Gazprom pierde piete in favoarea Statelor Unite, pe fondul noilor tehnici de extractie dezvoltate de americani

de R.M., O.P.     HotNews.ro
Marţi, 26 ianuarie 2010, 11:21 Economie | Energie

Gigantul rus Gazprom este tot mai ingrijorat de pierderea pietelor, din cauza cresterii neasteptate a productiei de gaze naturale a Statelor Unite ale Americii, favorizata de noi tehnici de extractie, anunta cotidianul Kommersant, preluat de AFP.

Intr-un comunicat care va fi prezentat in consiliul de administratie de marti, grupul afirma ca se confrunta cu scaderi ale vanzarilor, in special in Europa.

"Situatia este agravata de ceea ce numim revolutia in domeniul extractiei de gaze din surse netraditionale, in Statele Unite", potrivit sursei citate.

"Daca in urma cu cativa ani nicio organizatie (...) nu ar fi pariat pe cresterea rapida a productiei Statelor Unite, astazi, toate companiile vorbesc despre perspectivele productiei de gaze de sist, care poate modifica fundamental piata mondiala a gazelor naturale", precizeaza documentul.

Gazul de sist, continut de anumite tipuri de roca, era considerat dificil de extras, dar potentialul sau este enorm. Progresele in domeniul tehnologiei au determinat companiile energetice sa ceara drepturi de extractie in locatii neobisnuite, cum este cazul statului New York.

"Surplusul de gaze in Statele Unite a generat deja o reorientare a gazului natural lichefiat catre pietele europene", afirma Gazprom.

Productia de gaze din Rusia a scazut cu circa 13%, la 575 miliarde metri cubi in 2009, in comparatie cu anul precedent, pe fondul scaderii cererii europene, al crizei mondiale si a conflictului cu Ucraina.

Potrivit estimarilor Departamentului american al Energiei, productia de gaze a crescut, in Statele Unite, cu 3,7%.

Gazprom a renuntat sa penalizeze clientii europeni

Pe de alta parte, oprirea livrarilor de gaze in Europa din cauza conflictului din ianuarie 2009 cu Ucraina a fost calificata de Gazprom drept o situatie de forta majora, ceea ce exclude orice pretentii din partea europenilor pentru volumul de gaze nelivrat.

Ulterior s-a dovedit ca acest volum – 4,5 mld. mc de gaze – a fost sters din obligatiunile clientilor europeni fata de Gazprom (in contracte figureaza principiul take or pay).

Cu alte cuvinte, explica Vedomosti, Gazprom a renuntat sa-i penalizeze pe partenerii sai europeni.

Cum s-a ajuns la aceasta decizie, compania rusa refuza sa precizeze. De altfel, reprezentantii intreprinderii refuza sa indice inclusiv volumul de gaze pe care europenii urmau sa-l preia dupa principiul take or pay. Totusi, surse apropiate Gazprom spun ca este vorba de 7 – 8 mld. mc, fara a pune la socoteala cele 4,5 mld. mc iertate de compania rusa. Vedomosti a calculat, prin urmare, ca, daca nu ar fi fost conflictul cu Ucraina, Gazprom putea sa incaseze pentru carburantul nepreluat de clienti un avans de 3 mld. dolari.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6223 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Greu dom'le (Marţi, 26 ianuarie 2010, 12:19)

    Surfer [utilizator]

    .. cand ai competitie si nu poti sa iti mai impui principiile si preturile aberante asupra unui continent. Ceea ce le dorim si rusilor cat mai multi ani de acum in colo.
    • -7 (7 voturi)    
      Nu pricep ceva.... (Marţi, 26 ianuarie 2010, 14:29)

      tzaran [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Stati putin flacai, ca io's mai de la tzara si nu pricep ceva: "Surplusul de gaze in Statele Unite a generat deja o reorientare a gazului natural lichefiat catre pietele europene"...
      Adica vrea sa zica ca US exporta gaze naturale... catre Europa????? (asa se intelege) Cum? Pe unde? Doar nu o tras conducta prin Oceanul Atlantic intre America si Europa... pt. ca eu stiu ca nu e posibil acest lucru, din cauza activiatii vulcanice existente pe fundul Atlanticului...
      So, wtf... ?! Care-i legatura gazului din US cu Europa? Nu vad unde e influenta...!
      • +7 (7 voturi)    
        Gaz natural lichefiat (Marţi, 26 ianuarie 2010, 14:49)

        AMIC [anonim] i-a raspuns lui tzaran

        Surplusul de productie de gaze naturale din SUA a determinat reducerea sau chiar eliminarea importului de gaze naturale lichefiate care s-au indreptat astfel spre alte piete - Europa in primul rand - la preturi mai mici. De aici a reiesit o concurenta serioasa pentru Gazprom. E simplu.
        Gazprom-ul nu e nici pe departe un monopol absolut, cum le place unora sa creada. Si oricum orice monopol poate stabili pretul nu insa si cererea. La un anumit nivel al pretului cererea se prabuseste, la fel si profitul. E o lectie pe care rusii trebuiau sa o invete.
        • 0 (0 voturi)    
          Ms. de raspuns... (Joi, 28 ianuarie 2010, 13:30)

          tzaran [anonim] i-a raspuns lui AMIC

          Multumesc pt. clarificari tuturor... si multumesc pt. minusuri ignorantilor! Era doar o intrebare, o nelamurire... Dar, pacat ca nici ignoranta nu doare, asa cum nici prostia!
      • +6 (6 voturi)    
        E lichefiat dom'le (Marţi, 26 ianuarie 2010, 14:51)

        Surfer [utilizator] i-a raspuns lui tzaran

        ... adica se poate transporta sub presiune in cisterne enorme, pe vapoare. Similar cu auto-camioanele, pe drumurile patriei, respectand proprtie. Lide gas de exmplu...
      • +6 (6 voturi)    
        simplu (Marţi, 26 ianuarie 2010, 15:04)

        c [anonim] i-a raspuns lui tzaran

        in "lumea civilizata" gazul se stocheaza in rezervoare gigant sub forma lichefiata si este livrat pe teava consumatorului, sub forma de gaz...
        asa ca gazul vine cu vaporul ...
        • 0 (0 voturi)    
          lasa-ne , lasa-ne ... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 1:26)

          tigerlook [anonim] i-a raspuns lui c

          da dom'le ...se transporta lichefiat pe vapor ...in cisterne ...dar va imaginati costul gazului astfel livrat ...I don't even want to think about that ...mai bine ne-am gandi la sursa aia de gaz ...conducta aia care putea fi construita din unul din statle alea ....Tadjikhistan ...sau Azerbaidjian .....naiba sa le ia ...si care trebuia sa traverseze sudul Europei...aia ar mai echilibra putin preturile dintre N si S (conducta din Nordul Europei si cea potential construibila din Sudul Europei)...rugati-va la Dumnezeu sa fie construita cea din sud ....
      • +3 (3 voturi)    
        Lamurire (Marţi, 26 ianuarie 2010, 15:08)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui tzaran

        Gazul natural lichefiat se transporta si se depoziteaza in cisterne, ca benzina, motorina, etc. Dupa cum ii zice si numele, e destul de lichid.
      • +4 (4 voturi)    
        Pe doua cai (Marţi, 26 ianuarie 2010, 15:59)

        pete1 [utilizator] i-a raspuns lui tzaran

        1. prin fibra optica
        2. prin satelit


        :)))
      • +4 (4 voturi)    
        s-au inventat ... (Marţi, 26 ianuarie 2010, 17:12)

        ... [anonim] i-a raspuns lui tzaran

        S-au inventat navele transportatoare de gaz natural lichefiat. Au o capacitate de 300.000 tone. Ceea ce inseamna foarte mult. Cateva zeci de nave rezolva problema repede
      • +1 (1 vot)    
        uite nava (Marţi, 26 ianuarie 2010, 17:24)

        momo [anonim] i-a raspuns lui tzaran

        iata o nava de transport gaz lichefian in link-ul urmator http://pr-ac.ca/images/newsletter/ACFg3v9qx.jpg
      • 0 (0 voturi)    
        gaz lichefiat (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 13:35)

        luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui tzaran

        E vorba de gaz lichefiat si se transporta cu navele, pe mare. taran batut in cap. Ii jignesti pe tarani, si ii jignesc aiurea... ei sunt mai destepti.
      • 0 (0 voturi)    
        e vb. de gaz lichefiat... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 20:44)

        muky [utilizator] i-a raspuns lui tzaran

        ...care presupun ca se poate transporta in tancuri petroliere,care pot transporta cantitati uriase;cele 3,7% surplus poate sa fie la nivelul USA o cantitate de mld. de mc de gaz,nu degeaba a redus Rusia productia de gaz cu 13%. cu bine
  • +10 (10 voturi)    
    mda... (Marţi, 26 ianuarie 2010, 12:23)

    stefan2008 [utilizator]

    Sigur stirea asta nu o veti prinde in spatiul sovietic

    ;-)

    Amaratii de mujici de rand cred in continuare ca mama-Rusie este cea mai avansata.
    • +4 (4 voturi)    
      Wise guy .. (Marţi, 26 ianuarie 2010, 14:35)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      ... cotidianul Kommersant este chiar rusesc!
      • +1 (1 vot)    
        poate fi... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 16:30)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Ducu

        Intreaba oamenii de rand din spatiul ex-URSS: unde-i tehnologia mai avansata - in Rusia sau in SUA?

        Poate sa scrie Kommersantul un articol marginal nebagat in seama de nimeni in spatiul sovietic. Cate televiziuni au dat stirea asta?
        Ai discutat vreodata cu oameni din Rep.Moldova, Ucraina, etc.despre tehnologie? Iti vor spune ultimele basme despre descoperirile rusesti, minunile tehnologice rusesti, dar habar n-au ce este in afara Rusiei.
        In urma cu doi ani imi spunea un tip ce lucreaza in dezvoltare pe RuNet (deci ai zice ca-i in domeniu!) ca urmatoarea generatie de calculatoare va avea firmware-ul scris cu caractere chirilice, ca cica cele latine ocupa prea putini biti si cica nu mai fac fata nevoii de a acoperi cat mai multi biti bagsama!

        N-ai idee despre Mama Rusie, numa' daca-i vizitezi pruncii...
  • -8 (8 voturi)    
    tehnologie furata din china (Marţi, 26 ianuarie 2010, 12:31)

    ciu- ciu- laie [anonim]

    dela noi, dela prima economie a lumii.
    americanii e pe duca !
    daca scapa de obama si de criza asta, de urmatoarea nu mai scapa !:-))
    • -4 (4 voturi)    
      hai, bre! (Marţi, 26 ianuarie 2010, 21:23)

      ciu ciu lica [anonim] i-a raspuns lui ciu- ciu- laie

      imi daduratzi numai minusuri...
      nu'i corect. am vrut sa zic ca voi. ca ziceatzi, acilea pe alte articole, cum ca noi i'am facut praf pe americani, ca e terminatzi, ca, asa si pe dincolo.
      acum, cu ce mai gresii si io ?
      ca's un biet imigrant cu ochisorii mici si zic cum zicetzi voi...
      zau!
      • 0 (0 voturi)    
        minusuri (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 13:39)

        luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui ciu ciu lica

        cica si atunci cand primesti minusuri esti bagat in seama, ar trebui sa te simti flatat, pe minus binenteles :)
  • +8 (10 voturi)    
    contracte (Marţi, 26 ianuarie 2010, 13:08)

    doru [anonim]

    Ivan poate acum sa invete ca in afaceri nu ti poti santaja beneficiarii ,cum a facut in 2009 Gazpromul,
    UE nu uita ....
  • +7 (7 voturi)    
    In orice rau este un bine. (Marţi, 26 ianuarie 2010, 13:58)

    mircea [anonim]

    Incercarile Rusiei si a tarilor arabe producatoare de petrol de a folosi rezervele de titei si gaze ca pe o arma,au determinat marii consumatori sa se orienteze spre noi tehnologii care sa duca la folosirea in procent mai mare a resurselor interne.Rusia este o tara mare ,dar mai are inca comportament de tara bananiera,prin santajul aplicat in domeniul resurselor de gaz,chiar si principiul "tache or pay"mi se pare anormal,pentru-ca acest principiu duce la scumpirea artificiala a gazului.Daca rusii nu vor sti sa colaboreze corect cu tarile din UE,fara a incerca dezbinari si santaje,vor avea numai de suferit.D.p.d.v. tehnologic vremurile se schimba foarte rapid si nu am constatat ca o tara mai inapoiata sa depaseasca o tara avansata.Diferenta poate sa scada,dar va ramane intodeauna o diferenta.
    • +2 (4 voturi)    
      concluzia (Marţi, 26 ianuarie 2010, 15:55)

      rimo [anonim] i-a raspuns lui mircea

      niciodata romania nu va putea ajunge in randul tarilor dezvoltate, din doua motive: -nu am fost si nu vom fi niciodata imperiu
      - chiar de ar putea sa se intample asa, nu vom fi lasati
      gluma asta cu capitalismul a devenit deja rasuflata, dar acum este prea tarziu, lumea a pus botul la binefacerile capitalismului
      inca o revolutie..., deja este cam mult...
    • 0 (0 voturi)    
      luxdesign28 (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 13:44)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Deci sunt destepti americanii ca importa materie cenusie, pe care stiu si s-o valorifice la intregul potential. Nu sunt pro americani, nici pro rusi. Dar bravo lor. Noi nici macar sa o vindem nu stim, o pierdem pe de-a moaca. Un prieten de-al meu lucreaza pentru Airbus. Pacat Romania ar trebui sa se foloseasca mai bine de oamenii pe care-i are. Dar cu coruptia de la noi, si cu jocurile politice nu o iasa nimic. Tot in "mocirla" o sa ramanem.
  • -5 (5 voturi)    
    stire de 2 lei (Marţi, 26 ianuarie 2010, 14:13)

    alex [anonim]

    sau mai bine zis tonul ei...oricit de mult gaz ar avea americanii prin sisturi si oricit de multe ar extrage tot nu or sa poata deranja rusia in europa - in fond cu vaporu' poti transporta doar o foarte mica fractiune din cit poti transporta prin conducta...
    • +3 (3 voturi)    
      petrolul (Marţi, 26 ianuarie 2010, 16:20)

      qqq [anonim] i-a raspuns lui alex

      petrolul se transporta cu tancurile petroliere pe ocean. de ce gazul lichefiat nu poate fi transportat la fel?
      desigur, e mai ieftin prin conducta insa probabil curand americani le vor vinde cu mare placere europenilor respectiva tehnologie, daca ea exista si e asa performanta.
  • -4 (4 voturi)    
    hai sa comentam (Marţi, 26 ianuarie 2010, 15:13)

    luci [anonim]

    baieti, rusia la baie!traiasca america si, cu putin noroc o sa ne incalzim cu gaz american, ca doar suntem pe axa , nu?
    n-am inteles nimic din articol, poate sunt mai greu de cap, pe unde aduce america gazul, sau va fi o concurenta viitoare, atunci cand vom zbura in cosmos cu jeoana?
    tot din articol am inteles ca rusia a sters unele datorii, ca puteau incasa mai mult, etc...
    greu, dom'le, greu, cu baietii destepti...
    bine ca nu sunt la noi, lasa ca la altii nu conteaza, noi avem cele mai mici preturi la energie...
  • +2 (2 voturi)    
    rusii primesc ce cautau (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 9:05)

    eeeuuuu [utilizator]

    asa se intampla in economia de piata cand iti bati joc de cerere: apare un ofertant mai destept, care iti "sufla" piata! daca gazprom mai face doua fite ca-n 2009, poate determina consumatorii occidentali sa treaca pe productie industriala de biogfaz, iar rusii or sa-si mai foloseasca metanul... la gazare!