Alianta dintre Siemens si Rosatom buverseaza piata energiei atomice

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 4 martie 2009, 19:53 Economie | Energie

Anuntul unei aliante intre grupul german Siemens si agentia rusa pentru energie atomica Rosatom a bulversat piata energiei atomice civile, dominata pana in prezent de francezii de la Areva, americanii Westinghouse si de General Electric/Hitachi, relateaza AFP.

Siemens si Rosatom au anuntat marti intentia de a crea o societate mixta care isi propune sa dezvolte tehnologia rusa a reactoarelor cu apa sub presiune denumite "VVER".

Cele doua grupuri vor sa profite de relansarea energiei atomice la nivel mondial, pe fondul eforturilor de reducere a emisiilor de CO2 si a cresterii preturilor la petrol, in cursul ultimilor ani.

Siemens si Rosatom estimeaza ca 400 de reactoare urmeaza sa fie construite in intreaga lume pana in 2030, o investitie care va totaliza 1.000 miliarde euro.

Pentru moment, Areva isi revendica 20 - 25% din piata reactoarelor nucleare si a serviciilor asociate, dar grupul francez ar putea fi serios amenintat de alianta germano-rusa.

"Rusii sunt actori credibili in domeniul nuclear. Daca alianta este solida, exista un potential important", explica Colette Lewiner, analist la Capgemini.

In prezent, 52 de reactoare de tehnologie VVER sunt in functiune si Rosatom construieste inca 12. Aceste reactoare nu au nimic comun cu cel care a explodat la Cernobil, de generatie RBMK.

VVER 1200, a treia generatie a reactorului, este foarte apropiat de modelul EPR produs de Areva.

La randul sau, grupul francez construieste doua reactoare de a treia generatie EPR: unul in Franta, in Flamanville, iar celalalt in Finlanda. Constructia a alte doua reactoare EPR in China, la Taishan, va incepe in scurt timp.

Grupul francez trebuie sa faca fata concurentei americanilor de la Westinghouse, aflata in pole-position in Statele Unite, cu reactorul AP1000.

Chiar daca AP1000 nu exista pentru moment decat in catalog, Westinghouse a semnat deja trei contracte in SUA pentru construirea a sase reactoare AP1000.

Americanii General Electric si japonezii Hitachi, aliati in domeniul nuclear, detin un avans considerabil pe piata asiatica, cu reactoarele de generatia a treia ABWR. Acest tip de reactor functioneaza deja in Japonia, alte trei fiind in curs de construire in Japonia si in Taiwan, in timp ce alte noua proiecte urmeaza sa demareze in Japonia.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1228 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    colaborare (Miercuri, 4 martie 2009, 20:02)

    theone [anonim]

    atunci cand se aliaza rusii cu nemtii ma apuca niste fiori de speriat! sper sa nu le iasa combinatia, absolut deloc!
    • 0 (0 voturi)    
      Iar tre sa vand niste neveste si camile (Joi, 5 martie 2009, 12:23)

      Babu al Baril [anonim] i-a raspuns lui theone

      Pai negru ala din Amriqya vrea solare si masini electrice, francezii, rusii si germanii baga tare pe reactoare, romanii isi face eoliene si a primit gaze de la Haga..
      Pai si mie cine imi mai ia petroleru din fata casei? Cui mai vand barilu la shda mii da dolari? La chinezi si africani?
      Pai negrii n-au cu ce plati si consuma putin iar chinezii ne da in cap daca vrea ca e multi si are atomice !
      Ce bine o duceam noi arabii pa vremea lu Bush sa-i dea allah sanatate! Pai o punea texanul de niste bataie can filme cu Rambo si sarea barilu la pret de stateam numa la Monaco cu tot tribu meu.
      Sai ia dreaku pa rusi, germani si pe Obama, ca ne eftineste barilu da moaca. Parerea mea !
  • +3 (3 voturi)    
    j (Miercuri, 4 martie 2009, 20:25)

    Je [anonim]

    Pe cand niste micro-reactoare cu fuziune?
    • -1 (1 vot)    
      cica (Miercuri, 4 martie 2009, 21:35)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Je

      pe cand n-o sa mai existe sistem monetar si oamenii se vor gandi la dezvoltare/evolutie si nu la profit. pana atunci, petrol, paduri, uraniu, carbune, etc. sa tot fie vacute de mult spre pierzania multimilor...
      • +2 (2 voturi)    
        no money (Joi, 5 martie 2009, 9:04)

        Julian [anonim] i-a raspuns lui mihai

        astai proiectul venus. o lume care nu are nevoie de bani, si foloseste numai surse de energie inepuizabile. cauta filmul zeitgeist addendum cu subtitrare in romana pe google video.
  • 0 (2 voturi)    
    terra radioactiva (Joi, 5 martie 2009, 9:01)

    Julian [anonim]

    Sa vedem ce se face cu deseurile. K ticalosii astia, numa surse de energie epuizabila au in cap. Free energy e bagata la dos k masele sa nu stie. Motoarele cu apa au brevete de 200 de ani, dar tre sa vanda si petrolu. Cautati orice mijloc de a avea locuinta independenta energetic, si nu strica sa faceti asta si pt masina. trebuie boicotati cu orice pret ticalosii astia care ne dau radiatii.
    • 0 (2 voturi)    
      ce motoare cu apa ? (Joi, 5 martie 2009, 10:58)

      nexusspy [anonim] i-a raspuns lui Julian

      Ce motoare cu apa ? ce prostii ? de unde si pana unde motoare cu apa care au "brevete" de 200 ani ? Ai studiat tu proiectele alea si ai ajuns la concluzia ca sunt "functionale" ? - tera radioactiva e o solutie ... si una buna
      • 0 (0 voturi)    
        tehnologie interzisa (Vineri, 13 martie 2009, 11:16)

        Julian [anonim] i-a raspuns lui nexusspy

        Ai auzit de compania Genepax? Compania asta japoneza care a construit un prototip de masina care merge cu H2O. A fost interzisa de guvernul american pt ca e "esential pt securitatea nationala". Asa ca daca tu sau un prieten de-al tau lucrezi la un peco, ia in calcul si dusmanul energiilor epuizabile.
  • +1 (1 vot)    
    alianta (Joi, 5 martie 2009, 16:40)

    sile [anonim]

    Rusii,chiar daca nu le place unora,au in cateva domenii realizari de top.
    Vezi cosmonautica,aviatia,energia atomica.
    Este perfect normal pentru cei care fac afaceri sa caute sa se alieze cu cei buni deoarece trebuie inteles ca ele,afacerile ,nu se fac cu sentimente ci din ratiuni economice.
    O combinatie intre tehnica germana si cea ruseasca ar putea fi o reusita.

    Un baiat pe aici vorbeste de motoare cu apa.
    Vorbeste ca sa nu adoarma! Nu exista asa ceva.