Guvernul SUA a dat unda verde construirii celui mai mare complex de energie solara din lume

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 octombrie 2010, 10:03 Economie | Energie

Guvernul american a aprobat marti constructia celui mai mare complex de energie solara din lume, in California (vestul Statelor Unite), a anuntat ministrul Afacerilor interne, Ken Salazar, citat de AFP.

Acest complex, format din patru centrale solare cu o capacitate individuala de 250 mégawati, este suficient pentru a asigura consumul de energie electrica a 300.000 - 750.000 de locuinte.

Proiectul derulat de firma Solar Millennium LLC se va intinde pe 2.842 de hectare si va fi amplasat in Blythe, urmand sa creeze, in acest fel, 1.000 de locuri de munca. Odata construit, complexul va crea 300 de locuri de munca permanente.

Solar Millennium poate beneficia de un credit preferential de 1,9 miliarde de dolari din partea ministerului american al Energiei. Complexul se inscrie in seria de proiecte energetice bazate pe surse regenerabile care au primit recent unda verde in SUA.

La inceputul lui octombrie, Ministerul Afacerilor Interne a autorizat cinci proiecte similare, dintre care patru in California si unul in Nevada, doua dintre statele cele mai afectate de recesiune.

Salazar a inaugurat recent cea mai mare uzina de producere a catargelor pe care monteaza turbinele eoliene, la Pueblo, in Colorado, construita de grupul danez Vestas Wind Systems.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1851 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Noua Reconstructie. (Marţi, 26 octombrie 2010, 10:43)

    AlinN [anonim]

    Daca din ultima mare criza s-a iesit prin constructia de infrastructura de transport (cai ferate, strazi, autostrazi), clar din criza asta se va iesi construind infrastructura energetica si surse alternative de energie. Daca am fi destepti in loc sa bagam bete in roate CEZ-ului sau oricui ar vrea sa ne planteze eoliene, mai bine i-am stimula. Ar fi buna si energia nucleara. Nu avem mai mult de 10 ani la dispozitiea si ar trebui sa simtim efectele reci ale terminarii combustibililor fosili.
    • +1 (1 vot)    
      Eolienele si voltaicele (Marţi, 26 octombrie 2010, 13:00)

      flavian [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      Eolienele si voltaicele actuale cheltuie mai multa energie in procesul de fabricatie, instalare si mentenanta decat cea returnata pe durata de viata.

      Sunt niste false alternative.. de aceea se "amortizeaza" in zeci de ani sau au nevoie de banii din subventii. Adica obtinuti tot din vinderea petrolului, dar la suprapret. Un fel de ne furam singuri caciula... :)

      In timpul asta adevaratele alternative stau la naftalina si cercetarea duce lipsa de fonduri. Deh, e greu sa spargi monopolul energetic actual, dar acum cu explozia internetului nu mai poti ingropa ideile asa usor ca pe vremuri. In cativa ani sa vezi distractie pe bune... ;)
      • +1 (1 vot)    
        Energia e de viitor (Marţi, 26 octombrie 2010, 18:03)

        Coco [anonim] i-a raspuns lui flavian

        Daca pun la socoteala cit ma costa 1 MWh produs in termocentrale pe carbune si ce costuri de mediu am, ca sa nu mai spun ca intr-o zi carbunele se va termina. Atunci va trebui sa mergem 100% regenerabile, chiar daca ni se pare scump sau nu. Pe termen lung insa progresul tehnic ridica eficienta solarelor si eolienelor si le scade pretul. Asa ca flavian, ai si tu incredere in viitor! Ca sa parafrazez o reclama, "viitorul suna verde".
        • +1 (1 vot)    
          Eu sunt optimist (Marţi, 26 octombrie 2010, 18:56)

          flavian [utilizator] i-a raspuns lui Coco

          Eu sunt foarte optimist.

          Stiu ca alternative reale, pe bune, nu eoliene si voltaice praf in ochi, exista la ora asta si devin zilnic din ce in ce mai multe.

          Urmasii lui Tesla lucreaza si internetul e plin de lucruri care mai de care mai interesante ce "contrazic" stiinta "clasica".

          Acelasi gen de stiinta care zicea ca obiectele mai grele ca aerul nu pot zbura sau ca toate lichidele se contracta odata cu scaderea temperaturii.

          Toate, mai putin banala apa... ;)

          ///
      • +1 (1 vot)    
        concret (Marţi, 26 octombrie 2010, 18:06)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui flavian

        Flavian tu esti activ mai peste tot.....nu de nu as putea folosi si eu google dar poate ai niste linkuri mai ascunse pentru lumea mai cu putin timp de cautat.

        Pune si tu cateva lunkuri daca poti
        • +1 (1 vot)    
          E usor de gasit (Marţi, 26 octombrie 2010, 18:50)

          flavian [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

          Am o serie intreaga dedicata alternativelor energetice.

          E suficient sa intri pe site-ul ce poarta numele meu si sa dai click pe cele mai apreciate articole.
          • 0 (0 voturi)    
            mersi (Miercuri, 27 octombrie 2010, 15:08)

            Stefan [anonim] i-a raspuns lui flavian

            cumva pierdusem linkul spre situl tau :P ( windows wipes :( )
  • -1 (3 voturi)    
    si asa isi revin americanii (Marţi, 26 octombrie 2010, 10:46)

    ovimano [utilizator]

    Ei cred ca pe timp de "criza" investitiile sunt cele mai importante. Sa facem ca ei, sunt sigur ca stiu mai bine cu ce se mananca aceasta criza, doar e a lor. :)
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 26 octombrie 2010, 12:15)

    klaudyuxxx [anonim]

    Nu cred ca l-au intrebat pe presedintele Obama daca au voie sa faca aceasta investitie, cum s-ar fi intamplat in Romania.