Petrom ieftineste joi motorina cu 3 bani/litru, pentru a doua oara in aceasta saptamana

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2009, 14:13 Economie | Energie

Petrom a redus joi pretul motorinei, cu 3 bani/litru, pentru a doua oara in acesta saptamana, a anuntat compania petroliera. Preturile de referinta la combustibilii comercializati in reteaua proprie au mai fost reduse in urma cu o zi, cu 6 bani/litru in cazul benzinelor, si cu 3 bani/litru pe cel al motorinelor.

Astfel, incepand de joi, ora 12:00, sortimentul Top Euro Diesel 5 / Top Nordic Diesel va costa 3,67 lei/litru, litrul de motorina OMV Sprint Diesel ajunge la 3,72 lei, sortimentul de motorina Euro Diesel 5 se va vinde cu 3,51 lei/litru, in timp ce motorina OMV Alpin Diesel se va comercializa cu 4 lei/litru.

In cazul benzinei, raman valabile preturile anuntate miercuri, cand acestea au fost reduse cu 6 bani/litru.

Astfel, un litru de benzina Premium fara plumb costa 3,77 lei pe litru, iar sortimentul Top premium fara plumb are un pret de 4,14 lei pe litru. Gamele OMV Carrera 95 si OMV Carrera 100 sunt comercializate cu 3,91 lei/litru, respectiv 4,54 lei/litru.

Compania Petrom este detinuta de Grupul OMV din Austria.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

699 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    nu sunt preturile reale (Joi, 3 septembrie 2009, 14:57)

    adi [anonim]

    am pus motorina Euro diesel 5 si a costat 3.69 lei/l nu 3.51 lei- petrom razvad-langa targoviste acum 3 ore
    • -2 (2 voturi)    
      preturi (Joi, 3 septembrie 2009, 20:00)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui adi

      ..nici tu nu esti real... daca pana la varsta asta n-ai invatat ce si cum e cu preturile astea... cara-te de aici, ne ocupi timpu' de pomana... poti sa semnalezi lucruri adevarate, apa in benzina, cozi nejustificate din cauza baietilor de prin statii... da nu te face de ras ca esti habarnist...
  • +1 (1 vot)    
    Ai dreptate ca sunt diferente de pret la pompa... (Joi, 3 septembrie 2009, 15:27)

    Gigi [anonim]

    ... insa daca intri pe site-ul lor vei vedea ca desi pretul lor oficial este 3.51, cei din teritoriu pot avea o diferenta de pret de +-5% in functie de locatie si preturile concurentei. Bineinteles ca eu am vazut diferenta numai in plus... :)
    • -2 (2 voturi)    
      preturi 2 (Joi, 3 septembrie 2009, 20:09)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      ..alt habarnist... pai bai omule , nu trebuie sa castige si omul de la statie ceva ??? cum crezi tu, preferi sa te fure -minta ?? e perfect legal, moral, si nu ingrasa... n-ai invatat inca nimic din economia de piata , nu prea sti pe ce lume traiesti... nu ne supara si tu , avem altele mai grele pe cap... ia-ti galetusa si fugi la nisip... (mai sunt si alte amanunte, da pentru asemenea cititori...)
  • +1 (1 vot)    
    3,51 ???? (Joi, 3 septembrie 2009, 15:44)

    X [anonim]

    cred ca glumiti. de dimineata, la Petrom - Brasov ( Bartolomeu ) motorina euro 5 era 3,71. Dupa ieftinire va fi 3,68.
  • -1 (1 vot)    
    mda (Joi, 3 septembrie 2009, 15:48)

    aha [anonim]

    majoritatea statiilor Petrom (atentie nu PetromV) sunt administrate in sistem franciza... si fiecare patron isi pune adaosul.

    Eu am in oras 2 statii Petrom la 2km distanta una de alta, si la una benzina premium e 3.8, iar la alta e 3.9,

    iar motorina diesel euro5 e 3.66 la una si 3.78 la alta.... deci nu mai comentati aiurea :-)
  • +1 (1 vot)    
    Atentie! (Joi, 3 septembrie 2009, 19:13)

    Vizitiul [utilizator]

    Se refera la ieftinirea apei de ploaie :) Bafta!