Societatile energetice sunt in blocaj financiar. Furnizorii de energie au voie sa cheltuiasca doar 11% din bugetul pe o luna

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2009, 15:39 Economie | Energie

Sectorul energetic incepe sa se confrunte cu mari probleme financiare din cauza crizei economice. Ministrul economiei, Adriean Videanu, a afirmat dupa o sedinta a coalitiei, ca principalii furnizori de energie, printre care si Romgaz, incep sa intre in blocaj financiar. Videanu considera ca trebuie gasite, in doua saptamani, solutii pentru rezolvarea acestei situatii.

Blocajul s-a produs si in urma neaprobarii bugetului de venituri si cheltuieli la majoritatea societatilor energetice. In conditiile in care nu li s-a aprobat bugetul, societatile "au voie sa cheltuiasca doar 11% din bugetul pe o luna", a declarat secretarul de stat din minister, Tudor Serban, potrivit NewsIn. Potrivit secretarului de stat, doar pentru 26 de companii din 100 a fost aprobat bugetul de venituri si cheltuieli. Din cauza neaprobarii bugetelor, sindicalistii din sectorul energetic au organizat in luna mai o serie de proteste, principalele nemultumiri fiind legate de problemele salariale, nerealizarea programelor de investitii si mentenanta si la prejudicierea sigurantei sistemului energetic national.

O alta problema a sectorului energetic este securitatea energetica a Romaniei pe timp de iarna. Din cauza disputelor dintre Rusia si Ucraina nu este exclusa inca o criza a gazelor naturale. In aceste conditii, Guvernul trebuie sa gaseasca solutii pentru stocarea unui volum de gaze echivalent cu intreaga capacitate de stocare a Romaniei, a afirmat Videanu. "Trebuie sa gasim solutii pentru ca Romania sa faca fata unei eventuale crize a gazelor in perioada de iarna. Trebuie sa ne asiguram ca intreaga capacitate de inmagazinare, de 3,015 miliarde metri cubi, este folosita si toata aceasta cantitate va fi inmagazinata, si sa ne asiguram stocuri suficiente de pacura si de carbune", a precizat Videanu.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2378 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    solutie foarte simpla! (Luni, 15 iunie 2009, 15:44)

    Lucian* [utilizator]

    Decapusati-le si eliminati baietii destepti!
    Este greu?

    Nu cred, dar nu se vrea!
    • 0 (0 voturi)    
      care destepti? (Luni, 15 iunie 2009, 16:09)

      Pongo [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      Au eliminat baietii destepti. Nu se vede?
      • +1 (1 vot)    
        Da, (Luni, 15 iunie 2009, 16:31)

        Coco [anonim] i-a raspuns lui Pongo

        Sa inteleg ca au ramas numai smecherii si mafiotii?
      • +1 (1 vot)    
        pe aia nu-i vezi (Luni, 15 iunie 2009, 16:33)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Pongo

        dar ii simti la factura.
        Nu a fost eliminat nici unul!
        • +1 (1 vot)    
          Nu numai ca nu au fost eliminati... (Luni, 15 iunie 2009, 17:14)

          Romulus & Remus [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

          dar o duc foarte bine; daca mai tineti mintea cum sarea la jugulara lui tariceanu intro emisiune TV in 2006 dl presedinte pe chestia lui energy holding si a lui buzaoianu ?
          astazi, dupa 7 luni de la victoria justitiabililor PDL plus PSD, tot oamenii lui buzaoianu sunt la hidro si la termo, pun pariu cu voi ;din doua una ;ori ii are buzaoianu pe TOTI inclusiv pe basescu ( afacerile lui frati-su) cu ceva la mana si deci e cel mai tare om din Romania ,ori a cumparat in carcasa tot ministerul economiei si atunci acesti vidati si videni trebuie sa plece incolonati la DNA ; bravo buzaoianu,felicitari !ai castigat partida
      • +1 (1 vot)    
        Nu a promis Basescu ca rezolva ?? (Luni, 15 iunie 2009, 18:05)

        misu [anonim] i-a raspuns lui Pongo

        imi amintesc cu precizie revolta presedintelui, si promisiunea de a inlatura intermediarii, adica cei care fura profiturile din domeniu, fara sa faca nimic.
        dar probabil s-a luat cu altele si a uitat.
        se fura in continuu si nu este singurul caz...
    • 0 (0 voturi)    
      'baietii destepti' vs. Basescu =3-0 ! forfait (Luni, 15 iunie 2009, 18:17)

      Gore [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      pentru noi e clar cine au invins ! Jokerul Videanu e numai bun de sters urmele plus ca la stilul lui cred ca a luat ceva si la pachet ,doar are experienta SAFI ...
  • +1 (5 voturi)    
    Videanu, urgent demisia! (Luni, 15 iunie 2009, 15:50)

    n-am [utilizator]

    Cred ca e suficient prin ce am trecut noi, bucurestenii, cu un asemenea manager. Este cu totul si cu totul incompetent, dar baiat destept, rasat, vacante pa Cote d'Azur, avere de milioane de euro......
    Propun sa vina la conducerea Ministerului un pesonaj competent, pe care sa-l intereseze mai putin afacerile personale.
    Demisia de onoare!
    In viata , totul se plateste, asa ca dupa ce urci, e musai sa si cobori. Conteaza si cum!
    • -1 (5 voturi)    
      ce nu-ti convine tie? (Luni, 15 iunie 2009, 16:46)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui n-am

      ce daca are bani? ce oricare om in tara asta tre sa fie sarac ca asa vrei tu?

      nu-i mai purta lui de grija ca nu o sa coboare mai bine vezi cum urci tu mai departe.

      cat depsre bucuresti nu mai lua tu cuvantul ca orice om destept din oras a vazut schimbarea, aasa ac videanu a facut treaba in oras, mai lasati-ne cu texte simple de popor nedezvoltat de genul asa spune unu' asa si turma.

      Ia-l pe oprescu sa iti schimbe el orasul, ia uite cate a facut intr-un an e plin de proiecte s-a dezvoltat orasul miraculos de cand cu oprescu....
      • +1 (1 vot)    
        ce, esti fi-su? (Luni, 15 iunie 2009, 17:18)

        n-am [utilizator] i-a raspuns lui razvan

        daca nu esti din "familie", i-ai lustruit pantalonii... de marca1
        Mars si numara bordurile, capitalistule!
        Poate sa faca avere incomensurabila, dar nu pe comisioane, licitatii si smenuri
        Si nu-mi convine, ai dreptate!
      • 0 (0 voturi)    
        ASA ESTE, SA NU CAZI DE PE BORDURA.. (Luni, 15 iunie 2009, 18:10)

        PIETON [anonim] i-a raspuns lui razvan

        jaful de la pmb este evident pentru toti, vezi ca doar borduri s-au pus peste tot.
        se lasa institutiile fara fonduri iar banii se duc in "lucrari" invizibile dar extrem de scumpe, uneori de 5-10 ori mai mult .
        sper ca ai luat su tu un leu sai nu faci munca vaoluntara, adica sa-i tii spatele pe degeaba.
    • +2 (2 voturi)    
      n-au onoare !!! (Luni, 15 iunie 2009, 16:52)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui n-am

      n-au onoare !!!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 15 iunie 2009, 17:08)

      bla [anonim] i-a raspuns lui n-am

      ce personaj competent, pe care sa-l intereseze mai putin afacerile personale? exista asa ceva in Romania zilelor noastre?

      lasand la o parte ironia, chiar m-ar interesa daca ai avea o propunere concreta.
      • 0 (0 voturi)    
        ma gandesc (Luni, 15 iunie 2009, 17:30)

        n-am [utilizator] i-a raspuns lui bla

        serios
        si cum punem in aplicare, fara acordul PDL-ului?
  • +2 (2 voturi)    
    Faliment (Luni, 15 iunie 2009, 16:00)

    Duduveche [anonim]

    Domnilor RO a intrat in faliment demult. Inceputul falimentului s-a numit Catastrofa din decembrie 1989.
    PS-Cind te gindesti ca Basescu ne zicea prin februarie ca totul e OK,...
  • +1 (1 vot)    
    doi tampiti (Luni, 15 iunie 2009, 16:24)

    x [anonim]

    doi cretini amandoi si videanu si serban asta. au reusit in 5 luni sa faca varza tot ce lasase cat de cat in stare de functionare tariceanu...nu ca-l apar, ca si ala ciordea probabil ca si astia...dar sa le bagi in incapacitate de plata pe toate astea din cauza incapacitatii alora sa faca niste bugete si a incapacitatii tale sa le aprobi...auzi cretinoidul de serban...din cauza neaprobarii bugetelor - pai tu de ce dracu esti platit acolo nu sa le aprobi cu viteza luminii? niste tembeli cu acte in regula si hoti cu acte in regula in asteptare
  • +2 (2 voturi)    
    Contradictie (Luni, 15 iunie 2009, 16:50)

    Un Om [anonim]

    Cum sa (nu) dea faliment cand RomGaz ofera angajatilor sai reduceri de 75% din costul sejuririlor din concediu, fara limita maxima a costurior, repectiv 50% reducere pentru membru de familie care nu e angajat al lor. Deci eu daca merg in concediu si sejurul meu costa 1000 euro pe ei ii costa 250 euro iar 750 euro plateste compania. :) . Un om.
    • 0 (0 voturi)    
      ce om? (Luni, 15 iunie 2009, 22:32)

      mediesanul [anonim] i-a raspuns lui Un Om

      mai documenteaza-te,mai sapa ,mai citeste.si daca ai bani angajaza-te la SNGN ROMGAZ SA Medias,
  • +2 (2 voturi)    
    blocaj financiar? (Luni, 15 iunie 2009, 17:02)

    eeeuuuu [utilizator]

    sau liber la jecmanirea populatiei? din cate stiu, mult-trambitatele ieftiniri la carburanti n-au fost agreate de oligopolurile in domeniu de pe piata romaneasca. asa ca, tov videanu a asteptat lamentatiile sefului statului pentru a pretinde ca nu mai are resurese financiare. schema simpla, fumata, dar merge pentru bizonul mioritic, ca pune botul la orice!
  • +1 (3 voturi)    
    altceva e putred aici... (Luni, 15 iunie 2009, 19:07)

    ion roaita [anonim]

    Pana nu se angajeaza un premier strain, ministrii straini, presedinte strain nu se face nimic. Cei care l-au adus pe Carol I la conducerea tarii au stiut care-i treaba cu mentalitatea romanilor....