Flota rusa va mai stationa inca 25 de ani in apele teritoriale ale Ucrainei dupa 2017. In schimb, Kievul primeste gaz mai ieftin de la Moscova

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:26 Economie | Energie

Rusia si Ucraina au semnat doua acorduri interstatale-cheie. Ucraina a primit o reducere de o treime la pretul gazelor naturale importate din Rusia, dupa negocierile care au avut loc la Harkov intre presedintii Viktor Ianukovici si Dmitri Medvedev, anunta RIA Novosti. In schimb, flota rusa va putea sa stationeze in Crimeea timp de 25 de ani dupa 2017, conform datei de retragere prevazute initial.

Medvedev a anuntat, intr-o conferinta de presa comuna cu Ianukovici, ca Ucraina va beneficia de o reducere de 100 de dolari in cazul in care gazul rusesc ajunge la pretul de 330 de dolari pe mia de metri cubi. Kievul va beneficia de un discount de 30% daca pretul este altul, a precizat Dmitri Medvedev.

Viktor Ianukovici a precizat ca aceste reduceri intra in vigoare incepand cu aprilie 2010.

Potrivit contractului semnat in 19 ianuarie 2009, Ucraina cumpara gaze naturale din Rusia la pretul pietei. Indexat cu evolutia cursului petrolului, importurile s-au scumpit la 305 dolari/1.000 m3 in primul trimestru al anului si ar trebui sa atinga nivelul de 320 dolari in cel de-al doilea.

Pe de alta parte, Rusia si Ucraina au semnat un acord care permite flotei ruse din Marea Neagra sa stationeze in Crimeea timp de 25 de ani dupa 2017, data de retragere prevazuta initial.

Acest acord, semnat la nivel de negocieri intre presedintele Medvedev si omologul sau ucrainean, Ianukovici, prelungeste cu 25 de ani posibilitatea de stationare a flotei ruse.

Cei doi sefi de stat nu au ajuns inca la o concluzie in privita preluarii de catre Rusia a unei participatiuni la constructorul de avioane Antonov, asa cum dorea Moscova. Discutiile dintre cei doi s-au referit insa la posibilitatea infiintarii unei companii mixte pentru constructia de avioane, care ar urma sa includa si concernul Antonov.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2537 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    asa'i croita lumea asta... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:45)

    yo [utilizator]

    ... faci plecaciune la urs , manci mai ieftin, ai coloana mai rigida, poc cu avionu' de pamant....
  • +9 (9 voturi)    
    De ce nu ma mira? (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:59)

    mircea [anonim]

    Dupa alegerile prezidentiale din Ucraina,era de asteptat sa fie o apropiere fata de Rusia.Ramane ca R.Moldova sa valorifice fereastra deschisa spre libertate.Va fi greu cu filorusii,dar asa cum spuneau liderii lor,trebuie aratat populatiei avantajele integrarii europene si atunci vor reusi.Romania ar putea sa-i ajute cu multe,dar sunt si destule voci contra,asa ca mai bine sa fie lasati sa-si descurce singuri problemele cu un sprijin discret si constant.Trebuie schimbat trendul masmedia din Moldova.
  • +11 (11 voturi)    
    inainte de alegeri vroiau in UE (Miercuri, 21 aprilie 2010, 18:23)

    outside_the_wall [utilizator]

    Adio UE pina in 2042...
    • 0 (0 voturi)    
      UE ???? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 0:17)

      dumioxi [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

      Sunt roman, cetățean al Ucrainei și locuiesc la Cernăuți. Ești slab informat. Înainte de alegeri ție și se spunea precum că ucrainenii se doresc în UE. În realitate, marea lor majoritate se identifică ca ruși și își doresc cu vehemență unirea cu Rusia. Crede-mă că așa este. M-am născut aici în Ucraina, am crescut și am învățat aici în Ucraina la Cernăuți, locuiesc tot aici la Cernăuți și cunosc situația mult mai bine, comparativ cu tine care te informez doar de la BBC, CNN și filialele acestora de la TVR1 și PRO TV. Cu părere de rău pentru noi romanii din Ucraina, însă anume aceasta este realitatea.
      • 0 (0 voturi)    
        nu ma refeream la cetateni, ci la politicieni :) (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 21:57)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui dumioxi

        Sint informat, dupa cum citesc si eu in presa:

        http://www.hotnews.ro/stiri-international-6813680-iulia-timosenko-spune-duce-ucraina-urmatorii-cinci-ani.htm

        Respest parerea ta, mai ales daca traiesti acolo. Cu integrarea, ma refeream la ce promitea Timoshenko inainte de alegeri, nu la vointa poporului ucrainean, Asa sint unii politicieni, inainte de alegeri promit tot felul de bazaconii, apoi dupa ce ajung la putere, isi vind tara.
  • 0 (6 voturi)    
    Asteptam 2012 (Miercuri, 21 aprilie 2010, 18:49)

    Ion [anonim]

    Totul abia incepe. Vin anii 2012-2015, ani de criza si conflicte, cand Ucraina de est se va uni cu Rusia de vest, dar cred ca si Rusia pe la 2020 se va destrama. Tot ce este dupa Ural se va separa de Mosova. Datorita acestor crize si R.Moldova se va elibera total de sub jugul rusesc.
    • +4 (4 voturi)    
      Vise (Miercuri, 21 aprilie 2010, 22:21)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Vise.
    • 0 (0 voturi)    
      prostia necunoașterii (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 0:19)

      dumioxi [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Mai mare prostie n-am auzit și nici n-am citit vre-o dată.
  • 0 (4 voturi)    
    fiecare cu planurile lui (Miercuri, 21 aprilie 2010, 19:11)

    nelu [anonim]

    e bine ca isi fac planuri pentru 2017 si dupa; insa eu as astepta sa treaca 2012 si pe urma mai vedem ce si cum.
  • -1 (1 vot)    
    2042 (Miercuri, 21 aprilie 2010, 21:15)

    tudor [anonim]

    Fac schimb de relicve: Antonov contra o gramada de fier vechi. Deh, slavii mereu nostalgici... Propun ca Romania sa livreze Ucrainei pt. fiecare km patrat din Bucovina de Nord si Chilia plus Cahul un nr. suficient de spoitori intreprinzatori. Astfel in 2042 tara va fi reintregita, depopulata este drept, iar ucrainenii nu vor trebui sa cheltuie sume astronomice cu reciclarea epavelor.