Petrom a majorat pretul benzinei marti, a cincea scumpire intr-o luna. Pe pietele internationale, pretul petrolului a crescut cu 1,08 dolari

de E.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2009, 9:41 Economie | Energie

De marti, pretul benzinei in reteaua Petrom cunoaste cea de-a cincea scumpire in decurs de o luna, ca urmare a evolutiei cotatiilor internationale la produsele petroliere, potrivit comunicatului companiei. Astfel, pretul de referinta al benzinei creste cu sapte bani pe litru; pretul motorinelor ramane neschimbat.

Astfel, benzina Premium fara plumb costa de marti 3,87 lei/litru, benzina Top Premium fara plumb 99+ a ajuns la 4,2 lei/litru, iar sortimentele OMV Carrera 95 si OMV Carrera se comercializeaza cu 3,97, respectiv 4,6 lei/litru.

Litrul de motorina Top Euro Diesel 5 se vinde in continuare cu 3,67 lei, iar cel de OMV Sprint Diesel cu 3,72 lei. Sortimentul de motorina Euro Diesel 5 se comercializeaza cu 3,54 lei/litru, in timp ce motorina OMV Premium Diesel costa 4 lei.

Preturile Petrom pot varia cu maximum +/-5% fata de preturile de referinta.

Aceasta este cea de-a cincea majorare a preturilor la carburanti efectuata de Petrom in luna iunie. In data de 1 iunie, Petrom a majorat pretul benzinei si al motorinei cu 6 bani/litru, pentru ca in data de 10 iunie preturile de referinta la carburanti sa fie crescute cu un nivel similar. Pretul benzinei a urcat cu 7 bani/litru, iar cel al motorinei cu 6 bani/litru pe 16 iunie, iar pe 22 iunie benzina si motorina au fost scumpite iar, cu sase bani pe litru.

Marti dimineata, pe pietele asiatice, petrolul "light sweet crude", cu livrare in luna august, s-a scumpit cu 1,08 dolari, ajungand la valoarea de 72,57 dolari/baril.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2687 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    pai... (Marţi, 30 iunie 2009, 9:47)

    johndoe [anonim]

    ..cand barilul era 150$ pretul carburantului la pompa era de 4,1 lei...acum cand barilul este 70$ pretul benzinei este de 3.90...sa inteleg ca atunci cand va fi barilul din nou 150$ benzina va fi 5 lei...frumoasa tara..
    • 0 (0 voturi)    
      Ne aliniem cu UE dom'le... (Marţi, 30 iunie 2009, 10:58)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui johndoe

      Trebuie sa fim niste membri model si sa ajungem la nivelul lor....daca nu cu veniturile...macar cu preturile. Doar asa e la noi in tara...nu trebuie sa ne miram. Noroc ca romanu e un om care se adapteaza la orice situatie....ca daca nu...zbura guvernu asta dupa primele 3 luni. Sau poate le-au scazut vanzarile ca e criza...si maresc preturile ca sa compenseze. Oricum ar fi...eu ma gandesc serios sa-mi iau o masina electrica si panouri solare...sper sa nu ma ajunga prea mult.
  • +1 (1 vot)    
    iha iha (Marţi, 30 iunie 2009, 9:55)

    iha iha [anonim]

    uraaaaaa,
    cand petrolul scadea la pret, la noi nu se intampla nimic cu pretul carburantilor, acum cand petrolu' urca de ce nu ma mira ca se scumpesc?!?
    pentru ca traim in romania!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Unde e guvernul??? (Marţi, 30 iunie 2009, 10:07)

    unu [anonim]

    guvernul asta de 2 bani nu spune numic pentru ca-i convine ca creste pretul, deoarece vin mai multi bani la buget. porcilor!!!!! cand era barilul 150 $ era mai ieftina benzina....haideti sa facem greva pentru o zi si sa nu mai cumparam carburan. ce ziceti. purtati discutii in acest sens cu cunoscutii dvs....multumesc...
  • +1 (3 voturi)    
    talharie (Marţi, 30 iunie 2009, 10:10)

    tyty [anonim]

    asta se intampla in tarile bananiere (morcovicole, in cazul nostru) unde opinia publica si societatea civila sunt inexistente. suntemm victimele talharilor omv+boc+basescu, care isi impart prada... si petrolul romanesc pentru care au murit degeaba bunicii nostri...
  • +2 (2 voturi)    
    Teapa la benzina.... asta, pretul la benzina (Marţi, 30 iunie 2009, 10:53)

    Iancu Jianu [anonim]

    Sa le stea in gat, pur si simpu.
    Cum puteti inghiti mizeria petrolistilor????
    Faceti ca suedezii, lasat masinile pe dreapta o saptamana, doua , sase, sa vedeti cum se regleaza pretul conform legii cererii si a ofertei.
    Ne vedem la parastasul de sase saptamani...
    Sa traiti bine !!!
  • +2 (2 voturi)    
    preturi (Marţi, 30 iunie 2009, 10:57)

    persoana [anonim]

    de unde luati preturile astea ca la statiile peco sunt altele, bineinteles ca mai mari.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 30 iunie 2009, 11:59)

      johndoe [anonim] i-a raspuns lui persoana

      asa cum spune si in articol "Preturile Petrom pot varia cu maximum +/-5% fata de preturile de referinta" asta inseamna ca la nicio statie petrom nu va fi 3,87 lei/litru ci undeva in jur de 3.95-4.1
  • +1 (1 vot)    
    pac,pac (Marţi, 30 iunie 2009, 10:59)

    robert [anonim]

    politicieni jegosi: paturiciu,umil boc,mancatori de oase, petrolisti lihniti, cand pretul petrolului era la nivelul minim nu va grabeati sa ieftiniti carburantii de 5 ori pe luna , penalilor!
  • +1 (1 vot)    
    NESIMTITI (Marţi, 30 iunie 2009, 11:11)

    Eu [anonim]

    "ca urmare a evolutiei cotatiilor internationale la produsele petroliere"

    - cotatia de acuma este 50 % din cotatia de acum un an
    - cotatia dolar/ron era 2.31 acum un an si este 2.99 acum
    - rezulta o crestere a cursului cu 29 %

    Concluzie: comparat cu nivelul de curs de acum un an, e ca si cum in loc de 70 de dolari barilul acum am plati 90 dolari/baril

    Rezulta o ieftinire a pretului de achizitie baril de 40% ( 150 raportat la 90)

    Pretul benzinei era 4.15 iar acum este 3.87

    Ieftinirea este de DOAR 7%

    NESIMTITI
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 3 iulie 2009, 4:44)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Parial ai dreptate...inafara de calculele tale mai trebuie sa iei in considerare si acciza care este calculata la cursul euro .
      Daca anul trecut acciza era calculata la un curs de 3.4eur/ron , anul acesta este calculata la 4.2eur/ron.
      Si unde mai pui ca s-a si majorat putin. :)

      In maxim 6 luni o sa platim 5ron/litru de 95
  • +1 (1 vot)    
    azi: (Marţi, 30 iunie 2009, 11:13)

    anonimus [anonim]

    Anunt: am descoperit petrol in curtea casei mele, caut rafinarie, promit pret de dumping la pompa!!
    • +1 (1 vot)    
      maine (Marţi, 30 iunie 2009, 11:47)

      io [anonim] i-a raspuns lui anonimus

      sa-ti duci masina la service, pare ca se scurge niscaiva ulei
  • +1 (1 vot)    
    penali (Marţi, 30 iunie 2009, 11:16)

    dragos [anonim]

    niste jigodii.
    o sa stau cu masina in parcare .daca nu am mai circula sa vad ce-or face.dubleaza pretul ca sa pastreze profitul?
    • +2 (2 voturi)    
      Crezi? (Marţi, 30 iunie 2009, 11:23)

      hehe [anonim] i-a raspuns lui dragos

      I-i doare la pedala ca tu stai sau meri. Sunt destui care sunt obligati sa cumpere.
  • +2 (2 voturi)    
    Scumpire (Marţi, 30 iunie 2009, 11:26)

    benzinaru [anonim]

    Preturile de pe pietele straine nu au nici o legatura cu pretul la noi in tara. Aici nu platim costul benzinei ci cat vor niste mafioti sa mai incaseze de pe spinarea noastra.
    Tara este este prea "cuminte" (a se citi proasta) sa taca si sa lase hotii astia sa ne vanda benzina cea mai scumpa din lume, in conditiile in care pretul petrolului scadea drastic in toata lumea.
    Vai de oamenii care se lasa condusi de aceasta mafie si acesti hoti
  • 0 (0 voturi)    
    jegosi (Marţi, 30 iunie 2009, 11:33)

    horea [anonim]

    ma tot gandesc oare lacomia are o limita????
  • +2 (2 voturi)    
    Benzina vs motorina. (Marţi, 30 iunie 2009, 11:49)

    AlinN [anonim]

    Intr-o vreme motorina era mult mai ieftina decat benzina. 95% dintre consumatori cereau insa benzina. Au aparut masinile pe motorina. Imediat ce numarul consumatorilor de motorina a fost mai mare decat consumatorii de benzina "ne-am aliniat" dintr-un motiv sau altul si brusc motorina avea acelasi pret ca benzina.
    Acum vreo 2 zile a aparut nu stiu ce studiu in care se arata ca romanii prefera in proportie de 70% masini pe benzina.
    2 zile mai tarziu pretul benzinei creste. Motorina ramane la acelasi pret.
  • +1 (1 vot)    
    Atentia la mine, va rog.... (Marţi, 30 iunie 2009, 14:31)

    WISEMAN [anonim]

    Dragi cititori, umili consumatori de benzina si platitori de zeci si sute de taxe,

    Reiterez urmatorul fapt, care, cu SIGURANTA ar avea un EFECT.

    Este lesne de inteles ca preturile la pompa, cresc dupa cum vrea muschiul buzunarului lu' nenea pettrolistul x sau y, de unde si statul isi trage felia, mai ales ca vin si alegerile si trebe dom'le bani de campanii.

    Revin la ideea de baza. Poate ca nu toti ne vom putea abtine macar o saptamana sa nu mai alimentam,iar cand spun TOTI atunci TOTI trebuie sa fie, pentru ca altfel, efectul este zero.


    O singura saptamana de nealimentat masina, raportat la cateva milioane de oameni, reiese o pierdere considerabila pt nenea petrolistul care va fi nevoit sa isi refaca calculele. E posibil sa scumpeasca din nou, sa isi recupereze gaura, dar daca repetam si noi experimentul.....guess what ? Va mai avea tupeul nesimtit sa mareasca dupa cum i se scoala si apoi sa vada ca lumea nu vrea sa mai cumpere si ramane cu buzitele umflate?

    Este SINGURA metoda de a protesta fata de marirea absolut aberanta si ametitoare a preturilor la carburanti. Poate ca e timpul sa nu va mai lamentati si sa dati vorba printre prieteni...cati mai multi prieteni, ca in perioada 13 iulie-18 iulie, nimeni, dar absolut NIMENI sa nu se mai atinga de pompe...nici macar pt un litru de benzina. 5 zile de pustietate prin benzinarii, la nivel national, va fi cu siguranta un semnal pe crae petrolistii il vor receptiona din plin.

    Deci, ne mobilizam si noi mai cu talent ? Banul e la noi,iar aia vor banii nostri. Chiar suntem bataia lor de joc? Chiar nu contam nici cat negru sub unghie decat atunci atunci cand e vorba sa le dam bani?


    Hai sa incercam asta cu TOTII, daca intr-adevar sunteti nemultumiti. Daca ne plangem ca niste tate unii altora fara s aintreprindem nimic in acest sens, nu vom rezolva nimic niciodata. Raspanditi aceasta informatie, faceti-o publica, sa boicotam pompele benzinarilor nesimtiti in perioada 13-18 IULIE. Cu TOTII !!! E prea greu?
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Marţi, 30 iunie 2009, 14:44)

      just a man [anonim] i-a raspuns lui WISEMAN

      Subscriu la cele de mai sus. Sunt oare singurul care este de acord cu WISEMAN? E o intrebare retorica...
      • 0 (0 voturi)    
        de acord si eu (Marţi, 30 iunie 2009, 16:42)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui just a man

        si eu sunt de acord, dar oare o sa reusim sa facem asta? sa nu uitam ca suntem romani....
      • 0 (0 voturi)    
        subscriu si eu,buna initiativa (Marţi, 30 iunie 2009, 16:58)

        HOREA [anonim] i-a raspuns lui just a man

        OK!
    • 0 (0 voturi)    
      degeaba (Vineri, 3 iulie 2009, 4:48)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui WISEMAN

      Daca nu pui saptamana asta beniza, o sa pui saptamana viitoare mai mult.
      Deci nu e nici o combinatie.

      Ar fi intr-adevar ceva daca am mai renunta la masini ..sau macar sa mai rarim drumurile cu masina
  • 0 (0 voturi)    
    Subscriu partial (Marţi, 30 iunie 2009, 17:29)

    George [anonim]

    Pentru ca eu am mai mlte masini cu care duc angajatii la munca, timp de o luna o sa ii inghesui pe toti intr-una singura (cu consumul cel mai mic).
    Sper ca si ceilalti vor face la fel.
    Si in saptamana aia nu mai alimentez deloc. Poate le dau si concediu si mai stau si eu acasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Subscriu si eu la protest (Marţi, 30 iunie 2009, 19:21)

    Andrei [anonim]

    Si totusi, de-ar fi mai ietine masinile electrice...
    Am totusi incredere in japonezi ca se vor perfectiona.