Ordonanta care a transformat contractul de explorare cu Sterling Resources in contract de exploatare, retrimisa Comisiei pentru Industrii din Parlament

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 17 februarie 2009, 13:15 Economie | Energie

Controversata ordonanta a Guvernului Tariceanu, care a facut posibila transformarea contractului de explorare cu firma canadiana Sterling Resources in contract de exploatare va fi retrimisa Comisiei pentru Industrii din Parlament, au decis marti deputatii. Hotararea a fost luata cu 188 de voturi pentru si 3 impotriva.

Asa-numita ordonanta a Petrolului, care a modificat legea petrolului, a stat la baza controversatului contract dintre statul roman si Sterling Resources, prin care i-au fost concesionate firmei canadiene resursele din zona Insulei Serpilor din Marea Neagra, zona care, la vremea semnarii contractului, la sfarsitul anului 2008, se afla in litigiu intre Romania si Ucraina.

Curtea de la Haga a decis abia la inceputul acestei luni ca aproape 80% din teritoriul aflat in litigiu intre Romania si Ucraina sa revina tarii noastre, moment in care o parte dintre resurse erau deja concesionate.

Aproximativ 50% din suprafata castigata in urma deciziei de la Haga ramane inca de dat in explorare si exploatare. Din restul de 50%, marele pot a mers la OMV, care a mostenit concesiunile de la Petrom. O suprafata mai mica, in care se gasesc zacaminte mai putin sigure, le-a revenit canadienilor de la Sterling Resources.


Citeste mai multe despre   






















1212 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    jocuri (Marţi, 17 februarie 2009, 13:45)

    roman [anonim]

    jocuri facute de tradatori fara caracter manati doar de instinctele oarbe ale capitalismului si subornonare in fatza fortelor imperiale !
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 17 februarie 2009, 20:41)

      roman [anonim] i-a raspuns lui roman

      de acord cu ce spui de data asta,dar nu putem sa semnam amandoi la fel
  • +1 (1 vot)    
    si ce se mai poate face acum? (Marţi, 17 februarie 2009, 14:11)

    ave [anonim]

    Nu e prea tirziu sa se trimita inapoi la nu-stiu-ce comisie? Deja este semnat un contract... Ar trebui pusi sa plateasca taricelul cu gasca lui de hoti.
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte bine, ceva se misca (Marţi, 17 februarie 2009, 14:13)

    Romanescu [anonim]

    E un scandal prea mare, e imposibil sa se ramana la statu-quo-ul actual si deputatii dau dovada de bun simt prin aceasta decizie.
    Sa fie citit si analizat cu lupa contractul, de catre juristi, SRI si SIE sa intre tare in dosarele confidentiale ale canadienilor, britanicilor si romanilor implicati, presa sa inceapa campanie anti-Sterling si sunt convins ca pana la urma cei de la Sterlin vor fi fericiti fie sa rezilieze contractul pt. cateva zeci de milioane ca sa aiba liniste, fie sa il refaca si sa accepte o redeventa de 55% !
  • +1 (1 vot)    
    putere (Marţi, 17 februarie 2009, 18:41)

    ion [anonim]

    Trebuie sa avem puterea sa mergem pana la capat.A gresit trebuie sa plateasca,daca era vorba de afacerile personale si ,tericeanu gresea nu mai facea milioanele de euro era mai modest.Eu consider ca a fost hotie ordinara si trebuiesc sanctionati .rusine pentru cauza liberala a ajuns pe mana unor lupi in blani de oaie.Observ ca liberalii merg din rau in mai rau si o sa dispara ca taranistii pentru ca nu mai au credibilitate.Nu stiu cine o sa l mai voteze.
  • 0 (0 voturi)    
    Dezinformare (Marţi, 17 februarie 2009, 21:07)

    mil [anonim]

    Tre sa citesti stirea cu creionul in mana ca sa pricepi ca nu va avea nici o influenta asupra contractului Sterling din Marea Neagra. Ci pe ce eventual contract s-o semna de acu' incolo.

    in perioada 2006 (deci hat inaintea ordonantei pusa in discutie) am vazut ca s-a concesionta la greu cam tot ce Petrom si Romgaz nu aveau in portofoliu. Numele concesionarilor is foarte sonore Aurelian Oil, Falcon Oil ba chiar si Sterling si alte firmulele. Astia platesc redeventele din legea petrolului, lege care trebuia repusa pe tapet...daca se voia cu adevarat sa se indrepte ceva. Dovada... maine, daca orice firma concesioneaza de la stat toata platforma marina libera...tot redevente in 3 si 13% o sa plateasca, ca asa scrie in legea petrolului.

    Din ce stiu eu, ordonanta lui Tari crestea redeventele la transport si inmagazinare...oare ele s-au redus la nivelul anterior amu' ca ordonanta e suspendata? Nu de alta dar sa stim si noi cine profita din scandalul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    privatizari iminente (Luni, 23 februarie 2009, 21:27)

    Julian [anonim]

    Nu va mai agitati atat. Politicienii astia oricum fura de rup. Navem ce le face. Doar sa ne asiguram ca le facem vanzari cat mai mici ca sa tina preturile mici. Izolativa bine locuintele termic ca sa nu fiti nevoiti sa platiti prea mult factura de gaze. Desi nenorocitii astia pot micsora productia k sa mareasca pretu. sau il pot mari nejustificat. Cautati orice metoda de a avea propria sursa de energie la locuintele voastre si incecati sa fiti cat mai independenti fata de moneda. Asta o sai cam doara.