VIDEO Fred Kempe, presedintele Consiliului Atlantic al SUA: Cred ca Romania detine acea forta constructiva care sa adune laolalta tarile din regiune pentru a conlucra in domeniul energetic

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2009, 18:04 Economie | Energie

Fred Kempe, presedintele Consiliului Atlantic al Statelor Unite, a declarat pentru HotNews.ro ca Romania va incepe sa cantareasca din ce in ce mai mult in deciziile pe care UE si NATO le vor lua in ceea ce priveste sectorul energetic. Kempe a mai spus ca Nabucco poate deveni un proiect de succes. "Eu cred ca acest proiect de conducta este un mix intre politica si comert. Mai precis, are acest proiect o justificare economica, si daca  da, este fezabil si din punct de vedere politic?", a precizat Kempe.



Proiectul Nabucco, in care este implicata si Romania, este sprijinit de Uniunea Europeana, ca o solutie alternativa la resursele energetice rusesti. In paralel, Moscova isi propune sa dezvolte impreuna cu Italia proiectul South Stream, vazut ca un concurent pentru Nabucco. Prin  Nabucco urmeaza sa fie aduse gaze din Marea Caspica si din Orientul Mijlociu catre Europa. Declaratia semnata de UE si tarile caspice prevede si infiintarea unei Corporatii pentru Dezvoltare in zona Caspica care se va ocupa de achizitionarea gazului la nivel european.

Costurile proiectului sunt estimate la 7,9 miliarde de euro, dar modul de finantare ridica multe semne de intrebare. Criza financiara a ingreunat si mai mult procesul de atragere a investitorilor. Dupa nenumarate amanari, demararea lucrarilor este prevazuta pentru 2011, primele livrari de gaz fiind asteptate in 2015.

Kempe: Cred ca relatiile dintre SUA si Rusia se vor imbunatati intr-un an

Acesta mai considera ca in ceea ce priveste viitorul economiei mondiale, nu poate fi exclusa Rusia. De asemenea, relatiile dintre Statele Unite si Rusia se vor imbunatati intr-un an. Aceste declaratii au fost facute cu ocazia primei editii a Forumului energetic si Economic Marea Neagra care a fost organizat la Bucuresti.


Citeste mai multe despre   






















717 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Rusia (Vineri, 9 octombrie 2009, 18:46)

    M Andrei Iulian [anonim]

    Presupun ca toate sagetiile indica faptul ca Rusia v-a fi asimilata sau izolata.
  • -1 (3 voturi)    
    hahaha (Vineri, 9 octombrie 2009, 19:02)

    ro [anonim]

    nu pot zice decat: ha ha ha :)))))))), sa ma prabusesc de ras si nu alta....cine? Romania? :)))
  • -1 (3 voturi)    
    forta extraordinara (Vineri, 9 octombrie 2009, 19:27)

    srt [utilizator]

    "Cred ca Romania detine acea forta constructiva care sa adune laolalta tarile din regiune"

    Romania n-are forta necesara nici sa tina propriul guvern impreuna iar tipul asta vorbeste de mai multe?

    E buna poanta in orice caz.
  • 0 (4 voturi)    
    Mai, sa fie... (Vineri, 9 octombrie 2009, 19:45)

    Batranul rege Lear [anonim]

    Parca lacheii cardasiei PSD/PNL tipau pe la toate televiziunile si pe forum-uri ca presedintele Basescu nu mai este bagat in seama de nimeni. Nu mai este presedintele Basescu presedinete si nu am aflat si noi?
    • -2 (4 voturi)    
      chiar orbi oare? (Vineri, 9 octombrie 2009, 20:03)

      ro [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      n-am nici o problema ca oricine sa isi exprime opiniile (care sa reflecte realitatea sau sa fie argumentate) insa este de notorietate ca pd-ul a guvernat in hora zamabareata cu fsn-ul; eu nu pot intelege de ce o mai dati intruna cu pnl-ul in cardasie cu fsn-ul cand pd-ul cand guvernul boc1 a reprezentat reunirea fsn la 20 de ani?
      • +2 (2 voturi)    
        Chiar vrei sa-mi jignesti inteligenta.... (Vineri, 9 octombrie 2009, 21:03)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui ro

        sau ma crezi tampit si orb? Ma confunzi cu tine, probabil. Este mai mult decat evident si o notorietate de cal putin 7 ani ca exista o cardasie intre PSD si PNL, mosita de javrele |Hrebenciuc si Bogdan Olteanu, sub privirile protectoare ale lui Iliescu si Patriciu. Si nu sunt nuami eu care vede asta, ci o tara intreaga. Evident, in afara lacheilor si prostituatelor lui Vanghelie si Patriciu, trimise pe forum-uri sa minta, sa dezinformeze si sa manipuleze. Pierdeti vremea, foarte curand va vor pedepsi romanii din nou, asa cum meritati!
  • -2 (2 voturi)    
    Bevutura (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 1:40)

    HESS [anonim]

    Asta cred ca isi bate joc de noi.
    Romania nu e in stare sa faca nici cel mai mic efort pt romanii care muncesc afara si trimit lovele la greu.Dinpotriva ii f...ut cum pot mai bine.Iar pe cei din tara nu mai stiu cum sa-.i apese cu taxe si biruri.
    Romania nu e in stare sa traga o basine fasaita .
    Oare si asta e ca acei romani care cred ca romania e raiul pe pamant si va avea o misiune Dumnezeiasca si aici e gradina maici domnului si buricul pamantului.Romania e la un pas de colaps de adevarata revolutie.Atunci da .,poate va uni hot cu hot si la streang cu fanfara.