Dinu Patriciu: Nabucco este de preferat pentru Romania fata de South Stream, care ar fi daunator

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2009, 12:31 Economie | Energie

Dinu Patriciu
Foto: AGERPRES
Un proiect de tipul Nabucco ar fi de preferat pentru Romania fata de South Stream, care ar putea fi chiar "daunator" pentru tara noastra, "pentru ca mentine, in continuare, un monopol de care oricine in locul nostru si-ar dori sa scape", a declarat presedintele grupului Rompetrol, Dinu Patriciu, intr-un interviu acordat Realitatea Fm.

Dinu Patriciu afirma, in urma cu un an, ca proiectul South Stream este mai realist decat Nabucco.

"Un proiect pe un traseu sau altul, de tip Nabucco, este mult mai de dorit decat o conducta monopolista, controlata de un producator", a afirmat Dinu Patriciu, referindu-se la gazoductul South Stream, incurajat de Rusia prin Gazprom.

"Zic de tip Nabucco, pentru ca a construi o conducta inseamna sa ai ce sa bagi in ea, or daca ea nu se extinde si de cealalta parte a Marii Caspice, colectand rezerve din Asia Centrala, nu are niciun sens", a adaugat presedintele Rompetrol.

  • Dinu Patriciu: Statul nu ar trebui sa renunte la contractul cu Sterling

Dinu Patriciu considera ca "Astazi independenta energetica a Romaniei tine doar de o conducta de energie. Tine si de explorarea rezervelor proprii, de echilibrarea productiei de energie cu energia din surse alternative".

Referitor la controversatul contract cu Sterling Resources, Dinu Patriciu este de parere ca statul roman nu ar trebui sa rupa acest contract, deoarece acest lucru ar face, in opinia sa, o impresie proasta asupra eventualilor viitori investitori.

Gazprom si compania italiana Eni intentioneaza sa construiasca gazoductul South Stream pe sub Marea Neagra, iar acesta ar urma sa aprovizioneze Italia si Balcanii cu gaz rusesc, ocolind Ucraina. South Stream, care va fi construit de Gazprom in parteneriat cu grupul italian Eni, va conecta Rusia cu Italia tranzitand Bulgaria si Grecia, si Rusia cu Austria, prin Bulgaria si Serbia. Proiectul este estimat la 14 miliarde de dolari.

Conducta Nabucco are scopul de a reduce dependenta energetica a Europei fata de Rusia, incepand cu 2013. Din acest proiect fac parte: OMV din Austria, compania ungara MOL, Transgaz din Romania, Bulgargaz din Bulgaria, firma turceasca Botas si grupul german RWE.  Lungimea conductei ar atinge 3.300 kilometri si costurile acestui proiect se ridica la circa 7,9 miliarde euro, potrivit ultimelor estimari ale Consortiului. Conducta va fi finantata in proportie de o treime de proprietari si de doua treimi de banci.


Citeste mai multe despre   






















2360 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    Coane Dinule, Coane Dinule (Joi, 30 aprilie 2009, 13:01)

    vin rusii [anonim]

    Maestre, de cand ti-e frica matale de rusi?
    Pai cand ai vandut Rompetrol l-ai dat la americani? Nu. L-ai dat la noi. Si atunci? E frumos?
    Si apoi la noi e mai greu de furat , asa ca daca nema putirinta la matale , kakaia galceava fata de noi?
    Dasvidania, gospodin Dinu, liberalule care esti.
    Ptiu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
  • 0 (4 voturi)    
    :) (Joi, 30 aprilie 2009, 13:16)

    luke [anonim]

    daca citim aici http://business.rol.ro/content/view/71519/2/ pe atunci acolitul domnului patriciu nu avea nici o jena de a baga totul in aceiasi oala.. desi pina si comisiile UE se intreba de cind pina cind un ministru afirma ca UE sustine South Stream. dar putin mai tirziu, totul se lamureste: actiunile gazpromului s-au prabusit, rambursari enorme in 2009 si alte chestii din astea, pe scurt, politicos d-nul patriciu ne informeaza acum: nu imi mai iese bani din afacerile cu rusii... comutati pe Nabucco pls.
  • 0 (8 voturi)    
    Oferta Patriciu: Adevar+ Minciuna la pachet (Joi, 30 aprilie 2009, 13:21)

    Alex [anonim]

    Chiar cand spune un lucru normal, Patriciu il alatura imediat unei prostii :
    1. Confirma intr-un tarziu ceea ce Basescu a afirmat de-acum 5 ani si pentru care a fost tratat critic, ironic si chiar cu agresivitate.
    2. Afirma ca eventualii investitori s-ar speria de rezilierea unui contract. Fals. Doar cei asemenea ca Patriciu s-ar speria !
    Contractul cu Sterling trebuie anulat TOCMAI PENTRU A DESCURAJA ACEST TIP DE ABORDARE A UNOR INVESTITORI. Dar pentru cineva a carui avere este fundamentata pe tunuri, nu ma surprinde acest mesaj. Intr-un mediu concurential corect, Patriciu, Voiculescu, Vantu si altii ca ei ar fi fost niste NIMENI. De-aceea interesul lor este eliminarea lui T. Basescu : imunitate fata de Justitie, acapararea definitiva a puterii politice si eliminarea din dezbaterea publica a subiectului lor dureros : originea imperiilor lor financiare si a legalitatea acestora.
    • -1 (1 vot)    
      Oamenii lui sunt inca in posturi ! Vezi Hidro... (Joi, 30 aprilie 2009, 20:29)

      Haas [anonim] i-a raspuns lui Alex

      ..electrica de unde isi procura energia electrica via Energy Holding ! dar Videanu se face ca nu stie ,la cat de mic e si nu face schimbarea 'deconcentratilor' din energie !cred ca are voie de la Cotroceni sa tina gasca in viata?? !!In plus si Nabucco este o himera de cca 8-10 miliarde de Euro care ar asigura gazul Turciei si atat ! Solutia viitorului pentru Romania e gazul lichefiat care poate fi adus din Egipt,Yemen, Bahrein ,etc de oriunde , in conditii super !
  • 0 (6 voturi)    
    Exemplu (Joi, 30 aprilie 2009, 13:31)

    costi [anonim]

    Contractul trebuie reziliat
    Vor fi investitori straini fericiti sa faca altul .
  • 0 (0 voturi)    
    haha (Joi, 30 aprilie 2009, 14:28)

    I [utilizator]

    acum un an eu sustineam Nabucco, acum la fel. Sa fiu eu mai expert ca Patriciu ?! haha. E clar ca oamenii cu bani multi vorbesc si dau sfaturi doar din interes...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce sa faca si Paturiciu? (Joi, 30 aprilie 2009, 14:47)

    Cetateanul tuirmentat [anonim]

    Incearca si el sa bage niste fumigene, poate-poate scapa...
  • +1 (1 vot)    
    aha!!! (Joi, 30 aprilie 2009, 14:59)

    motherfucker [anonim]

    nea costache, batranul arhitect ratat si esuat in lumea speculantilor imbogatiti la revolutie are o singura contributie esentiala la dezvoltarea romaniei moderne.....de cate ori apare la televizor le arata romanilor cum sa-si smulga spincenele........
  • +1 (1 vot)    
    pai tocmai (Joi, 30 aprilie 2009, 16:22)

    directia 5 [anonim]

    contracte incheiate de 'cancelari' CA CANCELARU' dorin marian si privatizari incheiate prin ungherele parlamentului si nu pe piata libera au bulversat investitorii
    da ce i cu mata bre paturica de iti bagi rubasca jegoasa pe teava rusului ?ai ramas fara 'denghi' ?
  • 0 (0 voturi)    
    tot daunator (Joi, 30 aprilie 2009, 17:11)

    Mihaita [anonim]

    tot daunator este si petrolul Romanesc si rafinarea sa apartina Romanilor !
  • 0 (0 voturi)    
    Non sens (Joi, 30 aprilie 2009, 18:29)

    Brainstorm [anonim]

    1) Nabucco nu are si nu va avea gaz de transportat pt ca sursele sunt inexistente;
    2) Independenta energetica a Romaniei a fost anihilata prin privatizarea Petromului.
    3) Pt a'si asigura viitorul energetic Romania trebuie sa promoveze explorarea a zonelor profunde sub campurile existente dar epuizate. Sansa de a gasi HP/HT gas in aceste zone nu este neglijabila.
    4) Pe langa asta trebuie construit un terminal de relichefiere a LNG-ului la Constanta pt ca sursele de aprovizionare in LNG sunt multiple azi in lume (Qatar, Indonezia, Nigeria, Australia,etc)
    • 0 (0 voturi)    
      da... (Vineri, 1 mai 2009, 14:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Brainstorm

      Legat pct 1, ia vezi cum se duc iranienii in Germania sa discute...ei...gaze pt Nabucco...

      De acord cu pct 4, la noile preturi ale gazului a devenit rentabil transportul gazului lichefiat.
  • 0 (0 voturi)    
    Si ce daca! (Vineri, 1 mai 2009, 10:13)

    oarecine [anonim]

    "A murit regele,traiasca regele" S-a schimbat guvernul. A venit unu mic ca prim ministru. Sperante mari. Dar degeaba . NU s-a schimbat nimic, nici macar sensul pe Calea Victoriei (cum zicea tampitul de Dinescu) Atata vreme cat nu vor fi in puscarie criminali ca Iliescu,hoti ca Patriciu,Vantu,Nastase, in tara asta nu va fi bine. Dar vina pentru toate relele o poarta poporul roman caci se complace in mocirla asta.
  • +1 (1 vot)    
    opiniile lui Patriciu (Vineri, 1 mai 2009, 13:13)

    oilman_nv [anonim]

    Patriciu era correct si acum un an (south Stream) si acum (Nabucco). Dace vezi si declaratia re: Sterling, legat de 'expertiza' lui Patriciu si a altora platiti de el apropo de volumele de hidrocarburi in offhsore, e simplu de inteles ca 'opiniile' lui Patriciu sint legate exclusive de interese imediate. Nu i-au iesit jocurile cu rusii - nu-i mai place Gazprom si south stream; are interese cu Sterling - contractele trebuie mentinute (desi cum spunea volumele de hidrocarburi sint reduse ....