Petrom a scumpit motorina cu patru bani pe litru

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 20 august 2009, 12:42 Economie | Energie

Petrom a scumpit joi motorina comercializata in reteaua proprie cu patru bani pe litru, ca urmare a evolutiei cotatiilor internationale la produse petroliere, a anuntat compania. Ultima modificare a preturilor carburantilor in reteaua Petrom a avut loc in data de 11 august, cand pretul benzinei si al motorinei a fost majorat cu trei bani.

Sortimentul Top Euro Diesel 5 / Top Nordic Diesel se vinde incepand de joi cu 3,73 lei, iar cel de OMV Sprint Diesel cu 3,78 lei. Motorina Euro Diesel 5 se comercializeaza cu 3,57 lei pe litru, in timp ce motorina OMV Alpin Diesel costa 4,06 lei.

Pretul benzinei a ramas nemodificat. Astfel, benzina Premium fara plumb costa 3,83 lei pe litru, benzina Top Premium fara plumb 99+ se vinde cu 4,2 lei pe litru, iar sortimentele OMV Carrera 95 si OMV Carrera 100 se comercializeaza cu 3,97 lei pe litru, respectiv 4,6 lei pe litru.

Preturile carburantilor Petrom pot varia, la pompa, cu cel mult 5%, in plus sau in minus, fata de valorile de referinta. 


Citeste mai multe despre   






















1013 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Fara numaaarrr (Joi, 20 august 2009, 13:34)

    alexq [anonim]

    De la nasu mare, fara numar, scumpire la toata lumeaaaaaaaa.. :))

    Ce imi place haosul din tara asta. Fiecare face ce vrea,iar statul sta si se uita,pentru ca nu poate face nimic, pentru ca s-a furat si s-a vandut absolut totul din tara asta. In cativa ani, situatia va scapa total de sub control. Oricum, razboiul e aproape :P
  • 0 (0 voturi)    
    da,da (Joi, 20 august 2009, 14:06)

    anonim [anonim]

    Va fi sfarsitul lumii cu siguranta.
  • 0 (0 voturi)    
    pierderi (Joi, 20 august 2009, 14:06)

    GAZU UNDE-I GAZU [anonim]

    pierderi aveti, pierderi veti avea.......falimentul scrie pe voi.......nu mai sunt atatia prosti sa cumpere de la voi...smenarilor!!!
  • +1 (1 vot)    
    Solicitam investigare (Joi, 20 august 2009, 14:30)

    radu [anonim]

    Suntem aproape de varful de anul trecut, doar ca atunci pretul petrolului se stie unde a ajuns. Dorim explicatii concrete asupra acestei probleme prin corelatie cu preturile de anul trecut.
    Sau cineva doreste profit mare cu orice pret, si atunci daca vinzi mai putin nu ramane decat sa CRESTI pretul, ca fra... oricum nu are cum sa cumpere din alta parte.
  • 0 (0 voturi)    
    Banii si iar banii (Joi, 20 august 2009, 15:02)

    Lucian [anonim]

    Petrom e in pierdere de la inceputul anului. Asta e singura varianta de a mai reduce din ele.Stati ca acum este bine, sa vedeti dupa alegeri
  • 0 (0 voturi)    
    Mafiutii produselor petroliere (Joi, 20 august 2009, 15:10)

    doc [anonim]

    minciuni !!!
    benzina fara plumb s-a scumpit de la 3.78 la 39.1 cu mult mai mult de 3 bani. astia nu stiu nici matematica, imi inchipui ce calcule fac.
    mai are un pic si se intoarce la preturile cind barilul era 150 dolari iar acum e 70 dolari si in plus nu mai este nici cerere. niste banditi
  • 0 (0 voturi)    
    pretul real (Joi, 20 august 2009, 15:21)

    locke [anonim]

    care este totusi pretul real la pompa?
    pentru ca daca petrom a declarat un pret de 3.57.pentru motorina euro diesel 5.ca referinta ,de ce sunt benzinarii unde pretul ajunge la 3.8 si de ce in majoritatea benzinariilor petrom pretul e undeva pe la 3.65- 3.67, sau era pana la aceasta scumpire.
    Adica eu nu cred ca daca ies acu pe strada gasesc o benzinarie petrom cu un pret de 3.57 ron/litru...ci undevq pe lq 3.75 probabil. Asa ca..sincer care este rolul qcestui pret de referinta cand toate benzinariile vand mai scump?
    Eu sunt mai greu de cap si nu inteleg. Multumesc pentru o explicatie.