Programul Casa Verde demareaza in doua saptamani, anunta ministrul Mediului

de E.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:52 Economie | Energie

Ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi, a anuntat sambata ca programul Casa Verde va demara in doua saptamani. Aflat la Bistrita, ministrul a explicat ca programul a fost stopat in ianuarie pentru ca nu i s-a parut normal ca, din cele peste o mie de firme care s-au inscris pe site-ul Ministerului Mediului, doar 360 sa fie acreditate sa execute aceste lucrari, in intreaga tara.

In luna ianuarie, programul Casa Verde a fost stopat, la scurt timp dupa anuntarea firmelor acreditate sa monteze panouri solare.

Principalii beneficiari ai programului vor fi asociatiile de locatari si diverse institutii publice.  Vor fi montate sisteme de panouri solare, sisteme eoliene si de energie alternativa, ecologica. Licitatiile se vor derula prin procedurile normale de achizitie, deschise tuturor firmelor interesate.

Ministerul Mediului aloca in 2009 circa 125 de milioane de euro destinati programului.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

2271 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    mda.. (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:14)

    starchaser [utilizator]

    a fost oprit pentru ca printe cele 360 de firme, nu era nici una a colitilor dumnealui? Eu aveam de gand sa folosesc programul, nu pentru casa de vacanta ci pentru casa unde locuiesc si unde folosesc enorm de mult curent electric pentru a incalzi apa.
  • +2 (2 voturi)    
    casa verde (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:30)

    d t [anonim]

    povestea cu "pastorul si lupul" pina la urma ce incepe si cind incepe?au vrut sa inceapa acelasi program de citeva ori si au renuntat . acum ,eu personal nu mai cred asa ceva cu toate ca sint interesat.
    cu stima, t.d.
  • +2 (2 voturi)    
    frumos frumos (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:36)

    I [utilizator]

    "felicitari"! ati reusit sa mai distrugeti ceva in tara asta. Principalii beneficiari sunt asociatiile de proprietari si institutiile publice. Asociatiile nu sunt organizate asa ca cererea va fi minima, iar la institutii vor decide ei care firma va primii lucrarea. Si uite asa isi mai baga ceva bani in buzunare.
    • 0 (0 voturi)    
      tin sa va anunt (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 22:22)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui I

      ... ca nu a fost convocat Comitetul de Avizare al Fondului pentru Mediu (asa cum prevedea, de fapt, Legea Fondului pentru Mediu) - asa ca nu va exista absolut NICI UN CONTROL referitor la "unde se duc banii"!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Eterna abureala a slujbasilor de la Mediu (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:24)

    Green Peas [anonim]

    Daca voi credeti ca lui neica Nimeni, care-si plimba bilutele cu Lexusul hibrid, ii pasa catusi de putin de mediu si de casa voastra verde inseamna ca sunteti niste cetateni turmentati. Ochii pe Rosia Montana, pe viitoarea sosea costiera din Republica Constanta si pe multe alte proiecte interesante. Daca n-o sa mancam toti Mazare pe paine la anu' pe vremea asta, sa-mi ziceti mie cutzu.
  • +2 (2 voturi)    
    abureala (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:27)

    The Saker [utilizator]

    asta e vrajeala de doi bani, fratilor! nu se va face niciodata, nu se va infaptui acest program, sau daca chiar va demara, va fi un fiasco total, vor fi subventionate doar anumite institutii publice, alese pe spanceana; de ce? pt ca guvernul nu are interesul ca cetateanul obisnuit, p*limea, sa fie independenta energetic; p*limea trebuie sa fie sclava, sa plateasca cat mai multe taxe si facturi la energie cat mai mari; pai cum sa fie p*limea independenta energetic, cum sa fie fericita? doa nu asta e scopul , nu? pai de unde isi trag "ei", alesii, toata puterea, decat din nefericirea p*limii?
  • +1 (1 vot)    
    cam asa se face un astfel de program (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:33)

    ovidiu [anonim]

    La noi ii o maimutatreala, o tiganie, o labareala, o romaneasca.

    http://www.reuters.com/article/environmentNews/idUST20585820080622
  • +2 (2 voturi)    
    Drepturi egale (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 21:29)

    Anuta [anonim]

    De ce asociatiile de proprietari sunt favorizate in fata mea care am o casa? pentru ca stau la bloc? Poate apartamentul lor e mai scump decat casa mea!!!
    Si oricum, ce diferentiere e asta? Ce, eu nu platesc impozite la egalitate cu ei (poate chiar mai mari)!
    Cred ca s-ar putea da in judecata ministerul pe tema asta!
    • 0 (0 voturi)    
      Casa Verde (Duminică, 12 aprilie 2009, 2:34)

      Pirlo [anonim] i-a raspuns lui Anuta

      Da, si eu am casa. Asa e, platim impozite mai mari decit posesorii de apartamente, in schimb statul nu subventioneaza reabilitarea termica si nici programul Casa Verde. De ce? Foarte simplu: la case traiesc mai putin alegatori.
      Rusine pentru acesti nesimtiti de guvernanti care ne conduc!
  • 0 (0 voturi)    
    casa neagra (Duminică, 12 aprilie 2009, 15:50)

    eolianul [anonim]

    Rog administratorii hotnews sa-i trimita aceste comentarii la pachet domnului ministru Nemirski sa vada cat de idioata a fost modificarea programului care initial ii putea ajuta pe toti romanii. Ministerul chiar ar trebui dat in judecata. Ca sa nu mai vorbim de pagubele aduse firmelor specializate in comercializarea echipamentelor.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai sa ii dea drumu` odata! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 12:39)

    Coco [anonim]

    Nu inteleg de ce a durat atata. Era clar ca toti bagatorii de seama din orice domeniu vor sari brusc pe aceasta piata. Dar trebuiau acceptati cei cu cel putin 3 ani vechime in domeniu, sa zicem. Pe de alta parte, panouri solare nu imi mai pun la casa de la tara. :(
  • 0 (0 voturi)    
    alt program care nu o sa mearga (Miercuri, 29 aprilie 2009, 8:15)

    solarmen [anonim]

    Acest asa zis program este o mare porcarie . Cum poti sa dai bani la institutii . Pai nu poti . Am fost si am vorbit cu directori de la gradinite, scoli cu internate unde chiar merita sa faci lucrari sa ii ajute cu apa calda si caldura si mi-au ris in nas " de unde bani pentru investitii ? " . Auzi tu 30% sa ii suporte institutia. Noi nu avem bani de detergent si maturi si vorbim de investitii de sute de milioane. ' E o gluma , nu ? "
    Asociatii de locatari !!! . Hai sa ii vedem pe aia care or sa fie de acord ( conform ghidului ) toti dintr-un bloc. E o alta " gluma" a acestui ministru care chiar nu ghindeste.
    Sa zicem ca ar fi toti de acord intr-un bloc mai mic. Pai cind o sa le spui ca trebuie sa gauresti tavane sa refaci instalatii ii apuca plinsul. Cred ca nu exista blocuri in care sa nu fie macar unul cu centrala proprie. CU astia ce faci . ? Cred ca vor fi maxim 20-30 de blocuri in toata tara asta la care se poate aplica acest program.
    Alte institutii ? pai unde au bani de investitii. La guvern sau la primarul din Constanta.
    La politie, la spitale ?? sa fim seriosi.
    Hai sa traim "bine"