Programul Casa Verde va incepe cel mai tarziu la sfarsitul lunii martie

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 27 februarie 2009, 7:08 Economie | Energie

Programul Casa Verde, prin care populatia si firmele pot face economii la plata caldurii si a apei calde prin instalarea de panouri solare, pompe geotermale sau alte sisteme de energie regenerabila, va incepe cel tarziu la final de martie, a declarat purtatorul de cuvant al Ministerului Mediului.

"Ghidul de finantare a programului Casa Verde a fost modificat pentru a rezolva toate neajunsurile pe care ministrul Nemirschi le-a semnalat anterior", a precizat purtatorul de cuvant al Ministerului Mediului, Dragos Nacuta, pentru NewsIn.

Ministrul de resort a anuntat ca vineri va avea proiectul Ghidului de implementare pentru programul Casa Verde, cu toate modificarile pe care le-a cerut.

Finantarea programului a fost mentinuta neschimbata, la 520 milioane lei, insa beneficiarii care vor avea prioritate vor fi institutiile de stat - scoli, spitale, camine de batrani, precum si asociatiile de locatari.

Ministerul Mediului are in vedere o colaborare stransa cu consiliile judetene pentru implementarea acestui program, a mai spus Nacuta.

Ministrul de resort, Nicolae Nemirschi, anulase printr-un ordin semnat pe 10 februarie Ordinul fostului ministru al mediului si dezvoltarii durabile nr. 1339/2008 pentru aprobarea Ghidului de finantare a Programului de inlocuire sau completare a sistemelor clasice de incalzire cu sisteme care utilizeaza energie solara, energie geotermala si energie eoliana ori alte sisteme care conduc la imbunatatirea calitatii aerului, apei si solului.


Citeste mai multe despre   






















3470 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    mda... (Vineri, 27 februarie 2009, 7:45)

    oh [utilizator]

    si cum ramane cu chestia aia cu toti cetatenii sunt egali in fata legii , fara privilegii si discriminari? pey eu prevad ca se va gasi cel putin un cetatean lezat care va sesiza cc despre neconstitutionalitatea legii. si asa ar fi normal. ca la noi in romania , cand se face o lege trebuie sa ne scarpinam in poponetz, apoi in cap ( cu acelasi deget de cele mai multe ori) mirandu-ne de ce trebuie sa platim pentru fiecare tampenie de doua ori. in cazul nostru...o data parlamentarii iar a doua oara pierderile cauzate de inaplicabilitatea corecta si nediscriminatorie a legii.
    pana cand se va tot intampla asa domnilor parlamentari? daca sunteti incompetenti dati-va demisia din parlament si ocupati-va de ceea ce stiti mai bine. insusiti-va odata pentru totdeauna ce prevede constitutia romaniei si nu discriminati pe unii sau pe altii, pentru ca toti suntem platitori de taxe si impozite. credeti ca cei de la bloc platesc cumva mai multe taxe si impozite decat cei ce traiesc la casa ?
    • +1 (1 vot)    
      E mult mai judicios sa fie primele institutiile (Vineri, 27 februarie 2009, 14:02)

      EcoRomania [anonim] i-a raspuns lui oh

      In primul rand, sunt simboluri, in al doilea rand meseriasii isi vor face mana inainte de a ajunge sa enerveze cetateanul si nu in ultimul rand se lamureste si cetateanul de baza prin exemple concrete pe riscul statului inainte sa fie pe riscul buzunarului sau.

      Oricum, va da si asta o crestere economica incepand cu trimestrul 2 si Romania intra in topul tarilor care si-au propus asa ceva (deocamdata doar cateva din UE).

      Scolille si spitalele sunt chiar recomandate in prioritate, insa in toate institutiile statului se sta cu geamul deschis iarna ca doar vorba aia, e pe banii publici. Daca si asociatiile de locatari iau treaba in serios, Romania si-ar putea reduce consumul de energie la incalzire nu cu 30-50% cum afirma prea optimist studiile, dar macar cu 10-15%, ceea ce inseamna sute de milioane € de economii la petrol, gaz, etc.
  • 0 (2 voturi)    
    grozav (Vineri, 27 februarie 2009, 9:18)

    Petre [anonim]

    Adica tot aia care sug de la buget si angajeaza lucrari la genul "10 de milioane contructia unui WC". In stilul asta nu or sa ajunga cei 520 de milioane nici pentru cativa centimetri de panou soloar - in schimb iar se vor ingrasa o gramada de "capuse" si se vor lafai fericite la umbra celor 2 centimetri de panou solar instalat
  • 0 (2 voturi)    
    da bine... (Vineri, 27 februarie 2009, 9:26)

    liviu_ [utilizator]

    si probabil cand incepe vine criza...
    hai sa fim seriosi... am mari indoieli ca o sa se faca programu asta...
    sau daca o sa se faca aprobare vor primi numai firmele lui udrea, si altii din partide
  • 0 (2 voturi)    
    FURACIUNE (Vineri, 27 februarie 2009, 9:35)

    cristi [anonim]

    Acest program destinat cetatenilor romani devine dintr-o data sursa de venit pentru firmele PSD, PD-L care vor monta panori solare pe spitale, scoli la de 5-10 ori pretul real. Programul "casa vedre" devine "spitalul verde", "scoala verde", "blocul vedre". Politicienii ne fura cu vorbe frumoase.
    P.S. acelasui lucru se intampla si cu programul de reabilitare termica a locuintelor. Sunt programe prin care partidele deturneaza bani de la buget.
  • +2 (2 voturi)    
    redenumiti programul (Vineri, 27 februarie 2009, 10:18)

    oh [utilizator]

    culmea ironiei e ca tocmai casele nu beneficiaza de programul asta. apartamentele da, spitalele da si institutiile publice da. sa se numeasca institutia publica verde ca doar ei eu prioritate si nu cei care locuiesc la case . rusine !
  • +1 (1 vot)    
    Trebuie sesizat avocatul poporului ! (Vineri, 27 februarie 2009, 10:54)

    gv [utilizator]

    Ar trebui sa mearga cineva care sta in Bucuresti la avocatul poporului, ca sa conteste la Curtea Constitutionala aceasta ordonanta aberanta, care discrimineaza clar cetatenii Romaniei care au ghinionul sa locuiasca la case, fata de cei de la bloc.
    Aceasta nu e singura dicriminare de acest gen, mai este una identica in cazul reabilitarii termice a locuintelor cu bani de stat, care se aplica de asemeni doar celor care locuiesc la bloc, iar cei de la case raman cu buza umflata.
    Practic noi, cei care platim la case, le vom plati, prin taxele pe care le platim la buget, izolarea termica si inlocuirea sistemelor de incalzire celor care locuiesc la bloc.
    Daca nici asta nu e discriminare intre cetatenii Romaniei si incalcare flagranta a Constitutiei, atunci ce poate fi ?
  • -1 (1 vot)    
    independenta energetica (Vineri, 27 februarie 2009, 11:36)

    Julian [anonim]

    voi kiar credeti ca imputitu asta de guvern al RO se zbate sa ne fie mai bine? voi kiar credeti ca vor sa aveti propria sursa de energie? de unde se mai incaseaza facturi? Daca aveti masina electrica cine va mai cumpara combustibil? Si daca toti ar avea cine ar mai plati taxa de poluare? Voi credeti ca se zbat pt rezolvarea definitiva a problemelor? Daca toti ar avea tot ce le trebuie cine ar mai fi fortat sa fure? Cum ar mai fi platiti politistii? vizionati asta sa vedeti ce nu vor guvernele: http://www.youtube.com/watch?v=Ooa8EBXKDW4
  • -1 (1 vot)    
    sunt comisioane de luat din afacerea asta (Vineri, 27 februarie 2009, 11:49)

    Dragos MOINESCU [anonim]

    nu va faceti griji ca asta este un alt proiect prin care o importanta sursa de bani va fi deturnata catre anumite buzunare.
    din punctul meu de vedere asociatiile de locatari si locuintele personale ar trebui sa fie singurele proiecte beneficiare ale acestei legi. cum s-ar putea face bani multi altfel decat un tun cu un spital spre exemplu? nu le ajung tunurile cu medicamente, vor si tunuri cu energie regenerabila. eu nu inteleg de ce nu fac proiecte pentru o comunitate intreaga? cu un generator eolian suficient de mare poti acoperi necesarul unui cartier intreg. cu suficient de multe panouri solare poti obtine apa calda pentru un bloc intreg.

    daca vreti sa aflati mai multe puteti intra pe http://www.consumredus.ro.
  • +1 (1 vot)    
    neimportant (Vineri, 27 februarie 2009, 16:05)

    Miki Shpaga [anonim]

    Conteaza doar in buzunarul cui vor ajunge banii. Dupa cosmetizarile impuse de trecerea la o noua guvernare si deci siredirectarea banilor spre anumite buzunare se poate continua acest program.
  • +1 (1 vot)    
    lasa-ne, lasa-ne... (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 11:49)

    yo3gts [anonim]

    la cat de handipacat este domn' ministru probabil ca nu va mai apuca ca ministru luna aprilie si asa va veni altul care va face in ca o noua lege care va dura aplicarea ai pana in decenbrie...cand vor vedea ca nu mai sunt bani si tot asa...

    A facut cineva vre-un test sa vada daca se poate incalzi pe timp de iarna un spital? sau un bloc?
    Nu va dati seama cat costa investitia...care probabil ca la clima Romaniei nu se va amortiza niciodata...
  • 0 (0 voturi)    
    Scolile sunt inchise vara! (Miercuri, 18 martie 2009, 22:21)

    Românul verde [anonim]

    Cum era aia? Echipa olimpica de bob a Jamaicai?

    Ministrul asta nu e prea destept...