Ministerul Economiei confirma ca Moscova este interesata de Romgaz, insa nu exista motive de privatizare

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2009, 15:52 Economie | Energie

Compania Romgaz se afla in atentia grupului rus Gazprom de mai multi ani. De altfel, si-au manifestat intentia de a participa la o eventuala privatizare a producatorului roman de gaze inca din 2006. Gazprom a transmis semnale privind dorinta de a prelua Romgaz chiar si dupa celebra sedinta CSAT din noiembrie 2006 cand au fost amanate privatizarile in sistemul energetic. In ciuda intereselor manifestate de Moscova, actuala guvernare vrea ca Romgaz sa ramana la stat. "Daca noi vrem sa investim in Marea Neagra nu avem cu cine decat cu Romgaz", a declarat pentru HotNews.ro, Tudor Serban, secretar de stat in Ministerul Economiei. Acesta a mai spus ca rusii vor anunta "direct" faptul ca vor ca South Stream sa treaca prin Romania.

Romgaz a obtinut, in vara acestui an, din partea Agentiei Nationale pentru Resurse Minerale permisul de prospectiune pentru platoul continental al Marii Negre. In plus, Romgaz a inceput sa desfasoare operatiuni externe, avand discutii in Turkmenistan, Azerbaidjan si Iraq, pentru identificarea de terenuri si pentru exploatarea acestora.

"Gazprom cunoaste destul de bine Romania. Si-au manifestat interese peste tot unde sunt companii de gaze. Dar, oricum Moscova este interesata de capacitatea noastra de a fi independenti, de capacitatea noastra de a produce gaze", a spus Tudor Serban referitor la intentia Gazprom de a prelua Romgaz. In opinia acestuia, Romgaz poate fi privatizata, insa nu exista motive pentru vanzarea acestei companii energetice. "Romgaz este un echilibru, la ora actuala, in ceea ce priveste siguranta energetica. Nu sunt motive de privatizare", a mai spus secretarul de stat in Ministerul Economiei. Acesta a precizat ca rusii de la Gazprom sunt interesati in continuare de o colaborare cu Romania in privinta depozitarii gazelor. Dupa o vizita intreprinsa, in luna mai, de ministerul roman al economiei in Rusia, a fost semnat primul acord de dupa 1989, de colaborare directa intre producatorul national de gaze Romgaz si Gazprom. Acest lucru prevede identificarea tuturor posibilitatilor de colaborare intre Romgaz si Gazprom, inclusiv infiintarea unei societati mixte cu participare 50% Romgaz si 50% Gazprom in vederea dezvoltarii depozitului de gaze de la Margineni.

Tudor Serban: Trecerea South Stream prin Romania este un lucru cert. Urmeaza ca rusii sa o spuna direct

Relatia cu Moscova in domeniul gazelor pare sa fie mai stransa decat atat. Tudor Serban intareste declaratia ministrului economiei Adriean Videanu, potrivit careia conducta de gaze South Stream ar urma sa treaca prin Romania, fiind cea mai fezabila varianta. "Este un lucru cert. Este o varianta pentru South Stream. Urmeaza ca rusii sa o spuna direct. Noi nu ne-am exprimat inca in aceasta privinta", a afirmat Tudor Serban.

In ceea ce priveste privatizarea Transgaz si Transelectrica, Tudor Serban considera ca ar fi "cea mai mare prostie". "In niciun caz nu pot fi privatizate retelele de transport. Este cea mai mare prostie, de ele depinzand securitatea energetica nationala", a spus Serban. Pe 24 octombrie, presedintele Traian Basescu a declarat ca Sorin Ovidiu Vantu, Dinu Patriciu si Dan Voiculescu doresc o noua perioada de 'liniste', pentru a putea pune mana pe companii precum Posta Romana, Romgaz, Transgaz, Conpet sau Oil Terminal.

Privatizarea Romgaz si interesul rusilor

Autoritatile romane au incercat sa scoata Romgaz la privatizare. Demersurile au fost facute de fostul ministru al economiei si comertului, Codrut Seres, in 2005. Grupul Gazprom s-a aratat, la scurt timp, interesat sa participe la privatizare. Insa, in urma unei sedinte CSAT, ideea privatizarii a fost abandonata pana la conturarea unei strategii a Romaniei in domeniul energetic.

Noiembrie 2005. Un consortiu format din companiile Credit Suisse First Boston (CSFB), Linklaters si FRAI a castigat procesul de selectie a consultantului statului pentru privatizarea Romgaz Medias. CSFB a a consiliat statul si la privatizarea Petrom, Distrigaz Nord si Distrigaz Sud.

Mai 2006. Gazprom a anuntat ca vrea sa intre in cursa pentru privatizarea Romgaz, in cadrul unei intalniri avute cu ministrul roman al Economiei, Codrut Seres. "Suntem interesati de compania Romgaz. Suntem gata sa intram in cursa respectand regulile stabilite de Guvern. Daca va fi o licitatie vom participa la aceasta. Asteptam cu nerabdare sa fie publicate conditiile de participare", a spus Alexander Medvedev, directorul adjunct al companiei ruse.  

Noiembrie 2006. Presedintele Traian Basescu a convocat o sedinta CSAT unde s-a decis suspendarea privatizarii companiilor din energie cel putin pana la momentul finalizarii noii strategii de politica energetica.  Astfel vanzarea societatilor Electrica Muntenia Nord, Electrica Transilvania Sud si Transilvania Nord precum si Romgaz a fost blocata. Atunci, Basescu a spus ca s-au facut erori in ceea ce priveste garantarea securitatii energetice a populatiei. “Cea mai importanta concluzie a fost ca asemenea erori nu trebuie sa se mai repete. In opinia mea, exista responsabilitati si erori in contractele de privatizare, inclusiv in cel de privatizare a Petrom, exista erori de viziune, iar noua strategie trebuie sa ne dea solutii pentru ca Romania sa-si creasca gradul de independenta energetica”, a declarat presedintele dupa sedinta CSAT.

Noiembrie 2007. Gazprom isi manifesta din nou intentia de a cumpara Romgaz. "Gazprom intentioneaza sa participe la apropiata privatizare a companiei Romgaz, de extractie a gazelor", se arata intr-un comunicat al Ministerului rus al Tehnologiei Informatice si Comunicatiilor. Informatia a aparut in urma intalnirii dintre fostului ministru al Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, si ministrul rus al Telecomunicatiilor, Leonard Raiman.

Februarie 2008. Omul de afaceri Dinu Patriciu a cerut privatizarea celor 200 de licente detinute de compania Romgaz. Patriciu a declarat intr-un interviu acordat HotNews.ro ca statul este un prost manager si ca Romgaz ar trebui desfiintat. In replica, oficialii de la Romgaz au spus ca omul de afaceri s-a aratat interesat de depozitul de la Margineni.  

Romgaz, o companie de 2,7 miliarde euro

Romgaz este o societate pe actiuni de interes national, fiind una dintre cele mai valoroase companii de stat, a doua dupa Hidroelectrica, potrivit Top100 al celor mai valoroase companii din Romania. Valoarea companiei Romgaz este estimata la 2,739 miliarde euro. Actionarul majoritar al Romgaz este Ministerul Economiei, care detine 85,01% din actiuni, iar restul de 14,99% din actiuni apartine Fondului Proprietatea. Romgaz a avut in 2008 un profit net de 537,29 milioane lei si o cifra de afaceri de 3,280 miliarde lei.


Citeste mai multe despre   






















3603 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Vai vai (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:55)

    Dan.m [utilizator]

    Daca iese Prostanacu presedinte s-a privatizat si Gazrom... cu patriciu si vintu in spate numarandu-si banii.
    • 0 (0 voturi)    
      interes rusesc (Luni, 30 noiembrie 2009, 20:04)

      asa este [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      Garantat 100%.Nabuco pa si pu...South strea sa traiasca....Iar o sa ma salute stweardesele la avion cu Dazvidania
  • +10 (10 voturi)    
    Geoana a fost la Moscova (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:58)

    denvarel [utilizator]

    sa normalizeze relatiile cu USSR. Adica sa le aduca la normalul din 1980 cad faceam exporturi de mancare si produse industriale in USSR pe nimik. Noi munceam ca sa aiba Moscova de mancare!!!
  • +9 (9 voturi)    
    E na? (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:59)

    Mathilda [anonim]

    Pe bune Moscova este interesata de Romgaz? Nu cred domnule ... Bine ca nu snt motive de privatizare... Dar, dl Geoana, ce credeti o sa gaseasca rechinii d-voastra motive de privatizare dupa ce le-ati asigura ca Presedinte linistea necesara , caci in stresul asta marinaresc, nu prea pot !
    • 0 (2 voturi)    
      ROMGAZ (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:56)

      sergplam [anonim] i-a raspuns lui Mathilda

      Cine mai crede in chestiile astea? Chiar nu va dati seama ca atunci cand apar chestii de genul: ROMgaz, ROMpetrol etc. nu ne intreaba pe noi muritorul de rand nimeni?
  • +10 (10 voturi)    
    Scopul vizitei lui Geoana!!! (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:01)

    clarinita [utilizator]

    Mai porcusor de geoneea..de aia ai fost mai in rusia?? sa faci ploile pt patriciu si vantu in legatura cu romgazul??
  • +10 (10 voturi)    
    ca sa vezi (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:02)

    fl1 [anonim]

    Pana la urma are si Basescu dreptatea lui cand zice ca nu degeaba s-a dus Geoana la Moscova.
  • +8 (8 voturi)    
    o chestiune de timp! (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:02)

    miha3lla_ [anonim]

    Exact ce ne spunea domnul Boc,semnalele deja exista.Rusii sunt interesati de privatizarea Romgaz.Sub guvernarea lui Geona aceasta dorinta a rusilor va deveni realitate.Cunoastem vizitele secrete le lui Mircea Geoana in Rusia,e doat o chestiune de timp!
  • +7 (7 voturi)    
    GIOANA DE CACAO (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:08)

    Van Ghele [anonim]

    Aaaaaaasa care va sa zica Gionelule.....mizerabile
  • -3 (5 voturi)    
    viziune (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:11)

    Bogdan [anonim]

    cred ca se omite cu buna stiinta si se interpreteaza rau voit ideea lui Patriciu de a scoate la vanzare o parte din licentele detinute de Romgaz. Acesta a spus ca prin aceasta masura se pot atrage investitii in Romania, eventual de a crea depozite subternare...de a deveni "un robinet" al gazului in drum spre europa.
    Mai exact, gazele din rusia vor fi magazinate in perioada de vara, cand consumul si pretul acestora este scazut, si se scot la vanzare iarna, in alte conditii de piata - a se vedea rolul ucrainei in tranzitul gazelor catre europa.
    Nu cred ca statul sau Romgaz au capacitatea financiara de a transforma aceste perimetre secate de gaze in depozite subterane....tinand cont ca gazele interne sunt estimate pt urmatorii 30 ani si continua sa scada...ce se va intampla atunci?...o sa stam cu mana intinsa la rusi..si eventual o sa intepam conductele care vor trece prin romania?

    dar ce sa ceri de la niste oameni ca nu vor reusi niciodata sa depaseasca statutul de functionari...vrei leadership si viziune?
  • +10 (10 voturi)    
    Geoana si poporul rus / linistea ne-a adus (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:14)

    cet23 [anonim]

    Romanii din toate tarile, uniti-va! Si votati-l pe Geoana!

    Ideea e simpla! Gazprom-ul, compania mamut din tara "vecina si pretena", mama Rusia, va fi proprietarul Romgaz. Dar nu direct. Intai Romgazul se va vinde lui Patriciu pe bani marunti, dupa care Patriciul il va vinde Gazprom-ului, pe bani seriosi.
    Toata lumea va fi multumita: noi romanii vom fi fericiti ca am scapat tara de un dictator feroce, Basescu, si ca in sfarsit avem liniste deplina, Rusia ca si-a extins afacerile iar nenea patriciu ne va da lectii de cat e el de bun capitalist si ce bine ii merge mintea!
    • +4 (4 voturi)    
      eu (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:58)

      subscriu, perfect adevarat!!!!!!!!!!!! [anonim] i-a raspuns lui cet23

      foarte bine zis, mi-ai luat vorbele de gura stimate :-)

      daca ar gandi toti ca tine, am fi fost cot la cot cu nemtii si americanii...

      pacat ca sunt prosti romanii, si ne manipuleaza cu facaturi de 2 lei in photoshop, si punem botul la orice propaganda media de-a lu vantu si voiculescu.

      romani din toate colturile, inchideti televezioarele si priviti pe geam...

      suntem lasati sa murim de foame, in timp ce jigodii ca patriciu, voiculescu si vantu traiesc pe picior mare.
      • 0 (0 voturi)    
        despre TV (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:15)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui subscriu, perfect adevarat!!!!!!!!!!!!

        Mersi de aprecieri.
        Cat despre inchiderea televizorului, alegerea mea personala (nu indemn pe nimeni sa faca la fel, fiecare face ce vrea), este ca incepand de azi, pentru mine Realitatea si Antenele nu mai exista!
        Din fericire oferta TV e bogata, am de unde alege! Am urmarit in ultimile saptamani frecvent Realitatea, cumva ma amuza cat de partinitori erau in timp ce isi sustineau asa-zisa neutralitate. Iar Dinescu, in psihoza lui anti-Basescu era si el amuzant, intr-un fel.
        Dar de azi gata! Mi-e destul! Daca vreau umor, ma uit la grupul "Voua" sau la "Vacanta Mare". Daca vreau stiri, consult mai multe surse! Dar nu Realitatea sau Antenele!
        In linistea promisa de geoana sau nu, am dreptul asta!
  • +7 (7 voturi)    
    probabil ca (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:14)

    polka [anonim]

    patriciu a pus ochii si pe asta..inca unul din motivele pentru care se agita...dar e cam scump, dom'le, trebuie sa coste mai putin, ca la valoarea dlui patriciu trebuie si un profit pe masura! votati psd si nu vom mai avea nicio companie romaneasca..toate vor fi vandute pe nimic!
    • +3 (3 voturi)    
      Da, dar castigam ceva "de pret" (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:46)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui polka

      Castigam "linistea", dar din pacate e vorba de linistea aceea mormantala si rece promisa de coalitia Anti.

      Ultima secure in teasta acestui popor ar putea fi o noua guvernare pesedista.
  • +8 (8 voturi)    
    Va multumim (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:16)

    insomar [anonim]

    Va multumim din suflet domnule "Prostanac" pentru efortul dumneavoastra de a ne aduce Lumina de la rasarit atat de aproape
  • +4 (4 voturi)    
    nu geoana! (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:25)

    anani [anonim]

    cum li se mai scurg ochii si se invartoseaza poftele in alde patriciu, vantu, voiculescu cand stiu ca exista un romgaz, o posta, o salina...vai de noi...
  • +3 (3 voturi)    
    TRADARE (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:25)

    GORE [anonim]

    romanii sa ia aminte!!!

    contracandidatul lui basescu nu este mircea geoana. este un alt pacepa, in varianta noua.
    acum tradarea este spre est!!!

    somn usor popor roman!!!
  • -2 (4 voturi)    
    . (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:26)

    Ivanu [utilizator]

    Membrii PDL au ajuns la sediul de campanie si in timp ce isi mananca sandwich-ul expirat baga comentarii la greu pe hotnews. Propun redactiei sa fie afisate si IP-urile utilizatorilor care posteaza, in felul asta vom vedea si noi cand e echipa PSD, cand PDL, cand PNL la butoanele comentariilor.
  • +4 (4 voturi)    
    se stie ca domintia economica (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:44)

    yellowdog [utilizator]

    este mult mai eficienta decat o dominatie teritoriala. Vasalitatea Romaniei fata de rusi este in plina campanie, varful vizibil fiind doar aceasta marioneta geonel. De asemenea pt rusi putem sa fim calul troian in UE. A vota geonel e chiar un act de iresponsabilitate, bine daca nu te consideri pro-sovietic.
  • +4 (4 voturi)    
    NU NE VINDEM TARA!? (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:49)

    Gabi [anonim]

    Si cand te gandesti, ca atunci cand a venit la putere aceasta haita de cacialmisti, strigau in gura mare: Nu ne vindem tara! Acum vedem pentru cine au pastrat-o! Ne-o confirma lipsa totala transparentei, secretomania de sorginte comunista, inca nu sa publicat ce anume exact sa discutat. Afirmatii generice fara continut: "imbunatatirea relatiilor","nu a facut nimic in desavantajul tarii", dar concret si exact ce a propus, ce a convenit, tacere totala!
  • -1 (1 vot)    
    Si daca l-am privatiza ce? (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:09)

    gigi [anonim]

    e mai bine sa-l tinem asa?
    Baietii destepti se infrupta de acolo oricum.
    Cel mai scump gaz din Europa il platim oricum.

    Petrom, cand era la stat genera pierderi anule de zeci de milioane de euro.
    Acum e la austrieci si genereaza profit din care mai castiga si statul roman ceva.
    Ce e rau in asta?

    Un partid cu adevarat de dreapta NU Se POATE opune privatizarii.
    Toata treaba e sa se faca in mod corect si fara clauze secrete.

    Care e problema daca se privatizeaza Posta?
    O tinem sa se indestuleze camarila care se schimba la guvernare din 4 in 4 ani?

    Basescu se duce la vale.....repede.
    Nu-l mai poate opri nimeni.
    Daca in 5 ani nu a reusit nimic....da' nimic concret, atunci ce sa facem?
    Sa mai pierdem 5 ani din viata?

    A guvernat impreuna cu PNL-ul. Trebuia atunci sa-l agate pe Nastase, daca intr-adevar facuse ceva ilegal.

    A guvernat cu PSD-ul. Trebuia atunci sa-l agate pe Patriciu daca era vinovat.

    5 ani de circ si scandal. atat am simtit eu.
    Si cand ma gandesc cu cata dezinvoltura l-am votat....chiar am pus sperante in el.

    DEGEABA!
    • 0 (0 voturi)    
      esti un ipocrit (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:37)

      alex [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Asa sa iti ajute Dumnezeu, dupa cat de adevar spui?
      Asa sa iti ajute Dumnezeu dupa cat de mult bine doresti romanilor?
  • +1 (1 vot)    
    AUR IN STARE GAZOASA ... Romgaz (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:29)

    Dum_Dum [anonim]

    Patriciu si nu numai el vrea gazul romanesc si mai ales retelele si depozitele subterane pentru ca ele sunt AUR GEOSTRATEGIC . Rusia joaca tare Arma Gazului prin care reuseste sa sparga Uniunea Europeana si sa-si asigure ascendent politic asupra deciziilor acesteia. Romania '' incurca'' foarte tare rusia pentru ca are capacitatea de a fi un rezervor tampon prin depozitele subterane in care se pot stoca cantitati mari de gaz ce poate fi livrat europenilor in perioadele de razboi al gazelor cu Ucraina (singuri fara companie mixta cu Gazpromu Rusesc....nu-ti bagi mortu singur in Casa''). Daca am fi destepti am cumpara gaze si din altte surse si l-am specula (vinde la pret mai mare ) in conditie de avarie intrerupere a livrarilor din rusia.(avantaj bugetul romaniei)
    Patriciu stie ca rusii ar oferi sume astronomice pentru controlul total al gazelor din Romania . Asta si incearca sa faca '' ia pe de'a moaca '' Romgaz apoi vinde pe miliarde de dolari rusilor sau altora care revand la suprapret . Pretul companiei Romgaz este mult mai mare decat valoarea in sine a mijloacelor fixe si resurselor subterane--ESTE strategica nu numai pentru romana dar s i pentru EuROPA.... este spinul care sta in gatul MOSCOVEI si ii poate bloca miscarile. (cu conditia sa avem politicieni patrioti ,necorupti,nesantajabili,)
    Rusia e dusmanul natural al poporului Roman ,cu rusii nu poti negocia decat in genunchi, E ca si cum un soarece incearca sa negocieze cu un elefant. Romgazul ar putea fi singurul nostru atu (as din maneca)in care negocierea ar fi cat de cat echitabila
  • 0 (0 voturi)    
    istet (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:26)

    saladin [anonim]

    Aduceti-va aminte cind asta iarna Ucraina "s-a suparat" si vesticii au inghetat. Daca am avea o conducere care sa tina la romani am putea folosi Romgazul de azi si cu ce mai e prin Marea Neagra sa fim o supapa pentru Europa, din care sa cistigam bani dar si o pozitie mai buna in diverse negocieri. Concluzia - votati BASESCU !, aminarea in CSAT a privatizarii a fost un inceput inteligent al pastarii in tara a acestui atu.
  • +1 (1 vot)    
    Alegeri (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:34)

    Adrian US [anonim]

    Cred ca putem vorbi foarte clar de Tradarea interesului national si pedeapsa ar trebui sa fie inchisoare pe multi ani. Americanii cand prind pe unul de-asta il condamna la moarte sau ii dau condamnare pe viata.

    La romani se pare cine tradeaza tara mai mult ala e mai prosper si ii merge mai bine si restul cetatenilor se uita la el de jos in sus si daca au ocazia ii urmeaza exemplul.

    Se vede foarte clar ca in Romania nu sunt legi si cele care sunt sunt facute de 20 de ani tot de acesti tradatori. Oamanii abia isi mai poti plati facturile la intretinere. De matrani nu mai vorbesc iar tinerii pleaca cat mai departe de tara in timp ce Vantu le rade in nas romanilor la care le-au luat banii. Patriciu rade si el ca are de ce iar Iliescu in loc sa isi vada de pensia lui umbla prin campania electorala. Ilici care nu avut copii in viata lui dar in schimb a omorat copii altora.

    Nu comentez abilitatile lui Geoana care este un om destul de capabil dar din cate se pare e intr-un partid gresit. Nu comentez nici despre familia lui securista pentru ca nu asta il caracterizeaza pe un anume om.

    Se pare ca in momentul asta Romania, vazuta de departe, are o singura varianta, Basescu. Nu e presedintele perfect dar oricum daca se alege cealalta oferta atunci nici nu ma pot gandi ce se va mai alege de tara aia. Inca 5 ani de comunism.

    PS: Respect parerile celorlalti si doresc ca si parerea mea sa fie respectata.

    Numai bina,
    Adrian US
  • 0 (0 voturi)    
    netrebnicul de geana (Luni, 30 noiembrie 2009, 19:08)

    diplomatul-lu-peste [anonim]

    Geoala cind era diplomat, la fel prostac fiind, singurul lucru de care era capabil era sa doseasca valizele cu bani ale hotilor vremurilor in banci straine. Acum a avansat la gradul de vinzator de tara.