Gazprom e de acord sa elimine intermediarii in exportul de gaz in Romania dupa expirarea contractelor in vigoare

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2010, 13:58 Economie | Energie

Gazprom si-a manifestat interesul ca, odata cu finalizarea contractelor de furnizare in vigoare, sa aiba o relatie directa cu S.N.G.N. Romgaz S.A., se arata intr-un comunicat de presa al Ministerului Economiei, in urma intalnirii dintre ministrul Adriean Videanu cu seful Gazprom Export, Alexander Medvedev.


Potrivit documentului citat, discutiile de la Bucuresti s-au axat pe importul de gaze din Rusia, colaborarea cu S.N.G.N. Romgaz S.A. in vederea dezvoltarii capacitatilor de inmagazinare pe teritoriul Romaniei, precum si colaborarea cu S.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A. pentru dezvoltarea retelei de tranzit si renegocierea, in vederea prelungirii, a contractelor de tranzit prin Romania a gazelor naturale spre tarile balcanice, care expira in 2011.

In plus, reprezentantii partii romane si ruse au vorbit si despre extinderea colaborarii cu Gazprom in privinta productiei de energie electrica.

Toate aspectele tehnice ale proiectelor analizate vor fi discutate intr-o intalnire la nivel de experti care va avea loc la sfarsitul lunii martie 2010.

Comunicatul Ministerului Economiei nu indica daca invitatia de a participa la proiectul South Stream a fost facuta Romaniei de catre Gazprom. Ministrul Adriean Videanu a creat aceste asteptari privind o posibila invitatie in proiectul rus printr-un interviu acordat in 8 februarie in emisiunea Nasul, de la B1TV, in care a spus: "Si Nabucco, si South Stream, si White Stream si Blue Stream, toate trec pe-aici".

In prezent, Romania importa de la Gazprom prin intermediul companiilor WIEE si Imex Oil, contractele urmand sa expire in 2012. Insa, potrivit unui acord incheiat intre intermediari si Gazprom, contractele ar urma sa fie prelungite pana in 2030.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1887 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Foarte tare (Miercuri, 17 februarie 2010, 14:07)

    Unu din multime [utilizator]

    !
  • +5 (5 voturi)    
    gaze rusesti. (Miercuri, 17 februarie 2010, 14:30)

    mircea [anonim]

    Invitatia de participare la un proiect o face initiatorul proiectului(Gazprom).Intermediarii din Romania in furnizarea gazului Gazprom au aparut din perioada Constantinescu Tariceanu Nastase Tariceanu.Ei sunt cei care au facut mereu presiuni pentru scumpirea gazelor,aruncand soparla ca asa vor rusii.Chestia cu supararea rusilor pe romani este o gogorita a PSD si PNL pentru a acapara ca intermediari unele resurse energetice si pentru a santaja populatia sa plateasca scump gazele.Realitatea tv si antenele nu au nici-un interes sa faca o ancheta ziaristica pentru a arata unde sau dus banii platiti de romani pentru gazele de la rusi.De justitie ce sa mai spunem!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce sa zic? (Miercuri, 17 februarie 2010, 14:42)

    Un roman anonim [anonim]

    Efectul scutului? Asa sa fie. Si poate ne asociem si la South Stream, ca nu strca sa ai doua gazoducte si oricum Nabuco nu il elimina.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Miercuri, 17 februarie 2010, 14:46)

    Ivanu [utilizator]

    Contractele ales expira in 20-30 de ani, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Doar curios.. (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:09)

    Alex. [utilizator]

    Contractele actuale cand expira?
    • 0 (0 voturi)    
      peste muuuulta vreme (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:18)

      so [anonim] i-a raspuns lui Alex.

      cam 20 ani
  • +1 (1 vot)    
    contracte directe (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:24)

    mary [anonim]

    Daca se concretizeaza este o mare realizare a ministrului Videanu. Inteleg ca discutille se poarta de mai bine de 6 luni. Dar asa sunt tratativele cu rusii: de lunga durata. Si uite asa, se mai destrama un mit: ca relatiile noastre cu rusii sunt proaste.
    • 0 (0 voturi)    
      ai crezut asa ceva,relatii proaste ??? (Miercuri, 17 februarie 2010, 16:32)

      toma [anonim] i-a raspuns lui mary

      naivitate mare !
      este mina baietilor destepti + guvern
      eu am platit gaz in franta,care e cu 2000 de km.mai departe de rusia. asta implica cheltuieli de trnsport mult mai mari pt franta si mc.de gaz e mai ieftin decit la noi !
      dar franta nu are baietii destepti si guvern din romania !!!
  • 0 (0 voturi)    
    cine stie ce negociere mai facem... (Miercuri, 17 februarie 2010, 16:36)

    eu [anonim]

    cand am citit titlul m-am gandit "SI MARMOTA INVELEA....."
    Dupa aia am stat si m-am gandit la negociatorii nostri si mi-am dat seama ca nu se va schimba nimic.... Romgaz va fi privatizat cu tot cu contracte.....
  • 0 (0 voturi)    
    Deci rusii (Miercuri, 17 februarie 2010, 16:37)

    yellowdog [utilizator]

    zic pas la intermdiari, dar ale noastre paritde/ afacerisiti/ lichele dau fumigene groase si banoase. Tradare, tradare dar sa stim si noi!