a declarat deputatul PSD.
  • Inregistrarea emisiunii "Discutia de luni" a fost realizata dupa o intalnire online intre Iulian Iancu si cititorii HotNews.ro, pe care o puteti urmari aici.

Asculta emisiunea "Discutia de luni"






“De la ANRM, inainte sa vin la dumneavaoastra, am primit urmatoarea informatie: pana in prezent, la sondele forate, s-au pus in evidenta pentru doua zone 10 miliarde plus 8 miliarde de metri cubi de gaz. Deci avem 18 miliarde numai din ceea ce s-a explorat pana acum. E vora de cele doua permitetre, Pelican si Midia, vorbim strict de concesiunile Sterling”, a declarat Iulian Iancu, comentand afirmatiile lui Dinu Patriciu. Omul de afaceri declarase sambata seara la Realitatea TV ca in permetrele concesionate din Marea Neagra ar exista maxim 10 miliarde de metri cubi de gaz, cifra vehiculata de unii experti.

Deputatul PSD sustine ca Sterling Resources ar fi descoperit zacamintele pana in 2003 iar compania canadiana ar fi comunicat datele Agentiei Nationale pentru Resurse Minerale. Iancu sustine ca, dupa izbucnirea scandalului Sterling, ar fi socicitat in scris informatii de la ANRM, in calitate de presedinte al Comisiei de Industrii si Servicii din Camera Deputatilor.

Cele doua permitere, Pelican si Midia, nu se afla in zona castigata de Romania la Haga. Iancu mai spune ca Sterling ar fi descoperit alte doua miliarde de metri cubi de gaz in permimetrul Doina, dar care nu ar fi luate in calcul pentru exploatare.  

“Sunt date esentiale pentru ca scot in evidenta cat ar putea sa piarda statul roman. Statul roman avea dreptul la 55% si le pierde. Si se pune problema cat pierdem? Pierdem ceva? Ce ni s-a sugerat de domnul Patriciu: nu va mai aplecati asupra subiectului ca e neimportant, acolo nu sunt zacaminte importante”, a mai declarat Iulian Iancu.

Afaceri cu resurse cu aviz de la SRI si SIE

Deputatul PSD a respins acuzatia fostului director al ANRM, Bogdan Gabuneanu, potrivit careia ar face jocurile unor grupuri de interese si a declarat ca nu are nici o legatura cu Sorin Ovidiu Vantu. Comentand numirea lui Gelu Maracineanu la sefia ANRM, fost angajat al firmelor controlate de Sorin Ovidiu Vantu, Iulian Iancu a spus ca “e neplacut” si ca “ridica semne de intrebare”.

El sustine ca legea ar trebui modificata astfel incat hotararile de guvern prin care se fac concesiuni de rezerve naturale sa nu mai poate fi initiate doar de seful ANRM fara aviz de la CSAT, CES, SRI si SIE. Ianu sustine ca si in prezent SRI si SIE sunt obligate sa verifice actionariatul si bonitatea firmelor  atunci cand se fac concesiuni strategice si ca ANRM este obligat sa anexeze aceste informatii la initierea fiecarei Hotarari de Guvern.

“Eu stiu ca SRI si SIE ar fi furnizat astfel de informatii in anii anteriori despre Sterling. Trebuie sa vedem daca acum, la aceasta HG, aceste institutii au mai fost intrebate”, a mai spus Iancu. Intrebat daca nu-i cam periculos pentru un stat sa faca afaceri sub supravegherea si cu binecuvantarea serviciilor secrete, Iancu declara ca, in lipsa verificarilor serviciilor secrete, ar exista riscuri: “Ne poate specula. Adica vine, pune mana in astfel de conditii pe un zacamant, el se listeaza la Toronto pe bursa, crestea actiunea, o vinde, si ne trezim de maine cu un investitor rus, autentic, in Marea Neagra, zona de securitate NATO, si intr-am intr-un lang intreg de probleme. Si din acest motiv e nevoie ca aceste institutii sa se pronunte”.




Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3614 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    sa le exploateze! :-p (Luni, 9 februarie 2009, 15:24)

    Codruta N [utilizator]

    Ca asa, si Frank Vasile Timis (cred ca si impreuna cu Ovidiu Tender) zisese ca a descoperit nu'sh ce Mare Fâs de zacamant de gaze prin Grecia, ca sa-i creasca actiunile la bursa - si dupa ce au crescut, le-a vandut; pentru ca dupa aia sa se descopere ca Marele Zacamant era un Maretz Balon de Sapun (si ca actiunile fusesera egale cu zero barat - iar fraierii lor de cumparatori au luat tzeapa)!

    Domnu' Iancu! IA jurati Dvs. cu manutza pe Biblie ca nu aveti si nu ati avut NIMIC in comun cu acest Frank Vasile Timis sau / si cu Ovidiu Tender si asa zisele lor "afaceri" - si ca nici macar habar nu aveti de ele!!!
    • +1 (7 voturi)    
      aha am castigat ? (Luni, 9 februarie 2009, 15:55)

      Faneboy [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Prin ce zici tu reiese ca statul roman a castigat ca a dat tot gazul pe gratis.
      Ca daca nu.... ce ?
      Aia de la Sterling oricum castiga si daca primeau 45 la suta sau 100 tot castiga, pentru ca daca acolo nu e nimic, Sterling nu da nimic, daca e ceva Sterling o sa dea 3 % adica tot nimic.
      Dar ai dreptate bine ca am scapat de gazul ala ca poate are 9 miliarde si iti dai seama ca nu poti aprinde focul fara 10 miliarde la o garsoniera in mijlocul iernii.

      Chinezii pentru tradare sau furt impotriva neamului ii impusca direct prin judecata dreapta.
      Pe cand scapam si noi de Tariceanu, Patricu si Nastase ?
      • 0 (4 voturi)    
        nu dau nimic? (Luni, 9 februarie 2009, 16:30)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Faneboy

        Cum sa nu dea nimic, domn' inginer. Matale crezi ca gauri in subsolul Marii Negre se dau cu degetelul? Ia incearca matale sa-ti faci putz in curte, sa vedem daca asa stau lucrurile: daca e apa castigi, daca nu e apa, n-ai pierdut nimic?
        • 0 (2 voturi)    
          cap ai, minte ce iti mai trebuie ?! (Luni, 9 februarie 2009, 18:29)

          Margelatu [anonim] i-a raspuns lui radu

          adica dupa tine canadienii au de aruncat zeci de milioane de coco , doar pe niste foraje aiurea ",daca nu iese ,pica ,ce o fi ,o fi : !ba da multi prosti incap in Romania de aia hotii ne vand pe nimic!
      • +3 (3 voturi)    
        da' de unde! (Luni, 9 februarie 2009, 16:54)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Faneboy

        Reiese doar ca eu nu cred NIMIC din fumigenele astea, pana nu vad:
        - rezerva calculata PE BUNE (asta inseamna inclusiv mostre din hidrocarburi testate la prelucrare, adica trecute de "faza pilot" - si pe baza carora sa se poata calcula macar un cost aproximativ pana la vanzarea catre consumator);
        - un camp de exploatare INCEPUT (adica deja toate instalatiile functionale, cu hidrocarburi trecand prin ele, cu presiunea masurata samd.).
        Pana atunci, si ce spune Patriciu si ce spune Tariceanu si ce spune Iancu - pana si ce spune Sterling - sunt VORBE! Vorbe goale!

        Iar la ce spune Sterling as fi in SPECIAL neincrezatoare - pentru ca "umflarea cifrelor" este la moda cand vrei sa tragi un "tun de bursa" - ca doar nu costa mare lucru sa "spui" iar dupa aia, cand se dovedeste ca nu-i adevarat, sa zici candid "am gresit" >:)

        Voiam doar sa spun ca "tunurile" de bursa "se poarta" (nu doar in Canada, ci si mai aproape, in UK - unde Timis acela de care ziceam a tras tzeapa sus-mentionata) - asa ca, pana una-alta, eu ma distrez sa vad cum functioneaza manipularea in scopuri politice si cu cat sarg incearca unii si altii sa-si dea la gioale :))
        • -2 (2 voturi)    
          Padurice maman ,usor ,usor ,distreaza-te (Luni, 9 februarie 2009, 18:43)

          Margelatu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Nu te mai arunca :analizeaza , sintetizeaza ,cantareste , palpeaza,gusta inti(ca daca e fierbinte) sufla in ea sa vezi ce sunete scoate, etc ! Chiar esti aia care le vede pe toate, le stie pe toate ?Tara asta e furata ca in povesti si tu faci parada de critica constructiva ?
          • +2 (2 voturi)    
            tataie (Luni, 9 februarie 2009, 20:52)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Margelatu

            IA uite aici:

            http://www.osf.ro/ro/comunicate_detaliu.php?comunicat=83

            ("Desecretizati si afacerea Rosia Montana!")

            Ti-a PLACUT faza asta? :-p

            IA sa vedem: il tin curelele pe Boc (si pe Dl. Iancu)? Sau or s-o dea cotita?

            Pana una-alta, in postarea ta, n-ai adus NIMIC! - in afara de faptul ca, in lipsa de vreun argument valabil, te rastesti la mine.

            Ceea ce ma face sa cred ca am "punctat" bine, daca te deranjeaza asa tare... >:)
            • 0 (0 voturi)    
              imi dai un punct ? (Luni, 9 februarie 2009, 22:37)

              Margelatu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

              Mai padurice hai sa iti spun cum e cu Rosia Montana : aurul se extrage in zona de pe vremea dacilor si Traian dupa ce a cucerit Dacia a carat atata aur incat 156 de zile de sarbatoare au fost la Roma -cea mai lunga sarbatoare din istorie ! Aur exista si acum si sunt de acord cu tine ca Gabriel Resources a incercat o smecherie pentru ca partea Romaniei in afacere era de cca 18% prea putin fata de cat merita ! De vina a fost ministru Dan Ioan Popescu nu Iancu -DIP a fost de vina si in afacerea PETROM precum si in alter afaceri paguboase pentru Romania ! Gabriel Resources a cheltuit mult cu stramutarea unor tarani ,. a cheltuit mult si pe campania in favoarea exploatarii ! Ungurii care au interesul sa pastreze aurul pentru momentul ipotetic cand Transilvania va reveni iar Ungariei , au finantat campania inversa ! Restul e o vrajeala cu apararea mediului , miscari ecologiste etc; la ora actuala nu se stie exact cat aur si argint e pe acolo se banuieste ca cca de 3 miliarde $ ;-in orice caz Africa de Sud ramane baza rezervelor de aur !
              • 0 (0 voturi)    
                Ungurii?! (Miercuri, 11 februarie 2009, 20:15)

                un roman [utilizator] i-a raspuns lui Margelatu

                Ai bagat si ungurii in marea ta teorie a conspiratie cu privire la furtul aurului ce apartine marelui popor roman?!

                Du-te si te culca putin, poate cand te trezesti din mahmureala o sa pricepi mai bine.
          • 0 (0 voturi)    
            Lasa insultele (Miercuri, 11 februarie 2009, 20:13)

            un roman [utilizator] i-a raspuns lui Margelatu

            Vrem dovezi nu aer cald cu miros de caltabosh.

            Daca nu ai dovezi plimba ursu' in alta parte.
  • 0 (6 voturi)    
    si uite... (Luni, 9 februarie 2009, 16:02)

    liviu_ [utilizator]

    cum am cheltuit noi bani, timp si nervi pentru ca sa se imbogateasca canadienii...
    • 0 (0 voturi)    
      Ce bani ai cheltuit tu sau noi?! (Miercuri, 11 februarie 2009, 20:29)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Poate pricepeti si voi odata ca statul nu a dat nici un ban, si nu va da nici un ban pentru extragerea gazului si aptrolului idn Marea Neagra.
  • +1 (1 vot)    
    Harta cu concesionarile Sterling pe Google (Luni, 9 februarie 2009, 16:03)

    paslaru.org [utilizator]

    Am facut un overlay de tip KMZ pentru Google Earth cu concesionariile Sterling Resources, iniile de demarcatie între Romania si Ucraina existente precum si cea stabilita la Haga de ICI în 2009, rezervele gas si petrol descoprite pana în 2009:

    http://bbs.keyhole.com/ubb/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=1201047
  • +2 (6 voturi)    
    Patriciu .... (Luni, 9 februarie 2009, 16:06)

    slv [anonim]

    ... il apara pe Tariceanu, cum ca concesionarea nu e mare lucru, statul nu a pierdut nimic, de fapt aia au luat tzeapa ... poate scapa Razgandeanu.
  • -1 (5 voturi)    
    ar fi interesant de stiut ... (Luni, 9 februarie 2009, 16:09)

    turistul [anonim]

    pentru cine lucreaza acest domn iancu ...
    • 0 (6 voturi)    
      Constat ca Domnul Iancu... (Luni, 9 februarie 2009, 16:31)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui turistul

      lucreaza pentru Romania si romani, spre deosebire de tradatorii si hotii ticalosi, Tariceanu si Nastase.
      • +2 (2 voturi)    
        mamma mia! (Luni, 9 februarie 2009, 16:57)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

        ... ce "limba" groasa!!!
        Parca acu' vreo 2 - 3 luni spumegai la mine, kum kã eu as fi, vezi-Doamne, "de partea PSD" >:)

        hehehe! IA'N te uita, cine era cu PSD (partidul d-lui Iancu) in realitate :-p
  • +2 (6 voturi)    
    Tariceanu si Nastase.... (Luni, 9 februarie 2009, 16:29)

    judex1 [anonim]

    tradatori si hoti ordinari, la puscarie cu voi!
  • +5 (5 voturi)    
    pe dracu (Luni, 9 februarie 2009, 16:35)

    vali [anonim]

    aici e facatura de calibru mare. Nu putem nici macar banui amploarea ei deoarece nu stim toate detaliile. Dar sigur e o chiftea barosana pentru smecheri.
  • +2 (4 voturi)    
    unu (Luni, 9 februarie 2009, 17:23)

    unu [anonim]

    Voua nu vi se pare politizat subiectul?
    Daca Iancu ar fi asa corect, mai bine ne-ar spune cat plateste OMV redevente pentru petrolul pe care-l exploateaza pe uscat, explorat deja, sa ne prezinte datele pentru a le putea compara.
    Altfel, pe forumul asta, zici ca au scapat maimutele de la zoo.
    Cum va imaginati voi ca cineva face explorare si exploatare si va da voua 55%?!
    • -2 (4 voturi)    
      In aia voua intri si tu (Luni, 9 februarie 2009, 18:03)

      A Dandanache [utilizator] i-a raspuns lui unu

      Daca ar da 55% la "voua", acolo ai intra si tu, deci se schimba in "noua". In rest tu asa sa faci. Cind o sa ai de inchiriat un apartament, sa il dai print-o agentie iar tu sa primesti 3% si agentia 97%. Sa vezi ce multumit vei fi.
    • 0 (0 voturi)    
      Te rog (Miercuri, 11 februarie 2009, 20:32)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui unu

      Nu jigni maimutzele de la zoo, aici avem de a face cu niste amoebe, in cel mai bun caz. ;-)
  • +4 (4 voturi)    
    Sterling& Iancu (Luni, 9 februarie 2009, 19:44)

    EU Anonim [anonim]

    Simabile domnule deputat,la unele intrebari nu a-ti raspuns sau a-ti raspuns incorect:
    -Petromul ,ca vreti sau nu, este in aceeasi situatie cu Sterlingul in privinta zonelor concesionate si castigate la Haga,are de ~ 5ori mai multa suprafata concesionata in zona si se pare ca la un pret mai mic al redeventei ca cel platit de Sterling,daca nu scrie pe contract redeventa atunci ce scrie ?
    NU MAI CONFUNDATI IMPARTIREA PRODUCTIEI cu explicatia pe care o dati si cu calculele aferente,ptr.ca impartirea productiei inseamna si impartirea costurilor si implicit a beneficiilor! Deci noi nu vom primii 55% din productie fara sa cheltuim nimic(nu costuri explorare,nu materiale si utilaje,nu salariati si celelalte dari la buget)iar altii sa-si asume riscuri + cheltuieli si sa primeasca 45%ca asa vor uni.
    Sau vreti sa spuneti 55% din profitul net si atunci este altceva! Dar oare cum este mai bine:55% din profitul care se poate si diminua mult,sau redeventa din total productie ?
  • 0 (0 voturi)    
    delict (Marţi, 10 februarie 2009, 11:11)

    cetatean [anonim]

    A disparut, oare, delictul de subminare a economiei nationale? El trebuie tratat pentru Tariceanu, la fel ca si la Ceausescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Iancu asta (Miercuri, 11 februarie 2009, 20:33)

    un roman [utilizator]

    cam pe la calcaiul broastei se ridica.