Seful ANRM anunta ca se intentioneaza rezilierea contractului cu Sterling Resources Ltd.

de E.M.     HotNews.ro
Joi, 23 aprilie 2009, 7:26 Economie | Energie

Contractul cu firma canadiana Sterling Resources pentru exploatarea perimetrelor petroliere Pelican si Midia din Marea Neagra este pe cale de a fi reziliat. Anuntul a fost facut miercuri de Gelu Maracineanu, secretar de stat, presedintele Agentiei Nationale de Resurse Minerale (ANRM), care spune ca „s-au identificat probleme foarte grave in contractul cu Sterling Resources".

"Deocamdata, nu va pot da amanunte, dar sunt sigur ca vom rezilia acest contract. Avem elementele care ne dau dreptul sa o facem. Voi prezenta o situatie detaliata in circa doua saptamani”, a spus seful ANRM.

"Agentia Nationala petru Resurse Minerale (ANRM) a inceput o ancheta pentru a stabili care sunt posibilitatile de reziliere a contractului cu Sterling. Verificarile sunt dublate de o ancheta a Corpului de Control al premierului. Concluziile de pana acum indica posibilitatea rezilierii contractului, pentru revenirea la prevederile acordului initial, din 1992", a declarat pentru Mediafax Gelu Maracineanu.

Potrivit Legii Petrolului, statul poate rezilia unilateral acordul cu compania canadiana, iar concluziile anchetelor derulate de ANRM si Corpul de Control al premierului vor fi coroborate.

Maracineanu a precizat ca nu au existat pana acum discutii cu reprezentantii Sterling cu privire la intentia de reziliere.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2267 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    care reprezentanti??? (Joi, 23 aprilie 2009, 8:13)

    octavian dudescu [anonim]

    care reprezentanti ai sterling??? pana acum ceva timp nimeni nu stia a cui este aceasta companie, toate informatiile fiind luate din bursa canadiana unde aceasta asa numita firma avea activitate 0 si un singur actionar. deci va intreb din nou, care reprezentanti?
  • -3 (5 voturi)    
    Interesele....parlamentarilor (Joi, 23 aprilie 2009, 8:14)

    Peter [anonim]

    Pai era normal, la sume asa mari cum sa ia altul rechinul.... dati-l lui Patriciu lui Nastase ,,,,poate chiar lui Gigi Becali....,

    Asta e , coruptia la nivel mare, deaia or sa ne dea afara din UE....
    • +1 (1 vot)    
      Relaxare (Joi, 23 aprilie 2009, 8:45)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Peter

      Nu ne da nimeni afara din UE. Nu cred ca avem noi fata sa vorbim de subteranele afacerilor petroliere :) e o piata a greilor si va ramane a lor. Mereu apar astfel de probleme si nu numai in Ro.
  • 0 (6 voturi)    
    anrm (Joi, 23 aprilie 2009, 8:47)

    acest sef [anonim]

    acest sef anrm ar trebui sa spuna de ce a propus guvernului (si boc a aprobat) schimbarea modului de calcul a redeventei pretinsa de la firmele care exploateaza resurse minerale, si cu cat au scazut redeventele ce le vor plati firmele lui videanu prin aceasta schimbare.
    • 0 (0 voturi)    
      redeventele au crescut! (Joi, 23 aprilie 2009, 10:21)

      din sistem [anonim] i-a raspuns lui acest sef

      Sunt in sistem, in calitate de contribuabil.
      Pot sa iti raspund, ca pe real, noua metoda de calcul, fata de de majorarea de redeventa data prin OUG101/2007, redeventa pe care as fi platit-o in trimestrul I este cu 30% mai mare decat ce am platit in realitate pe vechea metodologie de calcul...
      Cu siguranta ca si la exploatarile lui Videanu se intampla la fel ...
      Si ,stiti ceva? toate aceste majorari le va plati tot consumatorul final, ca nu are ce face ...
      De redus pretul de vanzare la producatori nici pomeneala (pentru ca ei au costuri care de multe ori sunt la limita- vedeci cat au crescut materiile prime si energia).
      Concernele mari, decat sa reduca preturile, prefera, cel putin in Romania, sa-si reduca productia ceea ce se traduce in concedieri.
      Indirect, guvernul lucreaza impotriva poporului prin masurile luate.
      Sa mai mareasca taxele si impozitele si in scurt timp, puterea de cumparare a romanilor va fi inexistenta, iar industria o vor pune pe butuci.
      Imi doresc sa ma insel!
  • +1 (1 vot)    
    cred ca (Joi, 23 aprilie 2009, 9:33)

    liviu_ [utilizator]

    e un lucru bun... asta daca nu vine alta firma pe spaga...
    • +1 (1 vot)    
      E clar ca vine alta firma (Joi, 23 aprilie 2009, 10:48)

      Jorge [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      care trebuie sa dea spaga la astia noi care sunt acum la guvernare. De aia nu mai investeste nimeni la noi, ca i-am speriat pe toti la cati trebuie sa dea spaga, plus ca nu se mai termina niciodata, datele problemei schimbandu-se cu fiecare guvernare.
  • +1 (1 vot)    
    Bun, dar ce facem cu Rosia Montana? (Joi, 23 aprilie 2009, 10:16)

    Adrian N. [anonim]

    Pe cind si rezilierea contractului cu "Gold Corp." (adica ala de la Rosia Montana).
    Nu de alta, dar inca avem mineri si o firma care poate exploata resursele aurifere.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce mineri? (Joi, 23 aprilie 2009, 12:45)

      Farfuz [anonim] i-a raspuns lui Adrian N.

      Asta-i ceva nou - ce firma, frate? Prin saracia aia de la Rosia Montana nu misca decat aia de la Gold Corp. Eu nici nu mai cred in miza contractului, daca era mare scofala se-nghesuiau mai multi.
    • 0 (0 voturi)    
      Spagile statului (Joi, 23 aprilie 2009, 18:01)

      Justitiarul [anonim] i-a raspuns lui Adrian N.

      Uite-asa chiar ca n-o sa mai calce picior de investitor in tara asta. Ii ademenim, ii facem de bani (am impresia ca pe la rosia montana au cheltuit cateva milioane bune aia, desi de ani de zile stau la gardul minei, fara sa li se dea voie sa inceapa lucrarile) si dupa aia se reziliaza. Nu zic ca or fi niste sfinti aia de la sterling sau de la rosia montana, dar zic ca mai bine ar fi pedepsiti aia care semneaza din partea statului contractele astea "vaci de muls".
  • +2 (2 voturi)    
    ce veste buna! (Joi, 23 aprilie 2009, 10:57)

    Doina T. [anonim]

    In sfarsit se misca ceva! Astept cu interes detaliile despre neregulile legate de incheierea contractului cu Sterling. Sa speram ca se vor da si nume si ca vor fi trasi la raspundere cei vinovati de aceste nereguli.
  • +1 (1 vot)    
    Eterna si fascinanta Romanie... (Joi, 23 aprilie 2009, 11:26)

    Vorbe goale [anonim]

    Asteptam arestarile celor care l-au semnat.