Dragoste ruseasca pentru Serbia

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Luni, 27 aprilie 2009, 13:31 Economie | Energie

"Harta gazoductului rusesc South Stream, publicata in urma cu cateva zile pe site-ul oficial al Forumului Energetic care a avut loc vineri si sambata la Sofia, prezenta o ruta care trece prin Romania, si nu prin Serbia...

Potrivit ziarului belgradean Blic, autoritatile sarbe au fost complet luate prin surprindere de aceasta "deviere", cu atat mai mult cu cat guvernul sarb a ratificat cu doua saptamani in urma contractul de vanzare catre Gazprom a companiei petroliere nationale NIS pentru 500 milioane euro, in conditiile in care valoarea ei de piata este de 2,2 miliarde euro.
" din Romania Libera.

Asta da teapa. Exact ca-n vorba noastra "si... si cu banii luati".

Este evidenta maniera de a face afaceri a Rusiei. Respectarea parteneriatelor, a cuvantului dat.

Sa acceptam South Stream prin Romania sau sa mergem cu Nabucco?

Citeste si comenteaza pe Romania Obiectiva.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2411 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    muhaha (Luni, 27 aprilie 2009, 13:52)

    gigi [anonim]

    intr-adevar asta spune tot. asa fac rusii politica externa, iau cu doua maini si nu intorc niciodata inapoi. ii doare undeva ca esti slav de-al lor si-i vai de mama ta sa nu fii slav. vai de ei de sarbi la cat si-au luat-o, asta le mai trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    Stream (Luni, 27 aprilie 2009, 14:22)

    Un om [anonim]

    Esti sigur ca daca acceptam south stream nu se intorc din nou rusii ?
    Kakaia garantzia ?
  • +2 (2 voturi)    
    De fapt ... (Luni, 27 aprilie 2009, 14:34)

    mdah [anonim]

    ... s-a vazut si in timpul crizei gazelor din ianuarie ca Rusiei nu-i pasa daca chiar prietenii sarbi si bulgari sufera cel mai mult (si, desigur, au suferit cel mai mult pentru ca intreaga lor politica energetica se bazeaza pe ideea valoroasa si responsabila ca mereu vor avea gaze ieftine de la rushi).
  • 0 (0 voturi)    
    Boney M, Rasputin final (Luni, 27 aprilie 2009, 15:23)

    Iulian [anonim]

    Orice asociere cu acest popor primitiv dar mare si cu unele resurse, dar cu tupeu si barbar a dus, de-a lungul istoriei la dezastre pentru nefericitele popoare la care conducatorii le-au dat buna ziua la rusi . Corea de Nord, Vietnamul, Cambogia, si multe alte state rosii, fostele state comuniste care se zbat sa scape de rehatul injectat in creierele prostilor cu drept de vot sunt clare exemple.Orice asociere cu rusii este TEAPA si compromite poporul celor ce au facut asocierile. Avem totusi niste jigodii si vanzatori de tara care sustin ca nu putem fara rusi. Cred ca ei nu pot sa se imbogateasca, dar sunt fraieri ca rusii dau teapa la oricine, oameni sau popoare.
  • +2 (2 voturi)    
    Bulshit! (Luni, 27 aprilie 2009, 15:39)

    don giovanni [anonim]

    Bulshit!
    Dovada clara de intoxicare si presiune: Dan preia din RL care preai din media bulgara, nici Dan si nici Rl neobosindu-se sa publice asa-zisa harta, pentru ca ea nu exista asa cum nici "site-ul oficial" nu e de gasit. Exista o harta publicata intr-un ziar bulgar impreuna cu povestea respectiva, dar si aici conducta trece prin Serbia, cu explicatia ca intr-o varianta anterioara trecea mai prin "mijlocul" Serbiei in timp ce acum traseul ei trece prin Banatul sarbesc.Oricum, nici vorba sa treaca prin Romania.
    Manevra KGB evidenta de manipulare s presiune asupra Serbiei si plasare a Romaniei in tabara "anti-Nabucco".
    Deh, jurnalism romanesc... (nu pot sa-i acuz pe jurnalistii bulgari pt ca in cazul lor mi-e clar ca au functionat "sponsorizarile" rusesti, ceea ce, nu-i asa, nu este cazul cand e vorba de ziaristii nostri :) )
    • 0 (0 voturi)    
      pt don giovanni (Luni, 27 aprilie 2009, 23:35)

      soros [anonim] i-a raspuns lui don giovanni

      Este harta!!
      Schematica, dar este.
      • 0 (0 voturi)    
        Dovada! (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:26)

        don giovanni [anonim] i-a raspuns lui soros

        Nea Soros, de ce o tii secreta? Da-ne si noua link-ul, ce daca este 'schematica'? Daca insa te referi la harta din ziarul bulgaresc, nu te mai obosi ca se vede clar acolo ca nu e nici urma de conducta Southstream prin Romania...