Adriean Videanu: In domeniul energiei regenerabile au aparut speculantii care vand proiecte investitorilor

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2010, 11:58 Economie | Energie

Ministrul economiei, Adriean Videanu, sustine ca in domeniul energiei regenerabile au patruns o serie de speculanti care vand proiecte. "Vom sprijini investitorii adevarati, nu vom incuraja speculantii care vin aici in ideea de a vinde proiecte investitorilor", a spus Videanu. Potrivit acestuia, Romania are solicitari din partea invesitorilor pentru dezvoltarea unei capacitati de 23 de mii MW de energie eoliana. Insa, aceste solicitari sunt inutile deoarece, "Romania nu va putea niciodata sa dezvolte o capacitate atat de mare", a declarat ministrul economiei, Adriean Videanu.

In aceste conditii, va fi facuta o selectie a proiectelor care isi demonstreaza viabilitatea. "Va invit la proiecte care isi demonstreaza viabilitatea. Vom sustine neconditionat energiile regenerabile, dar in anumite limite rezonabile care sa asigure siguranta sistemului", a spus Videanu.

In acest moment exista doar 13 MW pe energia eoliana.

Ministrul a mai spus ca sustine ideea ca Guvernul sa poata emite in vacanta parlamentara ordonante de urgenta pentru sustinerea proiectelor de energie regenerabila.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2092 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ok (Joi, 29 aprilie 2010, 12:08)

    un domn [anonim]

    Domnule Videanu

    cu respect si onor va rugam sa ii dati in vileag, nume, adresa firma etc...sau sunt baietii destetpti..?
    • +2 (4 voturi)    
      Videanu = Idiot !!! (Joi, 29 aprilie 2010, 12:41)

      ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      E frustrat omu ca nu-si ia tainul suficient de mare din afacerea asta...

      Cum poti sa spui ca un dezvoltator care vine si investeste o suma de bani intr-un proiect pe care il inainteaza pana in punctul in care nu are bani de constructia efectiva a proiectului; pt. care a obtinut milionul de avize si aprobari etc si pe care apoi il vinde unui alt investitor care are posibilitatile financiare sa finalizeze acel proiect (vorbim aici de zeci si sute de milioane de euro) este speculator?

      Speculatori sunt aia care cumparau 1mp de teren cu 1 euro si dupa stateau si asteptau sa-l dea cu 10euro....
      • +1 (1 vot)    
        propunere (Joi, 29 aprilie 2010, 12:33)

        un domn [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        deja academia catavencu cred ca il are in vizor, e o chestiune de timp pana isi finalizeaza investigatia..apoi s avedem daca DNA, domnita ANI si altii il vor lua la intrebari
        1. raportul comisiei de conturi din perioada cand era primar, nu cred ca inca este prescris
        2. conditiile in care se bata palma ptr metru cub de gaz cu rusii
        3. mai e necesar sa vorbim de portile de fier ? ati uitat de VATECH ? io cred ca omu acu viseaza ca..vantu o sa i aduca..panzele umflate..parerea mea este ca CArmaciul sef..s a saturat El Insusi de jigodiile dinGuvern...se vede..se simte..deja pute..a praf de pusca
      • 0 (0 voturi)    
        Oare nu are dreptate Videanu? (Joi, 29 aprilie 2010, 13:15)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        Amplasarea unei centrale eoliene necesita ca locatia sa beneficieze de niste conditii prielnice. Sa nu fie curenti turbionari, iar vantul sa aiba o anumita intensitate, cat de cat constanta pe tot timpul anului.
        In Romania exista cateva locatii asa zis ideale pentru amplasarea centralelor eoliene, ceea ce face ca terenul respectiv sa fie foarte valoros.
        Eu ca si speculant investesc 1 milion EUR in proiect, avize, etc pentru o anumita zona. Astfel ma asigur ca daca mai vrea cineva sa instaleze o centrala eoliana acolo, trebuie sa vina la mine si eu decid cui si cu cat vand pentru ca am concesionat zona respectiva.
        Nu trebuie sa am decat o suma de bani de investit pentru a-mi asigura drepturile de exploatare in zona. Nu trebuie sa ma gandesc ca voi construi o centrala eoliana acolo.

        Care e diferenta intre a cumpara un teren cu 1EUR/mp si a-l vinde cu 10EUR/mp? Poate doar ca aici e nevoie de mai multa munca si castigul este mult mai mare, de ordinul milioanelor de EUR.

        E specula sau nu e?
        Evitarea speculei e simpla... Daca nu poti duce la capat proiectul intr-o perioada de timp pe care ti-ai stabilit-o prin proiect.... ai pierdut banii si drepturile de concesiune si gata.Simplu
        • 0 (0 voturi)    
          Nu, nu are dreptate (Vineri, 30 aprilie 2010, 23:37)

          Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Nu sunt "cateva" ci zeci, sau sute, sau mii de locatii favorabile, constanta vantului nu prea are treaba, e dezirabila, dar nu strict necesara etc.
          Chiar Videanu zice de 23.000 MW -- astia nu se instaleaza in cateva locatii, decat daca le numeri cam asa -- Dobrogea o locatie, Moldova de Nord a doua, Moldova de Sud a treia etc.
          Doi, acei speculanti, cu sau fara ghilimele, isi asuma niste riscuri. Foarte, foarte mari. Nu multi, ci imensa lor majoritate vor ramane cu ochii in soare.
          Trei, daca-i intrebi pe-acei investitori "adevarati" de care zice ministrul, o sa constati ca ei sunt destul de fericiti cu existenta speculantilor. Iar daca-l intrebi pe singurul investitor care pana una-alta a bagat bani grei aici -- CEZ -- o sa constati, daca-ti raspunde, ca e foarte nemultumit, dar nemultumirea lui nu e legata de "speculatorul" care i-a vandut proiectele, ci, sa vezi dracie, taman de statul d-lui Videanu!!!
          Si, de fapt, ce vrei sa le interzici speculatorilor -- sa cumpere/concesioneze niste terenuri, lucruri care, pana la urma, sunt de cele mai multe ori tranzactii private?
          Sau vrei sa le dai adevaratilor investitori dreptul de a implanta niste turnuri pe pamantul tau, chiar daca tu nu esti de acord?
  • +2 (2 voturi)    
    Ce tampenie (Joi, 29 aprilie 2010, 12:10)

    Vasile [anonim]

    Speculantii despre care vorbeste sunt antreprenori care lucreaza ani si pun la punct proiecte pentru ca nu au capacitatea de finantare singuri. Ei sunt cei care insa "contribuie" cel mai putin la spagile lor!!!
  • +1 (1 vot)    
    Atotstiutorul (Joi, 29 aprilie 2010, 12:41)

    Mihai [anonim]

    Si de unde stie Videanu ca nu se poate obtine capacitatea aia de 23GW? A facut cumva studiu asupra vreunei zone din Romania? Sau aia 13MW se traduc in 13 mil euro care trebuiesc dati spaga?
  • 0 (0 voturi)    
    e vorba de interventii si spagi! (Joi, 29 aprilie 2010, 13:39)

    ele [anonim]

    nu va iluzionati!
    videanu nu tipa decat daca il doare buzunarul!
    nu tipa cand kazahii de la rompetrol zic ca nu pot plati purcoiul de datorii fata de stat si striga la "speculatori"
    pai pentru cine nu stie tariful pentru autorizatii per tulpina de eoliana, va asigur ca asta este un strigat din partea lu' videanu ca in teritoriu nu s-a adunat cotizatia la timp si pentru ca toate astea trebuiau sa aibe un nume atunci sa le zicem "speculanti"
  • 0 (0 voturi)    
    s-au dat toate fondurile pe regenerabile (Joi, 29 aprilie 2010, 17:04)

    Sorin Necunoscutul [anonim]

    videanu a impartit deja banii pt energie regenerabila care se acorda prin fonduri ue.
    o alta stire care vad ca nu apare pe agentiile de presa este ca s-a intalnit patriciu cu videanu si cu basescu si au batut palma ca viitorul reactor de la cernavoda (reactorul 5) sa se faca cu banii lu' patriciu. o sa vdm dak e doar un zvon.