Afganistanul are resurse de petrol in valoare de o mie de miliarde de dolari

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 31 ianuarie 2010, 17:49 Economie | Energie

Afganistanul, una dintre cele mai sarace tari din lume, are in subsol resurse petroliere si minerale estimate la o mie de miliarde de dolari, a declarat duminica presedintele Hamid Karzai, informeaza NewsIn.

Tara ar putea deveni una dintre cele mai bogate din lume, daca ar fi ajutata sa exploateze aceste zacaminte, a adaugat Karzai.

"Am o stire foarte buna pentru afgani. Primele cifre pe care le avem arata ca zacamintele noastre valoreaza o mie de miliarde de dolari. Nu o mie de milioane, ci o mie de miliarde" a spus el.

Aceasta estimare provine dintr-un studiu realizat de Institutul de geofizica american.

Afganistanul dispune de zacaminte de cupru, fier, aur, dar si de gaz natural, petrol si pietre pretioase si semipretioase, care au fost exploatate in proportie mica, deoarece conflictele pe acest teritoriu s-au succedat timp de 30 de ani. 


Citeste mai multe despre   






















5682 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    ati uitat (Duminică, 31 ianuarie 2010, 18:04)

    Kolaps [anonim]

    sa mentionati cel mai important zacamant din Afganistan-URANIUL!
    • +3 (15 voturi)    
      SUA (Duminică, 31 ianuarie 2010, 23:11)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui Kolaps

      Iata de ce mor romanii in Afganistan ,pentru petrolul si uraniul americanilor !
      • 0 (6 voturi)    
        pam,pam! (Luni, 1 februarie 2010, 6:07)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui niculita30

        agitatorule ,frumos ii ce faci ?
      • 0 (12 voturi)    
        Esti obtuz!! (Luni, 1 februarie 2010, 8:36)

        iancu [anonim] i-a raspuns lui niculita30

        Ai un fix cu americanii si petrolul!!! Mai lasa tuica aia ca nu iti face bine!!! Nu ii obliga nimeni pe romani sa mearga acolo! Merg pe baza de optiune proprie si sunt platiti!!! Asa ca ma lasa-ne cu explicatii puerile!!!
        • +1 (3 voturi)    
          Mai calm, mai calm (Luni, 1 februarie 2010, 10:31)

          Mihaita III [utilizator] i-a raspuns lui iancu

          Iar sunteti rai unii cu altii. Aveti cu totii dreptate. Americanii au interese geo-politice si economice (zacamintele respective), si Romanii s-au aliniat cu ei, ca sa se pozitioneze si ei mai bine cu castigatorii. Este un joc de interese din toate partile. Bine, rau - asta-i realitatea si asa a fost intotdeauna.
      • 0 (0 voturi)    
        Fugi la citit! (Luni, 1 februarie 2010, 15:08)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui niculita30

        Pai,tu de unde ai petrol si energie , ma copile? de la bunica din curte? pretul barilului este peste tot la fel, deci daca apericanii pun ordine pe piata pretul ramane echilibrat si constant, atat pt. taranii din ro cat si pt cetateanul american, daca nebunii stau deasupra sondei si vor sa santajeze cu petrolul o incalti si tu. Sa nu-mi spui ca tu nu ai masina si ai scapat, te incalzesti cu gaz, la cernavoda "ardem" uraniu scos cu motorina, sau in termocentrale carbune scos cu masini pe motorina, ghici cum ajunge minereul la sidex? pe magari din australia, dar autostrazile din ro din ce sunt? Daca PIB-ul creste cu 2% ghici cu cat creste cererea de energie, mai vrei sa ajungem ca vestul, pai cum asa pe uscate? cat consuma un tractor sa are la ha? avem 6 milioane de ha arabile cel putin. Lista ar fi lunga.
  • +14 (20 voturi)    
    O lume de naivi (Duminică, 31 ianuarie 2010, 18:14)

    Caron [anonim]

    Al draq Osama, numai in pesterile din tarile cu petrol se poate ascunde... e ceva cu pesterile alea...
    Nu s-ar duce in Somalia, Etiopia .. etc, pesterile alora nu sunt bune.
    • -1 (7 voturi)    
      Musulmani (Duminică, 31 ianuarie 2010, 19:08)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Caron

      Se acunde si el printre semeni de aceiasi religie ca si el. E vina lui ca Alah le-a dat, din belsug, la toti petrol, petrol de care sunt interesati cei care cred in Dumnezeu?
  • +1 (5 voturi)    
    Se poate si altfel. (Duminică, 31 ianuarie 2010, 18:18)

    Sandu [anonim]

    Ca sa fim cinstiti, "democratizarea" Afganistanului nu s-a initiat pentru a pune in valoare culturile de mac. Intre a sta pe o adevarata comoara fara a o folosi, traind in saracie extrema si conflicte armate interminabile si varianta exploatarii acestor resurese de catre companiile straine cu beneficii si pentru afgani, e de preferat varianta a doua.Problema e sa inteleaga si afganii ca se poate trai si bine pe aceasta lume.
    • +3 (3 voturi)    
      bine ? (Luni, 1 februarie 2010, 9:49)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Dar cred ca e bine sa-i lasam pe Afgani sa decida ce e bine pentru ei si nu sa li se impuna acest bine cu forta ... nu crezi ?
    • +5 (5 voturi)    
      Nu vor intelege (Luni, 1 februarie 2010, 10:33)

      Mihaita III [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

      Afganii, ca si Romanii sau orice alt popor, inteleg numai ce li se spune. Daca Romanii ar intelege cat de daunatori pentru nivelul lor de viata este clasa politica, credeti ca i-ar mai tolera? Este acelasi lucru. Zacamintele astea nu sunt asa de usor de exploatat, dar cu tehnologii moderne, poate in viitor. Intre timp fac si ei ce-i duce mintea - vand opium.
  • +10 (20 voturi)    
    In sfarsit, un motiv plauzibil ... (Duminică, 31 ianuarie 2010, 18:19)

    Adrian [anonim]

    ..de ce americanii au intrat in Afganistan.
    Povestea cu terorismul a fost doar fatada.
    Asa si cu Iraq. Nu s-au constatat arme de distrugere in masa, chimice etc.
    • -5 (9 voturi)    
      esti naiv (Duminică, 31 ianuarie 2010, 22:12)

      vladi [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Zacamintele pt. a fi exploatate pe 200 de ani asa arata in cifre, copile. Ia fa tu un calcul cat a exploatat ro. petrol in 120de ani? carbune, sare, piatra, minerale si ce mai ramane de exploatat? Si ca sa nu fie suparare afganii sa le exploateze singuri, nu mai zic ca actualele tehnologii deja sunt inventate de altii, daca asteptam ca afganii sa le fi descoperit singuri, ajungeam in anul 3000.
  • +2 (8 voturi)    
    daaaa (Duminică, 31 ianuarie 2010, 18:20)

    jo [anonim]

    Se stie.De aia is acolo americanii.Locul 2 este bin laden
  • +9 (15 voturi)    
    Ei poftim!? (Duminică, 31 ianuarie 2010, 18:22)

    vio [anonim]

    Si eu care credeam ca armatele ocupante s-au dus acolo de dragul democratiei si al dragostei crestinesti pentru om.
    • -2 (6 voturi)    
      Desigur (Duminică, 31 ianuarie 2010, 22:33)

      dumitru [anonim] i-a raspuns lui vio

      Ro. este o tara din lumea a treia, se vede ca ganditi ca Moromete, pai daca guvernul de la Bucuresti il gazduia pe Oasma si nu voria sa-l extradeze, ai vro indoiala ca americanii le tremura glasul sa ordone invadarea ro? Invadarea a fost ceva usor si putin costisitor, mai rau este cu pacificarea nebunilor. Au dreptate astia cu incalzirea globala, ca trebuie sa va creeze dusmani imaginari, ca altfel prostimea incepe sa fie nemultumita si vede peste tot motive sa se reascoale. Ai vazut tu ca la vreo stire au semnalat ca trec vapoare neidentificate care par a fi din Irak cu petrol furat? Irakul era demul in pace daca nu puneau islamistii bombe in piete, vezi tu ca in Yugoslavia stau de razboi?, nu.
      • +2 (6 voturi)    
        si Osama.. (Duminică, 31 ianuarie 2010, 22:48)

        VictorM [utilizator] i-a raspuns lui dumitru

        Tot un dusman imaginar e domnule. Ori asta ori omul foloseste mantaua invizibilitatii din Harry Potter
      • 0 (2 voturi)    
        Da (Luni, 1 februarie 2010, 9:03)

        Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui dumitru

        Mai ai putin si te faci mare, si o sa incepi sa gandesti... Nu pui lupul paznic la stana .. si de la Moromete ai avea ceva de invatat.
  • +1 (9 voturi)    
    lol (Duminică, 31 ianuarie 2010, 18:23)

    s3xs1 [anonim]

    daca e pe bune, mai pleaca americanii cand o zbura pestele pe sub pamant!
  • +8 (10 voturi)    
    Cat inseamna asta ca PIB.. (Duminică, 31 ianuarie 2010, 18:34)

    Dr.Doom [anonim]

    Karzai e om politic si are nevoie de imagine, eu as fi mai prudent decat el, ca nu ma voteaza nimeni.

    1. Resursele alea cuprind si rezervele neexploatabile in stadiul actual al tehnologiei sau nerentabile economic pt a fi exploatate. In general, asta se intampla in mai mult de jumate din cazuri.

    2. Pentru a putea exploata eficient si exporta astfel de resurse, ai nevoie de o infrastructura complexa si securizata. Nu exista nici infrastructura, nici securitate. Infrastructura nu o pot face afganii, uite la Chavez cum se roaga acum de petrolistii straini sa vina sa investeasca sau uite la rusi cum se plang ca le iau americanii fata cu noile tehnologii de scos gazul din sisturi. Trebuie fonduri imense si oameni inteligenti si f. bine pregatiti. Adica investitii straine si companii euro-americane.

    3. De la identificarea unei resurse si pana la darea ei in exploatare dureaza ani, mai ales cand e vorba de zone muntoase, desertice, dificil de acces.

    4. Presupunand ca ignoram totul si ca de maine fix la 12.00 incepe exploatarea simultana la maxim de capacitate a acestor resurse. Cat inseamna 1.000 miliarde $ pt o tara de 25 milioane locuitori ca Afganistanul ?
    Va spun eu, inseamna 4 ani de PIB al Romaniei, atat! Cine poate spune ca daca strangem PIB-ul pe 4 ani devenim dintr-o data "foarte bogati"?

    5. Ce nu le spune Karzai afganilor e ca cei 1000 miliarde se vor intinde de fapt pe 20-30 de ani, adica maxim 50 miliarde/an, adica 2000$/locuitor/an. Romania are acum peste 11.000$/loc/an !
    Tinand cont de saracia de acum (sub 1.000$/loc)Chiar si cu banii adaugati din resursele descoperite de americani, afganii tot vor fi mai saraci de vreo 4 ori ca romanii. Mai ales ca se si inmultesc rapid, suma se va imparti la mai multi..

    6. O economie sigura si prospera nu e una de 'rentier', ci una facuta pe dezvoltare industriala, agricola, de servicii, de IT, etc, capabila de adaptare in lumea moderna. Va fi cam greu de facut asta cu talibanii..
    • +2 (2 voturi)    
      Pardon (Duminică, 31 ianuarie 2010, 22:18)

      vladi [anonim] i-a raspuns lui Dr.Doom

      Cele 1000 miliarde, or fi si carierele de piatra, care si ele au valoare, dar nu sa faca bogati pe cineva care nu au nevoie de ele si nu se pot exporta. Asa zisele bogatii se vor intinde pe 200 de ani, am senzatia ca anti-americanii citesc cartile doar pana la jumatate, alfel nu se explica cum de inteleg totul pe dos. Au fost altii comunistii acum 50 de ani mai intelectuali decat voi si au gresit sustinand utopii. Ia sa vezi cand China va fi superputere ce manierata va fii.
    • 0 (0 voturi)    
      Praf in ochii tuturor (Luni, 1 februarie 2010, 10:36)

      Mihaita III [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Doom

      Karzai este un corupt pana in maduva oaselor. Fratele lui este cel mai mare distribuitor de opium din zona. Dar face jocul Americanilor, asa ca este mentinut pe pozitie. Face astfel de declaratii ca sa mute atentia de pe problema principala (ocupatia tarii) si de pe haosul si coruptia care o intretine in acea tara. Asa cum a fost si cu Sarbii, mai bine la ei decat la noi...
  • -1 (3 voturi)    
    Osama (Duminică, 31 ianuarie 2010, 19:02)

    je [anonim]

    Daca eu s fi Osama, m-as ascunde in SUA. deoarece acolo le-ar fi cel mai greu sa ma caute. (sau poate nu ar avea interes sa ma caute)

    De cite ori (cei cu ochelari) nu au cautat ochelarii ce-i aveau pe nas ?
    • +1 (1 vot)    
      ochelari si descoperiri neasteptate ... (Luni, 1 februarie 2010, 23:55)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui je

      Port ochelari de 50 de ani.
      Cand o sa ai ochelari, iti vei da seama ca a-ti cauta ochelarii pe nas nu este o dovada de inteligenta....
      USA nu este o tara in care sa te ascunzi usor. Nu ar fi o dovada de mare inteligenta sa te ascunzi acolo.

      Despre "stirea descoperirii": de ce asa tarziu? De cand au "pacificat" Afganistanul, ma asteptam sa aud asta....
  • 0 (2 voturi)    
    mda... asa e! (Duminică, 31 ianuarie 2010, 19:15)

    pacala [anonim]

    Care 1000 de miliarde de dolari? Are 1 miliard de milioane de miliarde si nu de dolari ci de franci martieni din republica venusiana Stupizensia. Hahaha! E tare!
  • +6 (16 voturi)    
    Democracy (Duminică, 31 ianuarie 2010, 19:23)

    Catalin [anonim]

    daaa...si americanii au venit sa intaureze democratia, drepturile omului, sa inlature teroristii si apere pacea mondiala :))))))))
  • +2 (8 voturi)    
    da da (Duminică, 31 ianuarie 2010, 19:52)

    dares [utilizator]

    bine zis de ce nu se duc in somalia ?
    e jale cu americanii astia si cu democratia asta ..
    daca mai scriu simt ca pierd timpul ..
  • +3 (5 voturi)    
    apropo (Duminică, 31 ianuarie 2010, 19:53)

    dares [utilizator]

    noi suntem producatori de echipamente de exploatare petroliera..de ce nu se baga dl Patriciu sa exploateze in Afganistan ?
    daca e mare om de afaceri..sa exploateze acolo si sa aduca in tara valuta ca ne-ar scoate din foame si pe noi si pe aia ..
    ALO nea Dinule ma auzi ? :))
    • +1 (1 vot)    
      Nea Dinu si echipamentu' (Marţi, 2 februarie 2010, 9:09)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui dares

      Pentru ca "echipamente de exploatare petroliera" pe care le putem produce sunt conceptia anilor 70-80, dar pretul nu este deloc mic....
      Ce zici de o hotarare de guvern care sa stabileasca ce face "Nea Dinu" cu banii? Il obligam sa cumpere echipamente performante, apoi sa angajeze armata USA sa i le pazeasca in Afganistan. Ce ramane ca "parai", il punem sa dea la stat- sa ne scoata din foame.
      Apropo, daca nu face asa, nu e mare om de afaceri.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Duminică, 31 ianuarie 2010, 21:30)

    un nimeni celebru [anonim]

    si teroristii vor ca americanii sa retraga trupele... sigur sigur, dar numai atunci cand vor disparea acele mii de miliarde din afganistan..
  • 0 (8 voturi)    
    Pacat ca.. (Duminică, 31 ianuarie 2010, 21:45)

    VictorM [utilizator]

    O sa le ramana datori americanilor de toti banii. Cum de ce, pentru reconstructia tarii pe care.."pacificatorii" au distrus-o. Daca tot dati thumbs down va rog si justificati ca-s curios DE CE la subiectul asta.
    • -1 (5 voturi)    
      Tu citesti in Scanteia? (Duminică, 31 ianuarie 2010, 22:24)

      rapidul [anonim] i-a raspuns lui VictorM

      Unde ai vazut tu ca americanii au distrus Afganistanul? ia uita-te tu la Kabul prin anii in care talibanii erau la putere, cladiri distruse si noaptea era ca la bunica in sat, presedintele Mula Omar, era analfabet si avea un petic pe ochi ca piratii. Ma fratilor, ati inebunit la cap ascultati menele toata ziua? Haiti americanii sunt de vina, zilele tracute unul zicea ca Somanlia a ajuns asa datorita americanilor, ba chiar Africa este asa datorita americanilor, ma fratilor au bombardat americanii africa, a fost colonie americana?
      • 0 (6 voturi)    
        Eu unul (Duminică, 31 ianuarie 2010, 23:05)

        VictorM [utilizator] i-a raspuns lui rapidul

        Ascult intotdeauna ambele variante inainte sa-mi dau cu parerea. Si noi avem ruine, majoritatea sunt mascate in cladiri care doar stau sa se darame si-s peticite. Unde am vazut? La TV: orase golite, case daramate, prinse in mijlocul focului. Cine suntem noi sa judecam modul lor de viata. Ai fost vreodata in Orient? Indienii desi incredibil de saraci sunt foarte fericiti pentru ca sunt si foarte disciplinati si legati de traditii. Ar fi timpul sa invatam ceva din istorie si anume sa ne vedem de treaba noastra. Vi se pare crud ca unii isi bat sotiile infidele in mijlocul strazii dar la noi o femeie de la tara care isi arunca noul nascut pe camp sau la gunoi e ceva mai demna? Aceste "cruciade" moderne sunt motivate de aceleasi pofte ca in trecut. Recomand cartea "Enigma cavalerilor templieri" pentru mai multe pe tema asta si veti vedea asemanarile.
        • +1 (1 vot)    
          He he (Luni, 1 februarie 2010, 8:49)

          rapidul [anonim] i-a raspuns lui VictorM

          Cei din orient sint interesati de stilul occidental, iar in occident cochetam cu filozofia orientala. Mereu am zis ca desi traiau mizerabili ca porcii, cei din epoca de piatra nu pricepeau asta pt. ca nu aveau tv ca sa vada ca in lume exista tari bogate, si dintr-o data sa doreasca si ei salarii occidentale. Daca o societate pe glob reuseste un nivel inalt, brusc toti doresc sa ajunga asa, si fiecare incepe in zeci de ani sa explice de ce nu sunt asa, dusmani externi si interni cauze si perspective. Probabil mai greu este la etiopieni care au avut o scurta perioada coloniala italiana sa explice saracia lor lucie, dar vor da vina pe comunisti si pe musulmani si s-au scapat.
  • +5 (7 voturi)    
    Razboi = bani (Duminică, 31 ianuarie 2010, 22:12)

    Dan [anonim]

    Iata ca incep sa apara f clar motivele pt care SUA intra in razboi. Pai cum altfel. Dcenariul e mereu acelasi:
    O tara bogata in resurse naturale al carei regim initial nu vrea sa colaboreze cu SUA, se gasesc motive pt invadarea acelei tari ( arme nucleare- Irak, Iran, terorism- Afganistan....), se manipuleaza masele care in naivitatea lor cred ca americanii sunt samariteni, se invadeaza tara respectiva, se destabilizeaza orice urma de organizare, se instaureaza un nou regim - care de data aceasta va fii cooperant, si intr-un final se purcede la exploatarea resurselor acelei tari. Tara respectiva va primi o redeventa simbolica, iar tradatorii de tara vor prospera.
    Nemaivorbind de drogurile peste care sunt stapani in acest moment - guvernul SUA controleaza un % important din traficul international odata cu ocuparea Afganistanului.
  • +4 (6 voturi)    
    HA HA (Duminică, 31 ianuarie 2010, 22:27)

    Protoss [utilizator]

    Pai e si normal, de ce credea luma ca Afganistanul a devenit prioritatea americana si se trimit anul asta si mai multe trupe :))
  • +2 (4 voturi)    
    John (Duminică, 31 ianuarie 2010, 23:36)

    Ahmed [anonim]

    Petrolu Iraq-ului daca inmultesc barilii cu 70$ da 9000 miliarde $.
    Doar ca datoria Americii a crescut cam tot cu atata decand cu razboaiele din Orient. Din banii aia ieseau turbine eoliene cat sa acopere tot consumu anual al Americii de 2 ori. - Bad business.
    Am senzatia ca politica Americii e facuta si de multi prosti sau scursuri bipede care scot centu si din mii soldati morti, zeci mii raniti(castrati, amputati, etc) si bani aruncati pe geam.
    • +1 (1 vot)    
      pt. ahmed (Luni, 1 februarie 2010, 8:57)

      Vlad I [anonim] i-a raspuns lui Ahmed

      Odata un presedinte american a tras atentia ca exista o puternica organizatie secreta a industriei de armament care forteaza statul prin diferite mijloace sa cumpere arme ceva mai mult decat au nevoie, si daca nu are mai fac cate un conflict. Desi nu ar fi bine sa spunem ca automat teroristii sunt inventati, fenomenul este vechi iar lumea musulmana este destul de radicalizata ca sa produca asfel de organizatii. Daca afganistanul are petrol, nu va fi exploatat decat peste 20 de ani , insecuritatea este atotputernica iar infrastructura inexistenta, nu au iesire la mare iar relieful este cel mai rau posibil.
  • +1 (1 vot)    
    afganistan mina de aur!! (Luni, 1 februarie 2010, 7:56)

    miratu [anonim]

    Eu cred ca presedintele homida fumeaza prea mult hasis,si viseaza cai verzi daca era ceva de valoare pe acolo rusii faceau curatenie si apoi isi lu-au talpasita si nu-si rupeau colti degeaba fara vre-un rost ia ginditiva ce curatenie au facut prin europa la retragere.
  • 0 (2 voturi)    
    Mai obtuzule, care esti obtuz... (Luni, 1 februarie 2010, 10:27)

    ohne dich [anonim]

    @iancu:
    "Ai un fix cu americanii si petrolul!!! Mai lasa tuica aia ca nu iti face bine!!! Nu ii obliga nimeni pe romani sa mearga acolo! Merg pe baza de optiune proprie si sunt platiti!!! Asa ca ma lasa-ne cu explicatii puerile!!!"

    Bineinteles ca merg acolo pe baza de optiune proprie, insa... ce nu stii dumneata este ca nu sunt platiti din "francii martienii" ai rep. venusiene congo, ci din banii mei si ai tai. Intelegi? Jumatate din ce produc eu se duce la stat, si eu ce dracu iau inapoi? Sunt de acord sa platesc impozit doar pt serviciile de educatie si cele de urgenta, ambulanta, pompieri... politia e vax... cand ne-aor aduce si noua petrol in tara de macar 0.5 mld $ atunci da, sa sprijinim si noi armata.
    Prostii de la privat suporta 80% din parazitii de la stat... nu-i de mirare ca suntem in groapa si doar un fir de par mai iese pe afara. Eu unul m-am saturat sa cotizez la un sac fara fund...
    • +1 (1 vot)    
      Istoria omenirii si nemultumirile individului (Marţi, 2 februarie 2010, 0:00)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui ohne dich

      Prietene, asta se intampla in toata lumea.
      Crezi ca contribuabilul din USA vrea sa "cotizeze la stat", car va face numai lucruri bune cu ce colecteaza?
      Istoria omenirii este istoria pacalirii aproapelui. Impaca-te cu asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu prea inteleg unde e stirea (Luni, 1 februarie 2010, 15:08)

    amuzatu [anonim]

    Se stia de resursele de petrol din afganistan de prin 2006