ANRE mentine pretul gazelor naturale pentru consumatori chiar daca scad importurile, tarifele acestora si cheltuielile distribuitorilor

de Claudia Parvoiu     EurActiv.ro
Vineri, 27 martie 2009, 17:22 Economie | Energie

Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE) a decis sa mentina pretul gazelor furnizate consumatorilor in regim reglementat si dupa 1 aprilie. La prima vedere pare o veste buna, insa ar fi fost si mai buna daca ANRE ar fi calculat tariful in functie de evolutia preturilor la gazele din import. Mai precis, tarifele in sistem reglementat ar fi trebuit sa scada in conditiile in care au fost reduse cu 110 dolari/1.000 metri cubi preturile la gazele din import. De asemenea, ponderea importurilor in consumul national a scazut cu 5% de la 25% cat era in primul trimestru.

ANRE a luat in calcul o reducere cu aproape 10 lei/MWh (12%) de la 77,7 lei cat a fost in primul trimestru a tarifului catre furnizori. "Pentru trimestrul al doilea al anului 2009, ANRE a evaluat suma fixa unitara la valoarea de 68,55 lei/MWh. Prezentul document contine evaluarile ANRE privind estimarea costurilor necesare pentru achizitia gazelor naturale destinate furnizarii in regim reglementat, inclusiv serviciile aferente", preciza un document postat in urma cu o luna pe pagina de internet a ANRE . Aceasta valoare fixa unitara nu include acciza si TVA-ul, dar acopera integral cheltuielile de achizitie a gazelor de catre furnizori si cele de transport, mai arata documentul. De asemenea, ANRE a luat in calcul mentinerea preturilor la gazele din productia interna de 45,71 lei/MWh.

Practic, pentru al doilea trimestru au fost reduse tarifele la distribuitori (Distrigaz Sud, controlat de Gaz de France - Suez, si E.ON (Distrigaz Nord), au scazut preturile la gazele din import de la de la 480 USD/1.000 mc la 370 USD/1.000 mc, a fost micsorata ponderea gazelor din import (care sunt de trei ori mai scumpe decat gazele interne) in consumul national si au fost mentinute preturile la gazele din productia interna. Cu toate acestea, preturile la consumatorul final au ramas aceleasi.

Articol integral EurActiv.ro



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4962 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Impresionant (Vineri, 27 martie 2009, 18:02)

    Cetateanul [anonim]

    Extraordinar, totusi se putea si mai rau, adica sa creasca pretul. Nu e ceva irealist, chiar ar fi normal. Ma gandesc totusi de ce pastreaza acelasi pretul? Domnilor guvernanti, mariti pretul altfel dam banii pe prostii, mai bine sa il dam pe un lucru serios si stim o treaba. Vrem sa fim mandrii de voi, iar pentru acest lucru trebuie sa va faceti de cacao.

    Al vostru sincer cetatean
  • +3 (3 voturi)    
    Ce marlanie hotie (Vineri, 27 martie 2009, 18:17)

    Kira [anonim]

    Aproape toate tarile UE(multe importatoare 100%) au anuntat iefinirea gazelor cu 10% pentru ca pretul normal se aliniaza la petrol cu o intarziere pana la 6 luni.La noi cred ca se raporteaza la spaga.Institutia asta este lupul paza la stana,ce reglementarea a preturilor,acum pozea eroula fraieri ca au reusit sa nu accepte scumpirea cand de fapt trebuia sa impuna ieftinirea,
  • +3 (3 voturi)    
    Vine vara (Vineri, 27 martie 2009, 18:35)

    adi [anonim]

    Pai ce faceam daca scadeau preturile!!! Vine acusi, acusi vara, incep concediile si anagjatii ce o sa faca?!? Doar s-au obisnuit sa mearga in cele mai exotice locuri cu familiile ca doar le sunt platite 1/2 din costul excursiei PENTRU TOTI MEMBRII FAMILIEI. Si chestia asta ANRE-ul se face ca nu o vede cand se calculeaza pretul/mc. Normal ca ele (biletele) sunt platite via sindicat care cotizatie e luata din salariu, iar acesta este totusi inclus in pretul de cost.
    Dar vorba cetateanului anonim :"bine ca nu au crescut pretul" ca se putea si asa. Doar traim in ROMANIA si asta ne este de ajuns
  • +1 (1 vot)    
    vai de capu nostru (Luni, 30 martie 2009, 11:28)

    emigrantu in curand [anonim]

    Romania= tara unde organismele de reglementare nu lucreaza pentru cetatean
  • +1 (1 vot)    
    cine se scoala de dimineata cade primul in ea (Luni, 30 martie 2009, 11:42)

    Iulian [anonim]

    Putem zice ca e din ce in ce mai bine: utilitatile raman scumpe (cost de oportunitate pentru populatie), bancile mentin dobanzile la credite sau unele chiar le maresc sub scuza costurilor mai mari de finantare externa (desi EURIBOR scade) pentru ca apoi sa raporteze mirate profituri din ce in ce mai mari. Daca as fi un pic mai paranoic as zice ca gigeii care au puterea de decizie atat in mediul guvernamental, cat si in cel privat au un fir rosu cu inteligentii de la agentiile de rating care continua sa prezica apocalipsa in Romania.
    Lasand limbajul diplomatic deoparte, nu pot sa zic decat "pai bai nene, unde e noutatea ca din ce in ce mai multi fraieri care au luat credite (fizici si juridici) intra in default daca nu le faci viata mai usoara atunci cand ai putea-o face la un cost intern al bancii rezonabil?".
    Propun ca bancile sa fie urmatorii pe lista investigatiilor Consiliului Concurentei, sunt cel mai bine organizat cartel din piata.
  • +1 (1 vot)    
    tradatori (Luni, 30 martie 2009, 12:05)

    kllaus [anonim]

    cred ca ANRE are rolul de proteja consumatorii prin stabilirea unor preturi corecte, convenabile atat pentru furnizori cat si pentru consumatori. Efectul acestei decizii, de mentinere a pretului, este cat se poate de pervers. Este evident ca in perioada urmatoare , consumul fiind mic nu ne afecteaza foarte mult o modificare a pretului. INSA, in toamna cand preturile vor creste , din nou, la nivel mondial, producatorii vor solicita o noua majorare de pret, in conformitate cu procentul majorarii pretului gazelor de import. Pana atunci , populatia va uita faptul ca in momentul respectiv majorarea trebuie sa aibe ca punct de referinta un pret cu cca. 10% mai mic, cat ar trebui sa fie acum.
  • -1 (1 vot)    
    este normal (Luni, 30 martie 2009, 12:05)

    Mihai007 [anonim]

    Imi aduc aminte ca in a doua jumatate a anului trecut a inceput sa se scumpeasca petrolul.
    Pretul gazelor este legat de cel al petrolului.
    Distribuitorii de gaze au cerut marirea pretului atunci.
    Pentru ca era campanie electorala nu s-a acordat marirea.
    Acum este normal sa ramana nemodificat pretul gazelor (in conditiile in care pretul petrolului a scazut) pentru ca distribuitorii sa-si recupereze pierderile suferite anul trecut.
    Totul se plateste ... mai ales in politica.
  • +1 (1 vot)    
    gaz = gaze din boabe de fasole (Luni, 30 martie 2009, 12:25)

    IVAN [anonim]

    scade pretul la gaze in toata u.e. dar, in romania nu. de ce ? a cazut la pace conducerea a.n.r.e. - ului cu furnizorii de gaze, tot pe spatele bietului si sacrificatului popor roman cu salariile si pensiile in cadere libera. oare la a.n.r.e. s-a auzit de responsabilitate si obligatii fata de propriul popor, pt. ca si angajatii a.n.r.e. sunt in primul rand romani si isi iau salariile frumusele tot din banii poporului roman.
  • +1 (1 vot)    
    cata shpaga? (Luni, 30 martie 2009, 13:10)

    rares [anonim]

    Oare cata spaga si-a luat ala de la ANRE ca sa semneze o asemenea decizie?
    Sunt unii care au ras atunci cand Base a pomenit de "sistemul ticalosit".
    E trist dar adevarat, un asemenea sistem ticalosit chiar exista, nu e poveste.
    Oare cat o sa mai suporte romanu' sa fie prostit pe fata de esalonul 2 al CC al PCR?
    Voi nu v-ati saturat?
    • +1 (1 vot)    
      la ce v-ati asteptat? (Luni, 30 martie 2009, 13:55)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui rares

      De ce credeti ca l-au pus pe unsurosul ala de Lificiu acolo? pentru noi? Nu! Pentru ca toti il stiu de suficient de nemernic, lingau si oportunist incat sa poata sa-si vada interesele cu el.
      Individul ("reprezentant" pentru Buderus de felul lui) a fost pana prin 2003 in PSD si ajunsese (fara sa se priceapa la nimic) chiar ministru al mediului. De "competent" ce a fost a reusit sa desfiinteze ministerul de tot, dupa care s-a suparat si si-a cumparat un partid "ecologist". Din sustinator infocat al unor investitori dubiosi (prieteni ai PSD si PD) a ajuns dintr-o data "militant ecologist" asa de rau incat i-au ras in nas cu totii. Pentru ca nu avea destui bani si nici sanse s-a unit cu partidul lui Becali rezultand ceva la fel de dubios ca "personalitatile" celor 2, un fel de PNG-crestin-democrat-ecologist dar Becali era totusi un pic mai cu caracter decat Lificiu asa ca au reusit sa se desparta. Partiduletul "ecologist" al lui Lificiu a reusit sa dispara de tot iar lingaul a trecut la PD care, plin fiind de oameni la fel "de caracter", l-a primit cu bratele deschise, desi ii stia gloriosul trecut!

      Acum, isi asteapta cu totii spagile!