OMV Petrom a scumpit carburantii cu sase bani/litru

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 18 martie 2010, 9:47 Economie | Energie

Compania OMV Petrom a anuntat ca incepand de joi pretul de referinta al carburantilor comercializati in statiile proprii se va majora cu sase bani pe litru, ca urmare a evolutiei cotatiilor internationale la produsele petroliere.

Astfel, un litru de benzina Premium fara plumb 10 ppm va costa 4,26 lei, Top Premium fara plumb 99+ ajunge la 4,63 lei, iar sortimentele OMV Carrera 95 si OMV Carrera 100 se vor comercializa cu 4,40 lei, respectiv 5,03 lei.

Motorina Top Nordic Diesel are un pret de referinta de 4,19 lei, OMV Sprint Diesel - 4,23 lei, Euro Diesel 5 - 4,02 lei si OMV Alpin Diesel - 4,52 lei.

Ultima modificare a preturilor combustibililor in reteaua Petrom a avut loc in data de 9 martie, cand benzina si motorina au fost scumpite tot cu sase bani pe litru.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3105 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    e normal ... (Joi, 18 martie 2010, 10:00)

    Reader [anonim]

    ... a venit primavara, au inceput oamenii sa-si scoata masinile de sub nameti, au aparut si nenorocitii astia cu scumpirile lor.
    • 0 (0 voturi)    
      ce spuneau astia de revenirea economiei? (Joi, 18 martie 2010, 12:03)

      vanghelica [anonim] i-a raspuns lui Reader

      5,05 ???? ce alte preturi o sa mai traga in sus costul transportului?...cat voia Isarescu inflatia?...despre ce economie vorbim?.....
  • 0 (0 voturi)    
    la mai mare (Joi, 18 martie 2010, 10:10)

    mikky [anonim]

    Scumpirea asta vine tocmai bine cand dolarul a scazut si pretul barilului la fel pe burs.
    Pretul la pompa OMV a benzinei de 95 e 4,46 si de 100 de 5,16 la mine in zona. Asta inseamna aproape 1,1 E/l la 95 si 1,26 E/l la 100
    Acus ajungem sa avem cea mai scumpa benzina din Europa ca deh, noi nu mai avem zacaminte si austiecii extrag petrolul din zapada...
  • 0 (0 voturi)    
    sigur ca da (Joi, 18 martie 2010, 10:16)

    vlad [anonim]

    Trebuie sa acopere primele pe care sunt obligati sa le dea angajatilor.
    Scuze din astea gasim tot timpul, ba ca dolarul a crescut (asta ca sa justifice scumpirea benzinei in timp ce petrolul s-a ieftinit) ba ca a crescut pretul petrolului cu 3 bani si ei scumpesc la pompa cu 9 bani.

    Contraatac, scoateti bicicletele ca a venit primavara
  • +1 (1 vot)    
    Rusine (Joi, 18 martie 2010, 11:09)

    TM [anonim]

    statului roman slab si idiot ca nu-si apara cetatenii. Nesimtire austriecilor in politica de jaf national a Romaniei atinge cote inalte. S-a schimbat ceva de pe vreme habsburgilor?
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimtire curata ! (Joi, 18 martie 2010, 11:10)

    gv [anonim]

    Astia au intrecut orice limita a nesimtirii !
    Avem cele mai mici accize din Europa si cea mai scumpa benzina la poarta rafinariei din Europa.
    Ar trebui sa nu mai circulam macar o luna cu masinile, sa folosim bicicletele sau transportul in comun, sa-i vezi atunci pe ordinarii astia de austrieci cum ar ieftini combustibilii, daca le-ar scadea vanzarile la jumatate. Dar asa, au vazut ca oricat scumpesc au aceleasi vanzari si au ingrosat obrazul la maxim, ca nu-i trage nimeni de maneca.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce ma bucur! (Joi, 18 martie 2010, 11:24)

    AlinN [anonim]

    Cine-or fi fost fraierii care si-au vandut resurse strategice ieftin?
    Acum oamenii odata ce sunt stapani isi pot pune ce pret vor ei iar statul poate doar sa se uite cu obida la ei.
    Sunt uimit de bunul lor simt pentru ca ma asteptam sa faca 6-7RON litrul de combustibil.
    Probabil asta si incearca sa faca dar gradual, gandindu-se ca poporul poate fi buimacit de politica de un pas inapoi 6 pasi inainte si probabil avand dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine! (Joi, 18 martie 2010, 11:37)

    rochiri [utilizator]

    Petrolul se ieftineste si ei scumpesc!
    Chiar nu intervine nimeni!
  • 0 (0 voturi)    
    Benzina e mai scumpa (Joi, 18 martie 2010, 12:30)

    Westbam [utilizator]

    Azi dimineata am pus de la Petrom Mihai Bravu benzina fara plumb 95 cu 4.36 ron/l. Daca facem o conversie in euro inseamna 1.068 euro/l cea mai ieftina benzina din Romania.
    Eu voi lasa de acum masina acasa in semn de boicot !
    • 0 (0 voturi)    
      Uita de petrom (Joi, 18 martie 2010, 14:42)

      rugina [anonim] i-a raspuns lui Westbam

      Petrom ar trebui sa-shi ceara scuze pentru calitatea execrabila shi in continua scadere a calitatzii produselor lor,Evitatzi sa alimentatzi din petrom,benzinele lor sunt adapate la greu shi "aditivate ci gazolina de la Merishani,Vilcele Faureshti,Valea caselor-Strimbu,Cobia etc,testele de laborator independent o dovedesc
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtire (Joi, 18 martie 2010, 12:48)

    Ovidiu [anonim]

    dar chiar nu poate sa-i verifice nimeni? de unde sa sa skumpeasca daca si dolarul si barilul skad? oficiul concurentei ce face? sau sunt si ei angajati la austrieci? te joci asa cu o tara intreaga???
  • 0 (0 voturi)    
    benzina austriaca (Joi, 18 martie 2010, 13:35)

    andy [anonim]

    Este rusinos ce se intimpla cu acesti nesimtiti de austrieci. efectiv jecmanesc poporul roman. OMV, Raiffeissen Bank, ERSTE Bank si altele din austria, sug si isi bat joc de angajati. nu dau drepturi salariale, tin oamenii pe lefuri de nimic. la reiffeissen un economist la credite, sau de oriunde castiga 1000 lei (10 milioane vechi) pe luna. Au taiat toate sporurile, ore suplimentare, si tot ce inseamna bonificatie. au inghetat salariile, si ei facand profituri foarte bune. cine i-a adus? cine ii verifica, cine-i penalizeaza pe hotii astia. ne fac hoti pe noi dar ei fura cu acte la greu. basescule ia-le glanda.
  • 0 (0 voturi)    
    asta e (Joi, 18 martie 2010, 14:09)

    nano [anonim]

    poate sa verifice oricine ca sunt complet legale toate actiunile pe care le fac, daca asta e legea ei o respecta
  • +1 (1 vot)    
    MDA (Joi, 18 martie 2010, 14:49)

    Adi [anonim]

    Poate incetati sa va mai plangeti si puneti totusi osul la treaba,adica sa lasati masinile nemiscate o perioada.
    In alta ordine de idei , NU MAI CUMPARATI CARBURANT FRATILOR !!!!!!! Cand o sa va prindeti ca e singura metoda eficienta de protest fata de bataia de joc la care suntem supusi?

    Eu vad ca toata lumea se plange,dar pana la urma,printre dinti, toti scot banii din buzunar si se duc sa alimenteze.

    Cine-i fraierul? Ala de scumpeste zilnic sau ala care accepta zi de zi scumpirile si se duce sa le dea banul?

    Desigur,stiti vorba aia:
    "nu e prost cine cere , ci ...cine da". Asta e situatia,iar situatia e cacanie,deci, prin urmare,masina pe dreapta si banii pe alte chestii mai utile,desi...la cata fudulie e pe capul romanului, sunt aproape convins ca si-ar da si banii de pe mancare pe carburant,doar ca sa nu isi miste fundul pe jos sau cu transportul in comun.Zi de zi mi se demonstreaza asta in Bucuresti si nu numai.

    E si normal ca aia sa scumpeasca,daca lumea le da banii oricum.A se vedea cazul Petrom care anubta un profit de "doar 30%". Pe timp de criza? Profit? 30%!?! ..... Pe spinarea fraierilor, evident.

    Petrolistii exact pe asta mizeaza, pe fraieri,iar cifrele ne arata ca, deocamdata, pariul lor este unul castigator.

    Lasati masinile acasa! Nu mai alimentati! Abtineti-va !!! Strangeti din dinti o luna.Doar o mobilizare generala le va da astora de inteles ca ne-a cam ajuns cu bataia de joc...Oare ne-a ajuns....?
    • 0 (0 voturi)    
      Mda... (Joi, 18 martie 2010, 20:26)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui Adi

      Hai ca mi-a placut cum ai pus problema !
      Vaicareala nu ajuta, pe cand a face ceva, DA !
      Impuscati 2 iepuri dintr-un foc, trafic mai putin aglomerat si mai multa sanatate, si sa nu uitam de respectul pe care il veti arata in viitor fata de pietoni, pentru ca multi dintre voi aratati si va comportati de parca strada e proprietatea voastra privata !
      Spor la alergat dupa tramvaie !
  • +1 (1 vot)    
    si repet... (Joi, 18 martie 2010, 16:18)

    drivex [anonim]

    Benzina este mai scumpa acum (la noi) decat atunci cand barilul de petrol era de doua ori mai scump. Au crescut putin accizele si cursul la care se calculeaza dar nu atit incat sa justifice un pret mai mare decat atunci cand materia prima costa dublu...rusine!

    Sa nu mai vb de faptul ca dolarul e foarte jos fata de EUR, EUR e la cel mai mic nivel din ultimele nu stiu cate luni si petrolul a fost tot pe scadere saptamina asta.

    Ce fac ei aici se numeste "lectie de furat cu acte in regula".
  • 0 (0 voturi)    
    Teapa e si mai mare (Joi, 18 martie 2010, 16:58)

    Jock Ewing [anonim]

    pe linga ca a scazut pretul barilului, a crescut si leul.... Azi si inca doua luni ma duc la Rompetrol. Pina o umfla si aia. Rusine Dinu Patriciu (nu inca, da'cred io ca in curand :).)
  • 0 (0 voturi)    
    austriecii au fost invitati s-a fure. (Joi, 18 martie 2010, 17:26)

    tepes [anonim]

    iliescu spunea la incheierea contractului cu omw,ca am schimbat jugul de lemn otoman cu jugul de fier cel austriac.,iar nastase spunea ca cine stapineste petrolul stapineste si politica din romania,daca stiau aceste lucruri de ce au mai vindut?Daca e sa luam pe cineva la intrebari atunci acesti oameni trebuie sa raspunda si ministrul economiei de atunci,adica mai pe scurt sa descretizeze contractul .S-au acest contract strategic cum se spunea la vremea aceia este plata pe care o platim pt aderarea la UE?stiind ca austria nu face face un pas fara acceptul germaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem fraieri (Joi, 18 martie 2010, 19:46)

    gigi [anonim]

    In Austria pretul e de 1,08 - 1,2 euro/ litru in functie de unde o cumperi ( drum national sau autostrada).
    In Elvetia litrul e aproximatix 2,5 RON ( 0,9 CHF) !!!

    Ambele tari sunt vai mama lor !!! Nu-i asa ?
    Deoarece unii dintre noi depindem de masina si nu putem sa nu alimentam propun sa boicotam grupul OMV - Petrom si sa alimentam exclusiv de la concurenta !!!
    PS: nu sunt Dinu Patriciu sau alt actionar de la vre-un benzinar , parol !!!
  • 0 (0 voturi)    
    pai in USA... (Vineri, 19 martie 2010, 1:20)

    g-span [anonim]

    ... premium costa 3 dolari galonul, adica 79 centi/litru
  • 0 (0 voturi)    
    faceti miscare (Vineri, 19 martie 2010, 11:48)

    calin [anonim]

    nesimtire, bataie de joc, umilinta - 3 caracteristici care definesc relatiile dintre benzinarii si romani.
    deja nu mai are rost sa comentam, caci oricum o facem degeaba.
    vreti sa faceti ceva concret?!?!
    ce ar fi sa nu mai circulati cu masinile atat???
    dar romanul cum este o specie mai rara, un fraier si un prost. nu ar umbla 100 de m pe jos, ca noa...el s-a nascut in masina.
    lasati masinile acasa, mai pedalati si voi la bicicleta, alergati..folositi transportul in comun.
    si poate se va schimba ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    respect. (Vineri, 19 martie 2010, 13:42)

    flobo [anonim]

    mi se pare o scumpire chiar de bun simt!
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtire (Vineri, 19 martie 2010, 20:14)

    alex [anonim]

    sa dea Dumnezeu de benzina si motorina sa fiti inghititi.Sa v a saturati odata de scumpirile astea.nesimtiti kre nu se mai satura de bani