Corespondenta de la Budapesta

Videanu: Trebuie sa facem un studiu in vederea liberalizarii pietei gazelor naturale 

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2010, 16:53 Economie | Energie

Ministrul economiei Adriean Videanu a declarat pentru HotNews.ro cu ocazia Summitului privind securitatea energetica si Summitului Dunarii ca planul privind liberalizarea pietei de gaze naturale care trebuie prezentat Comisiei Europene va fi finalizat abia dupa ce va fi intocmit un studiu in acest sens. "Vom demara mai intai studiul, ANRE trebuie sa se ocupe de acest aspect. Trebuie facut un studiu serios pentru a lua decizii majore. Nu sunt intarzieri, suntem in termen", a precizat Videanu.

Autoritatile romane sunt obligate, conform intelegerilor cu Comisia Europeana, sa liberalizeze pretul la gazele din productia interna incepand chiar din acest an. La ora actuala, pretul gazelor la consumatorii din Romania este cel mai redus din Europa, plasandu-se la 50% din media UE. Din cauza presiunilor de ordin social, Guvernul roman ignora semnalele de la Bruxelles referitoare la liberalizare, cerand Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE) inghetarea preturilor. In aceste conditii, Romania risca procedura de infringement.

Din motive de protectie sociala, Guvernul a solicitat Comisiei Europene mai multe amanari in privinta liberalizarii din cauza ca aceasta ar putea determina cresteri puternice ale preturilor la gaze. Liberalizarea pietei gazelor trebuia facuta pana la 1 ianuarie 2009, dupa ce Romania a obtinut din partea Comisiei Europeane o amanare de doi ani. Intre timp a aparut criza economica si astfel, Romania a reusit sa obtina, anul trecut, o noua amanare. Initial, Romania se obligase, prin tratatul de aderare, sa opereze alinierea de pret inca de la 1 ianuarie 2007.

Comisia Europeana preseaza autoritatile romane sa prezinte un grafic al liberalizarii. "Inregistram saptamanal comunicari de la Comisia Europeana pentru liberalizarea pretului la gaze. Comisia vrea un program pana in martie 2010. Il vom prezenta pana la acest termen", a declarat la sfarsitul anului trecut ministrul economiei Adriean Videanu.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

971 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Iar tu? (Joi, 25 februarie 2010, 16:58)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    O da, trebuie sa faci un studiu.. Sa vedem cand si in ce fel...
    • 0 (2 voturi)    
      vine si vremea voastra (Joi, 25 februarie 2010, 17:07)

      torquemada [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      cat sa va mai rabde si Dumnezeu...
      • +1 (1 vot)    
        Pe cine prietene? (Joi, 25 februarie 2010, 17:14)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui torquemada

        La ce faci referire? Pentru ca eu ma refer la hotii de toate culorile.
  • 0 (4 voturi)    
    Intelegeti???? (Joi, 25 februarie 2010, 17:05)

    CezarN [anonim]

    Acuma intelegeti de ce nu a fost vreo dezbatere serioasa privitoare la intrarea RO in UE?? Si de ce nu vrea Norvegia sa adere la UE? Caci Norvegia are petrol in Marea Nordului si vrea sa il comercializeze cum ii este interesul, nu cum vor Germania sau Franta.

    Ne-au bagat ei (UE) practic pe sest, EXACT pentru resursele noastre naturale(atatea cate mai sunt) si pentru a le cumpara second-hand-urile, cu banii din vanzarea gazelor, petrolului sau padurilor.

    Tot ei, cei din Vest, sposorizeaza marea coruptie din Romania caci, la urma urmei, marile tunuri(Petrom, Romtelecom, Sidex, cimentul, etc) s-au dat cu banii negri ai companiilor occidentale. Cozi de topor sa puna botu'(ministri, presedinti, parlamentari, judecatori) se gasesc usor intr-o tara saraca. Trbuie numai sa-i promovezi in massmenia si politica exact pe aceia care vor si sunt dispusi sa se vanda.

    Ceea ce chiar s-a intamplat.
  • +1 (1 vot)    
    O porcarie ca si aia cu energia electrica ? (Joi, 25 februarie 2010, 17:26)

    Radu 2 [anonim]

    Mai intai, UE a cerut alinierea pretului la energie la preturile europene, pen` ca le faceam concurenta la materialele energointensive (ciment, sticla, aliminiu, otel, hartie).
    Dupa experimentul cu piata de energie electrica, in care au fost puse in conditii de concurenta grupuri hidro cu grupuri pe gaze nat., toate ale aceluiasi patron (statul), urmeaza probabil o alta aiureala, pe care n-o sa stim cum s-o corectam mai tarziu.
    Adica dupa "marili realizari" ale lu` Berceanu - aeromodelistul (fost ministru tot la economie), urmeaza "marili realizari" ale lui Adriean - fotbalistul.
  • +1 (1 vot)    
    DEFINITIE (Joi, 25 februarie 2010, 17:28)

    Caragiale [anonim]

    Definitia LIBERALIZARII : Tugulanii vor plati mai mult asa cum platesc de 20 de ani incoace, mai mult in fiecare an .

    Exemple: benzinica, asigurari, mincarica.

    ha ha ce-mi plac glumele mele !
  • +1 (1 vot)    
    sponsorul Nicuale (Joi, 25 februarie 2010, 17:55)

    Madalina [anonim]

    In spatele acestei declarii se afla MOGULUL Niculae. El beneficieaza de gaze ieftine din import pe care le exporta sub forma de ingrasaminte. Nu isi plateste taxele la stat si are datorii la Romgaz - producatorul de de stat de gaz natural. In schim, sponsorizeaza politiceni. Traiasca MITA!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred (Vineri, 26 februarie 2010, 16:24)

      David [anonim] i-a raspuns lui Madalina

      Nu cred ca Niculae e vioara-ntai in toata povestea asta. Nu zic ca n-o fi si el vreun pion, pe-acolo, dar cam atat.
      Aici par sa se faca, discret si foarte iute, jocuri mult mai mari.
      Constat, bunaoara, cat de hiperactiv a devenit dl. Videanu in ultimele zile/saptamani in materie de rusi/gaze naturale (asta pe fondul brustei si neobisnuitei mutenii prezidentiale pe aceleasi subiecte) -- contracte direct cu Gazprom, joint-venture cu ei pentru rezervoare subterane, SouthStream, chiar azi-ieri si povestea cu Romgaz-Iernut, plus asta de-acum...
      Si totul, dar absolut totul decis pana la sfarsitul lui martie, adica peste 4-5 SAPTAMANI, asta dupa ce despre toate astea se vorbeste de ZECE ANI...
      Are vreun rost sa ne mai asteptam la studii de fezabilitate, de impact, ca sa nu mai vorbim de vreo dezbatere publica serioasa??? Sau totul se va transa, ca de obicei, in secret, CSAT etc., pentru ca, nu-i asa, e vorba de gaze, de energie, chestii strategice, siguranta nationala, bla-bla-bla?
      Pacat ca nu prea (mai) exista jurnalisti care sa mai si gandeasca, nu sa se multumeasca cu statutul de trompeta a unui politician sau altuia. Daca ar exista, ar avea mult de sapat si de scris aici...
  • 0 (0 voturi)    
    ce banditi idioti avem (Joi, 25 februarie 2010, 23:17)

    se [anonim]

    oare astia care sparg banci de ce dracu nu va iau la ochi ca sinteti plini de bani pt 1000 de vieti de acu incolo....zau ar cistiga si apreciere din partea populatiei