Adriean Videanu: Prin CET-uri, de la productie pana la incalzirea cetatenilor, se pierd 500 de milioane de euro

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:21 Economie | Energie

Ministrul Economiei, Adriean Videanu, a afirmat ca preluarea centralelor de termoficare de la autoritatile locale este una dintre prioritati."Pe langa emisiile de CO2 in mod ineficient, asa cum se realizeaza in foarte multe din comunitatile locale, exista si o mare risipa de resurse financiare din acest punct de vedere. Pe intregul lant, de la productie pana la incalzirea cetatenilor, din evaluarile noastre, sunt aproape 500 milioane de euro care se pierd. Practic, Romania participa, in mod involuntar, cu aproape 500 milioane de euro la incalzirea globala", a declarat ministrul economiei, Adriean Videanu.

Ministerul Economiei ar urma sa preia CET-urile pentru a le moderniza. Ministrul Administratiei, Vasile Blaga, a anuntat, recent, ca centralele termoelectrice ar putea trece, pentru o perioada determinata, la Ministerul Economiei pentru a fi modernizate. "Ideea care este agreata de toti este cea propusa de domnul Videanu vis-a-vis de preluarea lor, pentru o perioada de timp, in administrarea Ministerului Economiei pentru modernizare, utilizand surse pe care le vom gasi impreuna cu Ministerul Mediului, si pana la urma din nou sa le transmitem in administrarea autoritatilor locale", a precizat Blaga. Guvernul mai ia in calcul si ideea inchiderii a jumatate din CET-urile din orase si inlocuirea lor cu centrale de cogenerare de inalta eficienta. Practic, prin acest transfer, poate fi mai bine justificata necesitatea gestionarii de catre Ministerul Economiei a unor sume importante de bani obtinuti din vanzarea unitatilor de CO2.

  • Banii necesari reabilitarilor ar putea fi luati din fondurile pe care le-ar putea obtine Romania in urma vanzarii certificatelor de emisii de dioxid de carbon.

Cele mai multe centrale sunt ineficiente si au acumulat datorii imense, fapt care le face candidate la inchidere. De altfel, au termen pana in 2013 sa se alinieze normelor de mediu impuse de Uniunea Europeana. Cele 35 de CET-uri din orase au acumulat pana anul trecut datorii de peste 2 miliarde de lei la bugetul de stat, bugetele locale si furnizorii de combustibil. In aceste conditii, anul trecut, Guvernul le-a intins o mana de ajutor alocand peste 160 milioane de lei pentru stergerea unor datorii la 23 de CET-uri.

Pentru multe autoritati locale, aceste centrale sunt o povara mai ales ca sunt cazuri in care subventiile pentru incalzire, din fonduri locale, depasesc 50%. Sistemele centralizate de incalzire deservesc, in prezent, peste 1.600.000 de apartamente, din care 571.000 se afla in Bucuresti. Cele mai multe sunt construite prin anii ’60-'70. Cu toate acestea, statul a considerat ca inca pot fi mentinute in functiune, chiar daca este nevoit sa pompeze sume mari de bani in ele. Sistemele sunt realizate dupa tehnologii anterioare crizei energetice din 1972, au randamente scazute, pierderi intre 25% si 35% si costuri ridicate de productie.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3135 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Vin cetaniii !!!! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:24)

    Cockwork Orange [anonim]

    De pe ce planetă sunt "cetanii". sau sunt cei încălziţi la CET ?
    • -1 (3 voturi)    
      Cand detii un ciocan toate lucrurile par cuie (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:58)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Cockwork Orange

      Asta zic eu de Videanu.
      A descoperit si el marea jmecherie cu certificatele de CO2 (pe care vor pune labutele baietii destepti) si acum pe timp de criza alta sursa de spaga nu stie, deci trebuie sa inchidem tot ce elimina CO2.

      Acum inteleg de ce nu avem autostrazi, ca sa nu eliminam CO2.
      • 0 (2 voturi)    
        :))) (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:50)

        dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Saracul CO2...atat de mult iubit si stimat de fost savanta (analfabeta) de renume mondial, zisa si Leana lu' nea Nicu...
        :)))
        Ai perfecta dreptate...a descoperit si smecherul de ViDEANU "incalzirea globala"...si miroase (mai ceva cum isi miroase varanul prada) ca e rost de facut bani.

        Sigur, individul e super viclean...si amesteca lucrurile, sa creada fraierii ca e bine intentionat:

        1) e ingrijorat de "incalzirea globala" - smenul secolului XXI

        ia uite aici de ce


        http://www.noteviljustwrong.com

        http://www.garagetv.be/video-galerij/blancostemrecht/The_Great_Global_Warming_Swindle_Documentary_Film.aspx

        http://friendsofscience.org/index.php?id=394

        http://www.youtube.com/watch?v=_jqcnBugnl8

        http://www.youtube.com/watch?v=KtqSPahiMxw&feature=PlayList&p=D530ADE80B475DC2&playnext=1&playnext_from=PL&index=6

        http://www.cotidianul.ro/boia_denunta_starea_vremii-6380.html

        si 2) e super interesat in a-si umple conturile!!!

        Da, CET-urile sunt gauri negre in care se scurg bani cu ghiotura fara rezultate...

        Dar de aici...pana la "incalzirea globala"....si pana la a tunde niste taxe de CO2 de pe cocoasa credulilor...e cale cat sa spui PDL!

        Enjoy it!
        :)))
    • -1 (1 vot)    
      Procesele tehnologice bata-le vina (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:59)

      Neagu [anonim] i-a raspuns lui Cockwork Orange

      Poate stie Videanu asta care o fi vreun Tesla al marmurii cum se face sa transporti curent, energie termica sau orice altceva de la sursa la destinatie fara pierderi sau costuri!!!

      Mult din ce spune logofatul marmuriii de Teleorman e pierdere tehnologica adica ce se pierde in procese tehnice datorate fenomenelor fizice ...sa nu mai apara efendi asta de teleorman cu declaratii de ca si cum CET-urile nu sunt bune ca prin multe tari din UE tanjesc dupa ele ca nu le au, gen Italia, Spania si altele...iar municipalitatile care au asa ceva sunt considerate virtuoase.

      Sau cumva vor sa faca incalzirea pe petrol importat prin ceva importatori de "incredere" PDListo-PSDisto-PNLsiti ca stim ca se asociaza la nemernicii ca serpii.

      CET-urile trebuie sa existe si mai ales sa consume carbune din Romania ca dam de lucru boer teleormanean al marmurii nu logofatilor internationali ai petrolului si gazului ci minerilor de pe la noi.

      Iar daca cumva intentionezi ceva modernizari sa nu le faceti ca alea de la Portile de Fier 1 ca nu era nevoie sau pe la noi prin Gorj modernizarea de la Rovinari unde a fost acordat contractu francezilor de la Alstom desi dedeau cu 60 milioane mai mult decat aia de pe locul 2 asta in conditia in care 60 milioane sunt o peste 60% din pretul alora de pe locul 2..si fara ca franco italienii sa mai fi facut asa ceva.

      DNA, Politie, Parchet, SRI sau care oti mai fi ceva investigatii si autosesizari??!!

      Nu de alta da sa pierzi atatia bani cand e uragan sau armaghedon financiar afara cum ar zice Obama.
  • 0 (2 voturi)    
    Modernizari (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:27)

    relu [anonim]

    Modernizari sa fie da sa stim si noi .O modernizare mica si profitabila face cat 10 CETuri.la propiu adica bani.manglenizare.
  • -1 (1 vot)    
    ietete (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:45)

    ivil [anonim]

    a invatat si nenea un nou cuvant. incalzire globaba...daca iese bani din ea, normal ca a invatat despre ce e vorba...sincer m-am cam plictisit de a vedea cum donshori astia goe redescopera roata si se mira de inghetata...de ce nu va plac oamenii inteligenti in romania si va lasati dushi de nas de maimute?
  • -1 (1 vot)    
    CET-urile ineficiente (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:56)

    cris [anonim]

    Bine ca v-au trebuit 20 de ani ca sa va dati seama de asta...in timpul asta, numai din banii aruncati aiurea pe CET-uri se punea cate o centrala termica la fiecare scara de bloc....
    • -1 (1 vot)    
      Da asa doar ca alea-s pe gas!!! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:22)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui cris

      Du-te si cum o sa functioneze astea???

      Pe gaz.. nu?!!
      Si ala vine din import de la prieteni sau neprieteni sau speculatori.
    • 0 (0 voturi)    
      si ce ai rezolvat cu centrala la fiecare scara (Joi, 29 aprilie 2010, 8:47)

      anisia [anonim] i-a raspuns lui cris

      si ce ai rezolvat cu centrala la fiecare scara de bloc ? La un cartier intelec dar la fiecare scara nu ai cum si daca ai avea cum ai polua ca dracu de mult si ar costa de nu ar mai sta nimeni la bloc!
  • +3 (3 voturi)    
    Sa preia ce nu mai exista? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:57)

    mircea [anonim]

    Cand sau transferat Cet-urile la Consiliile Locale,acestea erau cat de cat functionale.Stie cineva in ce stare sunt acele CET-uri?Cat sa furat si dat la fier vechi?Fierul vechi a fost si inca este cea mai rentabila afacere din Romania,dupa ce Petre Roman a caracterizat economia romaneasca o gramada de fier vechi.
  • 0 (2 voturi)    
    - (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:02)

    rontzaila [utilizator]

    in concluzie, multumim guvernului, dar nu vrem modernizare!
    nu vrem sa fie mai bine pentru ca stim dinainte ca o sa fie mai rau. decat sa riscam sa fie rau, mai bine nu riscam deloc sa fie bine!

    nu vrem autostrazi, incalzire, transport in comun, invatamant public sau asistenta medicala de stat! decat sa se imbogatzeasca vreun mafiot, mai bine murim noi in mizerie!
  • +2 (2 voturi)    
    TG Mures (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:07)

    Alin [anonim]

    Stau in Tg Mures, CET-l de aici periodic este deconectat de EON GAZ fiindca are datori,populatia ramane fara incalzire is apa calda. Hotararile consiliului local nu permit debransarea de la CET local, se creaza un monopol din care au de castigat doar baroni locali. Singura solutie este liberalizarea pietei
  • -1 (1 vot)    
    verifica cineva pe ce se duc banii ? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:10)

    mircea [anonim]

    Prin 2006 sa inceput un program de rentabilizare a retelelor de termoficare in Romania.Stiu cateva zone din Romania care au cheltuit banii si nu au facut nici 20% din lucrare,tevile preizolate stand gramada si ruginind,sau furate pentru a fi folosite in alte scopuri.Nu sa verificat de ce cate un primar antic psd-ist,vine hodoronc -tronc la PDL.
  • -2 (2 voturi)    
    Atentie! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:12)

    it_s__not_news [utilizator]

    Se modernizeaza CET-ul cu borduri!
  • -1 (1 vot)    
    nu pierde romania pierde platitoru' din bloc (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:27)

    george [anonim]

    "Romania participa, in mod involuntar, cu aproape 500 milioane de euro la incalzirea globala"
    Foarte inteligenta fraza dar pe linga asta cine este Romania ?
    Cumva eu , tu , ala , aia , si altii cam ca ei .
    Preluarea centralelor unde si cuma adica preluate , se muta managementul de la unii la altii , sa mai piarda si alti manageri ca astia de acu au pierdut destul .
    Su nu managerii pierd ? dar cine atunci ?
    Poate eu , tu , ala , aiai ?
    • -1 (1 vot)    
      fiecare dupa putirinta :) (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:29)

      io [anonim] i-a raspuns lui george

      sunt convins ca exista tari care contribuie cu mai mult de 500M Euro la incalzirea globala ...
      ce sa-i faci, suntem tara saraca, contribuim si noi cu cit putem :)
  • -1 (1 vot)    
    Moderniarea CET (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:28)

    Mekanik [anonim]

    Povestea asta cu modernizarea CET-urilor imi aduce aminte de urmatorul banc: O data, un tip, pasionat colectionar auto vine la un service auto cu un Trabant foarte bine intretinut. Se uita dupa un mecanic si cand il vede ii spune: "Nea! Vreau sa-mi pui aer conditionat, ABS, EPS 8 airbag-uri, xenoane adaptive si un computer de bord!" Mecanicul il priveste cu gura cascata nevenidu-i sa-si creada urechilor. Tipul, nonsalant, continua: "Cat ma costa si cand este gata?" La care, mecanicul scarpinandu-si barba si gandindu-se profund, ii raspune: "Pai te costa 5 Euro si este gata in zece minute!" La care tipul se da un pas inapoi si se uita incruntat la mecanic: "Dom'le! Dumneata iti bati joc de mine?" La care mecanicul raspunde: "Da' cine a inceput primu'?"
  • -1 (1 vot)    
    Falimentul ! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:42)

    meputo [anonim]

    Falimentul sa se aleaga de toate CET-urile. Sunt inutile ! Costuri care tind la infinit, randament care tinde la 0. Guvernul Rromaniei considera ca e necesar sa arunce banii pe fereastra "modernizand" CET-urile? Nu au nevoie de modernizare ci de demolare si reconstructia altora noi.
  • 0 (2 voturi)    
    A fost nevoie de 20 de ani (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:10)

    Mircea [anonim]

    ca sa recunoasca in sfarsit cineva ca pierderile depasesc productia?CET-urile au fost construite de comunisti, dupa idei proaste.Acum 30 de ani, toata lumea capitalista facea CET-uri muuuult mai eficiente.Dara na...ordinul era ordin: sa fie gata repede, eficienta nu conta.Iar acum, cand orasele au crescut enorm, e imposibil sa se mai faca vreo modernizare...De ce isi mai bat capul...Mai bine ar sprijini asociatiile de locatari sa isi monteze centrale de bloc, individuale.Cred ca e mai ieftin asa si mai eficient.Dar bineinteles, cineva o sa faca o licitatie pt modernizarea CET-urilor si cineva o sa ia lucrarea de zeci de miliarde de euro, iar CET-urile vor fi modernizate la fel cum vor fi construiti mii de kilometri de autostrada!
  • -1 (1 vot)    
    CET-ul si videanu (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:48)

    gelu [anonim]

    cel mai bine sa se faca o lege care sa mute CET-ul acolo unde e Videanu. Ca el stie cel mai bine firmele care alimenteaza CET-urile cu combustibil. Nu stiu de ce trebuie sa vorbeasca tocmai el care a fost primar si putea sa faca ceva cu alea din buc cel putin.
  • 0 (0 voturi)    
    ...parerea mea! (Joi, 29 aprilie 2010, 3:51)

    bex [utilizator]

    cred ca Videanu asta e dus cu capul rau de tot! oare s-au strins toti prostii din lume in Romania si ¨s-au dat¨oameni politici? Daca astia ne conduc pe noi ...noi ce suntem?
  • 0 (0 voturi)    
    MIROSUL BANILOR (Joi, 29 aprilie 2010, 13:54)

    Sunt in tema [anonim]

    Teapa cu preluarea centaralelor, un certificat de emisiie de CO2 trece la bursa de 1 milion de dolari, Videanu a mirosit ca se pot folosi cumva de acesti bani. Asa deci nici o modernizare. Vor face ei cumva ca acesti bani care se obtin in urma vanzarii acestor certificate de emisie CO2, sa ajunga in buzunarele lor. Tot afaceri ....
  • 0 (0 voturi)    
    Striti ce inseamna C.E.T. ? (Joi, 29 aprilie 2010, 15:10)

    Kata [anonim]

    CET este prescurtarea de la Centrale Electro - Termice. Cu alte cuvinte, aceste centrale au ca obiectiv producerea ELECTRICITATII cu ajutorul energiei termice. Au fost construite imprastiat prin tara din motive STRATEGICE de securitate energetica. Daca pica o centrala undeva, celelalte pot alimenta singure zonele respective. ABURUL rezultat este din punctul lor de vedere un REZIDUU care este deja "platit" prin pretul energiei electrice produse. Treaba interesanta incepe de aici incolo. Acest (repet) REZIDUU este revandut populatiei de catre intermediari la preturi colosale. Nimeni nu are interesul sa puna treaba la punct. Asa se ajunge din nou la drama romanului care plateste de mai multe ori acelasi lucru...
    • 0 (0 voturi)    
      foarte adevarat (Luni, 17 mai 2010, 16:45)

      katun [utilizator] i-a raspuns lui Kata

      de ani de zile platim pentru aburul din aceste centrale de doua ori, atunci cand consumam electricitate si a doua oara cand consumam caldura... cu toate astea ei spun ca sunt ineficiente?!

      eu cred ca fura atat de mult incat nici vanzand de doua ori acelasi produs nu reusesc sa acopere gaurile... asa ca de ce sa nu ne ia bani si pe co2, daca romanu' e prost si inghite toate balivernele acestui fotbalist de divizie b!