Reuniunea Consiliului Afaceri Generale si Relatii Externe de la Bruxelles

Proiectul Nabucco nu mai are loc in lista de prioritati energetice UE. Romania cere clarificari

de E.M.     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2009, 15:02 Economie | Energie

Traseul conductei Nabucco
Foto: AGERPRES
Romania a inghetat consensul la discutiile aflate in curs la Bruxelles in cadrul reuniunii Consiliului Afaceri Generale si Relatii Externe, intrucat din pachetul de finantare pe probleme de energie a fost exclus proiectul Nabucco, informeaza surse europene citate de Rador.

"Am indicat clar ca nu acceptam inlocuirea denumirii Nabucco cu cea de 'proiecte privind coridorul sudic", precizeaza ministrul de Externe, Cristian Diaconescu. "Nu este vorba despre o blocare; dialogul va continua, atat in structurile Comisiei Europene, cat si in plan bilateral, dar nu este nevoie sa repet ca Uniunea Europeana a agreat deja proiectul Nabucco. Acesta este un proiect prioritar, la 19 februarie ministrii energiei si-au dat acordul, iar ulterior si Consiliul ECOFIN l-a aprobat."

"In opinia Romaniei, proiectul Nabucco corespunde in mod cert obiectivelor UE in materie de securitate energetica. Cum va spuneam, figureaza printre proiectele de interconectare, dar in mod ciudat a disparut denumirea Nabucco. Nu stim in ce masura denumirea 'proiecte privind coridorul sudic' contine sau nu proiectul Nabucco. Este o precizare necesara si nu stim carui interes politic serveste diminuarea modului in care este mentionat Nabucco in acest dosar", a adaugat Diaconescu.

Principala tema pe agenda de discutii a ministrilor de externe reuniti la Bruxelles este pregatirea Consiliului European de primavara si a pachetului de proiecte prioritare in domeniul energetic, ca parte a planului european de redresare economica.

Sursele citate au precizat ca decizia Romaniei a fost determinata de inlocuirea proiectului Nabucco cu sintagma "coridoare energetice", in timp ce un alt proiect, gazoductul Poseidon ce leaga Grecia cu Italia, a fost pastrat in document ca atare.

Conducta Nabucco, care ar urma sa tranziteze Romania ca alternativa la gazele si reteaua de conducte rusesti, era prezentata pana acum drept un proiect prioritar al UE, beneficiind si de sprijinul SUA.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3567 vizualizari

  • -7 (7 voturi)    
    Sa aude un ticăit ? Este ceasul istoriei ! (Luni, 16 martie 2009, 15:16)

    MIHAI 2 [anonim]

    Nu trebuie sa disperam.
    Exista multe alte proiecte viabile
    sustinute de presedintele Basescu.
    De exemplu starpirea cainilor comunitari.
    • +3 (3 voturi)    
      ticait? (Luni, 16 martie 2009, 17:20)

      olandezu [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Nu e bine daca auzi ticait de ceas toata ziua! Mai mult, daca auzi ticaitul istoriei, e musai sa meri la doctor! Nu cred ca-ti mai poate face ceva, asta e, ti-a intrat ceasul in cap, nu-ti mai iese. Da' poate-ti da niste dopuri de urechi, stii, ca sa poti sa dormi, sa nu te mai sacaie ticaitul ala de-l auzi tu ;)
      • 0 (0 voturi)    
        Pt. nebunelu din fruntea listei (Marţi, 17 martie 2009, 10:55)

        gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui olandezu

        Mai baiatu'! Nu mai folosi nume romanesti...Semneaza-te cu numele tau adevarat din catastiful KGB..Mihailov, agent de influentza..sau ciine de circ bolsevic. Iar apoi daca-ti ticaie, iti aranjez eu in loc la Balaceanca, sectia pe care ati infintat-o voi pt. detinutii politici. Mars de pe netul romanesc..Vezi daca mai gasesti ceva la bulgari (pretenii vostri)
    • 0 (0 voturi)    
      Nimic nu poate fi ascuns! (Marţi, 17 martie 2009, 15:27)

      c.BOBOC [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      privind necazul greu din lume,
      razboaie, foamete, furtuni,
      vedem cum, doamne, tu, anume
      oastea cereasca o aduni!

      din glia care plânge-n jale
      strabunii cer mereu raspuns,
      ca-n fata prea sfintiei tale
      nimic nu poate fi ascuns!

      de-aceea omu-ntotdeauna
      pledeaza vesnic vinovat,
      când ura, vrajba si minciuna
      lovesc în cel ce ne-a salvat!

      sa ne intoarcem iar pe cale!
      si noi vom da cândva raspuns!
      în fata prea sfintiei tale
      nimic nu poate fi ascuns! "
  • +4 (4 voturi)    
    Iti ticaie tie Mihai neuronii in cap (Luni, 16 martie 2009, 16:30)

    Adriana D [anonim]

    Ce simpla e viata pentru unii ! Totul se reduce la a gasi un unic vinovat pentru toate ! Acum e Basescu ! Acum cativa ani era Iliescu , Constantinescu si Ceausescu ! Bravo romane ! te-ai desteptat de numa numa dupa 20 de ani ! De iti ticaie ceasul istoriei chinuindu-se sa inainteze dar prostia romaneasca nu-l lasa ! asa ca Mihai pune mana si impingeti propria minte spre ceva mai constructiv ! Jenant cat de in urma ai ramas !
  • +2 (2 voturi)    
    conducta Nabucco este lasata ..... (Luni, 16 martie 2009, 16:59)

    analistul de serviciu [anonim]

    In urma cu ceva timp scriam despre aceasta conducta ca nu are nici o importanta economica, deoarece nu are de unde sa se alimenteze, doar daca se vor gasi solutii cu Iranul.
    Deoarece Iranul nu este sigur si nici in gratiile nimanui normal ca Nabucco a esuat, deoarece oricum nu era fezabil.
    Toata dorinta noastra, ma refer ca tara de a opta pentru una sau cealalta solutie nu face doi bani, deoarece altii hotarasc si nici nu se uita la cei mici care "caraie" fara sa se auda.
    Atunci Bulgaria care a optat de la inceput pentru cealalta variabila a avut viziune? Se pare ca da, deoarece aceea se va construi sigur si va ... ocoli, in mare parte Romania, daca nu cumva, ne vom intoarce spasiti spre cei care au interese nationale si vom cere ca aceasta sa treaca si pe la noi (oricum va trece prin Banat).
    Interesul national este mai presus de interesele obscure!
    • +1 (1 vot)    
      Io asa stiam ... (Luni, 16 martie 2009, 23:16)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui analistul de serviciu

      ... ca Georgia, care e legata tot la duda asta, are gaz cat sa alimenteze si China. Nu vad de ce musai din Iran tre' sa vina gazu'.
  • 0 (0 voturi)    
    E ciudat, nu-i asa, domnule Cr. Diaconescu ? (Luni, 16 martie 2009, 23:11)

    colombo [anonim]

    Si mie imi pare o treaba tare ciudata. Dar daca ma gandesc la intamplarile recente, parca incep sa ma lamuresc. Pai, nu creste cumva saracia la noi ? Si se intorc infractorii acasa. Pai, daca vor da astia gauri in conducta din 2 in 2 metri ? Dar, baietii destepti ? Ca gaurile lor ...sunt mai mari ca una neagra si astronomica. Oare n-or fi citit si europenii astia codurile noastre juridice din care dispar o multime de incriminari, ba chiar si coruptia ?
    Si daca vor fi tulburari sociale pe la noi ? Ca prea zboara acvilele spre regiuni militarizate. Cine pazeste conducta ? Dar, asa, putin ... niste tulburari interetnice ? Ca uite... cineva facu ce facu cu presedintele ala de purta basca de parasutist...si iata ca dictionarul roman-maghiar se imbogati cu o noua traducere: "niciodata" [lb.r.]="in curand [lb.mgh]". Oare in plan trecea conducta asta si prin judetul Mures cumva ?
  • 0 (0 voturi)    
    punct de vedere (Luni, 16 martie 2009, 23:41)

    outside_the_wall [utilizator]

    Turcia, tara a carui teritoriu ar gazdui un segment mare de conducta, vrea in UE. UE o sa trebuiasca sa le accepte conditiile.
  • 0 (0 voturi)    
    Gaz-ul resursa depasita (Marţi, 17 martie 2009, 13:39)

    rov [anonim]

    din 2 motive nu ar trebui sa ne facem probleme asa mari:
    1. gaz-ul ca resursa energetica va fi in max 10 ani precum carbunii pentru locomotivele cu aburi - depasit si poluant. (vezi panouri solare, campuri fotovoltaice, pompe de caldura, sisteme eoliene, etc)
    2. romania, ar trebui sa faca o politica de independenta energetica pentru populatie de genul : oricare ar fi sursa de energie folosita la incalzire consumatorul final trebuie sa plateasca la fel, aidoma ue, politica diferentiata prin taxe sau subventii, a.i. pentru un kw termic sa platesti la fel indiferent daca te incalzesti pe clasic -motorina , gaz , curent. in felul acesta s-ar elimina dependenta de o anumita resursa si investitia costisitoare de exp.pentru gaze . altfel s-ar dezvolta si orasele nemaifiind nevoie ca toti sa-si faca locuinta in jurul tevii de gaz de langa centura, ar alege locuri placute,curate, iar cu banii economisiti s-ar face infrastructura si s-ar subventiona sistemele ecologice de incalzire de exemplu. politicieni faceti ceva si pentru romania, unii dintre copiii vostri poate vor locui aici.....